"Ręce precz od układów zbiorowych pracy". Spotkanie szefowej EKZZ z Piotrem Dudą

Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, spotkała się w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z jej przewodniczącym Piotrem Dudą.
Wizyta szefowej EKZZ Esther Lynch u przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ
Wizyta szefowej EKZZ Esther Lynch u przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy / Konrad Wernicki

Rada Dialogu Społecznego

Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, spotkała się w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z jej przewodniczącym Piotrem Dudą. Przedmiotem rozmowy były m.in. kwestie związane z Radą Dialogu Społecznego, zbiorowymi układami pracy oraz implementacją dyrektywy o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach.

Witam cię także jako przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, bardzo ważnej platformy dialogu w naszym kraju, w skład której wchodzą pracodawcy, reprezentatywne związki zawodowe oraz strona rządowa. Po raz drugi sprawuję tę funkcję i jest to dla mnie bardzo ważne, że mogę stać na czele RDS jako przedstawiciel strony związkowej

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności wskazał, iż chociaż za chwilę będziemy obchodzić 10-lecie powstania Rady Dialogu Społecznego, to ostatnie posiedzenie rady plenarnej, które miało się odbyć pod koniec października, odbyło się niestety jedynie jako autonomiczne posiedzenie związków zawodowych i pracodawców, ponieważ na to spotkanie nie przyszedł żaden przedstawiciel rządu, czyli minister konstytucyjny – a jest ich aż piętnastu.

Interweniowałem w tej sprawie u pana premiera Tuska, mam nadzieję, że strona rządowa, czyli ministrowie konstytucyjni się – mówiąc po związkowemu – „samozdyscyplinują”

– zaznaczył przewodniczący Związku.

Duda wskazał, iż kolejne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego odbędzie się w przyszłym tygodniu w Pałacu Prezydenckim u prezydenta Andrzeja Dudy i oprócz warstwy merytorycznej spotkanie będzie zarazem okazją, aby podziękować prezydentowi za dziesięć lat współpracy.

Te dziesięć lat współpracy z prezydentem, który nadzoruje dialog społeczny w naszym kraju, jest jego patronem, było bardzo dobre. Dlatego też chcemy podziękować panu prezydentowi jako Rada Dialogu Społecznego. Mam nadzieję, że na to spotkanie przyjdą członkowie rządu, ministrowie, którzy zostali powołani przez pana prezydenta w skład Rady Dialogu Społecznego

– podkreślił Piotr Duda.

Dyrektywa o minimalnych wynagrodzeniach

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przypomniał, że na ostatnim spotkaniu członkowie RDS rozmawiali o bardzo ważnym dokumencie, jakim jest dyrektywa o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach i rokowaniach zbiorowych.

Jesteśmy jako związkowcy zaniepokojeni. Pracodawcom najprawdopodobniej nie przeszkadza fakt, że implementacja tej dyrektywy jest opóźniona. 15 listopada upłynął termin jej implementacji, tymczasem nie wiemy, na jakim etapie wdrażania jest ta dyrektywa w naszym kraju. Nie możemy doprosić się stosownej informacji od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rząd mówi, że nasze konsultacje się już skończyły, nie wiemy, jaki kształt będzie miał końcowy dokument dotyczący tej implementacji. 15 listopada dawno za nami, a w tej bardzo ważnej dla polskich pracowników sprawie wszystko stoi w miejscu, a nawet pogarsza się – dochodzi do sytuacji, kiedy spółki Skarbu Państwa wypowiadają układy zbiorowe pracy – patrz chociażby Poczta Polska

– wskazał Piotr Duda.

Szef "S" zaznaczył, że związkowcy bardzo liczą na implementację tej dyrektywy.

Pracodawcy nam tutaj nie pomagają, siedzą cicho, kibicują, żeby to się jak najbardziej opóźniało, i zacierają ręce, kiedy słyszą z TSUE, że dyrektywa może być niezgodna z traktatami Unii Europejskiej. Ostatnia wizyta na Giełdzie Papierów Wartościowych pana premiera, który wskazał, że oto jeden z najbardziej prominentnych polskich biznesmenów będzie zajmował się deregulacją gospodarczą w naszym kraju. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jednym z pierwszych punktów, jakie zostaną zrealizowane, będzie "deregulacja" praw pracowniczych, czyli wprowadzenie tzw. umów śmieciowych

– stwierdził przewodniczący Związku.

Jestem przekonany także o tym, że układy zbiorowe pracy będą niemile widziane, ponieważ pracodawcy w naszym kraju są do nich bardzo negatywnie nastawieni – zarówno do układów sektorowych, jak i zakładowych, o układach ponadnarodowych już nawet nie wspominając

– dodał.

Piotr Duda wyraził wdzięczność Esther Lynch za stanowczą reakcję dotyczącą informacji w sprawie rzecznika generalnego TSUE, który wypowiedział się w negatywny sposób, jeśli chodzi o dyrektywę o minimalnych adekwatnych wynagrodzeniach i rokowaniach zbiorowych.

– Jest to bardzo ważne dla wszystkich związkowców w EKZZ, a szczególnie dla nas, związkowców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jeżeli chcemy ruszyć z układami zbiorowymi pracy, które są szczątkowe w krajach takich jak Polska, Czechy czy Słowacja, musimy obronić tę dyrektywę i udowodnić, że jest ona zgodna z traktatami Unii Europejskiej. W mojej opinii działania przeciwko tej dyrektywie mają charakter zmowy, ponieważ rzecznik TSUE nie udowodnił, że druga część układów zbiorowych nie jest zgodna z traktatami, a mimo to chce unieważnienia całej dyrektywy

– wskazał przewodniczący Związku.

Ręce precz od układów zbiorowych!

– podkreśliła z kolei Esther Lynch.

CZYTAJ TAKŻE: [TYLKO U NAS] Esther Lynch [EKZZ]: Dekarbonizacja nie powinna prowadzić do dezindustrializacji

CZYTAJ TAKŻE: Trójmorze, geopolityka, sztuczna inteligencja – ważna debata w czwartek w Sali BHP w Gdańsku


 

POLECANE
IMGW wydał pilne ostrzeżenie z ostatniej chwili
IMGW wydał pilne ostrzeżenie

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne I i II stopnia przed wzrostem stanów wody , które obowiązywać będą na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i części woj. wielkopolskiego.

Zginęli ojciec i 13-letni syn. Są zarzuty dla podejrzanych ws. wypadku na Wisłostradzie pilne
Zginęli ojciec i 13-letni syn. Są zarzuty dla podejrzanych ws. wypadku na Wisłostradzie

23-latek i 37-latek usłyszeli zarzuty w związku ze śmiertelnym wypadkiem na Wisłostradzie. Prokurator zdecydował o złożeniu wniosków o ich tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące – poinformował rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej, Piotr Antoni Skiba.

Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi

Już od poniedziałku, 14 lipca, mieszkańców Łodzi – szczególnie Julianowa – czekają poważne zmiany w ruchu drogowym. Rozpoczyna się remont ul. Biegańskiego, a niebawem ruszą również prace na ul. Kniaziewicza. Sprawdź, czego się spodziewać i jak się przygotować.

Była ze mnie dumna. Michał Koterski pożegnał ukochaną osobę Wiadomości
"Była ze mnie dumna". Michał Koterski pożegnał ukochaną osobę

Michał Koterski przekazał smutną wiadomość. W emocjonalnym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych poinformował o śmierci swojej babci, którą nazywał pieszczotliwie „Dzidką”. Seniorka zmarła we śnie w wieku 95 lat.

Andrzej Duda: Obława augustowska była planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Obława augustowska była planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w sobotę, że obława augustowska była „planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni, bo nie uznali zniewolenia za wyzwolenie”. Dodał, że jedyną winą ofiar była „wierność wolnej Polsce – niezależnej także od Moskwy”.

Nastolatek wykopał dół na plaży. Zginął zasypany piaskiem Wiadomości
Nastolatek wykopał dół na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Do tragicznego wypadku doszło we Włoszech w stołecznym regionie Lacjum. Nastolatek z Rzymu zginął na plaży w Montalto di Castro, uduszony przez osuwający się piasek.

Polski himalaista utknął na Broad Peaku po zejściu lawiny. Czeka na ewakuację Wiadomości
Polski himalaista utknął na Broad Peaku po zejściu lawiny. Czeka na ewakuację

W rejonie Broad Peaku doszło do niebezpiecznego wypadku. Po zejściu lawiny poważnie ucierpiał polski himalaista Waldemar Kowalewski. Mężczyzna złamał nogę i od kilku dni czeka na ratunek w namiocie na wysokości około 6500 m n.p.m.

O włos od tragedii na polskiej kolei. Dwa pociągi naprzeciw siebie z ostatniej chwili
O włos od tragedii na polskiej kolei. Dwa pociągi naprzeciw siebie

O niebezpiecznym zdarzeniu w Małopolsce, jako pierwsze, poinformowało radio RMF FM. O mało nie doszło tam do zderzenia dwóch pociągów Intercity - oba składy zostały skierowane na jeden tor z dwóch różnych stron.

UJ pracuje nad teleskopem kosmicznym. Start misji coraz bliżej Wiadomości
UJ pracuje nad teleskopem kosmicznym. Start misji coraz bliżej

Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracuje nad pierwszym w historii uczelni satelitą naukowym. Konstruowany przez nich teleskop kosmiczny będzie miał za zadanie zbadać 50 komet, by pomóc zrozumieć, skąd pochodzi woda na Ziemi.

W kąpieliskach nad Zatoką Gdańską wykryto mazut z ostatniej chwili
W kąpieliskach nad Zatoką Gdańską wykryto mazut

Jak poinformował Sanepid, w sześciu kąpieliskach nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, wykryto w badanych próbkach wody pozostałości smolistych – mazut.

REKLAMA

"Ręce precz od układów zbiorowych pracy". Spotkanie szefowej EKZZ z Piotrem Dudą

Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, spotkała się w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z jej przewodniczącym Piotrem Dudą.
Wizyta szefowej EKZZ Esther Lynch u przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ
Wizyta szefowej EKZZ Esther Lynch u przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy / Konrad Wernicki

Rada Dialogu Społecznego

Esther Lynch, przewodnicząca Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, spotkała się w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z jej przewodniczącym Piotrem Dudą. Przedmiotem rozmowy były m.in. kwestie związane z Radą Dialogu Społecznego, zbiorowymi układami pracy oraz implementacją dyrektywy o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach.

Witam cię także jako przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, bardzo ważnej platformy dialogu w naszym kraju, w skład której wchodzą pracodawcy, reprezentatywne związki zawodowe oraz strona rządowa. Po raz drugi sprawuję tę funkcję i jest to dla mnie bardzo ważne, że mogę stać na czele RDS jako przedstawiciel strony związkowej

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności wskazał, iż chociaż za chwilę będziemy obchodzić 10-lecie powstania Rady Dialogu Społecznego, to ostatnie posiedzenie rady plenarnej, które miało się odbyć pod koniec października, odbyło się niestety jedynie jako autonomiczne posiedzenie związków zawodowych i pracodawców, ponieważ na to spotkanie nie przyszedł żaden przedstawiciel rządu, czyli minister konstytucyjny – a jest ich aż piętnastu.

Interweniowałem w tej sprawie u pana premiera Tuska, mam nadzieję, że strona rządowa, czyli ministrowie konstytucyjni się – mówiąc po związkowemu – „samozdyscyplinują”

– zaznaczył przewodniczący Związku.

Duda wskazał, iż kolejne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego odbędzie się w przyszłym tygodniu w Pałacu Prezydenckim u prezydenta Andrzeja Dudy i oprócz warstwy merytorycznej spotkanie będzie zarazem okazją, aby podziękować prezydentowi za dziesięć lat współpracy.

Te dziesięć lat współpracy z prezydentem, który nadzoruje dialog społeczny w naszym kraju, jest jego patronem, było bardzo dobre. Dlatego też chcemy podziękować panu prezydentowi jako Rada Dialogu Społecznego. Mam nadzieję, że na to spotkanie przyjdą członkowie rządu, ministrowie, którzy zostali powołani przez pana prezydenta w skład Rady Dialogu Społecznego

– podkreślił Piotr Duda.

Dyrektywa o minimalnych wynagrodzeniach

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przypomniał, że na ostatnim spotkaniu członkowie RDS rozmawiali o bardzo ważnym dokumencie, jakim jest dyrektywa o adekwatnych minimalnych wynagrodzeniach i rokowaniach zbiorowych.

Jesteśmy jako związkowcy zaniepokojeni. Pracodawcom najprawdopodobniej nie przeszkadza fakt, że implementacja tej dyrektywy jest opóźniona. 15 listopada upłynął termin jej implementacji, tymczasem nie wiemy, na jakim etapie wdrażania jest ta dyrektywa w naszym kraju. Nie możemy doprosić się stosownej informacji od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rząd mówi, że nasze konsultacje się już skończyły, nie wiemy, jaki kształt będzie miał końcowy dokument dotyczący tej implementacji. 15 listopada dawno za nami, a w tej bardzo ważnej dla polskich pracowników sprawie wszystko stoi w miejscu, a nawet pogarsza się – dochodzi do sytuacji, kiedy spółki Skarbu Państwa wypowiadają układy zbiorowe pracy – patrz chociażby Poczta Polska

– wskazał Piotr Duda.

Szef "S" zaznaczył, że związkowcy bardzo liczą na implementację tej dyrektywy.

Pracodawcy nam tutaj nie pomagają, siedzą cicho, kibicują, żeby to się jak najbardziej opóźniało, i zacierają ręce, kiedy słyszą z TSUE, że dyrektywa może być niezgodna z traktatami Unii Europejskiej. Ostatnia wizyta na Giełdzie Papierów Wartościowych pana premiera, który wskazał, że oto jeden z najbardziej prominentnych polskich biznesmenów będzie zajmował się deregulacją gospodarczą w naszym kraju. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jednym z pierwszych punktów, jakie zostaną zrealizowane, będzie "deregulacja" praw pracowniczych, czyli wprowadzenie tzw. umów śmieciowych

– stwierdził przewodniczący Związku.

Jestem przekonany także o tym, że układy zbiorowe pracy będą niemile widziane, ponieważ pracodawcy w naszym kraju są do nich bardzo negatywnie nastawieni – zarówno do układów sektorowych, jak i zakładowych, o układach ponadnarodowych już nawet nie wspominając

– dodał.

Piotr Duda wyraził wdzięczność Esther Lynch za stanowczą reakcję dotyczącą informacji w sprawie rzecznika generalnego TSUE, który wypowiedział się w negatywny sposób, jeśli chodzi o dyrektywę o minimalnych adekwatnych wynagrodzeniach i rokowaniach zbiorowych.

– Jest to bardzo ważne dla wszystkich związkowców w EKZZ, a szczególnie dla nas, związkowców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jeżeli chcemy ruszyć z układami zbiorowymi pracy, które są szczątkowe w krajach takich jak Polska, Czechy czy Słowacja, musimy obronić tę dyrektywę i udowodnić, że jest ona zgodna z traktatami Unii Europejskiej. W mojej opinii działania przeciwko tej dyrektywie mają charakter zmowy, ponieważ rzecznik TSUE nie udowodnił, że druga część układów zbiorowych nie jest zgodna z traktatami, a mimo to chce unieważnienia całej dyrektywy

– wskazał przewodniczący Związku.

Ręce precz od układów zbiorowych!

– podkreśliła z kolei Esther Lynch.

CZYTAJ TAKŻE: [TYLKO U NAS] Esther Lynch [EKZZ]: Dekarbonizacja nie powinna prowadzić do dezindustrializacji

CZYTAJ TAKŻE: Trójmorze, geopolityka, sztuczna inteligencja – ważna debata w czwartek w Sali BHP w Gdańsku



 

Polecane
Emerytury
Stażowe