Tadeusz Płużański: Historia rodziny Doroty Wysockiej-Schnepf

Maksymilian Schnepf (Sznepf), ojciec Ryszarda – dyplomaty, byłego ambasadora RP w USA (teraz chce być ambasadorem we Włoszech) – teść Doroty Wysockiej-Schnepf, to pułkownik komunistycznej bezpieki wojskowej.
W latach 1940–1943 w Armii Czerwonej. W lipcu 1945 r., jako dowódca w 1. Praskim Pułku Piechoty (l)WP, pacyfikował polskie podziemie niepodległościowe. Zbrodnie te popełniał razem z żołdakami Armii Czerwonej, funkcjonariuszami NKWD i UB, w ramach Obławy Augustowskiej, zwanej Małym Katyniem. Szczątków około 600 zamordowanych Polaków do dziś nie udało się odnaleźć.
- Samolot spadł na osiedle mieszkalne. "Wiele osób nie żyje"
- Minimalne wynagrodzenie w 2026 roku. Znamy propozycję strony społecznej
- Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Komunikat dla mieszkańców Opola
- Projekt polsko-japońskiego reaktora wysokotemperaturowego poważnie zagrożony
- Komunikat dla pasażerów tanich linii lotniczych. Zmieniają się ceny biletów
- Ruch Kontroli Wyborów ostrzega: widzimy przygotowania do nieuznania wyniku wyborów
- Niemcy policzyli swoich mieszkańców z przeszłością migracyjną. To już populacja sporego kraju
- Rating Warner Bros. Discovery obniżony do poziomu śmieciowego. Co z TVN?
Kim była Alicja Szczepaniak?
Za Maksymiliana Sznepfa Alicja Szczepaniak wyszła za mąż w 1947 r., gdy miała 17 lat. Zapewne za jego sprawą pracowała w bezpiece: Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu, a następnie w warszawskiej centrali: MBP, podlegając słynnej bestii: Julii „Lunie” Brystiger.
Alicja Schnepf aktywnie walczyła z bandami reakcyjnego podziemia, czyli Żołnierzami Wyklętymi. Jej mąż – za to samo – dostał Krzyż Zasługi. Ona z tytułu zwalczania polskich niepodległościowców otrzymała rentę, którą niepodległa RP zabrała jej po 1989 r. Nie straciła natomiast – według naszych informacji – uprawnień kombatanckich.
Syn Maksymiliana, Ryszard Schnepf, tak tłumaczył sytuację po wojnie:
Od 1944 r. w Polsce trwała właściwie wojna domowa. Ludzie różnie wybierali. Dziś historię tę opisuje się jednostronnie. Wyklętych pokazuje się wyłącznie jako patriotów, którzy do końca nie złożyli broni. […] Mój ojciec był żołnierzem. Pod Lenino nie walczył za Związek Radziecki, tylko za wolną Polskę. To jego oddział pierwszy przeszedł ze wschodniego na zachodni brzeg Wisły. Był dwukrotnie odznaczony orderem Virtuti Militari. Brał udział w zdobyciu Berlina. Nie mam powodu, by się tego wstydzić
Pomoc Żydom w trakcie II wojny światowej
Alicja Schnepf otrzymała także tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Od 1943 r. do wybuchu Powstania Warszawskiego wraz z matką ukrywała w swoim mieszkaniu na warszawskiej Pradze kilkoro Żydów. Potem podjęła działalność w Polskim Towarzystwie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Maksymilian Schnepf prócz kariery w komunistycznym kontrwywiadzie wojskowym pracował w dyrekcji Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie. Zmarł w 2003 r. Spoczywa na stołecznych Powązkach Wojskowych.
Z pierwszego małżeństwa Ryszard Schnepf ma córkę Zuzannę Schnepf-Kołacz, wicekonsul RP w Mediolanie. Pracowała także w Żydowskim Instytucie Historycznym, a obecnie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Z drugiego związku, z Dorotą Wysocką-Schnepf, przyszła na świat córka Antonina i syn… Maksymilian.
[Felieton pochodzi z Tygodnika Solidarność 20/2025]