[Nasz Patronat] „Niemieckie miejsca zagłady obywateli II RP” z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] „Niemieckie miejsca zagłady obywateli II RP”

Społeczny Komitet 14 czerwca i Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Pawła Krupińskiego „Niemieckie miejsca zagłady obywateli II RP”. Wystawa fotograficzna, która prezentowana była w zeszłym roku na Pawiaku i we Wrocławiu – powraca do Warszawy.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Faktyczny szef bezpieki, krwawy oprawca Menasze z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Faktyczny szef bezpieki, krwawy oprawca Menasze

W 1947 roku nadzorował śledztwo przeciwko Witoldowi Pileckiemu i jego współpracownikom. Miał też osobiście przesłuchiwać rotmistrza w X Pawilonie więzienia mokotowskiego. Roman Romkowski, właściwie Menasze (Nasiek, Natan) Grinszpan-Kikiel, wiceminister bezpieczeństwa, faktyczny szef MBP w randze generała.

6 stycznia 1919 r. – powstańcy wielkopolscy zdobywają lotnisko Ławica. Niedługo później zbombardowali Frankfurt z ostatniej chwili
6 stycznia 1919 r. – powstańcy wielkopolscy zdobywają lotnisko Ławica. Niedługo później zbombardowali Frankfurt

103 lat temu, 6 stycznia 1919 r., podczas Powstania Wielkopolskiego, grupa wojsk powstańczych po krótkiej bitwie zdobyła znajdujące się pod Poznaniem lotnisko w ówczesnej wsi Ławica oraz składnicę sprzętu lotniczego, tzw. Halę Zeppelinów w Winiarach. W efekcie w ręce polskie dostała się znaczna ilość sprzętu lotniczego – ok. 400 samolotów oraz innego wyposażenia.

USA: „pogańskie zawłaszczanie” Bożego Narodzenia ma swoje początki w hitlerowskich Niemczech Wiadomości
USA: „pogańskie zawłaszczanie” Bożego Narodzenia ma swoje początki w hitlerowskich Niemczech

Opiniotwórcza platforma amerykańska „Conversation” zamieściła 25 grudnia ub.r. obszerny artykuł profesora historii na uniwersytecie stanowym w Georgii – Joe Perry'ego, pt. „Jak naziści wchłonęli Boże Narodzenie” (How the Nazis co-opted Christmas). Lektura tego tekstu skłania do szerszej refleksji nad mechanizmem tworzenia „pogańskich świąt Bożego Narodzenia”, co dzieje się także obecnie.

Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie. 83 lata temu zmarł Roman Dmowski. Tak wspominają go internauci z ostatniej chwili
"Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie". 83 lata temu zmarł Roman Dmowski. Tak wspominają go internauci

2 stycznia 1939 roku zmarł Roman Dmowski, twórca nowoczesnej idei narodowej, delegat Polski na konferencję w Paryżu i sygnatariusz traktatu wersalskiego. Polityk, publicysta, myśliciel, jeden z Ojców Niepodległości.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Tortury. Konwejer. Środki odurzające. Tak komuniści dręczyli bpa Kaczmarka z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Tortury. Konwejer. Środki odurzające. Tak komuniści dręczyli bpa Kaczmarka

8 stycznia 1951 r. komuniści aresztowali bp Czesława Kaczmarka. Ordynariusz kielecki był poddawany konwejerowi – trwającym non stop, w dzień i w nocy przesłuchaniom przez zmieniających się „oficerów” śledczych. Ubecy podawali biskupowi środki odurzające. „Przekonywali go”, że jest zdrajcą i jako takiego wszyscy się go wyrzekli.

[Tylko u nas] Nowy Kurier Warszawski czyli historia polskojęzycznych gadzinówek z ostatniej chwili
[Tylko u nas] "Nowy Kurier Warszawski" czyli historia polskojęzycznych gadzinówek

11 października 1939 roku, a więc kilka dni po ostatecznej kapitulacji SGO Polesie, ukazał się pierwszy numer „Nowego Kuriera Warszawskiego”. Prawie w tym samym czasie opuściły drukarnie także i inne „gadzinowe” tytuły (na przykład Goniec Krakowski) na terenie okupowanej przez Niemców Polski.

Prof. Andriej Zubow: Władza putinowskiej Rosji pokazała, że jest nie z ofiarami, ale ze sprawcami tych zbrodni z ostatniej chwili
Prof. Andriej Zubow: Władza putinowskiej Rosji pokazała, że jest nie z ofiarami, ale ze sprawcami tych zbrodni

Delegalizacja najpierw Memoriału Międzynarodowego, a dzisiaj także organizacji historyczno-oświatowej „Memoriał”, pokazała wszystkim, że ludzie z KGB – z tej strasznej, zbrodniczej organizacji – przejęli władzę w Rosji i chcą, aby nikt nie wspominał o zbrodniach ich ojców, aby wszyscy o tym zapomnieli. Taki pogląd wyraził 29 grudnia w rozmowie z KAI prof. Andriej Zubow, niezależny historyk rosyjski, komentując wydane 28 i 29 grudnia przez sądy zakazy działalności Memoriału – stowarzyszenia bardzo zasłużonego dla pielęgnowania pamięci o ofiarach terroru bolszewickiego i badania najnowszej historii Rosji.

Niezapomniany zryw. Dziś mijają 103 lata od wybuchu powstania wielkopolskiego z ostatniej chwili
Niezapomniany zryw. Dziś mijają 103 lata od wybuchu powstania wielkopolskiego

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Ubek dał jej słowo honoru. Popełniła samobójstwo. Oprawcy Marcysi z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Ubek dał jej "słowo honoru". Popełniła samobójstwo. Oprawcy "Marcysi"

Kpt. Emilia Malessa, żołnierz dwóch konspiracji, 5 czerwca 1949 r. popełniła samobójstwo. Przyczynili się do tego komunistyczni oprawcy. Przede wszystkim Józef Różański, który dał jej oficerskie słowo honoru, że żaden z ujawnionych niepodległościowców nie będzie represjonowany. Dalej śledczy bezpieki, sędziowie, prokuratorzy, a nawet adwokaci. Tę niezłomną kobietę wspominamy w Święta Bożego Narodzenia, bo dla niej tradycyjna polska triada: Bóg, Honor, Ojczyzna była świętością.

Dr Adam Cyra: Trupy pod choinką. Wigilie w Bloku Śmierci KL Auschwitz z ostatniej chwili
Dr Adam Cyra: Trupy pod choinką. Wigilie w Bloku Śmierci KL Auschwitz

Nim opiszę Wigilię w Bloku Śmierci w 1944 roku, przypomnę niektóre wcześniejsze wydarzenia w KL Auschwitz, związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

[Wspomnienie] „Andrzej Rozpłochowski? – Tak. Bo co? – Bo jak się, sku*wysynu, ruszysz, to cię zastrzelę” z ostatniej chwili
[Wspomnienie] „Andrzej Rozpłochowski? – Tak. Bo co? – Bo jak się, sku*wysynu, ruszysz, to cię zastrzelę”

„Byłem i jestem niewątpliwie najbardziej znienawidzonym działaczem związku” – pisał w swoim programie wyborczym w 1981 roku. Gdyby nie on prawdopodobnie Solidarność, jaką znamy, w ogóle by nie powstała. Do dziś pozostaje wierny sobie i swoim ideałom.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: My was sk... wydusimy jak szczury. Krwawy Kulik z Informacji Wojskowej z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: "My was sk... wydusimy jak szczury". Krwawy Kulik z Informacji Wojskowej

16 grudnia 1952 roku, po brutalnym, trwającym 20 miesięcy śledztwie prowadzonym przez Mikołaja Kulika, komandor Stanisław Mieszkowski został zamordowany strzałem w tył głowy w więzieniu na Mokotowie. Podczas gomułkowskiej „odwilży” ten oprawca z Informacji Wojskowej nie stanął przed sądem, zdegradowano go jedynie o dwa stopnie. Po 50 latach przed sądem co prawda stanął, ale sąd nie zdążył wydać wyroku.

[Tylko u nas] „Idą pancry na Wujek”. Płużański w rozmowie z górnikiem z „Wujka”: „Granat trafił kolegę w skroń” z ostatniej chwili
[Tylko u nas] „Idą pancry na Wujek”. Płużański w rozmowie z górnikiem z „Wujka”: „Granat trafił kolegę w skroń”

Zomowiec Romuald S., członek plutonu specjalnego z kopalni „Wujek”, został skazany na trzy i pół roku więzienia. Rozmawiam ze Stanisławem Płatkiem, górnikiem z kopalni „Wujek” w Katowicach, przewodniczącym zakładowego komitetu strajkowego w grudniu 1981 r., podczas pacyfikacji rannym wskutek kul ZOMO. Od 1993 r. był pełnomocnikiem posiłkowym w procesie zomowców: „Nie braliśmy pod uwagę, że będą strzelali, myśleliśmy, że władza wyciągnęła wnioski z wydarzeń 1970 r. na Wybrzeżu, zresztą generał Jaruzelski w swoim wystąpieniu mówił, żeby nie polała się ani jedna kropla polskiej krwi. Słyszeliśmy, że są ranni na Manifeście Lipcowym, tylko nie wiedzieliśmy, w wyniku czego odnieśli obrażenia. Gdybyśmy mieli informacje, że strzelano do nich z broni palnej, to wydarzenia mogły potoczyć się inaczej”.

Mateusz Kosiński: Historia stanu wojennego jest na wyciągnięcie ręki z ostatniej chwili
Mateusz Kosiński: Historia stanu wojennego jest na wyciągnięcie ręki

Historia stanu wojennego to nie tylko historia liderów Solidarności i czołowych działaczy PZPR. To również historia naszych małych ojczyzn i lokalnych bohaterów.

[Wideo] Prof. Wojciech Polak: Stan wojenny to zbrodnia. Nie było groźby interwencji z ostatniej chwili
[Wideo] Prof. Wojciech Polak: Stan wojenny to zbrodnia. Nie było groźby interwencji

Zapraszamy do obejrzenie rozmowy z prof. Wojciechem Polakiem, współautorem książki „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”.

[VIDEO] „Szumowino. Pachołku moskiewski”. Słynny „Bluzg” na Jaruzelskiego w wykonaniu Emiliana Kamińskiego z ostatniej chwili
[VIDEO] „Szumowino. Pachołku moskiewski”. Słynny „Bluzg” na Jaruzelskiego w wykonaniu Emiliana Kamińskiego

– Przebrzydła szumowino, pachołku moskiewski, ty farbowana świnio, marszałku ku**wski, chamie zbuntowany, zatęchła sklerozo, gn*ju zasmarkany, ty zdrajco, zomozo… – od takich słów zaczyna się bluzg wyrecytowany przez aktora Emiliana Kamińskiego „na cześć” generała Jaruzelskiego. Każdego roku, 13 grudnia, nagranie to podbija sieć i choć utwór powstał 30 lat temu, do dzisiaj jest chętnie oglądany.

Komunistów przegrana wojna z narodem z ostatniej chwili
Komunistów przegrana wojna z narodem

Wprowadzając stan wojenny, Wojciech Jaruzelski uderzał w Solidarność, wzmacniał własną pozycję w obozie władzy i swoje notowania na Kremlu. Agonię systemu komunistycznego w Polsce zdołał jedynie przedłużyć.

z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: AK-ower, czyli morderca AK-owców

Józef Czaplicki to bodaj najważniejszy w bezpiece specjalista od zwalczania polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierzy Armii Krajowej. Dlatego koledzy nazywali go AK-owerem. Ten pułkownik i dyrektor Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego jest współodpowiedzialny za zamordowanie wielu niepodległościowców, w tym Witolda Pileckiego.

[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Jan Ptasiński. Murarz. Ubek. Dyplomata z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tadeusz Płużański: Jan Ptasiński. Murarz. Ubek. Dyplomata

Płk Jan Ptasiński „zasłużoną” funkcję wiceszefa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego pełnił przez dwa lata - od 5 grudnia 1952 roku do 9 grudnia 1954 roku. Dbał o właściwą świadomość klasową ubeckich szeregów, tropił wrogów - wewnętrznych i zewnętrznych. Miał za sobą zbrodniczą „służbę” w PPR, a przed sobą pisarstwo i dyplomację.

Emerytury
Stażowe