Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek
Burmistrz Głogówka oferuje zamek
Burmistrz Głogówka dr Piotr Bujak zaprosił Elona Muska do zainwestowania w lokalny Zamek Oppersdorffów. W opinii włodarza obiekt ten może stać się europejskim centrum firm amerykańskiego miliardera, a jednocześnie promować Głogówek jako "polską Toskanię".
Mamy tu piękne pola lawendy, przypominające Toskanię, góry, które odkrywa się podczas malowniczych wędrówek oraz imponujące zamki, takie jak ten w Głogówku i w pobliskiej Mosznej. Kiedy wejdzie się do naszych obiektów sakralnych, można niemal poczuć niesamowite echo włoskiego baroku, a także zobaczyć symbol naszych imponujących tradycji winiarskich
– napisał w swoim liście do najbogatszego człowieka na świecie burmistrz Głogówka.
- Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- Nowy specjalista od przejęć w Warner Bros.Discovery. W TVN nerwowo
- Jeśli Azoty upadną, zapomnijmy o bezpieczeństwie żywnościowym
- Hołownia przyznaje wprost: "Wiele rzeczy robimy źle. (...) To jest dramat"
- Ważny komunikat dla Gdańska. "Grzejniki i farelki będzie można wypożyczyć"
"Byłby to prawdziwy klejnot i niezwykła wizytówka"
Dr Piotr Bujak zwrócił także uwagę na lokalizację Głogówka - "w odległości mniejszej niż 400 km można dotrzeć do sześciu różnych stolic europejskich, podróżując autostradami".
Jesteśmy jedynymi właścicielami zamku, który – po niezbędnych pracach modernizacyjnych – jeszcze bardziej zabłyśnie. Byłby to prawdziwy klejnot w naszym mieście i niezwykła wizytówka Pańskich inwestycji
– zakończył.
Zamek Oppersdorffów w Głogówku
Zamek Oppersdorffów w Głogówku to zabytkowa rezydencja książęca i rycerska. W przeszłości rodu Oppersdorffów. Usytuowany na wysokiej skarpie przy dolinie rzeki Osobłogi, zamek składa się z części górnej i dolnej, wykonanych w stylu manierystycznym i barokowym, co czyni go cennym przykładem architektury rezydencjonalnej i obronnej na Górnym Śląsku.
Historia zamku w Głogówku sięga średniowiecza - przełom XIII i XIV wieku. W 1561 roku zamek przeszedł w ręce śląskiego rodu szlacheckiego Oppersdorffów, którzy przeprowadzili liczne rozbudowy, w tym budowę trójskrzydłowego zamku górnego i barokowej kaplicy. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek gościł króla Jana Kazimierza.
W 1806 roku zamek odwiedził Ludwig van Beethoven, który w podziękowaniu za gościnę poświęcił Oppersdorffom swoją IV symfonię. Po II wojnie światowej zamek przeszedł na własność gminy. Obecnie wymaga gruntownej konserwacji.
Dear @elonmusk ,
— Piotr Bujak (@PiotrBujak) January 10, 2025
European media reports that you are interested in buying a castle. In the attachment I would like to present our offer from Poland. pic.twitter.com/1DLarIjApm