UJ pracuje nad teleskopem kosmicznym. Start misji coraz bliżej

Co musisz wiedzieć?
- UJ buduje swojego pierwszego satelitę naukowego – w ramach misji HYADES
- Celem teleskopu będzie zbadanie 50 komet i analiza ich składu pod kątem wodoru i deuteru
- Naukowcy chcą ustalić, czy woda na Ziemi może pochodzić z komet lub z kosmosu
- Teleskop będzie prowadził obserwacje w ultrafiolecie - w tzw. linii Lyman-alfa
Satelita z Polski ma badać kosmos
Teleskop budują naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Prace odbywają się w ramach misji pn. HYADES, dzięki grantowi Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), przyznanemu zespołowi dr. Michała Drahusa.
„Teleskop, który zostanie umieszczony na pokładzie małego satelity, będzie prowadził obserwacje w ultrafiolecie - dokładnie w paśmie tzw. linii Lyman-alfa, będącej sygnaturą obecności wodoru i deuteru. Analizując stosunek tych dwóch izotopów w wodzie zawartej w kometach, naukowcy chcą lepiej zrozumieć, skąd pochodzi woda na Ziemi i czy jej źródła są pozaziemskie”
- opisała projekt uczelnia.
Kierownik projekt dr Michał Drahus podkreślił, w ciągu ostatnich 35 lat podobne badania przeprowadzono z największym trudem dla 12 komet i uzyskano niejednoznaczne wyniki.
- PKO BP wydał pilny komunikat dla klientów
- Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia
- NFZ wydał pilny komunikat
- Wpadka w „Dzień dobry wakacje”. Nagranie trafiło do sieci
- „Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi
- Katastrofa samolotu Air India. Ujawniono ostatnie słowa pilotów
- Żona prezesa Lufthansy śmiertelnie potrąciła kobietę na pasach
Naukowcy testują i rozwijają projekt HYADES
W ramach projektu HYADES w ciągu trzech lat przebadanych pod tym kątem ma zostać 50 komet. Satelita będzie również zdolny do obserwacji obiektów międzygwiezdnych, takich jak 1I/‘Oumuamua, 2I/Borisov czy niedawno odkryty 3I/ATLAS, które mogą przynieść dane o wodzie z innych układów planetarnych.
„Obecnie testujemy pierwsze elementy instrumentu HYADES, a w ciągu roku planujemy zakończyć budowę i badania jego prototypu laboratoryjnego”
- przekazał dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN i prof. UJ Piotr Orleański, cytowany w komunikacie UJ. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie wersji lotnej. Połączenie z satelitą oraz start misji planowane są na 2028 rok.
Naukowcy zwracają uwagę, że ich prace trwają równolegle do misji polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
„W czasie, gdy Polska z dumą śledzi udział swojego astronauty w misji na ISS, Uniwersytet Jagielloński pokazuje, że udział w eksploracji kosmosu może prowadzić do odkryć o fundamentalnym znaczeniu dla nauki i rozwoju technologii” - podkreśliła uczelnia.