WICEPREZYDENT CZYLI ŻONA PREZYDENTA, MEDALOWA WODA I CIĘŻKA LEKKOATLETYKA

WICEPREZYDENT CZYLI ŻONA PREZYDENTA, MEDALOWA WODA I CIĘŻKA LEKKOATLETYKA

Czas podsumować polski sportowy sierpień. Nie przejdzie on na pewno złotymi zgłoskami -raczej czarnymi –do historii polskiego żużla z racji blamażu reprezentacji na Speedway of Nations. Jednak lekkoatleci zapisali się najlepiej jak mogli w historii polskiego sportu. W ciągu ostatnich 62 lat, od kiedy rozgrywane są mistrzostwa Europy osiągnęliśmy teraz drugi medalowy wynik, po legendarnych już ME w Budapeszcie 1966. Wtedy zdobyliśmy 15 krążków, teraz 14. Medale medalami, trzy „Mazurki Dąbrowskiego” w szczególnym miejscu, bo na niemieckiej ziemi – fajna rzecz, jednak -o paradoksie ! -pozostaje uczucie, które doskonale ujął w tytule swojej sztuki Witkacy. Jej tytuł brzmiał „Nienasycenie”. Rzecz w tym, że na Igrzyskach w Tokio przegraliśmy lekkoatletyczna  klasyfikację medalową tylko z jednym krajem w Europie, a tu w klasyfikacji medalowej i punktowej wyprzedzili nas Niemcy, Francuzi, Włosi, Brytyjczycy – cały tłum. Nie ma co specjalnie narzekać, wręcz przeciwnie, tym bardziej że parę medali to absolutne niespodzianki – choć z drugiej strony podium mistrza świata, młociarza Pawła Fajdka byliśmy pewni. Jednak w klasyfikacji medalowej zwłaszcza po zwycięstwach w „generalce” oraz drugim miejscu na poprzednich ME jest jakiś niedosyt. Oczywiście nie umniejsza to fantastycznych wyników naszych medalistów, trzech polskich hymnów i medalowego gradu. Po prostu nasi lekkoatleci postawili tak wysoko poprzeczkę oczekiwań kibiców na IO 2020, że teraz nawet deszcz medali, ba, oberwanie medalowej chmury, jeśli nie przekłada się na wyprzedzenie kilku lekkoatletycznych potęg Starego Kontynentu w „generalce”, powoduje nieznośne poczucie, że chciałoby się więcej. Mimo to trzeba głosić chwałę Biało-Czerwonych i podziękować za fantastyczną postawę naszych lekkoatletów, a zwłaszcza lekkoatletek, które - uwaga! - zdobyły 12 na 14 polskich medali w Monachium. W stolicy Bawarii okazało się, że polska lekkoatletyka jest kobietą! Znowu!

Mistrzostwa naszego kontynentu były o tyle istotne, że zakończone parę tygodni temu MŚ w Eugene (USA) pokazały – co było dla wielu zaskoczeniem – niebotyczny wzrost poziomu przede wszystkim z racji doszlusowania w szeregu konkurencjach do ścisłej, medalowej czołówki krajów, które były dotychczas lekkoatletycznymi „Kopciuszkami” albo przynajmniej w konkurencjach technicznych były w ogonie globalnego współzawodnictwa.
Zaczęło się to już zresztą na japońskich igrzyskach, kiedy pierwszy w historii złoty medal dla Indii w ogóle, zdobył w rzucie oszczepem Hindus (skądinąd nie był to przypadek, sporo z amerykańskich MŚ wrócił ze srebrem).
To właśnie ofensywa tych państw, które często nie zdobywały żadnych medali na MŚ czy IO spowodowała zmiany w geografii światowej lekkoatletyki. Dla promocji tej dyscypliny w świecie, dla jej konkurencyjności na tle innych sportów – to świetna wiadomość. Jednak już dla Biało-Czerwonych i innych potęg – raczej nie…
Dziś tyle o polskiej lekkoatletyce, ale doprawdy na to zasługuje.

Drugą dyscypliną, która w wydaniu Biało-Czerwonych wymaga naszych hołdów, to kajakarstwo. Medalowe żniwo na MŚ, a teraz na ME - także zresztą w Bawarii – połączone z wcześniejszymi sukcesami naszych wioślarzy mogą rozbudzić oczekiwania, że na IO w Paryżu, już za dwa lata, z wody wyłowimy nie tyle woreczek czy sakiewkę medali, ale cały wór i to z krążkami z najcenniejszego kruszcu. Wśród wioślarzy i kajakarzy panuje chyba przekonanie, że coraz bardziej jesteśmy potęgą „na wodzie” i że Paryż zaćmi Tokio. Co oby!

W Monachium równolegle rozgrywano kontynentalne mistrzostwa m.in. lekkoatletów, kajakarzy, ale także specjalistów od wspinaczki górskiej. W tej ostatniej konkurencji Polki zdominowały podium, a w półfinałach były wyłącznie nasze reprezentantki. Pozostający dotychczas w cieniu panowie też wracają z medalem. Szacun! Jest tylko jedno, ale... Nie widzę większego sensu, przyznam szczerze, organizowania w tym samym miejscu i czasie kontynentalnych czempionatów w kilku dyscyplinach. Przecież są, rozgrywane co cztery lata, Igrzyska Europejskie. Wtedy to rozumiem! Teraz jednak były to jakieś quasi euro-igrzyska. Te prawdziwe odbędą się za rok w Polsce, w Krakowie, Katowicach i podobno nawet na Podkarpaciu. Będą to trzecie Igrzyska Europejskie w historii po Azerbejdżanie (2015) i Białorusi (2019). Jednak pierwsze rozegrane na terenie Unii Europejskiej.
Obserwowałem ceremonie otwarcia i zakończenia, a także parę konkurencji tych pierwszych, historycznych w Baku. Wówczas prym dzierżył Irlandczyk, przewodniczący Europejskiego Komitetu Olimpijskiego, który po roku wyleciał ze stanowiska, bo zabawił się w „konika” i sprzedawał bilety na IO w Rio de Janeiro ,które dostał za darmo. Po stronie gospodarzy główną postacią była żona prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, skądinąd zresztą syna swojego poprzednika prezydenta Hejdara Alijewa. W czasach, gdy istniał Związek Radziecki i również Azerbejdżańska Socjalistyczna Republika Radziecka, jego ojciec miał na imię Gajdar, a nie Hejdar (to już wersja azerska) i był pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Azerbejdżanu.

Wracając jednak do IO w Baku, to żona prezydenta Alijewa pełniła rolę gospodarza nie jako pani Alijewa, tylko jako... wiceprezydent! To jedyna taka sytuacja na świecie, gdy prezydent jest synem prezydenta i mężem pani wiceprezydent.

Na koniec żużlowe zaproszenie. Zapraszam – jako Patron Honorowy – na Indywidualne Mistrzostwa Polski do Rzeszowa, w poniedziałek, 5 września o godz.  19:00. Jednak dwa dni wcześniej w Łodzi, też o 19:000 i też pod moim Patronatem Honorowym (to już 7 rok z rzędu) odbędą się Speedway Euro Champinship0 czyli IME.

A czemu na końcu o żużlu? Oczywiście ze względów alfabetycznych…

*tekst ukazał się w „Słowie Sportowym” (29.08.2022)
 


 

POLECANE
Aktywiści w USA wpadli w panikę tylko u nas
Aktywiści w USA wpadli w panikę

Aktywiści gender z USA wpadli w panikę! Z amerykańskich paszportów zniknie tajemnicza płeć „X”, która miała promować pomysł, iż istnieją osoby „niebinarne”. Donald Trump zapowiedział bowiem powrót do esencjalizmu biologicznego w legislacji i już zaczął spełniać obietnice, które złożył podczas kampanii wyborczej!

Właściciel TVN szuka oszczędności. Potężne zwolnienia w największej stacji informacyjnej Warner Bros. Discovery gorące
Właściciel TVN szuka oszczędności. Potężne zwolnienia w największej stacji informacyjnej Warner Bros. Discovery

Nie ustają spekulacje na temat sprzedaży jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w Polsce – TVN. Jednym z powodów jest sytuacja właściciela stacji, koncernu Warner Bros. Discovery.

Czy Polacy są zadowoleni z życia? Jest nowy sondaż Wiadomości
Czy Polacy są zadowoleni z życia? Jest nowy sondaż

Eurostat przeprowadził ankietę wśród mieszkańców krajów UE dotyczącą ich zadowolenia z życia. Wyniki są zaskakujące.

Dramat w Kolumbii. Nie żyje 38-letnia Polka Wiadomości
Dramat w Kolumbii. Nie żyje 38-letnia Polka

W Kolumbii doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęła 38-letnia Polka, Paulina B. Kobieta, która mieszkała na stałe w Dublinie, wybrała się na wakacje z przyjaciółmi i postanowiła spróbować swoich sił w paralotniarstwie.

Ten niezwykły dysk SSD przyprawi lotniskową kontrolę o dreszcze Wiadomości
Ten niezwykły dysk SSD przyprawi lotniskową kontrolę o dreszcze

Firma Lenovo ujawniła, że zaprojektowała zewnętrzny dysk SSD inspirowany granatem ręcznym. Projekt stanowi nawiązanie do niedawno wydanego w Chinach hitu wojennego „Operacja Smok”, znanego również w niektórych krajach jako „Operacja Lewiatan” lub „Operacja Hadal”.

Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu pilne
Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu

B. premier, poseł PiS Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że zrzekł się immunitetu. "Wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą" - podkreślił. Szef komisji regulaminowej Jarosław Urbaniak (KO) przekazał PAP, że pismo o zrzeczeniu się immunitetu przez Morawieckiego trafiło już do komisji.

Grafzero: Ocalisz życie, może swoje własne Flannery O'Connor | Recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Ocalisz życie, może swoje własne" Flannery O'Connor | Recenzja

Flannery O'Connor - jedna z najwybitniejszych pisarek amerykańskich XX wieku, a może zapomniana czcicielka amerykańskiego południa? Grafzero vlog literacki sięga po jeden z najciekawszych zbiorów opowiadań wydanych w ostatnich latach.

Znana aktorka odchodzi z serialu Klan Wiadomości
Znana aktorka odchodzi z serialu "Klan"

W mediach pojawiła się niespodziewana informacja, że jedna z aktorek serialu „Klan” postanowiła odejść z produkcji. Mowa o Barbarze Bursztynowicz, która od początku grała rolę Elżbiety Chojnickiej.

Koniec z „inkluzywnością” w amerykańskiej armii. Wraca zakaz dla osób transpłciowych Wiadomości
Koniec z „inkluzywnością” w amerykańskiej armii. Wraca zakaz dla osób transpłciowych

Donald Trump podpisał rozporządzenie, które unieważniło dyrektywę byłego prezydenta Joe Bidena, pozwalającą osobom transpłciowym służyć w armii.

Bałam się przyznać. Doda przerwała milczenie Wiadomości
"Bałam się przyznać". Doda przerwała milczenie

Doda, znana polska piosenkarka, postanowiła podzielić się osobistym wyznaniem, W niedawnym wywiadzie dla magazynu "Glamour" ujawniła, że w przeszłości zmagała się z depresją, o której długo nie chciała mówić.

REKLAMA

WICEPREZYDENT CZYLI ŻONA PREZYDENTA, MEDALOWA WODA I CIĘŻKA LEKKOATLETYKA

WICEPREZYDENT CZYLI ŻONA PREZYDENTA, MEDALOWA WODA I CIĘŻKA LEKKOATLETYKA

Czas podsumować polski sportowy sierpień. Nie przejdzie on na pewno złotymi zgłoskami -raczej czarnymi –do historii polskiego żużla z racji blamażu reprezentacji na Speedway of Nations. Jednak lekkoatleci zapisali się najlepiej jak mogli w historii polskiego sportu. W ciągu ostatnich 62 lat, od kiedy rozgrywane są mistrzostwa Europy osiągnęliśmy teraz drugi medalowy wynik, po legendarnych już ME w Budapeszcie 1966. Wtedy zdobyliśmy 15 krążków, teraz 14. Medale medalami, trzy „Mazurki Dąbrowskiego” w szczególnym miejscu, bo na niemieckiej ziemi – fajna rzecz, jednak -o paradoksie ! -pozostaje uczucie, które doskonale ujął w tytule swojej sztuki Witkacy. Jej tytuł brzmiał „Nienasycenie”. Rzecz w tym, że na Igrzyskach w Tokio przegraliśmy lekkoatletyczna  klasyfikację medalową tylko z jednym krajem w Europie, a tu w klasyfikacji medalowej i punktowej wyprzedzili nas Niemcy, Francuzi, Włosi, Brytyjczycy – cały tłum. Nie ma co specjalnie narzekać, wręcz przeciwnie, tym bardziej że parę medali to absolutne niespodzianki – choć z drugiej strony podium mistrza świata, młociarza Pawła Fajdka byliśmy pewni. Jednak w klasyfikacji medalowej zwłaszcza po zwycięstwach w „generalce” oraz drugim miejscu na poprzednich ME jest jakiś niedosyt. Oczywiście nie umniejsza to fantastycznych wyników naszych medalistów, trzech polskich hymnów i medalowego gradu. Po prostu nasi lekkoatleci postawili tak wysoko poprzeczkę oczekiwań kibiców na IO 2020, że teraz nawet deszcz medali, ba, oberwanie medalowej chmury, jeśli nie przekłada się na wyprzedzenie kilku lekkoatletycznych potęg Starego Kontynentu w „generalce”, powoduje nieznośne poczucie, że chciałoby się więcej. Mimo to trzeba głosić chwałę Biało-Czerwonych i podziękować za fantastyczną postawę naszych lekkoatletów, a zwłaszcza lekkoatletek, które - uwaga! - zdobyły 12 na 14 polskich medali w Monachium. W stolicy Bawarii okazało się, że polska lekkoatletyka jest kobietą! Znowu!

Mistrzostwa naszego kontynentu były o tyle istotne, że zakończone parę tygodni temu MŚ w Eugene (USA) pokazały – co było dla wielu zaskoczeniem – niebotyczny wzrost poziomu przede wszystkim z racji doszlusowania w szeregu konkurencjach do ścisłej, medalowej czołówki krajów, które były dotychczas lekkoatletycznymi „Kopciuszkami” albo przynajmniej w konkurencjach technicznych były w ogonie globalnego współzawodnictwa.
Zaczęło się to już zresztą na japońskich igrzyskach, kiedy pierwszy w historii złoty medal dla Indii w ogóle, zdobył w rzucie oszczepem Hindus (skądinąd nie był to przypadek, sporo z amerykańskich MŚ wrócił ze srebrem).
To właśnie ofensywa tych państw, które często nie zdobywały żadnych medali na MŚ czy IO spowodowała zmiany w geografii światowej lekkoatletyki. Dla promocji tej dyscypliny w świecie, dla jej konkurencyjności na tle innych sportów – to świetna wiadomość. Jednak już dla Biało-Czerwonych i innych potęg – raczej nie…
Dziś tyle o polskiej lekkoatletyce, ale doprawdy na to zasługuje.

Drugą dyscypliną, która w wydaniu Biało-Czerwonych wymaga naszych hołdów, to kajakarstwo. Medalowe żniwo na MŚ, a teraz na ME - także zresztą w Bawarii – połączone z wcześniejszymi sukcesami naszych wioślarzy mogą rozbudzić oczekiwania, że na IO w Paryżu, już za dwa lata, z wody wyłowimy nie tyle woreczek czy sakiewkę medali, ale cały wór i to z krążkami z najcenniejszego kruszcu. Wśród wioślarzy i kajakarzy panuje chyba przekonanie, że coraz bardziej jesteśmy potęgą „na wodzie” i że Paryż zaćmi Tokio. Co oby!

W Monachium równolegle rozgrywano kontynentalne mistrzostwa m.in. lekkoatletów, kajakarzy, ale także specjalistów od wspinaczki górskiej. W tej ostatniej konkurencji Polki zdominowały podium, a w półfinałach były wyłącznie nasze reprezentantki. Pozostający dotychczas w cieniu panowie też wracają z medalem. Szacun! Jest tylko jedno, ale... Nie widzę większego sensu, przyznam szczerze, organizowania w tym samym miejscu i czasie kontynentalnych czempionatów w kilku dyscyplinach. Przecież są, rozgrywane co cztery lata, Igrzyska Europejskie. Wtedy to rozumiem! Teraz jednak były to jakieś quasi euro-igrzyska. Te prawdziwe odbędą się za rok w Polsce, w Krakowie, Katowicach i podobno nawet na Podkarpaciu. Będą to trzecie Igrzyska Europejskie w historii po Azerbejdżanie (2015) i Białorusi (2019). Jednak pierwsze rozegrane na terenie Unii Europejskiej.
Obserwowałem ceremonie otwarcia i zakończenia, a także parę konkurencji tych pierwszych, historycznych w Baku. Wówczas prym dzierżył Irlandczyk, przewodniczący Europejskiego Komitetu Olimpijskiego, który po roku wyleciał ze stanowiska, bo zabawił się w „konika” i sprzedawał bilety na IO w Rio de Janeiro ,które dostał za darmo. Po stronie gospodarzy główną postacią była żona prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, skądinąd zresztą syna swojego poprzednika prezydenta Hejdara Alijewa. W czasach, gdy istniał Związek Radziecki i również Azerbejdżańska Socjalistyczna Republika Radziecka, jego ojciec miał na imię Gajdar, a nie Hejdar (to już wersja azerska) i był pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Azerbejdżanu.

Wracając jednak do IO w Baku, to żona prezydenta Alijewa pełniła rolę gospodarza nie jako pani Alijewa, tylko jako... wiceprezydent! To jedyna taka sytuacja na świecie, gdy prezydent jest synem prezydenta i mężem pani wiceprezydent.

Na koniec żużlowe zaproszenie. Zapraszam – jako Patron Honorowy – na Indywidualne Mistrzostwa Polski do Rzeszowa, w poniedziałek, 5 września o godz.  19:00. Jednak dwa dni wcześniej w Łodzi, też o 19:000 i też pod moim Patronatem Honorowym (to już 7 rok z rzędu) odbędą się Speedway Euro Champinship0 czyli IME.

A czemu na końcu o żużlu? Oczywiście ze względów alfabetycznych…

*tekst ukazał się w „Słowie Sportowym” (29.08.2022)
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe