Piotr Duda: Człowiek w pracy jest najważniejszy

Innspiracją do konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" była właśnie ta idea, że człowiek w miejscu pracy jest najważniejszy. Człowiek to nie maszyna, człowiek to nie narzędzie, człowiek jest najważniejszy w miejscu pracy - powiedział dziś w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości rozdania certyfikatów "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Piotr Duda Piotr Duda: Człowiek w pracy jest najważniejszy
Piotr Duda / fot. M. Żegliński

"Praca nie może być traktowana nigdy i nigdzie jako towar, bo człowiek dla człowieka nie może być towarem" - to słowa naszego wielkiego Polaka Ojca Świętego Jana Pawła II, które wygłosił w 1987 roku na Gdańskiej Zaspie do ludzi pracy

- rozpoczął Przewodniczący.

"Przede wszystkim jesteś człowiekiem"

To ważne w kontekście zbliżającej się rocznicy śmierci Ojca Świętego, dwudziestej rocznicy, podczas której w sposób szczególny będziemy wspominać Jego nauki. My, ludzie Solidarności, najlepiej o nich pamiętamy. Te wszystkie spotkania, te nauki Ojca Świętego o podmiotowości ludzkiej pracy i o tym, że człowiek jest przed kapitałem. Dlatego w najbliższą środę jak zawsze Solidarność będzie pamiętała o wielkim Polaku Ojcu Świętym Janie Pawle II

- zadeklarował.

Nasz patron Solidarności ks. Jerzy Popiełuszko też uczył nas, że bezwzględnie na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem. Czy jesteś strażakiem, czy jesteś nauczycielem, czy jesteś żołnierzem, czy jesteś pracownikiem fizycznym - przede wszystkim jesteś człowiekiem. Te słowa Ojca Świętego i naszego patrona Księdza Jerzego były i są naszym fundamentem funkcjonowania w codziennej pracy jako NSZZ "Solidarność"

- powiedział Piotr Duda.

"Człowiek to nie maszyna"

Ten fundament opisaliśmy w preambule naszego Związku, gdzie w miejscu centralnym jest człowiek, człowiek w miejscu pracy, bo pracę wykonuje człowiek dla człowieka i o tym nie wolno nam zapominać. Dlatego inspiracją do konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" była właśnie ta idea, że człowiek w miejscu pracy jest najważniejszy. Człowiek to nie maszyna, człowiek to nie narzędzie, człowiek jest najważniejszy w miejscu pracy. Dlatego z tego miejsca bardzo dziękuję wam drodzy laureaci, bo wy to doskonale rozumiecie, że dla was w miejscu pracy dla was najważniejszy jest człowiek, który zawsze jest przed kapitałem

- zaznaczył.

Wysokie standardy

Dla mnie jako przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" jest bardzo ważne, aby promować takie postawy, takich pracodawców, którzy niezależnie od tego, czy stanowi tak prawo, czy nie, widzą w zakładzie pracy człowieka, jego bezpieczną pracę, jego wynagrodzenie, ale także promowanie wysokich standardów, o których co roku z tego miejsca mówimy

- powiedział Piotr Duda. Jak dodał, nie ma drugiego takiego konkursu, w którym do nagrody zgłaszają pracodawcę sami pracownicy.

Jesteście jako laureaci wspaniałymi nie tylko pracodawcami, ale po prostu ludźmi, którzy te dwa słowa dialog społeczny głosicie nie tylko w teorii, ale wdrażacie w czyn

- powiedział Przewodniczący i dodał, że przykładem jest wdrażanie przez nich choćby układów zbiorowych pracy.

Podziękowania

- O pół roku jesteśmy opóźnieni jako polskie państwo z implementacją dyrektywy dotyczącej adekwatnych minimalnych wynagrodzeń i rokowań zbiorowych, ale państwo na to nie patrzycie. Państwo prowadzicie dialog, rozmawiacie ze stroną społeczną, aby te rozwiązania propracownicze wdrożyć w życie

- zaznaczył.

Podziękował zarówno laureatom, jak i prezydentowi za dziesięć lat współpracy przy konkursie i patronatu nad nim.

Jestem przekonany, że ten konkurs będzie kontynuowany tu w Pałacu Prezydenckim z prezydentem, który będzie wrażliwy na sprawy społeczne. Jestem o tym przekonany

- zakończył.

ZOBACZ TAKŻE: Solidarność z główną Nagrodą Społeczną im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

ZOBACZ TAKŻE: Za nami konferencja pt. „Solidarność – gospodarka – samorząd – pamięć. Jerzy Kropiwnicki – twórca polskich przemian"


 

POLECANE
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich już w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

Relacja z granicy. Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę  tylko u nas
Relacja z granicy. "Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę"

Patrolujemy miejsca poza punktami na oficjalnych przejściach granicznych. Obserwują nas patrole niemieckie, czy jeszcze stoimy, czy nie. Czasem pokazują nam środkowy palec. Naruszają też polską przestrzeń, bo wypuszczają drony, które poruszają się już po naszej stronie – taką codzienność na granicy w Zachodniopomorskiem opisuje w rozmowie z portalem tysol.pl Mieczysław Nekanda-Trepka, jeden z uczestników patroli obywatelskich. 

Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią

Ponad 290 mln zł będzie kosztowała modernizacja i utwardzenie drogi technicznej biegnącej wzdłuż polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem - poinformowała w środę Straż Graniczna. Prace mają potrwać do połowy grudnia; powstanie tam droga na większości odcinków asfaltowa.

Wygrał zdrowy rozsądek. Szczęsny przerwał milczenie z ostatniej chwili
"Wygrał zdrowy rozsądek". Szczęsny przerwał milczenie

Wojciech Szczęsny po zakończeniu kariery w sierpniu 2024 roku nie spodziewał się, że już miesiąc później znów założy rękawice bramkarskie. Okoliczności zmusiły go do zmiany planów - kontuzja Marca-Andre ter Stegena sprawiła, że FC Barcelona zaczęła pilnie szukać doświadczonego zastępcy. Wybór padł na Polaka.

REKLAMA

Piotr Duda: Człowiek w pracy jest najważniejszy

Innspiracją do konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" była właśnie ta idea, że człowiek w miejscu pracy jest najważniejszy. Człowiek to nie maszyna, człowiek to nie narzędzie, człowiek jest najważniejszy w miejscu pracy - powiedział dziś w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości rozdania certyfikatów "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Piotr Duda Piotr Duda: Człowiek w pracy jest najważniejszy
Piotr Duda / fot. M. Żegliński

"Praca nie może być traktowana nigdy i nigdzie jako towar, bo człowiek dla człowieka nie może być towarem" - to słowa naszego wielkiego Polaka Ojca Świętego Jana Pawła II, które wygłosił w 1987 roku na Gdańskiej Zaspie do ludzi pracy

- rozpoczął Przewodniczący.

"Przede wszystkim jesteś człowiekiem"

To ważne w kontekście zbliżającej się rocznicy śmierci Ojca Świętego, dwudziestej rocznicy, podczas której w sposób szczególny będziemy wspominać Jego nauki. My, ludzie Solidarności, najlepiej o nich pamiętamy. Te wszystkie spotkania, te nauki Ojca Świętego o podmiotowości ludzkiej pracy i o tym, że człowiek jest przed kapitałem. Dlatego w najbliższą środę jak zawsze Solidarność będzie pamiętała o wielkim Polaku Ojcu Świętym Janie Pawle II

- zadeklarował.

Nasz patron Solidarności ks. Jerzy Popiełuszko też uczył nas, że bezwzględnie na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem. Czy jesteś strażakiem, czy jesteś nauczycielem, czy jesteś żołnierzem, czy jesteś pracownikiem fizycznym - przede wszystkim jesteś człowiekiem. Te słowa Ojca Świętego i naszego patrona Księdza Jerzego były i są naszym fundamentem funkcjonowania w codziennej pracy jako NSZZ "Solidarność"

- powiedział Piotr Duda.

"Człowiek to nie maszyna"

Ten fundament opisaliśmy w preambule naszego Związku, gdzie w miejscu centralnym jest człowiek, człowiek w miejscu pracy, bo pracę wykonuje człowiek dla człowieka i o tym nie wolno nam zapominać. Dlatego inspiracją do konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" była właśnie ta idea, że człowiek w miejscu pracy jest najważniejszy. Człowiek to nie maszyna, człowiek to nie narzędzie, człowiek jest najważniejszy w miejscu pracy. Dlatego z tego miejsca bardzo dziękuję wam drodzy laureaci, bo wy to doskonale rozumiecie, że dla was w miejscu pracy dla was najważniejszy jest człowiek, który zawsze jest przed kapitałem

- zaznaczył.

Wysokie standardy

Dla mnie jako przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" jest bardzo ważne, aby promować takie postawy, takich pracodawców, którzy niezależnie od tego, czy stanowi tak prawo, czy nie, widzą w zakładzie pracy człowieka, jego bezpieczną pracę, jego wynagrodzenie, ale także promowanie wysokich standardów, o których co roku z tego miejsca mówimy

- powiedział Piotr Duda. Jak dodał, nie ma drugiego takiego konkursu, w którym do nagrody zgłaszają pracodawcę sami pracownicy.

Jesteście jako laureaci wspaniałymi nie tylko pracodawcami, ale po prostu ludźmi, którzy te dwa słowa dialog społeczny głosicie nie tylko w teorii, ale wdrażacie w czyn

- powiedział Przewodniczący i dodał, że przykładem jest wdrażanie przez nich choćby układów zbiorowych pracy.

Podziękowania

- O pół roku jesteśmy opóźnieni jako polskie państwo z implementacją dyrektywy dotyczącej adekwatnych minimalnych wynagrodzeń i rokowań zbiorowych, ale państwo na to nie patrzycie. Państwo prowadzicie dialog, rozmawiacie ze stroną społeczną, aby te rozwiązania propracownicze wdrożyć w życie

- zaznaczył.

Podziękował zarówno laureatom, jak i prezydentowi za dziesięć lat współpracy przy konkursie i patronatu nad nim.

Jestem przekonany, że ten konkurs będzie kontynuowany tu w Pałacu Prezydenckim z prezydentem, który będzie wrażliwy na sprawy społeczne. Jestem o tym przekonany

- zakończył.

ZOBACZ TAKŻE: Solidarność z główną Nagrodą Społeczną im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

ZOBACZ TAKŻE: Za nami konferencja pt. „Solidarność – gospodarka – samorząd – pamięć. Jerzy Kropiwnicki – twórca polskich przemian"



 

Polecane
Emerytury
Stażowe