Bp Zadarko: Potrzebujemy polityki migracyjnej państwa polskiego

O szybkie wypracowanie polityki migracyjnej państwa polskiego zaapelował bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migrantów i Uchodźców. W niedzielę 29 września już po raz 110. obchodzony będzie Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w Kościele Katolickim. Z tej okazji w KAI zorganizowała konferencję prasową, której uczestnicy mówili o pomocy charytatywnej migrantom i uchodźcom w Polsce, o duszpasterstwach obcojęzycznych oraz o wciąż napiętej sytuacji na granicy polsko – białoruskiej.
bp Krzysztof Zadarko Bp Zadarko: Potrzebujemy polityki migracyjnej państwa polskiego
bp Krzysztof Zadarko / YT print screen/KUL, John Paul II Catholic University of Lublin

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej i przewodniczący Rady KEP ds. Migrantów i Uchodźców przypomniał, że 110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w Kościele katolickim obchodzony jest przede wszystkim w wymiarze modlitewnym. Nawiązał do tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, którego temat brzmi: „Bóg idzie ze swoim ludem”. Jak podkreślił, jest to odniesienie do wędrówki Izraelitów uciekających z niewoli do Ziemi Obiecanej. Na ich czele stoi Bóg, to On ich prowadzi i zabezpiecza.

- Weszliśmy w epokę masowych migracji i nic nie wskazuje na to, że to się zmieni – powiedział bp Zdarko. Przytoczył dane, według których na świecie jest dziś ok. 150 mln. uchodźców oraz między 300 a 400 mln migrantów. Zaznaczył, że Kościół też jest pielgrzymujący i odniesienie do takiego obrazu Kościoła może nam dziś pomóc zrozumieć tych wszystkich, którzy  zmieniają miejsce swego pobytu. – Razem z nimi tworzymy jeden lud, nie tylko ludzi ochrzczonych ale wszystkich zmierzających do Niebieskiej Ojczyzny – powiedział.

Czytaj także: 7 października dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Ziemi Świętej

Polityka migracyjna

Podkreślił, że temat uchodźców i migrantów staje się również w Polsce poważnym wyzwaniem. Polska staje się krajem imigranckim – już więcej osób przyjeżdża do nas niż wyjeżdża. - Wobec ok. 36 mln. Polaków mamy 2 – milionową społeczność ukraińską, między 300 a 500 tys. Białorusinów i dziesiątki tysięcy przybyszów z Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Są wśród nas coraz liczniejsze grupy obcokrajowców, którzy przywożą ze sobą swoje kultury i religie, co stawia przed nami ważne pytanie, w jaki sposób chcemy z nimi budować naszą przyszłość  – powiedział . W tym kontekście nawiązał do ewangelicznej przypowieści o dobrym Samarytaninie i słów Jezusa: „byłem przybyszem a przyjęliście Mnie”.

Potrzebujemy ram społecznych i politycznych do naszych działań – podkreślił bp Zadarko, apelując o wypracowanie polityki migracyjnej państwa polskiego. Wyraził nadzieję, że stosowny dokument, który już powstaje na szczeblu rządowym, niebawem ujrzy światło dzienne, uporządkuje politykę państwa polskiego w tej sferze i pozwoli też Kościołowi odnaleźć swoje miejsce oraz odpowiedź na wyzwania i nadzieje, które wiążą się ze zjawiskiem migracji.

Przewodniczący Rady KEP ds. Migrantów i Uchodźców zwrócił uwagę na znaczenie pomocy udzielanej migrantom i uchodźcom przez Caritas Polska i Caritas Diecezjalne oraz rzesze wolontariuszy Caritas.

Czytaj także: „Nie” dla manipulowania Ewangelią, czyli Papież w Belgii wzywa Europę do nawrócenia

Wykorzystywanie dobrych idei

Nawiązując do sytuacji na granicy polsko – białoruskiej podkreślił, że pomoc człowiekowi, który ociera się o śmierć jest obowiązkiem i w żadnym wypadku osoby jej udzielające nie powinny być szykanowane, wyśmiewane czy porównywane do zdrajców Ojczyzny.

Wyraził też zaniepokojenie odnośnie  tzw. „patroli obywatelskich”, zwracając uwagę na niebezpieczeństwo wykorzystywania dobrych idei takich jak patriotyzm, czy chęć obrony w złym kierunku. – Sięganie po przemoc werbalną i fizyczną aby realizować swoje „szczytne ideały”  to karygodne, to grzech – powiedział. Zaznaczył, że trzeba też mówić o obowiązkach tych, którzy do nas przybywają i o tym, że powinni szanować naszą kulturę. Podkreślił jednak, że jeśli taka jest właśnie ich postawa, naszym obowiązkiem jest umożliwić im budowanie im swojej przyszłości w naszym kraju.   

Inne zjawisko, które budzi zaniepokojenie to, jego zdaniem, zmęczenie i znużenie pomocą dla uchodźców z Ukrainy. Zaznaczył, że do tego zmęczenia dochodzą jeszcze różne wydarzenia i napięcia polityczne między naszymi narodami w ostatnich miesiącach, kwestie pamięci historycznej itp. Zaapelował jednak, by to wszystko nie doprowadziło do utraty tego, co najważniejsze – cnoty miłości chrześcijańskiej, która „musi być roztropna ale też nie może gasnąć”. W tym kontekście po raz kolejny zwrócił uwagę na konieczność wypracowania polityki migracyjnej państwa polskiego.

Odniósł się też do dramatycznej sytuacji wywołanej powodzią na południu Polski i przypomniał, że wśród ofiar i poszkodowanych są też obcokrajowcy, którzy na tych terenach mieszkają a wydaje się, że zostali trochę sami. Zaapelował, aby pomagając, dostrzegać również te osoby.

maj


 

POLECANE
Tomasz Lis zapowiedział wywiad z Karolem Nawrockim. I został pośmiewiskiem internetu gorące
Tomasz Lis zapowiedział wywiad z Karolem Nawrockim. I został pośmiewiskiem internetu

- Pierwszy wywiad z Karolem Nawrockim. Zapraszam. 1 na 1 z Karolem Nawrockim - zapowiadał Tomasz Lis.

Zaskakujące odkrycie w Bałtyku. Naukowcy ujawniają szczegóły Wiadomości
Zaskakujące odkrycie w Bałtyku. Naukowcy ujawniają szczegóły

W Bałtyku ewoluuje nowy, drapieżny gatunek śledzia - wynika ze szwedzkich badań, opublikowanych na łamach „Nature Communications“.

Stali się światowym viralem. Mała Armia Janosika może jechać do USA, ale potrzebuje sponsora gorące
Stali się światowym viralem. Mała Armia Janosika może jechać do USA, ale potrzebuje sponsora

Mała Armia Janosika, dziecięca orkiestra z Polski, zyskała międzynarodową sławę po viralowym nagraniu kolędy wykonanej podczas Pasterki w Rabce-Zdroju. Ich występ, udostępniony w mediach społecznościowych, zachwycił miliony ludzi na całym świecie.

Sprzedaż TVN. Nowe informacje gorące
Sprzedaż TVN. Nowe informacje

Nie ustają spekulacje na temat sprzedaży jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie, stacji telewizyjnych w Polsce - TVN.

Ostatnia iskierka nadziei. Musk o swoim poparciu dla AfD Wiadomości
"Ostatnia iskierka nadziei". Musk o swoim poparciu dla AfD

Gazeta "Welt am Sonntag" zamieściła gościnny artykuł Elona Muska na temat wyborów parlamentarnych w Niemczech. Miliarder i współpracownik prezydenta elekta USA Donalda Trumpa wyjaśnia w nim swoje poparcie dla skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Szefowa działu opinii gazety zrezygnowała na znak protestu.

Andrzej Mleczko po odejściu z Polityki publikuje rysunki, które nie ukazały się w tygodniku gorące
Andrzej Mleczko po odejściu z "Polityki" publikuje rysunki, które nie ukazały się w tygodniku

Andrzej Mleczko zerwał współpracę z "Polityką", zarzucając tygodnikowi cenzurę. Teraz publikuje rysunki, które miały się w tygodniku nie ukazać.

Historycznie niski poziom. Alarmujące doniesienia z Niemiec Wiadomości
"Historycznie niski poziom". Alarmujące doniesienia z Niemiec

Jak podaje portal dw.com, liczba mieszkań socjalnych w Niemczech osiągnęła historycznie niski poziom. Od 2014 roku ich liczba spadła o prawie 400 tysięcy, osiągając na koniec 2023 roku około 1,072 mln. W 2014 roku było ich jeszcze 1,456 mln. Mimo planów poprzedniego rządu SPD, Zielonych i FDP na budowę 100 tysięcy nowych mieszkań rocznie, sytuacja nadal się pogarsza. Wiele mieszkań traci bowiem status socjalnych, co pozwala na podnoszenie czynszów.

Turniej w Oberstdorfie. Dramat Dawida Kubackiego z ostatniej chwili
Turniej w Oberstdorfie. Dramat Dawida Kubackiego

Czterech Polaków awansowało do niedzielnego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Kwalifikacje wygrał Austriak Daniel Tschofenig. Piotr Żyła był 14., Jakub Wolny - 25., Aleksander Zniszczoł - 38., Paweł Wąsek - 42., a Dawid Kubacki - 53.

Prof. Kamil Zaradkiewicz przedstawił 9-punktowy program przywrócenia praworządności po rządach Koalicji 13 grudnia gorące
Prof. Kamil Zaradkiewicz przedstawił 9-punktowy program przywrócenia praworządności po rządach Koalicji 13 grudnia

Koalicja 13 grudnia doszła do władzy pod hasłami przywracania praworządności i demokracji. Jednak nigdy wcześniej, niże podczas roku jej rządów, Polska po 1989 roku, nie doznała takiego uszczerbku na praworządności i demokracji.

Absolutne spustoszenie. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Absolutne spustoszenie". Burza w Pałacu Buckingham

Król Karol i jego najbliżsi stanęli w obliczu trudnej sytuacji. Książę Harry planuje bowiem powrót do Wielkiej Brytanii w związku z ważnym procesem sądowym. Wiadomo, że sprawa dotyczy wydawcy portalu informacyjnego The Sun, a książę Sussex ma stawić się w sądzie w styczniu 2025 roku.

REKLAMA

Bp Zadarko: Potrzebujemy polityki migracyjnej państwa polskiego

O szybkie wypracowanie polityki migracyjnej państwa polskiego zaapelował bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migrantów i Uchodźców. W niedzielę 29 września już po raz 110. obchodzony będzie Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w Kościele Katolickim. Z tej okazji w KAI zorganizowała konferencję prasową, której uczestnicy mówili o pomocy charytatywnej migrantom i uchodźcom w Polsce, o duszpasterstwach obcojęzycznych oraz o wciąż napiętej sytuacji na granicy polsko – białoruskiej.
bp Krzysztof Zadarko Bp Zadarko: Potrzebujemy polityki migracyjnej państwa polskiego
bp Krzysztof Zadarko / YT print screen/KUL, John Paul II Catholic University of Lublin

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej i przewodniczący Rady KEP ds. Migrantów i Uchodźców przypomniał, że 110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w Kościele katolickim obchodzony jest przede wszystkim w wymiarze modlitewnym. Nawiązał do tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, którego temat brzmi: „Bóg idzie ze swoim ludem”. Jak podkreślił, jest to odniesienie do wędrówki Izraelitów uciekających z niewoli do Ziemi Obiecanej. Na ich czele stoi Bóg, to On ich prowadzi i zabezpiecza.

- Weszliśmy w epokę masowych migracji i nic nie wskazuje na to, że to się zmieni – powiedział bp Zdarko. Przytoczył dane, według których na świecie jest dziś ok. 150 mln. uchodźców oraz między 300 a 400 mln migrantów. Zaznaczył, że Kościół też jest pielgrzymujący i odniesienie do takiego obrazu Kościoła może nam dziś pomóc zrozumieć tych wszystkich, którzy  zmieniają miejsce swego pobytu. – Razem z nimi tworzymy jeden lud, nie tylko ludzi ochrzczonych ale wszystkich zmierzających do Niebieskiej Ojczyzny – powiedział.

Czytaj także: 7 października dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Ziemi Świętej

Polityka migracyjna

Podkreślił, że temat uchodźców i migrantów staje się również w Polsce poważnym wyzwaniem. Polska staje się krajem imigranckim – już więcej osób przyjeżdża do nas niż wyjeżdża. - Wobec ok. 36 mln. Polaków mamy 2 – milionową społeczność ukraińską, między 300 a 500 tys. Białorusinów i dziesiątki tysięcy przybyszów z Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Są wśród nas coraz liczniejsze grupy obcokrajowców, którzy przywożą ze sobą swoje kultury i religie, co stawia przed nami ważne pytanie, w jaki sposób chcemy z nimi budować naszą przyszłość  – powiedział . W tym kontekście nawiązał do ewangelicznej przypowieści o dobrym Samarytaninie i słów Jezusa: „byłem przybyszem a przyjęliście Mnie”.

Potrzebujemy ram społecznych i politycznych do naszych działań – podkreślił bp Zadarko, apelując o wypracowanie polityki migracyjnej państwa polskiego. Wyraził nadzieję, że stosowny dokument, który już powstaje na szczeblu rządowym, niebawem ujrzy światło dzienne, uporządkuje politykę państwa polskiego w tej sferze i pozwoli też Kościołowi odnaleźć swoje miejsce oraz odpowiedź na wyzwania i nadzieje, które wiążą się ze zjawiskiem migracji.

Przewodniczący Rady KEP ds. Migrantów i Uchodźców zwrócił uwagę na znaczenie pomocy udzielanej migrantom i uchodźcom przez Caritas Polska i Caritas Diecezjalne oraz rzesze wolontariuszy Caritas.

Czytaj także: „Nie” dla manipulowania Ewangelią, czyli Papież w Belgii wzywa Europę do nawrócenia

Wykorzystywanie dobrych idei

Nawiązując do sytuacji na granicy polsko – białoruskiej podkreślił, że pomoc człowiekowi, który ociera się o śmierć jest obowiązkiem i w żadnym wypadku osoby jej udzielające nie powinny być szykanowane, wyśmiewane czy porównywane do zdrajców Ojczyzny.

Wyraził też zaniepokojenie odnośnie  tzw. „patroli obywatelskich”, zwracając uwagę na niebezpieczeństwo wykorzystywania dobrych idei takich jak patriotyzm, czy chęć obrony w złym kierunku. – Sięganie po przemoc werbalną i fizyczną aby realizować swoje „szczytne ideały”  to karygodne, to grzech – powiedział. Zaznaczył, że trzeba też mówić o obowiązkach tych, którzy do nas przybywają i o tym, że powinni szanować naszą kulturę. Podkreślił jednak, że jeśli taka jest właśnie ich postawa, naszym obowiązkiem jest umożliwić im budowanie im swojej przyszłości w naszym kraju.   

Inne zjawisko, które budzi zaniepokojenie to, jego zdaniem, zmęczenie i znużenie pomocą dla uchodźców z Ukrainy. Zaznaczył, że do tego zmęczenia dochodzą jeszcze różne wydarzenia i napięcia polityczne między naszymi narodami w ostatnich miesiącach, kwestie pamięci historycznej itp. Zaapelował jednak, by to wszystko nie doprowadziło do utraty tego, co najważniejsze – cnoty miłości chrześcijańskiej, która „musi być roztropna ale też nie może gasnąć”. W tym kontekście po raz kolejny zwrócił uwagę na konieczność wypracowania polityki migracyjnej państwa polskiego.

Odniósł się też do dramatycznej sytuacji wywołanej powodzią na południu Polski i przypomniał, że wśród ofiar i poszkodowanych są też obcokrajowcy, którzy na tych terenach mieszkają a wydaje się, że zostali trochę sami. Zaapelował, aby pomagając, dostrzegać również te osoby.

maj



 

Polecane
Emerytury
Stażowe