Za nami konferencja pt. „Solidarność – gospodarka – samorząd – pamięć. Jerzy Kropiwnicki – twórca polskich przemian"

28 marca br. w Regionie Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” odbyła się konferencja „SOLIDARNOŚĆ – GOSPODARKA – SAMORZĄD – PAMIĘĆ. JERZY KROPIWNICKI – TWÓRCA POLSKICH PRZEMIAN".
Waldemar Krenc i Jerzy Kropiwnicki Za nami konferencja pt. „Solidarność – gospodarka – samorząd – pamięć. Jerzy Kropiwnicki – twórca polskich przemian
Waldemar Krenc i Jerzy Kropiwnicki / fot. fb.com/NSZZ "S" Region Ziemia Łódzka

 Okazją do zorganizowania wydarzenia jest przypadająca w tym roku 80. rocznica urodzin Jerzego Kropiwnickiego, a także 45. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” oraz 35. rocznica odrodzenia samorządu terytorialnego. 

Wymiar lokalny, regionalny, krajowy i międzynarodowy

Konferencję zorganizował oraz poprowadził poseł Włodzimierz Tomaszewski, a gości przywitał przewodniczący Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności” Waldemar Krenc, który konferencję objął patronatem honorowym. Ponadto patronat honorowy nad konferencją objęli przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, posłanka na Sejm Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, europoseł VI-IX kadencji, b. sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej - Jacek Saryusz-Wolski, poseł IV, VII i X kadencji, europoseł VI, VIII i IX kadencji, b. prezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych - Zbigniew Kuźmiuk, poseł I kadencji, b. prezes Międzykomunalnej Spółki „Municipium”, prezes Fundacji Klubu Ronina – Józef Orzeł.

Organizatorzy i uczestnicy konferencji przypomnieli ogromny dorobek byłego prezydenta Łodzi, ale także mało rozpowszechnione a często zaskakujące fakty które są udziałem Jerzego Kropiwnickiego a mają wymiar nie tylko lokalny, regionalny ale krajowy i międzynarodowy.

W imieniu Solidarności

Piotr Duda skierował list do uczestników konferencji. Przypomniał w nim, jak zasłużony dla Związku jest Jerzy Kropiwnicki, który współtworzył struktury Solidarności zarówno na poziomie zakładowym, jak i regionalnym oraz ogólnopolskim. Napisał także o represjach, które spotkały go w stanie wojennym.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S" pisał także o dokonaniach Jerzego Kropiwnickiego dla łódzkiego samorządu, ale także dla całego kraju. "To (...) on, wspierany przez NSZZ „Solidarność” doprowadził do tego, że dziś cieszymy się dniem wolnym 6 stycznia, w Święto Trzech Króli" - napisał.

"W imieniu całego Związku dziękuję za te wszystkie lata, kiedy działaliśmy razem dla dobra polskich pracowników. Dziękuję za to, że przez całe życie nosisz Solidarność w swoim sercu"

- zwrócił się z kolei do Jerzego Kropiwnickiego.

Cztery bloki tematyczne

W poszczególnych blokach konferencji wystąpili jako prelegenci Jacek Saryusz-Wolski, Zbigniew Kuźmiuk oraz Józef Orzeł. Oprócz nich wystąpienia mieli także dr Sebastian Pilarski oraz dr hab. prof. UŁ Krzysztof Lesiakowski. Wśród gości należy wymienić również zastępcę dyrektora łodzkiego Oddziału Instytutu Pamięci narodowej dr Joannę Żelazko oraz Jadwigę Palkę żonę śp. Grzegorza Palki, jednego z założycieli łódzkiej „Solidarności”, prezydenta Łodzi I kadencji. Konferencja była podzielona na cztery bloki: Solidarność, gospodarka, samorząd, pamięć. Po zakończeniu każdego z nich głos zabierał jubilat Jerzy Kropiwnicki.

Jerzy Kropiwnicki

Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, aktywność Jerzego Kropiwnickiego skupia w sobie wszystkie najistotniejsze wyzwania polskich przemian od 1980 roku. Stał się on symbolem walki o demokratyczną i samorządną Solidarność, o prospołeczny rozwój gospodarczy uwolniony od doktrynerskiego monetaryzmu, polski interes, o inwestycje samorządowe dające atrakcyjność lokalnym i regionalnym wspólnotom, o system wartości, o pamięć i współodczuwanie będące istotą tożsamości. Urodził się w Częstochowie – pod Jasną Górą, ale życie zawodowe, rodzinne związał z Łodzią. I ten związek – przy udziale Jego współpracowników, przyjaciół – można określić jako stan oddziaływania: Co w Łodzi to w Polsce! Oczywiście także jest ostrzeżeniem przed wrogami o komunistycznym i moczarowskim rodowodzie.

ZOBACZ TAKŻE: Rada Miasta Puławy nie zgodziła się na zwolnienie z Azotów radnego

ZOBACZ TAKŻE: W firmie Tiberina Poland powstała Solidarność

ZOBACZ TAKŻE: Bartłomiej Mickiewicz: Zielony Ład to dla pracodawców większy problem niż koszty pracownicze

 


 

POLECANE
Po 26 latach żegnam się z TVN. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
"Po 26 latach żegnam się z TVN". Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN, Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN - ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” - napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelska na platformie "X" opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic - Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice - mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści "Gromda".

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

Relacja z granicy. Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę  tylko u nas
Relacja z granicy. "Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę"

Patrolujemy miejsca poza punktami na oficjalnych przejściach granicznych. Obserwują nas patrole niemieckie, czy jeszcze stoimy, czy nie. Czasem pokazują nam środkowy palec. Naruszają też polską przestrzeń, bo wypuszczają drony, które poruszają się już po naszej stronie - taką codzienność na granicy w Zachodniopomorskiem opisuje w rozmowie z portalem tysol.pl Mieczysław Nekanda-Trepka, jeden z uczestników patroli obywatelskich. 

Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią

Ponad 290 mln zł będzie kosztowała modernizacja i utwardzenie drogi technicznej biegnącej wzdłuż polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem - poinformowała w środę Straż Graniczna. Prace mają potrwać do połowy grudnia; powstanie tam droga na większości odcinków asfaltowa.

Wygrał zdrowy rozsądek. Szczęsny przerwał milczenie z ostatniej chwili
"Wygrał zdrowy rozsądek". Szczęsny przerwał milczenie

Wojciech Szczęsny po zakończeniu kariery w sierpniu 2024 roku nie spodziewał się, że już miesiąc później znów założy rękawice bramkarskie. Okoliczności zmusiły go do zmiany planów - kontuzja Marca-Andre ter Stegena sprawiła, że FC Barcelona zaczęła pilnie szukać doświadczonego zastępcy. Wybór padł na Polaka.

Robert Bąkiewicz: Ruch Obrony Granic usuwany z posterunku w Słubicach z ostatniej chwili
Robert Bąkiewicz: Ruch Obrony Granic usuwany z posterunku w Słubicach

Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

Osiem nowych autobusów Autosan dołączyło w środę do floty Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Krakowie. Zastąpią one ostatnie autobusy spalinowe ze starszymi silnikami Euro 5.

Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek  Wiadomości
Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek

"Mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał" - stwierdził Krzysztof Gawkowski. Dodał, że jego ministerstwo musi mieć możliwości prawne, "ale też decyzyjność dotyczącą chociażby tego, że te platformy będą wyłączane" - zagroził minister cyfryzacji. Jego słowa skomentował m.in. Paweł Kukiz, właśnie na platformie X.

„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu Wiadomości
„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu

Nietypowa interwencja policji miała miejsce we wtorkowy wieczór (8 lipca 2025 r.) w Helu. Funkcjonariusze zostali wezwani do jednego ze sklepów przy ul. Wiejskiej, gdzie zgłoszono zakłócanie porządku. Sprawa szybko eskalowała – mężczyzna, który zachowywał się głośno i wulgarnie, wszedł na dach pobliskiego lokalu gastronomicznego i zaczął krzyczeć dziwne słowa.

REKLAMA

Za nami konferencja pt. „Solidarność – gospodarka – samorząd – pamięć. Jerzy Kropiwnicki – twórca polskich przemian"

28 marca br. w Regionie Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” odbyła się konferencja „SOLIDARNOŚĆ – GOSPODARKA – SAMORZĄD – PAMIĘĆ. JERZY KROPIWNICKI – TWÓRCA POLSKICH PRZEMIAN".
Waldemar Krenc i Jerzy Kropiwnicki Za nami konferencja pt. „Solidarność – gospodarka – samorząd – pamięć. Jerzy Kropiwnicki – twórca polskich przemian
Waldemar Krenc i Jerzy Kropiwnicki / fot. fb.com/NSZZ "S" Region Ziemia Łódzka

 Okazją do zorganizowania wydarzenia jest przypadająca w tym roku 80. rocznica urodzin Jerzego Kropiwnickiego, a także 45. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” oraz 35. rocznica odrodzenia samorządu terytorialnego. 

Wymiar lokalny, regionalny, krajowy i międzynarodowy

Konferencję zorganizował oraz poprowadził poseł Włodzimierz Tomaszewski, a gości przywitał przewodniczący Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności” Waldemar Krenc, który konferencję objął patronatem honorowym. Ponadto patronat honorowy nad konferencją objęli przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, posłanka na Sejm Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, europoseł VI-IX kadencji, b. sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej - Jacek Saryusz-Wolski, poseł IV, VII i X kadencji, europoseł VI, VIII i IX kadencji, b. prezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych - Zbigniew Kuźmiuk, poseł I kadencji, b. prezes Międzykomunalnej Spółki „Municipium”, prezes Fundacji Klubu Ronina – Józef Orzeł.

Organizatorzy i uczestnicy konferencji przypomnieli ogromny dorobek byłego prezydenta Łodzi, ale także mało rozpowszechnione a często zaskakujące fakty które są udziałem Jerzego Kropiwnickiego a mają wymiar nie tylko lokalny, regionalny ale krajowy i międzynarodowy.

W imieniu Solidarności

Piotr Duda skierował list do uczestników konferencji. Przypomniał w nim, jak zasłużony dla Związku jest Jerzy Kropiwnicki, który współtworzył struktury Solidarności zarówno na poziomie zakładowym, jak i regionalnym oraz ogólnopolskim. Napisał także o represjach, które spotkały go w stanie wojennym.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S" pisał także o dokonaniach Jerzego Kropiwnickiego dla łódzkiego samorządu, ale także dla całego kraju. "To (...) on, wspierany przez NSZZ „Solidarność” doprowadził do tego, że dziś cieszymy się dniem wolnym 6 stycznia, w Święto Trzech Króli" - napisał.

"W imieniu całego Związku dziękuję za te wszystkie lata, kiedy działaliśmy razem dla dobra polskich pracowników. Dziękuję za to, że przez całe życie nosisz Solidarność w swoim sercu"

- zwrócił się z kolei do Jerzego Kropiwnickiego.

Cztery bloki tematyczne

W poszczególnych blokach konferencji wystąpili jako prelegenci Jacek Saryusz-Wolski, Zbigniew Kuźmiuk oraz Józef Orzeł. Oprócz nich wystąpienia mieli także dr Sebastian Pilarski oraz dr hab. prof. UŁ Krzysztof Lesiakowski. Wśród gości należy wymienić również zastępcę dyrektora łodzkiego Oddziału Instytutu Pamięci narodowej dr Joannę Żelazko oraz Jadwigę Palkę żonę śp. Grzegorza Palki, jednego z założycieli łódzkiej „Solidarności”, prezydenta Łodzi I kadencji. Konferencja była podzielona na cztery bloki: Solidarność, gospodarka, samorząd, pamięć. Po zakończeniu każdego z nich głos zabierał jubilat Jerzy Kropiwnicki.

Jerzy Kropiwnicki

Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, aktywność Jerzego Kropiwnickiego skupia w sobie wszystkie najistotniejsze wyzwania polskich przemian od 1980 roku. Stał się on symbolem walki o demokratyczną i samorządną Solidarność, o prospołeczny rozwój gospodarczy uwolniony od doktrynerskiego monetaryzmu, polski interes, o inwestycje samorządowe dające atrakcyjność lokalnym i regionalnym wspólnotom, o system wartości, o pamięć i współodczuwanie będące istotą tożsamości. Urodził się w Częstochowie – pod Jasną Górą, ale życie zawodowe, rodzinne związał z Łodzią. I ten związek – przy udziale Jego współpracowników, przyjaciół – można określić jako stan oddziaływania: Co w Łodzi to w Polsce! Oczywiście także jest ostrzeżeniem przed wrogami o komunistycznym i moczarowskim rodowodzie.

ZOBACZ TAKŻE: Rada Miasta Puławy nie zgodziła się na zwolnienie z Azotów radnego

ZOBACZ TAKŻE: W firmie Tiberina Poland powstała Solidarność

ZOBACZ TAKŻE: Bartłomiej Mickiewicz: Zielony Ład to dla pracodawców większy problem niż koszty pracownicze

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe