Wizyta Karola Nawrockiego w Radomsku: "Nie" dla ekologicznego terroru
Podczas spotkania z samorządowcami z Radomska, Karol Nawrocki mówił m.in. o polskiej gospodarce i złym wpływie na jej rozwój przepisów administracyjnych i biurokratycznych narzucanych przez Unii Europejskiej.
Nie możemy pozwolić sobie na to, aby do naszej gospodarki społecznej, do naszego dobrobytu bezrefleksyjnie przykładać kalkę rozwiązań, które płyną z Zachodu. Bo to niszczy polską gospodarkę, niszczy polskiego rolnika, polskie zakłady stolarskie, piekarnie, firmy transportowe. Jesteśmy gotowi do tego, aby współpracować, aby być częścią UE, aby chronić środowisko, ale chcę tutaj powiedzieć: "nie" dla ekologicznego terroru, który niszczy polską gospodarkę i polskie przedsiębiorstwa
- oświadczył Karol Nawrocki.
Polski samorząd
Ponadto Karol Nawrocki stwierdził, że samorząd jest najpiękniejszą rzeczą w polskiej demokracji. Wskazał jednak na pewne mankamenty trapiące polski samorząd.
Ale nie jest dobrze w polskim samorządzie. I to nie za sprawą samorządowców ale za sprawą zupełnej zmiany w podejściu do samorządów powiatowych, do Polski lokalnej, samorządów najniższego szczebla
- ocenił.
Według niego, w wyniku zmiany ustawy o Jednostkach Samorządu Terytorialnego dystrybucja środków finansowych jest asymetryczna i niedopasowana do potrzeb dzisiejszej Polski.
Rozdział środków w nowej ustawie o Jednostkach Samorządu Terytorialnego jest budowany w oparciu o radykalną dominację miast dużych. Te subwencje i sama nowa ustawa znowu poszerza różnicę pomiędzy samorządami lokalnymi, a samorządami centralnymi. Co z tego, że jest więcej środków finansowych, jeśli są one dystrybuowane z dużym natężeniem dla największych miast w Polsce. Nie może być tak, że to wielkie miasta dominują nad rozwojem Polski z brakiem wykorzystania lokalnej Polski
- stwierdził kandydat na prezydenta.
Pierwsze inicjatywy ustawodawcze
Karol Nawrocki podkreślił, że w samorządach potrzeba zrównoważonego rozwoju, co było realizowane za czasów rządu Zjednoczonej Prawicy.
Nie warto rezygnować z projektów i programów, które funkcjonują jeśli nie ma się dla nich alternatywy. Nic nie może alternatywą czegoś, co funkcjonowało. Są sprawy polskie, nasze, obywatelskie. Wasze, nasze, wspólne w całej Polsce, które powinny stanowić linię demarkacyjną sporu politycznego. Zachęcam aby powstał nowy program dla polskich samorządów
- podkreślił.
Kandydat na prezydenta zadeklarował, że jeśli zostanie wybrany, jedna z jego pierwszych inicjatyw ustawodawczych będzie dotyczyła zrównoważonego rozwoju Polski.
W kierunku Rzeczpospolitej niepodzielonej na Polskę lokalną i Polskę centralną. Składam oficjalnie taką deklarację
- zapowiedział Karol Nawrocki.
Wcześniej Nawrocki spotkał się w Radomsku z szefami firm transportowych. Jak mówił podczas konferencji prasowej, ta branża to jeden z większych sukcesów Polski w ostatnich latach i polskie firmy obsługują 20 proc. całego rynku UE.
Zadeklarował, że "głos polskich przedsiębiorców, w tym zgiełku biurokratycznych i administracyjnych decyzji UE, które dotykają codziennej działalności", będzie przedmiotem jego "głębokiej troski jako obywatelskiego kandydata na prezydenta". Jednocześnie zaapelował do pracowników, szefów i właścicieli firm transportowych, aby "nie poddawali się w swoim trudzie budowania polskiej gospodarki".
Wybory prezydenckie
Wybory prezydenckie odbędą się w maju 2025 r. Koalicja Obywatelska wybrała na swojego kandydata prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Natomiast niezależnym kandydatem został Karol Nawrocki, który jest wspierany przez PiS.
Start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich ogłosili również: marszałek Sejmu i szef Polski 2050 Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen z Konfederacji oraz Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie.