Rząd proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2026 r. wyniosło 4806 zł brutto. A stawka godzinowa 31,40 zł.
Na lotnisku w Hanoi prezydent Francji Emmanuel Macron został publicznie spoliczkowany, co stanowiło nagłe wejście w przestrzeń profanum – intymnej części jego osoby.
Wielu wyborcom Rafała Trzaskowskiego, w tym oczywiście jego politycznym współpracownikom czy nieskrywającym swoich sympatii dziennikarzom, w nocy z 1 na 2 czerwca zawalił się świat.
16 czerwca 1944 r. w czasie zdobywania niemieckich umocnień pod Jewłaszami nad Niemnem zginął dowódca VII Batalionu 77. Lidzkiego Pułku Piechoty AK kpt. Jan Piwnik „Ponury”.
Od wygranej Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich minęły już ponad dwa tygodnie. Nie dość, że przez ten czas uśmiechnięci wylali morze hejtu i pogardy, to jeszcze próbowali chybotać łódką z napisem „Polska”.
W platformerskim postrzeganiu świata oni sami z siebie nigdy nie przegrywają. Przyczyną ich niepowodzeń jest zawsze zewnętrzny impuls, podobnie jak Rosjanie nie ponoszą porażek z powodu własnych błędów, kiepskiego kandydata, wyższości rywala lub nieudolności. Winę ponosi obcy.
Sztab Rafała Trzaskowskiego wybrał lenistwo, bagatelizowanie i strefę komfortu, w której zrobiło się za duszno dla dobrych pomysłów. A Karol Nawrocki był prawdziwy.
Zwycięstwo popieranego przez PiS kandydata obywatelskiego Karola Nawrockiego nad faworytem salonów Rafałem Trzaskowskim może mieć bardzo pozytywny wpływ na jakość polskiej demokracji.
Trzy kluczowe wydarzenia ostatnich dni ukazują pogarszającą się sytuację wokół Ukrainy – a to może nieść realne zagrożenie dla Polski i całego Zachodu.
Ja go tak słuchałem tylko trochę, tak trochę tylko czytałem, nie za długo, nie za dużo, bo ja się robię bardzo nerwowy, jak go za długo przyswajam, podnosi mi ciśnienie skurczowe do ponad 200 mmHg, a rozkurczowe do grubo ponad 100.
Uzyskanie przez Donalda Tuska wotum zaufania zupełnie nie zmienia sytuacji koalicji i samego premiera. Sejmowa większość nie zamierza oddać władzy, ale jednocześnie wie, że obecny szef rządu prowadzi ją ku przepaści.
Pogardzani, wyszydzani, opluwani. Wytykani palcami przez elity władzy, pieniądza, mediów. Słabi wobec silnych. Słabi w pojedynkę. Ale gdy ruszyli razem, to wygrali. Wybory prezydenckie.
Przez wiele lat pokutowało u nas przekonanie, że turboliberalna III Rzeczpospolita z definicji nie nadąża za propracowniczymi rozwiązaniami płynącymi do nas z Zachodu.
Europa Zachodnia od dekad opiera swój model społeczny na rokowaniach zbiorowych i równowadze między pracodawcą a pracownikiem.
W najnowszym wydaniu bierzemy pod lupę temat absolutnie fundamentalny: adekwatną płacę minimalną. Czy Europa będzie kontynentem godnych warunków pracy, czy polem dumpingu i wyzysku? Decydują się właśnie losy kluczowej unijnej dyrektywy.
Mam zostać odznaczony (kiedy będziecie to czytali, zapewne będzie już po wszystkim). Prawdziwym państwowym odznaczeniem. Oczywiście, że jestem dumny i oczywiście, że chcę się Wam pochwalić. A poza tym nie mam lepszego pomysłu na felieton.
Naukowcy skrócili przewidywany czas istnienia Wszechświata o miliardy bilionów lat. Czeka nas zaskakujący koniec – wszystko po prostu wyparuje.
Dzieje III Rzeczypospolitej to także historia stanu zbiorowej świadomości. Przekonania i nastawienie, z którymi żyjemy, kształtują naszą rzeczywistość i przyszłość w nie mniejszym stopniu niż stan gospodarki, obronności czy usług publicznych.
- Zawsze mnie wzruszało, że znajdował czas dla pojedynczych skromnych ludzi, o których przez wiele lat Polska zapominała – mówi o prezydencie-elekcie Karolu Nawrockim, ks. dr hab. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, historyk, duszpasterz kibiców, w rozmowie z Agnieszką Żurek.
Wakacje z Bogiem, rekolekcje w drodze, medytacje w ciszy na pierwszy rzut oka mogą wydawać się ryzykowne, by tracić na nie dni urlopu i pieniądze. Jednak kto raz w to wejdzie, ten będzie wracał co rok.