Muzeum Warszawy. Nowe stare Muzeum

W maju 2017, po 4 latach intensywnych prac modernizacyjnych, konserwacyjnych, a także koncepcyjnych zostało otwarte Muzeum Warszawy, nowa twarz Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Z ponad 300 tysięcy przedmiotów, zarówno dzieł sztuki, jak i rzeczy codziennych, wybrano 7352, by zaprezentować je publiczności w zupełnie inny sposób niż dotychczas.
 Muzeum Warszawy. Nowe stare Muzeum
/ mat. prasowe
Magdalena Zarzycka

Gruntownie odrestaurowano 11 będących siedzibą placówki staromiejskich kamienic. W efekcie istniejąca od 1936 instytucja kultury bardzo się zmieniła – dziś jest pięknym, nowoczesnym i co najważniejsze szalenie ciekawym miejscem na turystycznej mapie stolicy.
Choć jak na razie udostępniony dla zwiedzających jest pierwszy etap wystawy głównej „Rzeczy Warszawskie”, można już zachwycić się ogromem prac, jaki został włożony we wprowadzenie w życie nowej koncepcji muzeum, nad którą czuwało aż 32 kuratorów. Nowa wystawa główna, wystawy czasowe, różnorodny program zajęć, spotkań, warsztatów i spacerów oraz kawiarnia, biblioteka
z czytelnią varsavianistyczną, kino i punkt widokowy zdecydowanie rozszerzyły ofertę tej placówki.
 
Średniowieczny klimat
W pierwszej kolejności jednak zachwyca wygląd wpisanych od 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 11 kamienic w samym centrum Starego Miasta, w których mieści się siedziba główna Muzeum Warszawy. Pięknie odnowione elewacje, dziedzińce, schody, parkiety, piwnice
i stropy urzekają średniowiecznym klimatem. Odrestaurowano wszystkie detale, pochodzące zarówno z okresu odbudowy muzeum w 1953 roku, jak i wcześniejszych, takie jak siedemnastowieczne drewniane stropy polichromowane, detale w sieniach i malowidła. Prace renowacyjne wewnątrz i na zewnątrz zostały zaprojektowane i przeprowadzone w taki sposób, by przy zachowaniu pierwotnego układu przestrzennego poszczególnych budynków zadbać o optymalny układ funkcjonalny wynikający z funkcji muzealnych. Zastosowano metody i technologie w minimalnym stopniu ingerujące w najcenniejsze wnętrza i przywracające im świetność dzięki zabiegom konserwatorskim.
7352 rzeczy warszawskie
Wystawę główną „Rzeczy Warszawskie” warto zacząć zwiedzać od części jej towarzyszących – „Danych warszawskich” i „Dziejów kamienic”, które w pigułce, poprzez wykresy, mapy i inne przedstawienia graficzne przybliżają charakter zmieniającego się przez wieki miasta. W atrakcyjny i często zaskakujący sposób prezentują kluczowe dane dotyczące Warszawy, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój, kim są i byli oraz jak żyli i żyją jej mieszkańcy, a także gdzie jest centrum, granice i najważniejsze punkty miasta. Prezentują ekonomiczne i społeczne przemiany grodu nad Wisłą, mówią o politycznej przynależności Warszawy, o jej przestrzennym i demograficznym rozwoju, architektonicznych metamorfozach i cywilizacyjnych przeobrażeniach.
Sama wystawa „Rzeczy warszawskie” to ponad 7000 przedmiotów w 21 tematycznych gabinetach. Od maja możemy zobaczyć ich 8, pozostałe zostaną udostępnione zwiedzającym na początku 2018 roku. – W dwudziestu jeden gabinetach znajdą Państwo rzeczy – świadków i uczestników historii miasta. Stają się one pretekstem do opowiedzenia historii swoich właścicieli i twórców, przełomowych wydarzeń i długotrwałych procesów. Nie opowiadamy jednej historii. Nie snujemy jednej narracji. Podczas wędrówki po jedenastu staromiejskich kamienicach, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie – komentuje Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy, kierujący pracami zespołu kuratorów nad koncepcją wystawy głównej.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Syrena nieznana
Szczególnie ciekawa jest prezentacja historii oraz różnych przedstawień wizerunku warszawskiej Syrenki, będącej symbolem Warszawy od początku jej dziejów. Zmieniała swoją figurę i fryzurę, jednak niezmiennie od XV wieku ukazywana jest z tarczą i mieczem – symbolami obronności Warszawy. Muzeum w swoich zbiorach posiada wiele artystycznych interpretacji postaci syreny, stoi tam również oryginał posągu autorstwa Konstantego Hegla. Ta syrena od 1855 roku ustawiana była w rożnych miejscach miasta, m.in. na Rynku, na Powiślu, na staromiejskich murach obronnych czy na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Zróżnicowanie tematyczne
W jednym z największych gabinetów, które składają się na wystawę główną, czyli w gabinecie portretów, znajdują się wizerunki ważnych dla Warszawy postaci, a także zwyczajnych warszawiaków. Możemy zobaczyć śmiały portret Marii Kazimiery w buduarze, Marysieńki, znanej ze swojego zamiłowania do Warszawy ukochanej żony Jana III Sobieskiego, jak i obraz przedstawiający jedynego czarnoskórego powstańca warszawskiego Augusta Agbola O’Browna. W gabinecie pocztówek znajdziemy imponujący zbiór pocztówek ukazujących Warszawę i warszawiaków. Muzeum Warszawy ma ich w swoich zbiorach ponad 9000, jednak w gabinecie im poświęconym można na raz obejrzeć około 200 ( co trzy miesiące zostają wymieniane na inne).
Nie tylko zwiedzanie
Muzeum Warszawy, jak wszystkie nowoczesne muzea na świecie, przygotowało również cykl wydarzeń towarzyszących i bogatą ofertę edukacyjną. Codziennie o godzinie 14:00 w języku angielskim i o godzinie 15:00 w języku polskim jeden z kuratorów opowiada historię wybranej rzeczy warszawskiej, a dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jeszcze więcej, w każdą sobotę są zajęcia „Zajrzyj do muzeum”. Na czwartkowych spotkaniach „Szkicownik warszawski extra” pod okiem historyków sztuki można nauczyć się rysowania, na innych spotkaniach z kolei dowiemy się, jak dbać o nasze rzeczy – z drewna, papieru, materiału czy metalu, aby przetrwały kolejne lata w dobrym stanie. Są też cykliczne zajęcia dla dzieci, dzielące się na tematyczne bloki. Pojedynczy blok trwa cały miesiąc i stanowi spójną całość.

Modernizacja i unowocześnienie Muzeum Warszawy to dobrze wydane miejskie pieniądze. A takie drobne udogodnienia, jak możliwość zwiedzania miejskiej instytucji kultury ze swoim czworonogiem, co umożliwia muzeum Warszawy w swoich obiektach, na pewno wzmacnia dodatkowo jej pozytywny wizerunek.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (29/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Rząd chwali się inwestorem CPK. #TakDlaCPK: Bujda na resorach z ostatniej chwili
Rząd chwali się "inwestorem" CPK. #TakDlaCPK: Bujda na resorach

Spółki Centralny Port Komunikacyjny i Polskie Porty Lotnicze podpisały list intencyjny, zgodnie z którym PPL obejmą mniejszościowy udział - do 49 proc. spółki CPK.Lotnisko. Będzie ona odpowiadać za budowę nowego lotniska centralnego pod Warszawą.

Rośnie bezrobocie w Polsce. Są najnowsze dane Wiadomości
Rośnie bezrobocie w Polsce. Są najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce wzrosła do poziomu 5,0 proc. w listopadzie 2024 roku.

Hołownia: PKW? Oni doskonale wiedzą, co mają robić z ostatniej chwili
Hołownia: "PKW? Oni doskonale wiedzą, co mają robić"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapewnił w poniedziałek, że jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą ws. projektu tzw. ustawy incydentalnej było owocne. Podkreślił też, że obaj z prezydentem są zgodni, że dzisiaj "priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa procesu wyborów prezydenckich". Polityk skomentował również ostatnie działania PKW.

Czekałem na to pół życia. Michał Milowicz ogłosił radosną nowinę Wiadomości
"Czekałem na to pół życia". Michał Milowicz ogłosił radosną nowinę

Michał Milowicz i Katarzyna Kędzierska ogłaszają radosną nowinę: spodziewają się pierwszego dziecka.

Ukraiński żołnierz skrytykował polskiego ministra ws. banderowskich flag na Rosomakach Wiadomości
Ukraiński żołnierz skrytykował polskiego ministra ws. banderowskich flag na Rosomakach

W ubiegły piątek do sieci trafiły nagrania, na których widać było banderowskie flagi, które zostały zamieszczone na przekazanych Ukrainie przez Polskę Rosomakach. Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz skrytykował postawę ukraińskich żołnierzy. Oficer 12. brygady specjalnego przeznaczenia AZOW Roman Ponomarenko, stwierdził, że minister buduje pozycję polityczną.

Szef NATO zganił Zełenskiego z ostatniej chwili
Szef NATO zganił Zełenskiego

– Prezydent Ukrainy powinien powściągnąć swoje skargi na kanclerza Niemiec – powiedział sekretarz generalny NATO Mark Rutte.

Tusk po cichu zrezygnował polityka
"Tusk po cichu zrezygnował"

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz została niedawno zapytana o kwestię funduszy dla Polski w ramach KPO. - Tusk po cichu zrezygnował z ważnej reformy. Czekały na nią miliony Polaków - podaje Fakt.

Paweł Szefernaker może stracić immunitet gorące
Paweł Szefernaker może stracić immunitet

Poseł Paweł Szefernaker poinformował, że otrzymał pismo od marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Jak wyjaśnił polityk, dotyczyło ono rozpoczęcia procedury uchylania immunitetu za podanie dalej tweeta ze spotem PiS ws. polityki migracyjnej. Sprawa leżała od 23.11.2023 w Sejmie. Marszałek Hołownia zajął się nią 10.12.2024 kiedy zostałem już szefem sztabu K.Nawrockiego

Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Obrońca zwraca uwagę na jeden dziwny szczegół z ostatniej chwili
Raport RPO ws. aresztowania ks. Olszewskiego. Obrońca zwraca uwagę na jeden dziwny szczegół

Rzecznik Praw Obywatelskich zakończył i opublikował raport ws. traktowania w areszcie ks. Michała Olszewskiego. Jak poinformowano, duchowny nie został poddany torturom w rozumieniu prawa międzynarodowego, ale doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności. Jest komentarz obrońcy księdza, mec. Krzysztofa Wąsowskiego.

Sprawozdanie finansowe PiS. Szef PKW przekazał nowe informacje z ostatniej chwili
Sprawozdanie finansowe PiS. Szef PKW przekazał nowe informacje

W rozmowie z Polską Agencją Prasową przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że PKW nie podjęła w poniedziałek w trybie obiegowym uchwały ws. sprawozdania komitetu PiS. – Sprawa musi wrócić na posiedzenie 30 grudnia – przekazał Marciniak.

REKLAMA

Muzeum Warszawy. Nowe stare Muzeum

W maju 2017, po 4 latach intensywnych prac modernizacyjnych, konserwacyjnych, a także koncepcyjnych zostało otwarte Muzeum Warszawy, nowa twarz Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Z ponad 300 tysięcy przedmiotów, zarówno dzieł sztuki, jak i rzeczy codziennych, wybrano 7352, by zaprezentować je publiczności w zupełnie inny sposób niż dotychczas.
 Muzeum Warszawy. Nowe stare Muzeum
/ mat. prasowe
Magdalena Zarzycka

Gruntownie odrestaurowano 11 będących siedzibą placówki staromiejskich kamienic. W efekcie istniejąca od 1936 instytucja kultury bardzo się zmieniła – dziś jest pięknym, nowoczesnym i co najważniejsze szalenie ciekawym miejscem na turystycznej mapie stolicy.
Choć jak na razie udostępniony dla zwiedzających jest pierwszy etap wystawy głównej „Rzeczy Warszawskie”, można już zachwycić się ogromem prac, jaki został włożony we wprowadzenie w życie nowej koncepcji muzeum, nad którą czuwało aż 32 kuratorów. Nowa wystawa główna, wystawy czasowe, różnorodny program zajęć, spotkań, warsztatów i spacerów oraz kawiarnia, biblioteka
z czytelnią varsavianistyczną, kino i punkt widokowy zdecydowanie rozszerzyły ofertę tej placówki.
 
Średniowieczny klimat
W pierwszej kolejności jednak zachwyca wygląd wpisanych od 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 11 kamienic w samym centrum Starego Miasta, w których mieści się siedziba główna Muzeum Warszawy. Pięknie odnowione elewacje, dziedzińce, schody, parkiety, piwnice
i stropy urzekają średniowiecznym klimatem. Odrestaurowano wszystkie detale, pochodzące zarówno z okresu odbudowy muzeum w 1953 roku, jak i wcześniejszych, takie jak siedemnastowieczne drewniane stropy polichromowane, detale w sieniach i malowidła. Prace renowacyjne wewnątrz i na zewnątrz zostały zaprojektowane i przeprowadzone w taki sposób, by przy zachowaniu pierwotnego układu przestrzennego poszczególnych budynków zadbać o optymalny układ funkcjonalny wynikający z funkcji muzealnych. Zastosowano metody i technologie w minimalnym stopniu ingerujące w najcenniejsze wnętrza i przywracające im świetność dzięki zabiegom konserwatorskim.
7352 rzeczy warszawskie
Wystawę główną „Rzeczy Warszawskie” warto zacząć zwiedzać od części jej towarzyszących – „Danych warszawskich” i „Dziejów kamienic”, które w pigułce, poprzez wykresy, mapy i inne przedstawienia graficzne przybliżają charakter zmieniającego się przez wieki miasta. W atrakcyjny i często zaskakujący sposób prezentują kluczowe dane dotyczące Warszawy, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój, kim są i byli oraz jak żyli i żyją jej mieszkańcy, a także gdzie jest centrum, granice i najważniejsze punkty miasta. Prezentują ekonomiczne i społeczne przemiany grodu nad Wisłą, mówią o politycznej przynależności Warszawy, o jej przestrzennym i demograficznym rozwoju, architektonicznych metamorfozach i cywilizacyjnych przeobrażeniach.
Sama wystawa „Rzeczy warszawskie” to ponad 7000 przedmiotów w 21 tematycznych gabinetach. Od maja możemy zobaczyć ich 8, pozostałe zostaną udostępnione zwiedzającym na początku 2018 roku. – W dwudziestu jeden gabinetach znajdą Państwo rzeczy – świadków i uczestników historii miasta. Stają się one pretekstem do opowiedzenia historii swoich właścicieli i twórców, przełomowych wydarzeń i długotrwałych procesów. Nie opowiadamy jednej historii. Nie snujemy jednej narracji. Podczas wędrówki po jedenastu staromiejskich kamienicach, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie – komentuje Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy, kierujący pracami zespołu kuratorów nad koncepcją wystawy głównej.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Syrena nieznana
Szczególnie ciekawa jest prezentacja historii oraz różnych przedstawień wizerunku warszawskiej Syrenki, będącej symbolem Warszawy od początku jej dziejów. Zmieniała swoją figurę i fryzurę, jednak niezmiennie od XV wieku ukazywana jest z tarczą i mieczem – symbolami obronności Warszawy. Muzeum w swoich zbiorach posiada wiele artystycznych interpretacji postaci syreny, stoi tam również oryginał posągu autorstwa Konstantego Hegla. Ta syrena od 1855 roku ustawiana była w rożnych miejscach miasta, m.in. na Rynku, na Powiślu, na staromiejskich murach obronnych czy na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Zróżnicowanie tematyczne
W jednym z największych gabinetów, które składają się na wystawę główną, czyli w gabinecie portretów, znajdują się wizerunki ważnych dla Warszawy postaci, a także zwyczajnych warszawiaków. Możemy zobaczyć śmiały portret Marii Kazimiery w buduarze, Marysieńki, znanej ze swojego zamiłowania do Warszawy ukochanej żony Jana III Sobieskiego, jak i obraz przedstawiający jedynego czarnoskórego powstańca warszawskiego Augusta Agbola O’Browna. W gabinecie pocztówek znajdziemy imponujący zbiór pocztówek ukazujących Warszawę i warszawiaków. Muzeum Warszawy ma ich w swoich zbiorach ponad 9000, jednak w gabinecie im poświęconym można na raz obejrzeć około 200 ( co trzy miesiące zostają wymieniane na inne).
Nie tylko zwiedzanie
Muzeum Warszawy, jak wszystkie nowoczesne muzea na świecie, przygotowało również cykl wydarzeń towarzyszących i bogatą ofertę edukacyjną. Codziennie o godzinie 14:00 w języku angielskim i o godzinie 15:00 w języku polskim jeden z kuratorów opowiada historię wybranej rzeczy warszawskiej, a dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jeszcze więcej, w każdą sobotę są zajęcia „Zajrzyj do muzeum”. Na czwartkowych spotkaniach „Szkicownik warszawski extra” pod okiem historyków sztuki można nauczyć się rysowania, na innych spotkaniach z kolei dowiemy się, jak dbać o nasze rzeczy – z drewna, papieru, materiału czy metalu, aby przetrwały kolejne lata w dobrym stanie. Są też cykliczne zajęcia dla dzieci, dzielące się na tematyczne bloki. Pojedynczy blok trwa cały miesiąc i stanowi spójną całość.

Modernizacja i unowocześnienie Muzeum Warszawy to dobrze wydane miejskie pieniądze. A takie drobne udogodnienia, jak możliwość zwiedzania miejskiej instytucji kultury ze swoim czworonogiem, co umożliwia muzeum Warszawy w swoich obiektach, na pewno wzmacnia dodatkowo jej pozytywny wizerunek.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (29/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe