Wiceminister sprawiedliwości, Piotr Cieplucha, doniósł do prokuratury o potencjalnym popełnieniu przestępstwa przez Fundację WOŚP w związku kontrowersyjnymi plakatami, które mają promować kampanię przeciw sepsie, a stylistyką i formą wpisują się również w kampanię wyborczą.
– Pierwszym postulatem opozycji jest odsunięcie Recepa Tayyipa Erdoğana od władzy i odejście od systemu prezydenckiego, który oceniają jako destrukcyjny dla funkcjonowania państwa. Hipercentralizacja władzy spowodowała, że proces decyzyjny na poziomie lokalnym został mocno opóźniony co wypłynęło na skalę zniszczeń i liczbę ofiar w czasie ostatniego trzęsienia ziemi – mówiła Aleksandra Maria Spancerska, analityk PISM ds. Turcji w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.
Polityka mieszkaniowa będzie jednym z najważniejszych tematów w nadchodzącej kampanii wyborczej. Brak możliwości zakupu domu, mieszkania czy kawałka ziemi jest równoznaczny z brakiem szans i perspektyw na przyszłość, szczególnie dla młodych ludzi. Ci z kolei mogą odegrać decydującą rolę, zwłaszcza w kolejnych wyborach prezydenckich.
– Rosjanin przypomina człowieka, który utracił wzrok, w związku z czym wyostrzył mu się słuch. Jest to pewna rekompensata, ale w związku z tym jego pojęcie o świecie zewnętrznym jest zaburzone, wręcz fałszywe. Rosjanie popełniają ciągle tę samą pomyłkę, jeśli chodzi o Ukrainę. Świetnie potrafili rozpracować siatki interesów, oligarchów, partie polityczne, rolę Zachodu czy Turcji. Wydawało im się, że widzą wszystko bardzo dobrze, ale nie byli w stanie zauważyć społeczeństwa ukraińskiego – jego własnych suwerennych ambicji. I na tym przegrywali – stwierdził Piotr Skwieciński, dziennikarz i dyplomata, autor książki pt. „Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji” wydanej przez Fundację Świętego Mikołaja i Teologię Polityczną w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.
Rok 2022 można bez wątpienia określić jako przełomowy dla Wojska Polskiego. Wybuch wojny za naszą wschodnią granicą spowodował gwałtowny wzrost wydatków na zbrojenia, największe w historii Polski kontrakty na dostawy sprzętu wojskowego i poszukiwanie nowych partnerów do współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. Rząd postawił w tej sytuacji na koreańsko-amerykański duet. Jak zmieni się polska armia w ciągu tej dekady i ile będzie nas to kosztować?
W ostatnim czasie Polska i Litwa mają naprawdę dobre i przyjacielskie relacje. Wspólne mianowniki w polityce międzynarodowej, bezpieczeństwie i energetyce zbliżają państwa na poziomie strategicznym, a bliskość kulturowa i wspólna historia pomagają budować narrację łączącą oba narody. Jednak mimo to w sprawach zwykłych ludzi nie jest tak kolorowo, bo litewska Polonia ma swoje problemy, czego przejawem są przykłady dyskryminacji polskich szkół.
Brak solidarności - w przededniu wojny.
To, że armia rosyjska byłaby zdolna pokonać siły zbrojne Ukrainy w starciu w polu, gdyby doszło do pełnej inwazji, wydaje się wysoce prawdopodobne. Jednak samo pobicie armii przeciwnika to nie wszystko, trzeba przejąć kontrolę nad terytorium. I tu mogą zacząć się schody.
Przy wschodniej granicy Ukrainy gromadzone są od tygodni wojska. Podobnie rzecz się ma z granicą białorusko – ukraińską. Od 1989 roku po raz pierwszy w bezpośrednim sąsiedztwie naszego kraju rozpatrywany jest scenariusz wojny pełnoskalowej jako wysoce prawdopodobny.
Jak informuje portal NaEkranie.pl Marvel, amerykańskie wydawnictwo komiksowe, bez porozumienia z autorem Gregiem Smallwoodem zdecydował się poprawić jego rysunki w komiksie o Elektrze, tak, aby możliwie najlepiej przedstawiały one azjatyckie postacie.
Rozmowa telefoniczna między prezydentami USA i Rosji, Joe Bidenem i Władimirem Putinem, zakończyła się w sobotę po ponad godzinie - poinformował Biały Dom. Szczegóły tej wymiany zdań ma wkrótce zrelacjonować przedstawiciel amerykańskiej administracji.
Poprzez swoją pobłażliwą politykę wobec Kremla władze Niemiec straciły zdolność strategicznego myślenia w kwestii Rosji - ocenia czołowy portugalski tygodnik “Expresso”. Gazeta odnotowuje, że taka postawa Berlina była krytykowana m.in. przez polski rząd.
Agresor nie weźmie żadnego ukraińskiego miasta, nasze siły zbrojne są całkowicie gotowe do odsieczy i nie oddadzą ukraińskiej ziemi - oświadczył w sobotę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Janina Ochojska w rozmowie z Onetem w mocnych słowach zaatakowała polską politykę dotyczącą migrantów.
Posłanka Lewicy i wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic wyróżniła się w poniedziałek niezwykle błyskotliwym wpisem na Twitterze zawierającym zachwyt nad ideą umieszczenia Smerfów w paszportach jako sposoby na kulturowe oddziaływanie na zagranicę. Hasłu "Bóg, Honor, Ojczyzna" posłanka najwyraźniej nie przypisuje już takiej wartości
Posłowie uprawnieni są do przemieszczania się samolotami na koszt podatnika. Koszty poselskich podróży sumuje Kancelaria Sejmu i z jej wyliczeń wynika, że za loty posła-rekordzista polski podatnik musiał zapłacić aż 130 tys. złotych.
Marian Banaś jako prezes Najwyższej Izby Kontroli jest podejrzewany o przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego, w tym wypłacanie nienależnych odpraw emerytalnych. Na informację o wszczęciu przeciw niemu śledztwa odpowiedział popularnym w Internecie prześmiewczym obrazkiem
Podczas prac sejmowej komisji zdrowia Janusz Korwin-Mikke, czyli założyciel aż sześciu partii politycznych (w tym federacyjnego ugrupowania Konfederacja) dał się sfotografować, kiedy wypełniał swój czas pracy tworzeniem memów (humorystycznych obrazków krążących po Internecie) w prostym programie graficznym, którym najprawdopodobniej był Paint.
Czym bardziej zdecydowana jest postawa Zachodu, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wybuchu wojny – mówi PAP wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Sejm odrzucił we wtorek projekt ustawy Rychlika. Chociaż głosowanie dobiegło końca i doszło do zmiany marszałków, ich mikrofon pozostał włączony. Nagrała się rozmowa Elżbiety Witek i Piotra Zgorzelskiego.