Stop wulgaryzacji kultury. Petycja przeciwko finansowaniu Teatru Dramatycznego
Monika Strzępka zapewniła, że „chce zwracać uwagę na feminizm, kobiecość, zagadnienia związane z siostrzeństwem oraz empatią”. Dyrektor zaznaczyła, że rzeźba umieszczona w placówce „to symbol wartości, które wyznajemy i którymi będziemy się kierować, transformując Teatr Dramatyczny w feministyczną instytucję kultury”.
Teatr jest finansowany ze środków budżetu miasta. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję, w której domaga się zaprzestania finansowania instytucji ze środków publicznych do czasu usunięcia rzeźby oraz wyjaśnień związanych wydarzeniem inaugurującym kadencję Moniki Strzępki.
Fundacja wskazuje, że prezentowanie takiej rzeźby stanowi „redukowanie kobiecości do jednej, seksualnej sfery życia ludzkiego”. Instytut porównuje posąg do pornografii, która „redukuje kobiecość do czysto biologicznego aspektu, który sprowadza się do zaspokajania potrzeb seksualnych”.
W petycji podkreślono też, że „do Teatru Dramatycznego uczęszcza również młodzież i dzieci”. Ordo Iuris zauważa, iż, w związku z obecnością obscenicznej rzeźby, „młodsi widzowie zostają narażeni na demoralizację”.