Tysiące ludzi na watykańskim czuwaniu w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II

- Pamiętamy ten moment, kiedy ludzie klękali tutaj na tym placu. Niektórzy płakali, inni stawiali sobie pytanie, dlaczego odszedł, bo wydawało się, że on powinien zostać z nami aż na zawsze - wskazał abp Wojda, wspominając wydarzenia sprzed 20 lat. - Dzisiaj wspominamy to wydarzenie po to, by dziękować Bogu za ten wielki, bardzo wielki pontyfikat. To jeden z największych w historii papiestwa - dodał.
Wzór podążania za Chrystusem i wzór odwagi
Jak podkreślił metropolita gdański, „Jan Paweł II jako nasz wielki rodak pozostawił nam tak wiele, a przede wszystkim wskazał nam drogę ku Chrystusowi” i jak iść z Jezusem na co dzień, nawet mimo przeciwności, służąc innym. - To człowiek modlitwy, człowiek miłości, człowiek nieustannej służby drugiemu człowiekowi - zaznaczył abp Wojda.
Jan Paweł II jest też wzorem odwagi. - W dzisiejszym świecie tak trudno czasami wydaje się tę wiarę wyznawać. Brakuje odwagi, brakuje sił. Czasem wygodnictwo życia, czasem inne sprawy powodują, że z taką łatwością człowiek zapomina o Bogu - mówił przewodniczący KEP. - I dlatego trzeba wrócić do Jana Pawła II nie jako sentyment, ale przede wszystkim jako nauczanie.
- 20. rocznica śmierci Jana Pawła II. Nauczanie Papieża wciąż aktualne
- 20. rocznica śmierci Jana Pawła II: odchodzenie, pogrzeb i testament
- Papież na audiencję generalną: Bóg nie może przejść obok, nie szukając zagubionych
- Msza św. w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Kard. Parolin: pobłogosław nam, Ojcze Święty!
- Górale hucznie celebrują 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. O 21.37 podświetlenie krzyża na Giewoncie
- Wspólnota "Mocni w Duchu" wydała oświadczenie ws. dotacji z Funduszu Sprawiedliwości
Modlitwa o pokój i za Papieża Franciszka
Uczestnicy czuwania modlili się o pokój na świecie, szczególnie w Ukrainie, w Ziemi Świętej i we wszystkich krajach Afryki. - Chcemy prosić też o zdrowie dla Papieża Franciszka, by mógł odzyskać siły i by mógł dalej prowadzić nasz Kościół - zachęcił abp Wojda. Poprosił też o modlitwę za rodziny i o to, abyśmy „wsparci nauczaniem Jana Pawła II umieli wybierać to, co jest prawdą, umieli opowiadać się zawsze za słowem Bożym i za wolą Bożą, dlatego prosimy też św. Jana Pawła II za naszą Ojczyznę, która również przeżywa trudności”.
Kilka tysięcy uczestników
Mieszkańcy Rzymu i przedstawiciele Polonii licznie zebrali się na czuwaniu. Rozważania podczas modlitwy różańcowej były inspirowane i zawierały cytaty z nauczania św. Jana Pawła II.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, konsul generalny w Rzymie Bartosz Skwarczyński oraz biskupi z Polski: abp Tadeusz Wojda, abp Stanisław Budzik, abp Wiktor Skworc i bp Artur Miziński. Był obecny również ks. prof. Mirosław Kalinowski, Rektor Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie.
Spotkanie modlitewne zostało przygotowane we współpracy Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie, duszpasterstwa Polaków zgromadzonego przy sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Merulanie, również przy kościele św. Mikołaja w Ostii, a także Watykańskiej Fundacji św. Jana Pawła II. Śpiew animował chór „Gaudium Poloniae” z kościoła św. Stanisława BM w Rzymie.
ks. Paweł Rytel-Andrianik, Artur Hanula, Vatican News PL