Rosnące ceny energii elektrycznej czy to tylko skutek rosyjskiej aktywności a może także zaniedbań i błędnych decyzji europejskich polityków?

Okazuje się, że kłopoty z cenami energii pojawiają się nie tylko na rynku polskim. Także kraje o wydawałoby się stabilnych i zdywersyfikowanych źródłach energii są narażone na wzrost cen energii. Błędne decyzje dyktowane potrzebą polityki kruszą stabilność systemów elektroenergetycznych, które funkcjonowały z powodzeniem nawet w trudnym okresie zimnej wojny...

 

Czy OZE może zastąpić stabine źródła energii?

Energia elektryczna jest ze swej natury trudna do magazynowania na dużą skalę iw sposób ekonomicznie wykonalny. Podaż i popyt na energię elektryczną muszą być zawsze bilansowane na rynku. W państwach w których OZE stanowi duży procent mocy przyłaczeniowej np. w Szwecji nie da się zupełnie zrezygnować z tradycyjnych źródeł energii takich jak uran, gaz czy węgiel. Także tam koszty produkcji energii elektrycznej rosną z powodu wyższych kosztów węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego.

Już w 2021 r. Putin zaczął ograniczać dopływ gazu ziemnego do Europy, a cena gazu wzrosła. [1]

Cena energii elektrycznej wzrosła, bo wiele krajów wykorzystuje gaz ziemny do produkcji energii elektrycznej. Jeśli koszty produkcji energii elektrycznej w jednym kraju wzrosną, koszty wzrosną w krajach sąsiednich z powodu integracji połaczeń sieci elektroenergetycznych w Europie.

W grze o stabilność cen energii elektycznej w Europie pojawia się wątek Ukrainy. Sieć na Ukrainie została podłączona do Europy na początku 2021 r. , a ukraiński minister energetyki powiedział w lipcu: „Pełne wykorzystanie naszego potencjału eksportowego energii elektrycznej – ponad 1,5 GWe, pozwoli krajom europejskim zastąpić 5-6 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu ”. [2]

To wyjaśnia, dlaczego Rosja próbuje zniszczyć ukraiński system energetyczny i elektrownie. Cena energii elektrycznej wynika nie tylko z ostatnich działań Rosji, ale także z wcześniejszych niefortunnych decyzji polityków europejskich.

System elektroenergetyczny w Europie został opracowany przed wzrostem liczby turbin wiatrowych, kiedy można było zaplanować prawie całą produkcję enegii elektrycznej.

Dziś jest więcej inwestycji w energię odnawialną. To dobrze, gdy świeci słońce i gdy wieje wiatr, ale źle w nocy i gdy nie ma wiatru.

Energia odnawialna wymaga wsparcia energetyki opartej na stabinych źrółach energii i jest to w Europie głównie gaz ziemny lub ropa naftowa.

Kraje z dużą ilością odnawialnych źródeł energii, takie jak Wielka Brytania i Niemcy, mają wysokie ceny energii elektrycznej.

Niemcy zdecydowały się zamknąć energetykę jądrową z powodu tsunami w Fukushimie w Japonii,. Praca trzech elektrowni jądrowych została wygaszna w grudniu 2022 r. roku, a pozostałe trzy mają zostać zamknięte pod koniec 2023 r. . Ironią jest, że Japonia, dziś drugi co do wielkości importer gazu ziemnego, zdecydowała się na powrót do energetyki jądrowej. [3]

Kolejną ironią jest to, że Niemcy będą importować energię jądrową z Francji.

Ostatnio jednak niemiecki rząd pod presją opinii publicznej i opozycji w rządzie FDP zasugerował, że dwie z trzech elektrowni jądrowych nie powinny być zamykane, ale będą wykorzystywane, gdy pojawi się potrzeba na dodatkową moc. [4]  

Będzie to interesujący przypadek dla prawników, ponieważ „wstrzymanie zdolności produkcyjnych” z jednoczesnym wsparciem finansowym dla nie produkującego podmiotu (capacity withholding) jest uważane za manipulację ceną.[5]

Prawdopodobnie nie jest to ostatnia zmiana podejścia dopolityki Energiewende, ponieważ były przewodniczący SPD Rudolf Scharping wzywa do dalszego wykorzystania energetyki jądrowej, gazowej i węglowej w Niemczech. [6]

Nie tylko Niemcy zmniejszyły dobrobyt swoich obywateli w wyniku poliycznych decyzji kierowanych ideologią.

Po wyborach w Szwecji w 2014 roku socjaldemokraci uzgodnili z Partią Zielonych zaprzestanie planowania dwóch nowych reaktorów Ringhals 5 i Ringhals 6, wybrali członków zarządu państwowego koncernu energetycznego Vattenfall, którzy byli przeciwni energetyce jądrowej i poinstruowali o zmianie strategii firmy, która będzie inwestować w turbiny wiatrowe. Ponadto parlament głosami koalicji rządzącej uchwalił ustawę o nowym opodatkowaniu energii jądrowej, która uniemożliwiła kontynuowanie rozwój energetyki jądrowej. [7] [8]

Kiedy politycy zdali sobie sprawę, że szwedzki system elektroenergetyczny ulegnie załamaniu, usunęli podatek od elektrowni jądrowych uchwalony w celu stowarznia warunków dla zamknięcia Ringhals 1 i 2, zamiast tego zdecydowali o zamknięciu starszych reaktorów w elektorwniach jądrowych Oskarshamn 1 i 2.

Tylko 6 elektrowni jądrowych dostało możliwość dalszego funkcjonowania pracować Ringhals 3, Ringhals 4, Forsmark 1, Forsmark 2, Forsmark 3 i Oskarshamn 4 co odbiło się na bilansie mocy.

Zauważono, że ceny energii elektrycznej zaczęły rosnąć, a predykcja potrzeb zakładała, że zużycie energii elektrycznej będzie dwa razy większe niż obecnie jeśli Szwecja ma rozwijać się jak dotychczas.

W styczniu 2020 r w parlamencie zgłoszono wniosek o utrzymanie pracy Ringhals 1 i 2. Przegrał on jednak jednym głosem 175-174. Utworzono nawet konsorcjum West Atomic Alliance [10], aby nabyć udziały lub zainwestować w Ringhals 1 i tym sposobem zachować moc wytwórczą tej elektrowni, ale Vattenfall odmówił udziału w ratowaniu Ringhals 1. [11]

Inwestycja w Ringhals 1 o mocy 881 MW była ważna dla Polski, ponieważ kabel SwePol pomiędzy Szwecją a Polską ma 600 MW i był w stanie eksportować tanią energię na rozwijający się rynek polski.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce będzie rosło, ważne jest, aby Polska miała dostęp do taniej energii elektrycznej za pośrednictwem tego kabla zwłaszcza w konteście planów budowy farm wiatrowych na Bałtyku.

West Atomic Alliance zwrócił się do potencjalnych inwestorów w Polsce, z propozycją przygotowania propozycji wykupienia udziałów w Szwedzkich elektrowniach jądrowych. Wartością dla polskich inwestorów szykujących się do pierwszej inwestycji w budowę elektowi jądrowej w Polsce byłoby nie tylko uczestniczenie w zyskach w sprzedaży energii lelektrucnej na rynku szwedzkim, ale dostęp do zespołu wysokiej klasy specjalistów o olbrzymim doświadczeniu, zdobycie  unikalnego know how przydatnego w zarządzaniu polskimi elektrowniami jądrowymi. 

Utrzymanie pracy szwedzkich elektrowni atomowych byloby także korzystne dla szwedzkich odbiorców energii elektrycznej, narażonych na skokowe wzrosty cen energii w przypadku wygaszania pracy szwedzkich reaktorów jądrowych. 

Według anonimowej (niepotwierdzonej)  informacji pochodzącej od pracownika Ministerstwa Klimatu i Środowiska doszło do konsultacji na poziomie polskich i szwedzkich ministerstw. 

Niestety, szwedzcy decydenci prawdopodobnie kierując się swoistą logiką warunkowaną realizacją swojego programu politycznego nie byli zainteresowani inwestycjami przedłużającymi pracę elektrowni atomowych w swoim kraju. 

Podnoszenie kwestii przedłużenia pracy elektrowni przez polskich czy innych inwestorów miałoby  być traktowane jako akt wrogi wobec szwedzkiego rządu. 

Wygaszanie energetyki atomowej w Szwecji zwłaszcza w czasie szczególnie agresywnej aktywności Rosji w Europie budzi obawy nie tylko ze strony szwedzkich konsumentów energii. Polska połączona kablem elektroenergetycznym ze Szwecją mogła liczyć na dostawy energii elektrycznej w okresach wzmożonego zapotrzebowania. Polskich odbiorców energii w związku z tym mogą niepokoić ceny nie tylko na Towarowej Giełdzie Energii, ale i  na giełdzie Nord Pool Spot. 

Czy zatem polscy inwestorzy zwrócą się w kierunku innych producentów  energii atomowej w regionie pozostaje kwestią otwartą.

Należy zwrócić uwagę iż w bliskiej odległości od polskich granic leżą słownie atomowe na Słowacji, w Czechach, a także na prowadzącej wojnę Ukrainie. Po zakończeniu działań wojennych kapitałowa współpraca polskich podmiotów z ukraińskim Enerhoatomem może być także interesująca dla strony polskiej tym bardziej, że istnieje bezpośrednie połączenie elektrowni w Chmielnicka z Rzeszowem. Obecnie polski rząd uważa za celowe szybkie przywrócenie połączenia z Ukrainą z pomocą przebudowanej linii Rzeszów - elektrownia jądrowa Chmielnicka pracującej na napięciu 400 kV. Przebudowa linii z napięcia 750kV, które obecnie funkcjonuje  na 400 kV miała dojść do skutku w końcu 2022 r.,[12]

Niemcy podejmując decyzję o odroczeniu zamknięcia swoich elektrowni w trzech ostatnich reaktorów jądrowych (Isar 2, Emsland i Neckarwestheim 2) także mogą być ciekawym partnerem dla polskich inwestorów, tym bardziej, że 8 czerwca 2022 r. granice Austrii, Belgii, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Francji, Niderlandów, Niemiec, Węgier, Luksemburga, Polski, Rumuni, Słowacji i Słowenii są już połączone  w ramach mechanizmu  Flow Based Market Coupling (FBMC) jednolitego łączenia rynków dnia następnego (Single Day-Ahead Coupling – SDAC).[13]

Szwedzki instytut badawczy Energiforsk przeprowadził badanie, z którego wynika, że cena energii elektrycznej w południowej Szwecji byłaby o 50% niższa niż w 2021 r., gdyby Ringhals 1 i 2 nadal działały. [14]

Teraz, podczas wojny rosyjskiej z Ukrainą, aktualizacja tego badania pokazuje, że cena energii elektrycznej wynosiłaby 69 EUR/MWh, gdyby Ringhals działał podczas wojny, zamiast 110 EUR/MWh bez Ringhalsa. [15]

Niezależnie jaki los w krajach ościennych spotka elektrownie jądrowe w Polsce należy jak najszybciej zbudować elektrownie jądrowe by zwiększyć nasze bezpieczeństwo energetyczne. To duże wyzwanie organizacyjne i kapitałowe, ale do pokonania.

Post scripum.

Z powodu między innymi wysokich cen energii elektryczej doszło w Szwecji do zmiany rządów.W wyniku wyborów, które odbyły się 11 września 2022 r. władzę objęła koalicja partii konserwatywnych i liberalnych, która obiecała przywrócić program rozwoju energetyki atomowej w Szwecji.

Autor: Mariusz Patey 

Źródła:

[1] https://tradingeconomics.com/commodity/eu-natural-gas

[2] https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Ukraine-offers-to-support-EU-as-continent-braces-f

[3] https://japantv.space/return-to-nuclear-power-for-japan-p-martin/

[4] https://markets.businessinsider.com/news/commodities/germany-u-turn-nuclear-energy-plants-back-up-energy-crisis-2022-9

[5] https://acer.europa.eu/en/remit/Documents/ACER_Guidance_on_REMIT_application_

6th_Edition_Final.pdf 

[6] https://www.boerse.de/nachrichten/Ex-SPD-Chef-Scharping-Deutschland-braucht-Oel-Kohle-Gas-und-AKW/34101323

[7] https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Kvber5/s-och-mp-overens-om-karnkraften

[8] https://www.expressen.se/debatt/sa-lyckades-politikerna-skapa-dagens-elkris/

[9] https://www.expressen.se/nyheter/klimat/riksdagen-rostar-om-karnkraftens-framtid/

[10] https://www.westatomic.com/

[11] https://www.montelnews.com/se/news/1186309/ssm-ringhals-1-f%C3%A5r-inte-tas-i-drift-igen

[12] https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/do-konca-roku-mozliwe-przywrocenie-polaczenia-linii-400-kv-rzeszow-chmielnicka

[13] https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/10370,Rynek-energii-Europa-wkracza-w-kolejny-etap-integracji-wspolnego-rynku.html

[14] https://energiforsk.se/nyhetsarkiv/studie-visar-att-storre-elproduktion-kunnat-ge-lagre-elpriser/ 

[15] https://twitter.com/henrikwacht/status/1565640242975080454



 


 

POLECANE
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż CBOS polityka
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż CBOS

W styczniu nieznacznie ubyło zwolenników rządu - jest ich 31 proc., a 43 proc. to przeciwnicy. Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Donald Tusk jest 35 proc. respondentów, zaś niezadowolonych - 52 proc.

Komunikat RCB. Ostrzeżenie dla mieszkańców Wiadomości
Komunikat RCB. Ostrzeżenie dla mieszkańców

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ogłosiło alert dla mieszkańców powiatu węgorzewskiego, informując, że woda w Węgorzewie oraz pobliskich miejscowościach jest obecnie niezdatna do picia. Powód to skażenie wody bakteriami Escherichia coli, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia.

Elon Musk wsparł apel ws. ściganego przez służby Tuska Michała Kuczmierowskiego z ostatniej chwili
Elon Musk wsparł apel ws. ściganego przez służby Tuska Michała Kuczmierowskiego

Benyamin Habib, brytyjski przedsiębiorca i polityk, deputowany do Parlamentu Europejskiego zamieścił na swoim profilu na platformie X alarmistyczny wpis dotyczący byłego polskiego ministra Michała Kuczmierowskiego, przetrzymywanego w brytyjskim areszcie.

Katastrofa budowlana w Warszawie. Jedna osoba nie żyje Wiadomości
Katastrofa budowlana w Warszawie. Jedna osoba nie żyje

Jak informuje Komenda Miejska PSP w Warszawie, podczas prac rozbiórkowych w trzypiętrowym pustostanie zawalił się stropodach. Pod gruzami ma znajdować się jeden pracownik. Jak poinformował portal remiza Do Warszawy zadysponowano Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo - Ratowniczą z Łodzi.

Gratka dla miłośników seriali. Nowe atrakcje na znanych platformach Wiadomości
Gratka dla miłośników seriali. Nowe atrakcje na znanych platformach

Fani seriali mają wiele powodów do radości, ponieważ na platformach, takich jak Apple TV+ i Netflix, zadebiutowały nowe produkcje.

Wiadomości
„Gość w dom, Bóg w dom”. Nowa i stara wizja opieki duchowej w medycynie

Kościół od początku istnienia troszczył się o ludzi bezdomnych, ubogich i chorych, promując ideę miłości caritas, która jest czymś więcej niż tylko datkiem raz do roku dla jakieś fundacji czy szpitala. Rozwiniętą formą miłości caritas jest także opieka duchowa skierowana do chorych i cierpiących, przy czym „duchowa” nie oznacza tu jedynie płaszczyzny religijnej. Temu aspektowi posługi bliźniemu są poświęcone zaczynające się już 15 lutego studia, które uwzględniają w ujęciu tematu nie tylko bogatą tradycję Kościoła, ale także najnowsze osiągnięcia badawcze.

Oscary 2025. Wśród nominowanych polska koprodukcja Wiadomości
Oscary 2025. Wśród nominowanych polska koprodukcja

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę nominowanych do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. 97. ceremonia rozdania statuetek ma się odbyć w czwartek 2 lutego w Dolby Theatre w Los Angeles. Gospodarzem uroczystości będzie Conan O'Brien. Amerykański aktor, komik i scenarzysta będzie pełnić tę funkcję po raz pierwszy

Wrocławianie mają dość. Ruszyła zbiórka podpisów Wiadomości
Wrocławianie mają dość. Ruszyła zbiórka podpisów

Formalnie jesteśmy zarejestrowani, mamy możliwość zbierania podpisów w sprawie referendum lokalnego dotyczącego odwołania prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka - poinformował w czwartek radny Pioth Uhle. Za zbiórkę odpowiada stowarzyszenie SOS Wrocław.

Zamordowany i zakopany metr pod ziemią. Nie żyje polski bokser Wiadomości
"Zamordowany i zakopany metr pod ziemią". Nie żyje polski bokser

Do tragicznego odkrycia doszło w belgijskiej miejscowości Glabais, gdzie odkryto zakopane metr pod ziemią zwłoki polskiego pięściarza amatora. Zamordowany to 33-letni Bartosz Łapiński.

Książka z obrazami seksu oralnego dwóch chłopców w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest oświadczenie muzeum z ostatniej chwili
Książka z obrazami seksu oralnego dwóch chłopców w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest oświadczenie muzeum

Publikujemy oświadczenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ws. skandalicznej książki, która wg Telewizji Republika była dostępna do kupienia w księgarni muzeum, w dziale dla dzieci i młodzieży.

REKLAMA

Rosnące ceny energii elektrycznej czy to tylko skutek rosyjskiej aktywności a może także zaniedbań i błędnych decyzji europejskich polityków?

Okazuje się, że kłopoty z cenami energii pojawiają się nie tylko na rynku polskim. Także kraje o wydawałoby się stabilnych i zdywersyfikowanych źródłach energii są narażone na wzrost cen energii. Błędne decyzje dyktowane potrzebą polityki kruszą stabilność systemów elektroenergetycznych, które funkcjonowały z powodzeniem nawet w trudnym okresie zimnej wojny...

 

Czy OZE może zastąpić stabine źródła energii?

Energia elektryczna jest ze swej natury trudna do magazynowania na dużą skalę iw sposób ekonomicznie wykonalny. Podaż i popyt na energię elektryczną muszą być zawsze bilansowane na rynku. W państwach w których OZE stanowi duży procent mocy przyłaczeniowej np. w Szwecji nie da się zupełnie zrezygnować z tradycyjnych źródeł energii takich jak uran, gaz czy węgiel. Także tam koszty produkcji energii elektrycznej rosną z powodu wyższych kosztów węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego.

Już w 2021 r. Putin zaczął ograniczać dopływ gazu ziemnego do Europy, a cena gazu wzrosła. [1]

Cena energii elektrycznej wzrosła, bo wiele krajów wykorzystuje gaz ziemny do produkcji energii elektrycznej. Jeśli koszty produkcji energii elektrycznej w jednym kraju wzrosną, koszty wzrosną w krajach sąsiednich z powodu integracji połaczeń sieci elektroenergetycznych w Europie.

W grze o stabilność cen energii elektycznej w Europie pojawia się wątek Ukrainy. Sieć na Ukrainie została podłączona do Europy na początku 2021 r. , a ukraiński minister energetyki powiedział w lipcu: „Pełne wykorzystanie naszego potencjału eksportowego energii elektrycznej – ponad 1,5 GWe, pozwoli krajom europejskim zastąpić 5-6 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu ”. [2]

To wyjaśnia, dlaczego Rosja próbuje zniszczyć ukraiński system energetyczny i elektrownie. Cena energii elektrycznej wynika nie tylko z ostatnich działań Rosji, ale także z wcześniejszych niefortunnych decyzji polityków europejskich.

System elektroenergetyczny w Europie został opracowany przed wzrostem liczby turbin wiatrowych, kiedy można było zaplanować prawie całą produkcję enegii elektrycznej.

Dziś jest więcej inwestycji w energię odnawialną. To dobrze, gdy świeci słońce i gdy wieje wiatr, ale źle w nocy i gdy nie ma wiatru.

Energia odnawialna wymaga wsparcia energetyki opartej na stabinych źrółach energii i jest to w Europie głównie gaz ziemny lub ropa naftowa.

Kraje z dużą ilością odnawialnych źródeł energii, takie jak Wielka Brytania i Niemcy, mają wysokie ceny energii elektrycznej.

Niemcy zdecydowały się zamknąć energetykę jądrową z powodu tsunami w Fukushimie w Japonii,. Praca trzech elektrowni jądrowych została wygaszna w grudniu 2022 r. roku, a pozostałe trzy mają zostać zamknięte pod koniec 2023 r. . Ironią jest, że Japonia, dziś drugi co do wielkości importer gazu ziemnego, zdecydowała się na powrót do energetyki jądrowej. [3]

Kolejną ironią jest to, że Niemcy będą importować energię jądrową z Francji.

Ostatnio jednak niemiecki rząd pod presją opinii publicznej i opozycji w rządzie FDP zasugerował, że dwie z trzech elektrowni jądrowych nie powinny być zamykane, ale będą wykorzystywane, gdy pojawi się potrzeba na dodatkową moc. [4]  

Będzie to interesujący przypadek dla prawników, ponieważ „wstrzymanie zdolności produkcyjnych” z jednoczesnym wsparciem finansowym dla nie produkującego podmiotu (capacity withholding) jest uważane za manipulację ceną.[5]

Prawdopodobnie nie jest to ostatnia zmiana podejścia dopolityki Energiewende, ponieważ były przewodniczący SPD Rudolf Scharping wzywa do dalszego wykorzystania energetyki jądrowej, gazowej i węglowej w Niemczech. [6]

Nie tylko Niemcy zmniejszyły dobrobyt swoich obywateli w wyniku poliycznych decyzji kierowanych ideologią.

Po wyborach w Szwecji w 2014 roku socjaldemokraci uzgodnili z Partią Zielonych zaprzestanie planowania dwóch nowych reaktorów Ringhals 5 i Ringhals 6, wybrali członków zarządu państwowego koncernu energetycznego Vattenfall, którzy byli przeciwni energetyce jądrowej i poinstruowali o zmianie strategii firmy, która będzie inwestować w turbiny wiatrowe. Ponadto parlament głosami koalicji rządzącej uchwalił ustawę o nowym opodatkowaniu energii jądrowej, która uniemożliwiła kontynuowanie rozwój energetyki jądrowej. [7] [8]

Kiedy politycy zdali sobie sprawę, że szwedzki system elektroenergetyczny ulegnie załamaniu, usunęli podatek od elektrowni jądrowych uchwalony w celu stowarznia warunków dla zamknięcia Ringhals 1 i 2, zamiast tego zdecydowali o zamknięciu starszych reaktorów w elektorwniach jądrowych Oskarshamn 1 i 2.

Tylko 6 elektrowni jądrowych dostało możliwość dalszego funkcjonowania pracować Ringhals 3, Ringhals 4, Forsmark 1, Forsmark 2, Forsmark 3 i Oskarshamn 4 co odbiło się na bilansie mocy.

Zauważono, że ceny energii elektrycznej zaczęły rosnąć, a predykcja potrzeb zakładała, że zużycie energii elektrycznej będzie dwa razy większe niż obecnie jeśli Szwecja ma rozwijać się jak dotychczas.

W styczniu 2020 r w parlamencie zgłoszono wniosek o utrzymanie pracy Ringhals 1 i 2. Przegrał on jednak jednym głosem 175-174. Utworzono nawet konsorcjum West Atomic Alliance [10], aby nabyć udziały lub zainwestować w Ringhals 1 i tym sposobem zachować moc wytwórczą tej elektrowni, ale Vattenfall odmówił udziału w ratowaniu Ringhals 1. [11]

Inwestycja w Ringhals 1 o mocy 881 MW była ważna dla Polski, ponieważ kabel SwePol pomiędzy Szwecją a Polską ma 600 MW i był w stanie eksportować tanią energię na rozwijający się rynek polski.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce będzie rosło, ważne jest, aby Polska miała dostęp do taniej energii elektrycznej za pośrednictwem tego kabla zwłaszcza w konteście planów budowy farm wiatrowych na Bałtyku.

West Atomic Alliance zwrócił się do potencjalnych inwestorów w Polsce, z propozycją przygotowania propozycji wykupienia udziałów w Szwedzkich elektrowniach jądrowych. Wartością dla polskich inwestorów szykujących się do pierwszej inwestycji w budowę elektowi jądrowej w Polsce byłoby nie tylko uczestniczenie w zyskach w sprzedaży energii lelektrucnej na rynku szwedzkim, ale dostęp do zespołu wysokiej klasy specjalistów o olbrzymim doświadczeniu, zdobycie  unikalnego know how przydatnego w zarządzaniu polskimi elektrowniami jądrowymi. 

Utrzymanie pracy szwedzkich elektrowni atomowych byloby także korzystne dla szwedzkich odbiorców energii elektrycznej, narażonych na skokowe wzrosty cen energii w przypadku wygaszania pracy szwedzkich reaktorów jądrowych. 

Według anonimowej (niepotwierdzonej)  informacji pochodzącej od pracownika Ministerstwa Klimatu i Środowiska doszło do konsultacji na poziomie polskich i szwedzkich ministerstw. 

Niestety, szwedzcy decydenci prawdopodobnie kierując się swoistą logiką warunkowaną realizacją swojego programu politycznego nie byli zainteresowani inwestycjami przedłużającymi pracę elektrowni atomowych w swoim kraju. 

Podnoszenie kwestii przedłużenia pracy elektrowni przez polskich czy innych inwestorów miałoby  być traktowane jako akt wrogi wobec szwedzkiego rządu. 

Wygaszanie energetyki atomowej w Szwecji zwłaszcza w czasie szczególnie agresywnej aktywności Rosji w Europie budzi obawy nie tylko ze strony szwedzkich konsumentów energii. Polska połączona kablem elektroenergetycznym ze Szwecją mogła liczyć na dostawy energii elektrycznej w okresach wzmożonego zapotrzebowania. Polskich odbiorców energii w związku z tym mogą niepokoić ceny nie tylko na Towarowej Giełdzie Energii, ale i  na giełdzie Nord Pool Spot. 

Czy zatem polscy inwestorzy zwrócą się w kierunku innych producentów  energii atomowej w regionie pozostaje kwestią otwartą.

Należy zwrócić uwagę iż w bliskiej odległości od polskich granic leżą słownie atomowe na Słowacji, w Czechach, a także na prowadzącej wojnę Ukrainie. Po zakończeniu działań wojennych kapitałowa współpraca polskich podmiotów z ukraińskim Enerhoatomem może być także interesująca dla strony polskiej tym bardziej, że istnieje bezpośrednie połączenie elektrowni w Chmielnicka z Rzeszowem. Obecnie polski rząd uważa za celowe szybkie przywrócenie połączenia z Ukrainą z pomocą przebudowanej linii Rzeszów - elektrownia jądrowa Chmielnicka pracującej na napięciu 400 kV. Przebudowa linii z napięcia 750kV, które obecnie funkcjonuje  na 400 kV miała dojść do skutku w końcu 2022 r.,[12]

Niemcy podejmując decyzję o odroczeniu zamknięcia swoich elektrowni w trzech ostatnich reaktorów jądrowych (Isar 2, Emsland i Neckarwestheim 2) także mogą być ciekawym partnerem dla polskich inwestorów, tym bardziej, że 8 czerwca 2022 r. granice Austrii, Belgii, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Francji, Niderlandów, Niemiec, Węgier, Luksemburga, Polski, Rumuni, Słowacji i Słowenii są już połączone  w ramach mechanizmu  Flow Based Market Coupling (FBMC) jednolitego łączenia rynków dnia następnego (Single Day-Ahead Coupling – SDAC).[13]

Szwedzki instytut badawczy Energiforsk przeprowadził badanie, z którego wynika, że cena energii elektrycznej w południowej Szwecji byłaby o 50% niższa niż w 2021 r., gdyby Ringhals 1 i 2 nadal działały. [14]

Teraz, podczas wojny rosyjskiej z Ukrainą, aktualizacja tego badania pokazuje, że cena energii elektrycznej wynosiłaby 69 EUR/MWh, gdyby Ringhals działał podczas wojny, zamiast 110 EUR/MWh bez Ringhalsa. [15]

Niezależnie jaki los w krajach ościennych spotka elektrownie jądrowe w Polsce należy jak najszybciej zbudować elektrownie jądrowe by zwiększyć nasze bezpieczeństwo energetyczne. To duże wyzwanie organizacyjne i kapitałowe, ale do pokonania.

Post scripum.

Z powodu między innymi wysokich cen energii elektryczej doszło w Szwecji do zmiany rządów.W wyniku wyborów, które odbyły się 11 września 2022 r. władzę objęła koalicja partii konserwatywnych i liberalnych, która obiecała przywrócić program rozwoju energetyki atomowej w Szwecji.

Autor: Mariusz Patey 

Źródła:

[1] https://tradingeconomics.com/commodity/eu-natural-gas

[2] https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Ukraine-offers-to-support-EU-as-continent-braces-f

[3] https://japantv.space/return-to-nuclear-power-for-japan-p-martin/

[4] https://markets.businessinsider.com/news/commodities/germany-u-turn-nuclear-energy-plants-back-up-energy-crisis-2022-9

[5] https://acer.europa.eu/en/remit/Documents/ACER_Guidance_on_REMIT_application_

6th_Edition_Final.pdf 

[6] https://www.boerse.de/nachrichten/Ex-SPD-Chef-Scharping-Deutschland-braucht-Oel-Kohle-Gas-und-AKW/34101323

[7] https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Kvber5/s-och-mp-overens-om-karnkraften

[8] https://www.expressen.se/debatt/sa-lyckades-politikerna-skapa-dagens-elkris/

[9] https://www.expressen.se/nyheter/klimat/riksdagen-rostar-om-karnkraftens-framtid/

[10] https://www.westatomic.com/

[11] https://www.montelnews.com/se/news/1186309/ssm-ringhals-1-f%C3%A5r-inte-tas-i-drift-igen

[12] https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/do-konca-roku-mozliwe-przywrocenie-polaczenia-linii-400-kv-rzeszow-chmielnicka

[13] https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/10370,Rynek-energii-Europa-wkracza-w-kolejny-etap-integracji-wspolnego-rynku.html

[14] https://energiforsk.se/nyhetsarkiv/studie-visar-att-storre-elproduktion-kunnat-ge-lagre-elpriser/ 

[15] https://twitter.com/henrikwacht/status/1565640242975080454



 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe