Krach zielonej energii w Niemczech. Renesans energii z węgla

Co musisz wiedzieć?
- W pierwszym kwartale tego roku Niemcy wyprodukowali o 16& mniej "zielonej energii" niż w porównywalnym okresie roku poprzedniego
- Spadek produkcji odnawialnej energii został zrekompensowany przez wzrost spalania węgla kamiennego i brunatnego
- To tzw. "odnawialne źródła energii" mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii
Co się stało? Kluczowy okazał się… brak wiatru i opadów. Produkcja z turbin wiatrowych spadła o ponad 30% na morzu i 22% na lądzie. Z kolei elektrownie wodne ucierpiały przez suszę, generując aż o 32% mniej energii. O "krachu na rynku zielonej energii pod koniec kadencji Roberta Habecka" pisze wręcz niemiecki Bild.
Węgiel wraca do łask
Spadek produkcji odnawialnej energii został zrekompensowany przez wzrost spalania węgla kamiennego i brunatnego. Jednocześnie zwiększył się też import prądu z zagranicy, w tym z Francji, gdzie dominują elektrownie jądrowe.
To sytuacja, która stawia pod znakiem zapytania ambitne cele rządu Niemiec. Dotychczasowy minister gospodarki Robert Habeck planował, że już w 2035 roku większość energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Eksperci jednak wskazują, że to może być nierealne.
- Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie
- "Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo
- Nowy sondaż poparcia partii politycznych. Katastrofalne wieści dla koalicji 13 grudnia
- W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej
- "A niby kogo oni udają?" Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN
- "Udało się go uratować". Komunikat warszawskiego zoo
- Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz
Eksperci: Czas na zimny realizm
Słabe miesiące wiatrowe nie są wyjątkiem, tylko powtarzającą się normą
– ostrzega prof. Manuel Frondel, ekspert ds. energii z Instytutu RWI. Jego zdaniem Niemcy nie mogą rezygnować z konwencjonalnych elektrowni, a zamiast wciąż inwestować w niestabilne OZE, powinny rozwijać technologie takie jak magazynowanie energii czy wychwytywanie CO₂.
CDU: Potrzebujemy nowych elektrowni gazowych
Głos w sprawie zabiera także zwycięzca ostatnich wyborów parlamentarnych CDU, które domaga się szybkiej budowy nowoczesnych elektrowni gazowych, które miałyby wspierać system w okresach niskiej produkcji z OZE.
Musimy działać pragmatycznie i elastycznie, stawiając także na wodór oraz inteligentne magazyny energii
– podkreśla wiceszef partii Andreas Jung.
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii
Przypomnijmy, że w poniedziałek w Hiszpanii oraz Portugalii doszło do niespodziewanego blackoutu, czyli ogromnej awarii prądu, która spowodowała olbrzymie zakłócenia w ruchu kolejowym, samochodowym i lotniczym. Hiszpański operator sieci przyznał, że to sytuacja bez precedensu, najpoważniejsza w historii kraju. Przywrócenie funkcjonowania sieci zajęło około 10 godzin.
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zdecydował o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Narodowej Rady Bezpieczeństwa, w którym uczestniczą wszyscy najważniejsi ministrowie, a także przedstawiciele hiszpańskich służb.
Co było przyczyną awarii? Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne. Być może (mają to potwierdzić speckomisje powołane przez rząd w Madrycie) problemy wynikały z tego, że Hiszpania jest jednym z największych producentów energii odnawialnej w Europie, polegając na wietrze i słońcu w 43 proc. całkowitej energii, znacznie powyżej średniej światowej, jak pokazują dane z krajowego think tanku Ember, na które powołują się dzisiaj wszystkie światowe agencje prasowe. Fotowoltaika słoneczna stanowiła 59 proc. energii elektrycznej w Hiszpanii w momencie awarii, wiatr prawie 12 proc., energia jądrowa prawie 11 proc., a turbiny gazowe z cyklem kombinowanym – 5 proc. – informuje Red Electrica. Jednak w ciągu zaledwie pięciu minut w poniedziałek (28.04) produkcja energii słonecznej spadła o ponad 50 proc. do 8 gigawatów z ponad 18 GW, jak wykazały dane. Przyczyna tego spadku – jak na razie – jest nieznana.