Solidarność was nie zostawi! Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność"

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" po raz kolejny pochylamy się nad przybierającym na sile zjawiskiem zwolnień grupowych. Piszemy także o powodzi i jak zwykle analizujemy świat polityki z pracowniczego punktu widzenia.
Transparenty protestujących pracowników Solidarność was nie zostawi! Najnowszy numer
Transparenty protestujących pracowników / okładka Tygodnika Solidarność nr 40/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

„Solidarność Was nie zostawi!”

„Na razie rząd jakby nie zauważał tysięcy pracowników rozżalonych swoim losem, którym ktoś z dnia na dzień powiedział, że ich praca w firmie, w której często spędzili dziesiątki lat i z którą czuli się związani, dobiega końca. Że w niektórych przypadkach ich stabilne, bo umiejscowione w strategicznej państwowej spółce miejsce pracy – znika. I nikt nie bierze za to odpowiedzialności. Ani pracodawcy, którzy tłumaczą zwolnienia najczęściej konieczną restrukturyzacją, ani rząd, który przymyka oczy nawet na to, że w PKP Cargo zwalniani są działacze związkowi, osoby w wieku przedemerytalnym czy kobiety w ciąży (niektóre z nich, co prawda, zostały przywrócone do pracy).
Pracownicy jednak nie zapominają”

– pisze we wstępniaku redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski.

„Jeszcze rok temu takie dramatyczne doniesienia znalazłyby się pewnie bardzo wysoko w hierarchii medialnego zainteresowania. Mielibyśmy dramatyczne reportaże o tym, że rząd PiS nie panuje nad sytuacją, prywatny biznes ucieka z Polski (oczywiście przez „brak praworządności” i z powodu „łamania konstytucji”), a w spółkach Skarbu Państwa szaleją źli menadżerowie-zamordyści, którzy miast rozwijać, wygaszają powierzone im przedsiębiorstwa. Ale PiS już nie rządzi. W związku z tym medialne elity „uśmiechniętej Polski” mówią o tym wszystkim albo półgębkiem albo wcale”

- zwraca z kolei uwagę Rafał Woś.

Duzi zwalniają

Nasi dziennikarze przyglądają się sytuacji w Poczcie Polskiej, PKP Cargo i Beko.

„Związkowcy przyjechali 26 września do Warszawy pod budynek Ministerstwa Aktywów Państwowych. Przed swoją pikietą wsparli protestujących kolegów i koleżanki ze spółki PKP Cargo, gdzie trwają masowe zwolnienia. – Jesteśmy w tej chwili w takim stanie, że niedługo osiągniemy połowę liczby pracowników, z którymi Poczta rozpoczynała samodzielny byt, po rozdzieleniu z Telekomunikacją. Te najbardziej intensywne działania przypadają zawsze – nie wiedzieć czemu – na rządy Platformy Obywatelskiej. Przypomnę potężną redukcję listonoszy za pierwszych rządów PO, która była konsekwencją nieudanych – moim zdaniem było to celowo zrobione – negocjacji na usługę wymiaru sprawiedliwości. Platforma Obywatelska sprzedała to konkurencji zagranicznej. To jest przedsmak tego, co jest planem na Pocztę Polską. Redukcja, redukcja, a docelowo nie wiem, czy nie likwidacja – mówił szef „S” w Poczcie Polskiej Bogumił Nowicki”

- relacjonuje sytuację w Poccie Polskiej Marcin Krzeszowiec.

– Jeżeli premier Tusk chce wojny z Solidarnością, to będzie ją miał. Wiem, że dla niego jesteśmy pętakami, tak jak zwyzywał nas w 2012 roku w Sejmie, ale my się tym nie przejmujemy. Wtedy przegraliśmy bitwę, ale wygraliśmy wojnę o wiek emerytalny. Teraz też zwyciężymy, bo w Solidarności jest siła – powiedział podczas demonstracji w obronie pracowników PKP Cargo szef Solidarności Piotr Duda

– przypomina Agnieszka Żurek i opisuje działania NSZZ „Solidarność” w obronie narodowego przewoźnika kolejowego.

- Oszukali nas. Obiecali nam świetlaną przyszłość, obiecali nam złote góry, a potem z dnia na dzień powiedzieli, że zamykają ten zakład. Zostajemy tak naprawdę bez niczego. Mieliśmy umowy na stałe, stabilizację, w tych czasach bardzo potrzebną. Przecież tu pracują małżeństwa, starsi pracownicy, którzy są kilka lat przed emeryturą. Sytuacja jest dramatyczna, a rynek pracy nie oferuje nam zbyt wiele – mówi nam Magdalena Ledzion, samotnie wychowująca dzieci matka, która w fabryce w Łodzi przepracowała 17 lat. 5 września ona i 1100 innych pracowników fabryki Beko Europe dowiedziało się, że fabryka produkująca kuchenki, suszarki i elementy plastikowe zostanie zamknięta do końca kwietnia 2025 roku, a oni stracą pracę. Jednocześnie poinformowano o zamknięciu wrocławskiej fabryki lodówek. Tam pracę ma stracić ok. 700 osób

relacjonuje z kolei sytuację w firmie Beko Barbara Michałowska.

Co jeszcze w numerze

Monika Rutke opisuje, co dzieje się na terenach, które zostały dotknięte powodzią.

„Tego nie da się wyrazić słowami. Niby już zeszły ze mnie emocje, ale sama pani widzi, że to wraca, bo wiem, że uratowaliśmy naszą wieś dzięki ludzkiej solidarności. Ci ludzie, których przecież nie znamy, a oni nie znają nas, godzinami napełniali worki piaskiem, a potem przenosili je na wał. Mężczyźni, kobiety. Tutaj nawet dzieci pracowały. Brakowało rękawic, więc często robili to gołymi rękami”

- cytuje sołtys Trestna Beatę Dolejs.

„Z rozmów z mieszkańcami wyłania się obraz informacyjnego chaosu. Miejscowi, żołnierze, straż i wolontariusze sami przekazują sobie informacje o tym, co i gdzie jest potrzebne, gdzie można uzyskać pomoc”

- opisuje.

Mariusz Staniszewski zaś pisze o demokracji w tekście pt. „Hodowanie nowych wyborców”:

„Polityka społeczna obecnego rządu nie jest nastawiona na zmierzenie się z najważniejszym dla Polski wyzwaniem, czyli poprawą dzietności. To raczej próba zmiany struktury społecznej, która ma zmniejszyć liczbę konserwatywnych wyborców oraz spełnić ideologiczne postulaty garstki lewicowych radykałów”.

„Kiedy amerykański Intel informował ministrów w rządzie donalda Tuska o zawieszeniu na dwa lata, a faktycznie rezygnacji z budowy zakładu zajmującego się integracją układów scalonych pod Wrocławiem, rząd w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczął rozmowy z dwoma – największymi dzisiaj – producentami mikorczipów na świecie, tajwańskim TSMC i koreańskim Samsungiem”

- pisze z kolei Wojciech Kulecki w tekście pt. „Z Niemcami na czipach jak Zabłocki na mydle”.

Poza tym jak zwykle dział kulturalny, wiadomości związkowe i świetne felietony naszych stałych komentatorów.

Miłej lektury!

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Co za mecz Lewandowskiego! Hat-trick Polaka [WIDEO] z ostatniej chwili
Co za mecz Lewandowskiego! Hat-trick Polaka [WIDEO]

Robert Lewandowski zdobył trzy bramki, wszystkie w pierwszej połowie, a jego Barcelona pokonała na wyjeździe Alaves 3:0 w 9. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii. Bramkarza Wojciecha Szczęsnego, który w środę podpisał kontrakt, nie było jeszcze w kadrze meczowej lidera tabeli.

Iran obawia się odwetu? Odwołano wszystkie loty z ostatniej chwili
Iran obawia się odwetu? Odwołano wszystkie loty

Loty ze wszystkich lotnisk w Iranie od niedzielnego wieczora do poniedziałku rana zostały odwołane – podały państwowe media, cytując rzecznika urzędu ds. lotnictwa cywilnego. Komentatorzy wiążą to z obawami o odwet Izraela za irański atak rakietowy.

Rekordowa liczba nielegalnych imigrantów. Niepokojący komunikat Wielkiej Brytanii Wiadomości
Rekordowa liczba nielegalnych imigrantów. Niepokojący komunikat Wielkiej Brytanii

Co najmniej 973 nielegalnych imigrantów na 17 łodziach przedostało się w sobotę przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii – podało w niedzielę brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. To najwyższy dobowy bilans od prawie dwóch lat.

Burza po zatrzymaniu Palikota. Wcisło zapytana na wizji o swojego byłego szefa [WIDEO] Wiadomości
Burza po zatrzymaniu Palikota. Wcisło zapytana na wizji o swojego byłego szefa [WIDEO]

Marta Wcisło została zapytana na antenie Polsat o to, jak wspomina swojego byłego szefa. Kobieta starała się wyraźnie zdystansować od Janusza Palikota.

Europoseł PiS ostrzega: Możecie zostać zabici gorące
Europoseł PiS ostrzega: "Możecie zostać zabici"

Europoseł PiS Dominik Tarczyński zwrócił się z apelem do potencjalnych imigrantów, którzy chcieliby przekroczyć nielegalnie granicę z Polską

Von der Leyen szykuje rewolucję. Co to oznacza dla Polski? z ostatniej chwili
Von der Leyen szykuje rewolucję. Co to oznacza dla Polski?

Komisja Europejska chce nałożyć na kraje członkowskie rygorystyczne warunki uzyskania pieniędzy z budżetu UE, który będzie obowiązywał w latach 2028-2034 - poinformował w weekend portal Politico.

Greta Thunberg zatrzymana w Brukseli [WIDEO] Wiadomości
Greta Thunberg zatrzymana w Brukseli [WIDEO]

Greta Thunberg została zatrzymana w Brukseli podczas protestu w obronie klimatu wraz z blisko 100 innymi aktywistami klimatycznymi za blokowanie drogi przed stacją metra w centrum stolicy Belgii.

Kaczyński: III RP się skończyła, trzeba stworzyć nowy system gorące
Kaczyński: III RP się skończyła, trzeba stworzyć nowy system

– III RP właśnie upadła. Gdy wrócimy do władzy, wprowadzimy duże zmiany w państwie – cytuje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego tygodnik "Sieci".

Hiszpańskie media demaskują Pablo Gonzaleza vel Pawła Rubcowa. Jest wątek polski Wiadomości
Hiszpańskie media demaskują Pablo Gonzaleza vel Pawła Rubcowa. Jest wątek polski

Co polscy śledczy znaleźli przy agencie GRU Pawle Rubcowie, który podawał się za hiszpańskiego dziennikarza Pablo Gonzaleza? Hiszpański dziennik "El Mundo" ujawnia.

35. lat temu Jarosław Kaczyński został redaktorem naczelnym Tygodnika Solidarność Wiadomości
35. lat temu Jarosław Kaczyński został redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność"

Gdy Tadeusz Mazowiecki, pierwszy redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", kierujący nim również po reaktywacji pisma w czerwcu 1989 roku, został premierem, pod koniec września 1989 roku Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” na wniosek Lecha Wałęsy powołała na redaktora naczelnego Jarosława Kaczyńskiego.

REKLAMA

Solidarność was nie zostawi! Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność"

W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" po raz kolejny pochylamy się nad przybierającym na sile zjawiskiem zwolnień grupowych. Piszemy także o powodzi i jak zwykle analizujemy świat polityki z pracowniczego punktu widzenia.
Transparenty protestujących pracowników Solidarność was nie zostawi! Najnowszy numer
Transparenty protestujących pracowników / okładka Tygodnika Solidarność nr 40/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

„Solidarność Was nie zostawi!”

„Na razie rząd jakby nie zauważał tysięcy pracowników rozżalonych swoim losem, którym ktoś z dnia na dzień powiedział, że ich praca w firmie, w której często spędzili dziesiątki lat i z którą czuli się związani, dobiega końca. Że w niektórych przypadkach ich stabilne, bo umiejscowione w strategicznej państwowej spółce miejsce pracy – znika. I nikt nie bierze za to odpowiedzialności. Ani pracodawcy, którzy tłumaczą zwolnienia najczęściej konieczną restrukturyzacją, ani rząd, który przymyka oczy nawet na to, że w PKP Cargo zwalniani są działacze związkowi, osoby w wieku przedemerytalnym czy kobiety w ciąży (niektóre z nich, co prawda, zostały przywrócone do pracy).
Pracownicy jednak nie zapominają”

– pisze we wstępniaku redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski.

„Jeszcze rok temu takie dramatyczne doniesienia znalazłyby się pewnie bardzo wysoko w hierarchii medialnego zainteresowania. Mielibyśmy dramatyczne reportaże o tym, że rząd PiS nie panuje nad sytuacją, prywatny biznes ucieka z Polski (oczywiście przez „brak praworządności” i z powodu „łamania konstytucji”), a w spółkach Skarbu Państwa szaleją źli menadżerowie-zamordyści, którzy miast rozwijać, wygaszają powierzone im przedsiębiorstwa. Ale PiS już nie rządzi. W związku z tym medialne elity „uśmiechniętej Polski” mówią o tym wszystkim albo półgębkiem albo wcale”

- zwraca z kolei uwagę Rafał Woś.

Duzi zwalniają

Nasi dziennikarze przyglądają się sytuacji w Poczcie Polskiej, PKP Cargo i Beko.

„Związkowcy przyjechali 26 września do Warszawy pod budynek Ministerstwa Aktywów Państwowych. Przed swoją pikietą wsparli protestujących kolegów i koleżanki ze spółki PKP Cargo, gdzie trwają masowe zwolnienia. – Jesteśmy w tej chwili w takim stanie, że niedługo osiągniemy połowę liczby pracowników, z którymi Poczta rozpoczynała samodzielny byt, po rozdzieleniu z Telekomunikacją. Te najbardziej intensywne działania przypadają zawsze – nie wiedzieć czemu – na rządy Platformy Obywatelskiej. Przypomnę potężną redukcję listonoszy za pierwszych rządów PO, która była konsekwencją nieudanych – moim zdaniem było to celowo zrobione – negocjacji na usługę wymiaru sprawiedliwości. Platforma Obywatelska sprzedała to konkurencji zagranicznej. To jest przedsmak tego, co jest planem na Pocztę Polską. Redukcja, redukcja, a docelowo nie wiem, czy nie likwidacja – mówił szef „S” w Poczcie Polskiej Bogumił Nowicki”

- relacjonuje sytuację w Poccie Polskiej Marcin Krzeszowiec.

– Jeżeli premier Tusk chce wojny z Solidarnością, to będzie ją miał. Wiem, że dla niego jesteśmy pętakami, tak jak zwyzywał nas w 2012 roku w Sejmie, ale my się tym nie przejmujemy. Wtedy przegraliśmy bitwę, ale wygraliśmy wojnę o wiek emerytalny. Teraz też zwyciężymy, bo w Solidarności jest siła – powiedział podczas demonstracji w obronie pracowników PKP Cargo szef Solidarności Piotr Duda

– przypomina Agnieszka Żurek i opisuje działania NSZZ „Solidarność” w obronie narodowego przewoźnika kolejowego.

- Oszukali nas. Obiecali nam świetlaną przyszłość, obiecali nam złote góry, a potem z dnia na dzień powiedzieli, że zamykają ten zakład. Zostajemy tak naprawdę bez niczego. Mieliśmy umowy na stałe, stabilizację, w tych czasach bardzo potrzebną. Przecież tu pracują małżeństwa, starsi pracownicy, którzy są kilka lat przed emeryturą. Sytuacja jest dramatyczna, a rynek pracy nie oferuje nam zbyt wiele – mówi nam Magdalena Ledzion, samotnie wychowująca dzieci matka, która w fabryce w Łodzi przepracowała 17 lat. 5 września ona i 1100 innych pracowników fabryki Beko Europe dowiedziało się, że fabryka produkująca kuchenki, suszarki i elementy plastikowe zostanie zamknięta do końca kwietnia 2025 roku, a oni stracą pracę. Jednocześnie poinformowano o zamknięciu wrocławskiej fabryki lodówek. Tam pracę ma stracić ok. 700 osób

relacjonuje z kolei sytuację w firmie Beko Barbara Michałowska.

Co jeszcze w numerze

Monika Rutke opisuje, co dzieje się na terenach, które zostały dotknięte powodzią.

„Tego nie da się wyrazić słowami. Niby już zeszły ze mnie emocje, ale sama pani widzi, że to wraca, bo wiem, że uratowaliśmy naszą wieś dzięki ludzkiej solidarności. Ci ludzie, których przecież nie znamy, a oni nie znają nas, godzinami napełniali worki piaskiem, a potem przenosili je na wał. Mężczyźni, kobiety. Tutaj nawet dzieci pracowały. Brakowało rękawic, więc często robili to gołymi rękami”

- cytuje sołtys Trestna Beatę Dolejs.

„Z rozmów z mieszkańcami wyłania się obraz informacyjnego chaosu. Miejscowi, żołnierze, straż i wolontariusze sami przekazują sobie informacje o tym, co i gdzie jest potrzebne, gdzie można uzyskać pomoc”

- opisuje.

Mariusz Staniszewski zaś pisze o demokracji w tekście pt. „Hodowanie nowych wyborców”:

„Polityka społeczna obecnego rządu nie jest nastawiona na zmierzenie się z najważniejszym dla Polski wyzwaniem, czyli poprawą dzietności. To raczej próba zmiany struktury społecznej, która ma zmniejszyć liczbę konserwatywnych wyborców oraz spełnić ideologiczne postulaty garstki lewicowych radykałów”.

„Kiedy amerykański Intel informował ministrów w rządzie donalda Tuska o zawieszeniu na dwa lata, a faktycznie rezygnacji z budowy zakładu zajmującego się integracją układów scalonych pod Wrocławiem, rząd w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczął rozmowy z dwoma – największymi dzisiaj – producentami mikorczipów na świecie, tajwańskim TSMC i koreańskim Samsungiem”

- pisze z kolei Wojciech Kulecki w tekście pt. „Z Niemcami na czipach jak Zabłocki na mydle”.

Poza tym jak zwykle dział kulturalny, wiadomości związkowe i świetne felietony naszych stałych komentatorów.

Miłej lektury!

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe