Polska rekordzistą wniosków azylowych

Jak podkreśla w swojej publikacji dziennik Heute, liczba wniosków o azyl w Austrii znacząco spadła proc. w trzech pierwszych miesiącach tego roku.
Od stycznia do marca 2025 r. złożono łącznie 4644 wnioski – co stanowi spadek o 33 proc. w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami 2024 r. Szczególnie zaskakujące są dane z marca.
- czytamy w publikacji.
Marzec był najsłabszym miesiącem od lipca 2020 r. pod względem liczby wniosków – było ich 1329. Szczególnie uderzający jest fakt, że liczba wstępnych wniosków jest obecnie bardzo niska.
- dodają autorzy.
- Skandal w Płocku. Straż miejska zatrzymała protest przeciw migrantom
- Potężny skandal wokół Światowego Forum Ekonomicznego. Poważne zarzuty wobec Klausa Schwaba
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Komunikat dla mieszkańców Kielc
Polska rekordzistą wniosków azylowych
Tylko w 4 krajach UE w pierwszym kwartale ta liczba wzrosła. Są to: Belgia, Luksemburg, Chorwacja i Polska.
Liderami w liczbie wniosków o azyl (w I kw.) pozostają Francja (40 350) i Niemcy (39 975), jednak w Polsce widoczny jest wzrost, podczas gdy w powyższych krajach te liczby rok do roku spadają.
Liczba wniosków o azyl, złożona przez imigrantów spoza Europy według danych Eurostatu kształtuje się następująco za pierwszy kwartał br.
- Polska: 5005
- Austria: 4644
- Holandia: 4875
- Szwecja: 2330
- Węgry: 20
Są to dane oficjalne, przekazywane do Eurostatu przez krajowe instytucje odpowiedzialne za politykę imigracyjną (najczęściej są to odpowiedniki naszego MSWiA).
Rada UE zatwierdziła pakt migracyjny
14 maja 2024 r. ministrowie finansów państw unijnych ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Przeciwko głosowały trzy kraje: Polska, Słowacja i Węgry. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom pod presją migracyjną.
Nowe przepisy mają też rozłożyć odpowiedzialność za zarządzanie migracją w Unii pomiędzy wszystkie kraje członkowskie. Ma temu służyć mechanizm obowiązkowej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Ma on polegać na udzielaniu wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe państwa członkowskie. Alternatywnie państwa unijne będą mogły zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.
PiS składa projekt uchwały ws. paktu migracyjnego
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował w połowie lutego o złożeniu w Sejmie projektu uchwały zobowiązującej rząd do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego.
Polityk ocenił wówczas, że jeśli faktycznie pakt migracyjny wejdzie w życie, to "czeka nas zalew przez nielegalnych migrantów, właśnie podrzucanych nam z Niemiec, przez naszą zachodnią granicę". Oświadczył też, że klub składa do Sejmu projekt uchwały zobowiązującej rządu do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego.
Ten projekt składamy do marszałka Sejmu. Oczekujemy, że na posiedzeniu, które rozpocznie się w przyszłym tygodniu, projekt zostanie omówiony i przyjęty przez większość sejmową. Ci, którzy ten projekt odrzucą zgadzają się na przyjmowanie do Polski nielegalnych migrantów przerzucanych do naszego kraju z Niemiec
- powiedział wówczas Mariusz Błaszczak.