Historia niemieckich arystokratów, którzy zostali dumnymi Polakami tylko u nas
Historia niemieckich arystokratów, którzy zostali dumnymi Polakami

Choć niektórzy dzisiejsi politycy nie czują się Polakami – mówią o tym wprost, przedkładając nad ojczyznę Unię Europejską, tak jak nad Polskę przedkładał służbę rosyjskim carom Adam Jerzy ks. Czartoryski, minister spraw zagranicznych Imperium Rosyjskiego, wielki podkomorzy dworu Mikołaja I Romanowa, wiceprezes Rządu Tymczasowego Królestwa Polskiego i prezes Rządu Narodowego Królestwa Polskiego – w naszej historii zdarzały się również zaskakujące przejścia na polską stronę. Niemieckie nazwiska zamieniano – nie bez problemów – na polskie, walkę po stronie nieistniejącego kraju z rzucaniem na szalę majątków, karier, a nawet życia.

Wiadomości
85 lat temu rozpoczęła się sowiecka zbrodnia na jeńcach z Ostaszkowa

4 kwietnia 1940 roku, czyli 85 lat temu, sowieckie NKWD rozpoczęło jedną z najbardziej brutalnych i zapomnianych zbrodni przeciwko polskiemu narodowi. Właśnie tego dnia rozpoczęły się egzekucje jeńców z obozu w Ostaszkowie – miejsca, które stało się symbolem cierpienia i niezłomności.

Trzej pięściarze z Auschwitz – niezwykła historia przetrwania tylko u nas
Trzej pięściarze z Auschwitz – niezwykła historia przetrwania

Pięściarze, którzy boksowali w KL Auschwitz i jego podobozach, byli zabawką w rękach swych niemieckich oprawców. Esesmani dopingowali więźniów i obstawiali ich walki, mieli przy tym świetną zabawę i odskocznię od codziennej „ciężkiej pracy”. Więźniowie musieli walczyć o chleb i życie.

Wiadomości
Tak Chrobry gromił Niemców! Wyjątkowa książka prof. Wojciecha Polaka na 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego

Polska historia to nie tylko lata niewoli i cierpienia, ale także wieki chwały, zwycięstw i niezłomnej siły naszego narodu. W tym roku obchodzimy wyjątkową rocznicę – tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski, który uczynił nasze państwo mocarstwem. Z tej okazji prof. Wojciech Polak przedstawia książkę „Pierwsze królestwo. Mocarstwo Bolesława Chrobrego”, przypominającą o wielkości naszego pierwszego monarchy.

Wiadomości
Kontrpochód pierwszomajowy jako inspiracja akcji "Katolicy z Karolem Nawrockim"

1 maja 1982 roku w Gdańsku oraz innych miastach Polski odbyły się pierwszomajowe kontrpochody, które były wyrazem sprzeciwu wobec komunistycznej władzy i narzuconej propagandy. Wydarzenie to zaskoczyło nie tylko sowieckich namiestników, zwanych potocznie „sowieciarzami”, ale nawet ówczesne podziemne władze „Solidarności”, które nie miały informacji o przygotowywanej inicjatywie.

Kazimierz Świtoń i walka o Wolne Związki Zawodowe: historia oporu na Śląsku tylko u nas
Kazimierz Świtoń i walka o Wolne Związki Zawodowe: historia oporu na Śląsku

W czwartek, 4 września 1980 r., dochodziła północ, kiedy dwóch mężczyzn wysiadło z nyski zaparkowanej przy ul. Mikołowskiej w Katowicach i weszło do kamienicy stojącej w pobliżu kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Esbecy obserwujący dom pod numerem 30 skrzętnie zanotowali numer rejestracyjny samochodu: SZ 3293. Pół godziny później zapisali również, że tychże dwóch mężczyzn wyszło w towarzystwie Kazimierza Świtonia. Wsiedli do nyski i odjechali w kierunku Dąbrowy Górniczej.

Najdłuższy okupacyjny studencki strajk w Europie. Wspomnienie z ostatniej chwili
Najdłuższy okupacyjny studencki strajk w Europie. Wspomnienie

Zbliża się 44 rocznica zakończenia najdłuższego i największego strajku w Polsce, a nawet w Europie, mam na myśli okupacyjny strajk studencki w Łodzi (i dalej w Polsce) ze stycznia i lutego 1981 r. Strajk zakończył się po 44 dniach trwania akcji protestacyjnej i 29 dniach strajku okupacyjnego.

Azoty w Tarnowie. Jedna z flagowych inwestycji II RP dziś stoi nad przepaścią tylko u nas
Azoty w Tarnowie. Jedna z flagowych inwestycji II RP dziś stoi nad przepaścią

W mroźną sobotę, 18 stycznia 1930 r., o godz. 9.45 na dworzec kolejowy w Mościcach wjechał pociąg z Warszawy. Był to specjalny skład, ponieważ podróżowały nim najważniejsze osoby w państwie.

Poznała prawdę o Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Historia śmierci Baśki tylko u nas
"Poznała prawdę o Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość". Historia śmierci "Baśki"

21 września 1949 r. oznaczał kres życia 44-letniej patriotki, kobiety-wywiadowcy, która – gdyby nie dwie okupacje: niemiecka i sowiecka – zapewne dalej z powodzeniem prowadziłaby rodzinny majątek ziemski pod Lwowem liczący 460 ha. Halina Żurowska zginęła dlatego, że poznała prawdę o V Komendzie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. A prawda ta brzmiała: pod płaszczykiem organizacji niepodległościowej ukryta była prowokacja komunistycznej bezpieki o kryptonimie „Cezary”.

Do bramy weszło trzech ubeków. Tajemnica śmierci Anody tylko u nas
"Do bramy weszło trzech ubeków". Tajemnica śmierci "Anody"

W Wigilię 1948 r. do bramy kamienicy przy ul. Lwowskiej 7 w stolicy weszło trzech mężczyzn. Byli z Urzędu Bezpieczeństwa. Mieli przy sobie nakaz aresztowania podpisany przez mjr. Wiktora Herera i wystawiony na nazwisko Jana Rodowicza, urodzonego 7 marca 1923 r. w Warszawie, syna Kazimierza i Zofii z domu Bortnowskiej. Ubecy zapukali do mieszkania pod numerem 10, w którym lokatorzy mieli właśnie podzielić się opłatkiem.

Padać zaczęli nie ci w pierwszych szeregach, lecz w dalszych…. Dziś 54. rocznica Czarnego Czwartku tylko u nas
"Padać zaczęli nie ci w pierwszych szeregach, lecz w dalszych…". Dziś 54. rocznica Czarnego Czwartku

Komunistyczne władze w PRL-u rozkazały trzykrotnie strzelać do robotników. W Poznaniu w czerwcu 1956 r., na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. i na Śląsku w grudniu 1981 r. We wszystkich tych miejscach zginęli ludzie „za chleb i wolność, i nową Polskę”. We wszystkich tych miejscach stanęły krzyże…

Oni nie doczekali wolnej Polski tylko u nas
Oni nie doczekali wolnej Polski

Gdy Gavrilo Princip 28 czerwca 1914 dokonał w Sarajewie udanego zamachu na następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, niewielu spodziewało się, że wojna, która wkrótce wybuchła, szybko stanie się światową i przemebluje m.in. mapę Europy.

tylko u nas
Dr Marek Szymaniak [IPN]: Dostrzegamy bardzo złe zmiany w podstawie programowej historii

- Co do stanu edukacji historycznej, to mamy bardzo wiele do zrobienia na tym polu i te wyzwania podejmuje Instytut Pamięci Narodowej. Dostrzegamy bardzo złe zmiany w podstawie programowej historii, ale z drugiej strony to motywuje nas do działania, by nie pozwolić na to, żeby pamięć o naszych bohaterach zaginęła - mówi dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Marek Szymaniak w rozmowie z Konradem Wernickim w przededniu Pomorskiego Kongresu Instytutu Pamięci Narodowej.

Józef Piłsudski: Byłem sam, zupełnie samotny… tylko u nas
Józef Piłsudski: Byłem sam, zupełnie samotny…

– Zawsze mi się zdaje, że odrodzenie, piękno i pieśń odrodzenia nie z naszych niewolniczych piersi się wyrwie, że piersi dziecinne i głosiki dziecięce tę pieśń, gdy dorosną, wyśpiewają, że one zobaczą Polskę odrodzoną, pełną śmiechu i szczęścia – mówi Marszałek Józef Piłsudski w „rozmowie” z Sebastianem Reńcą.

Strefa kontaktu Igora Zalewskiego. Robert Kostro: Ojciec, któremu odebrano dziecię tylko u nas
Strefa kontaktu Igora Zalewskiego. Robert Kostro: Ojciec, któremu odebrano dziecię

– Bez wątpienia to emocje ojca. Wielka miłość. W ten projekt zainwestowałem 18 lat życia. Mam przyjemne poczucie, że Muzeum Historii Polski to sukces – mówi Robert Kostro.

Wiadomości
„Naród niepokonany” - opowieść o tym, że Polski pokonać się nie da!

Przewodnim wątkiem nowej książki prof. Andrzeja Nowaka jest "historia nadziei w beznadziejności, czyli uporczywie ponawianych wysiłków, by wolność odzyskać, marazm przezwyciężyć, zdradę nazwać po imieniu i nie biadać nieustannie, ale walczyć o zwycięstwo” – pisze autor we wstępie do swojej nowej książki „Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii”.

z ostatniej chwili
"Męczennik za wiarę i Solidarność" – biografia bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę jego śmierci

Niezłomny głos wolności – także dzisiaj, gdy kapłani znów siedzą w więzieniach. Nowe spojrzenie na postać ks. Jerzego Popiełuszki w ilustrowanej biografii autorstwa Jolanty Sosnowskiej.

Wiadomości
„Konfederacja targowicka”– zdrada, która zgubiła Rzeczpospolitą. Przestroga dla przyszłych pokoleń

„Konfederacja targowicka” autorstwa prof. Władysława Smoleńskiego to kolejna, niezwykle ważna lektura z serii „Polskie Dzieła Historyczne”, której zadaniem jest chronić od zapomnienia dorobek naszej historiografii i szeroko go upowszechniać. Lektura ta stanowi kompendium wiedzy dla każdego Polaka zatroskanego losem naszej Ojczyzny. Do dziś nie powstało lepsze, bogatsze dzieło na temat konfederacji targowickiej oraz wojny z Rosją w 1792 r. – wojny związanej z obroną zarówno Konstytucji 3 maja, jak i niepodległości. Czy ta wojna musiała być przegrana? Dlaczego doszło do klęski II rozbioru Rzeczypospolitej? Jaki był w tym udział targowiczan, a jaki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który też zresztą został targowiczaninem? Kwestie te dogłębnie analizuje jeden z najwybitniejszych historyków w naszych dziejach, prof. Władysław Smoleński.

Wiadomości
Biały Kruk na 2. Krakowskim Kiermaszu Dobrej Książki. Zapraszamy 11 i 12 maja do „Sokoła”!

Już w najbliższą sobotę, 11 maja, rozpocznie się 2. Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, organizowany przez Księgarnię Gadowski. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. J. Piłsudskiego 27 w Krakowie i potrwa do niedzieli 12 maja.

Grafzero: Matury z polskiego w PRL-u! wideo
Grafzero: Matury z polskiego w PRL-u!

#książki #matura #szkoła Patronite► https://patronite.pl/grafzero Podcasty ► https://tiny.pl/wcbdw Insta ►https://www.instagram.com/jestestymcoczytasz Daj mi suba ► https://goo.gl/SeMBTY Facebook ► https://goo.gl/6P81Cg Już za kilka dni matura! Zanim uczniowie zasiądą do pisania rozprawek, Grafzero vlog literacki sprawdzi jak musieli męczyć się nasi rodzice. Kto analizował przemówienie Bieruta, a kto porównywał bohaterów powieści socrealistycznych. Było łatwiej czy trudniej?

Emerytury
Stażowe