Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"

W sobotę 23 września rozpoczęła się 13 już edycja festiwalu „Skrzyżowanie kultur”, który co roku prezentuje zjawiska muzyczne i kulturalne z najróżniejszych części świata. Międzykulturowe wydarzenie trwa cały tydzień, zatem aż do kolejnej soboty, 30 września, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czeka nas ogrom muzycznej różnorodności.
 Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"
/ mat. prasowe
Według prestiżowego magazynu muzycznego „Songlines” festiwal „Skrzyżowanie Kultur” jest jednym z 25 najlepszych festiwali z muzyką world music na świecie. Od lat bywają na nim fascynaci odkryć muzycznych z całego globu, kierując się głównie renomą festiwalu, a nie znajomością występujących na nim artystów. I jak widać po kilkunastotysięcznej frekwencji każdego roku – nie są zawiedzeni.
– Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 13 lat temu, jest rozpoznawane i cenione przez szerokie grono fanów world music oraz ludzi poszukujących nowych ścieżek muzycznych i interesujących się kulturami świata. Muzyka, którą co roku prezentujemy podczas festiwalu, jest jak daleka podróż, z której wraca się z wieloma wrażeniami i przeżyciami. Artyści przenoszą słuchaczy w odległe kraje i pozostawiają piękne wspomnienia – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

Pieśni i kawa
Na program festiwalu poza koncertami składają się warsztaty muzyczne, debaty, a także program dla dzieci oraz projekcje filmowe. Każda edycja festiwalu koncentruje się na bogactwie kulturowym wybranej części globu – w tym roku są to Indie i Kolumbia. Będzie można posłuchać koncertów takich gwiazd muzyki świata, jak obdarzona ciepłym melancholijnym głosem Marta Gomez, w której repertuarze usłyszeć można rytmy z Karaibów i melodie z Andów, z elementami jazzowymi i folkowymi. Ta kolumbijska artystka jest również laureatką nagrody Latin Grammy za najlepszy album z muzyką dla dzieci. – Artystka wprowadzi słuchaczy w magię kolumbijskiej cumbi i bambuco, kubańskiego son
i bolero, argentyńskiej zamby i peruwiańskiego lando – przekonuje Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu. Ale Kolumbia to również kawa, której jest jednym z trzech głównych światowych producentów. O rynku kawy, skutkach społecznych i politycznych handlu kawą, a także o tym, jak konsumenci z Europy wpływają na życie ludzi na drugim końcu świata, będzie można posłuchać podczas debaty „Cena kawy”.

Północ kontra Południe
Z Indii przyjedzie do Warszawy Purbayan Chatterjee – jeden z najlepszych na świecie muzyków grających na sitarze, tradycyjnym indyjskim instrumencie muzycznym, nieco przypominającym gitarę. Chatterjee zadebiutował na scenie już w wieku 5 lat, a jako 15-latek został wyróżniony przez prezydenta Indii tytułem Najlepszego Instrumentalisty Kraju. Artysta występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, regularnie koncertuje na największych festiwalach nie tylko poświęconych klasycznej muzyce Indii czy world music, ale również jazzowych i z muzyką filmową, które łączy z klasyczną ragą. Na „Skrzyżowaniu Kultur” wystąpią również niezwykle utalentowane siostry Ranjani i Gayatri – mistrzynie karnatyckiej sztuki wokalnej i gry na skrzypcach. Uważane są za jeden z najlepszych żeńskich duetów wykonujących muzykę południowych Indii. Słuchacze cenią je za perfekcyjne zespolenie głosów, bogatą paletę technik ornamentacyjnych i wyobraźnię muzyczną. Śpiewają w wielu językach, m.in. w sanskrycie, hindi, marathi, tamilskim i gudżarati. Poprowadzą również warsztat z muzyki i śpiewu karnatyckiego, w którym, w odróżnieniu od tradycji muzycznej Indii Północnych, podstawowym instrumentem stosowanym w muzyce jest ludzki głos.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#
Transglobalne fuzje
Festiwal to światowy tygiel muzyczny. Pojawią się artyści z Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, a także Albanii i Węgier. Muzycy łączyć będą w swoich projektach elementy techno z USA z tradycyjną muzyką ze Sierra Leone, lokalną tradycję i instrumentarium tureckie z psychodelią, elektroniką i reggae, a także brzmienia albańskiej orkiestry dętej z regge czy techno. W ramach części festiwalu Artyści Kolektyw Europa odbędzie się sceniczny pojedynek smyczkowych wirtuozów z Polski i Węgier. Félix Lajkó, charyzmatyczny skrzypek i mistrz cytry, oraz Vołosi, zespół łączący klasyczne muzykowanie z tradycją górali Beskidu Śląskiego, pierwszy raz spotkają się na jednej scenie. Duże zainteresowanie wzbudza koncert Azizy Brahim
z Sachary Zachodniej, kraju wciąż nieuznawanego przez większość państw świata. Urodzona w algierskim obozie dla uchodźców dziedziczka saharyjskiego ludu Sahrawi popularyzuje jego tradycyjne pieśni, które muzycznie łączy z elementami jazzu, popu, a nawet rocka już od ponad 20 lat. Na warszawskiej scenie zagrają również Ballaké Sissoko i Vincent Ségal – duet pochodzących z Mali i z Francji muzyków, którzy subtelnie łączą brzmienia wiolonczeli i zachodnioafrykańskiej harfy kora.

Polski element
Jak co roku w ramach tematycznego bloku Sounds Like Poland jeden dzień poświęcony jest wyłącznie polskim zespołom. W tym roku wystąpią: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Adam Strug oraz Kapela ze Wsi Warszawa. Założyciel tej ostatniej formacji, która jest jednym z najbardziej znanych polskich zespołów na świecie, Maciej Szajkowski, jest członkiem rady programowej „Skrzyżowania Kultur”.
Jak mówią organizatorzy, celem festiwalu jest zwiększenie wrażliwości Polaków na kulturową i artystyczną różnorodność. Również rodzimi dziennikarze muzyczni uważają „Skrzyżowanie Kultur” za wyjątkowe wydarzenie, które pełni ważną rolę w nawiązywaniu międzykulturowego dialogu w Polsce, tak wrażliwej w dzisiejszych czasach kwestii.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (39/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Ceny papierosów od 2025 roku mocno w górę. Tyle będzie kosztować paczka Wiadomości
Ceny papierosów od 2025 roku mocno w górę. Tyle będzie kosztować paczka

Od marca 2025 roku palacze w Polsce będą musieli liczyć się z wyższymi cenami papierosów, e-papierosów z powodu podwyżek akcyzy.

Raz popiera, a raz krytykuje Zielony Ład. Przypomniano Trzaskowskiemu jego słowa polityka
Raz popiera, a raz krytykuje Zielony Ład. Przypomniano Trzaskowskiemu jego słowa

"Będę domagał się od rządu przyjęcia unijnego Zielonego Ładu dla Polski i rozpoczęcia stopniowego odchodzenia od węgla – najpóźniej do 2030 roku w ogrzewaniu domów i do 2040 roku w elektroenergetyce" – obiecywał w swoim programie z 2020 roku Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej.

Taniec z gwiazdami. Powrót w wielkim stylu z ostatniej chwili
"Taniec z gwiazdami". Powrót w wielkim stylu

Agnieszka Kaczorowska powraca do programu "Taniec z gwiazdami" po sześciu latach przerwy.

Znany youtuber Budda wychodzi na wolność. Jest decyzja z ostatniej chwili
Znany youtuber "Budda" wychodzi na wolność. Jest decyzja

Prokuratura Krajowa przekazała, że w poniedziałek uchylony został areszt dla Kamila L., ps. Budda, i jego partnerki. Dodała, że zastosowano m.in. poręczenie majątkowe – odpowiednio 2 mln zł i 1 mln zł.

Wiadomości
Czym się różni serwer od hostingu?

Zastanawiasz się, czym jest serwer, a czym hosting? Jakie są różnice między tymi pojęciami? Te terminy często pojawiają się w kontekście stron internetowych, ale ich znaczenie bywa mylone. W tym artykule wyjaśnię, czym różni się serwer od hostingu oraz jaką rolę pełnią w działaniu stron www.

Gwiazda serialu Pierwsza miłość zdradziła rodzinną tajemnicę Wiadomości
Gwiazda serialu "Pierwsza miłość" zdradziła rodzinną tajemnicę

Aneta Zając, aktorka znana z serialu "Pierwsza miłość", wyznała, że w jej rodzinnym domu "nie ma świąt bez Kevina".

Wiadomości
Windows 11 Home czy Pro? Jak wybrać najlepszą wersję dla siebie?

System operacyjny Microsoft Windows 11 jest obecny na rynku od ponad trzech lat. Przez ten czas platforma zyskała zaufanie użytkowników, stopniowo wypierając zasłużoną Dziesiątkę. Podobnie jak w przypadku Windows 10, Jedenastka dostępna jest w dwóch odsłonach, Home oraz Pro. Czym różnią się one między sobą i którą z nich warto wybrać?

Niemcy: brutalny gwałt na Polce. Sprawca ją pobił i sfilmował Wiadomości
Niemcy: brutalny gwałt na Polce. Sprawca ją pobił i sfilmował

Według doniesień niemieckich mediów w Hanowerze w Niemczech miało dojść do brutalnego gwałtu na Polce. Sprawca pochodzący z Iraku pobił ją i sfilmował. W zeszłym tygodniu sędzia wydał nakaz aresztowania dla zatrzymanego 36-letniego Mohammeda K.

Żona Baszara al-Asada nie chce żyć w Moskwie Wiadomości
Żona Baszara al-Asada nie chce żyć w Moskwie

Obalony przez rebeliantów były prezydent Syrii Baszar al-Asad wraz z rodziną uciekł do Moskwy. Według mediów, jego żona Asma al-Asad nie jest zadowolona z życia w stolicy Rosji. Miała złożyć wniosek o opuszczenie kraju.

Wiadomości
5 powodów, dla których warto używać kątowników tekturowych w logistyce

W logistyce liczy się precyzja i dbałość o każdy etap procesu – od pakowania, przez transport, aż po dostawę do klienta. To właśnie drobne detale decydują o tym, czy produkty dotrą na czas, w nienaruszonym stanie i zrobią dobre wrażenie, dlatego firmy na całym świecie szukają rozwiązań, które nie tylko ułatwiają życie, ale też pomagają budować profesjonalny wizerunek. Czasami najprostsze rozwiązania mają największy wpływ – przekonaj się, jak jeden z takich elementów może zrewolucjonizować cały ten proces.

REKLAMA

Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"

W sobotę 23 września rozpoczęła się 13 już edycja festiwalu „Skrzyżowanie kultur”, który co roku prezentuje zjawiska muzyczne i kulturalne z najróżniejszych części świata. Międzykulturowe wydarzenie trwa cały tydzień, zatem aż do kolejnej soboty, 30 września, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czeka nas ogrom muzycznej różnorodności.
 Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"
/ mat. prasowe
Według prestiżowego magazynu muzycznego „Songlines” festiwal „Skrzyżowanie Kultur” jest jednym z 25 najlepszych festiwali z muzyką world music na świecie. Od lat bywają na nim fascynaci odkryć muzycznych z całego globu, kierując się głównie renomą festiwalu, a nie znajomością występujących na nim artystów. I jak widać po kilkunastotysięcznej frekwencji każdego roku – nie są zawiedzeni.
– Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 13 lat temu, jest rozpoznawane i cenione przez szerokie grono fanów world music oraz ludzi poszukujących nowych ścieżek muzycznych i interesujących się kulturami świata. Muzyka, którą co roku prezentujemy podczas festiwalu, jest jak daleka podróż, z której wraca się z wieloma wrażeniami i przeżyciami. Artyści przenoszą słuchaczy w odległe kraje i pozostawiają piękne wspomnienia – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

Pieśni i kawa
Na program festiwalu poza koncertami składają się warsztaty muzyczne, debaty, a także program dla dzieci oraz projekcje filmowe. Każda edycja festiwalu koncentruje się na bogactwie kulturowym wybranej części globu – w tym roku są to Indie i Kolumbia. Będzie można posłuchać koncertów takich gwiazd muzyki świata, jak obdarzona ciepłym melancholijnym głosem Marta Gomez, w której repertuarze usłyszeć można rytmy z Karaibów i melodie z Andów, z elementami jazzowymi i folkowymi. Ta kolumbijska artystka jest również laureatką nagrody Latin Grammy za najlepszy album z muzyką dla dzieci. – Artystka wprowadzi słuchaczy w magię kolumbijskiej cumbi i bambuco, kubańskiego son
i bolero, argentyńskiej zamby i peruwiańskiego lando – przekonuje Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu. Ale Kolumbia to również kawa, której jest jednym z trzech głównych światowych producentów. O rynku kawy, skutkach społecznych i politycznych handlu kawą, a także o tym, jak konsumenci z Europy wpływają na życie ludzi na drugim końcu świata, będzie można posłuchać podczas debaty „Cena kawy”.

Północ kontra Południe
Z Indii przyjedzie do Warszawy Purbayan Chatterjee – jeden z najlepszych na świecie muzyków grających na sitarze, tradycyjnym indyjskim instrumencie muzycznym, nieco przypominającym gitarę. Chatterjee zadebiutował na scenie już w wieku 5 lat, a jako 15-latek został wyróżniony przez prezydenta Indii tytułem Najlepszego Instrumentalisty Kraju. Artysta występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, regularnie koncertuje na największych festiwalach nie tylko poświęconych klasycznej muzyce Indii czy world music, ale również jazzowych i z muzyką filmową, które łączy z klasyczną ragą. Na „Skrzyżowaniu Kultur” wystąpią również niezwykle utalentowane siostry Ranjani i Gayatri – mistrzynie karnatyckiej sztuki wokalnej i gry na skrzypcach. Uważane są za jeden z najlepszych żeńskich duetów wykonujących muzykę południowych Indii. Słuchacze cenią je za perfekcyjne zespolenie głosów, bogatą paletę technik ornamentacyjnych i wyobraźnię muzyczną. Śpiewają w wielu językach, m.in. w sanskrycie, hindi, marathi, tamilskim i gudżarati. Poprowadzą również warsztat z muzyki i śpiewu karnatyckiego, w którym, w odróżnieniu od tradycji muzycznej Indii Północnych, podstawowym instrumentem stosowanym w muzyce jest ludzki głos.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#
Transglobalne fuzje
Festiwal to światowy tygiel muzyczny. Pojawią się artyści z Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, a także Albanii i Węgier. Muzycy łączyć będą w swoich projektach elementy techno z USA z tradycyjną muzyką ze Sierra Leone, lokalną tradycję i instrumentarium tureckie z psychodelią, elektroniką i reggae, a także brzmienia albańskiej orkiestry dętej z regge czy techno. W ramach części festiwalu Artyści Kolektyw Europa odbędzie się sceniczny pojedynek smyczkowych wirtuozów z Polski i Węgier. Félix Lajkó, charyzmatyczny skrzypek i mistrz cytry, oraz Vołosi, zespół łączący klasyczne muzykowanie z tradycją górali Beskidu Śląskiego, pierwszy raz spotkają się na jednej scenie. Duże zainteresowanie wzbudza koncert Azizy Brahim
z Sachary Zachodniej, kraju wciąż nieuznawanego przez większość państw świata. Urodzona w algierskim obozie dla uchodźców dziedziczka saharyjskiego ludu Sahrawi popularyzuje jego tradycyjne pieśni, które muzycznie łączy z elementami jazzu, popu, a nawet rocka już od ponad 20 lat. Na warszawskiej scenie zagrają również Ballaké Sissoko i Vincent Ségal – duet pochodzących z Mali i z Francji muzyków, którzy subtelnie łączą brzmienia wiolonczeli i zachodnioafrykańskiej harfy kora.

Polski element
Jak co roku w ramach tematycznego bloku Sounds Like Poland jeden dzień poświęcony jest wyłącznie polskim zespołom. W tym roku wystąpią: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Adam Strug oraz Kapela ze Wsi Warszawa. Założyciel tej ostatniej formacji, która jest jednym z najbardziej znanych polskich zespołów na świecie, Maciej Szajkowski, jest członkiem rady programowej „Skrzyżowania Kultur”.
Jak mówią organizatorzy, celem festiwalu jest zwiększenie wrażliwości Polaków na kulturową i artystyczną różnorodność. Również rodzimi dziennikarze muzyczni uważają „Skrzyżowanie Kultur” za wyjątkowe wydarzenie, które pełni ważną rolę w nawiązywaniu międzykulturowego dialogu w Polsce, tak wrażliwej w dzisiejszych czasach kwestii.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (39/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe