Z okazji rozpoczynającego się jutro Adwentu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się do wiernych z przesłaniem.
Jan Paweł II, kiedy nie miał głosu przemawiał do serc ludzi samą siłą woli - poruszające świadectwo przekazał bp Paul Desmond Tighe, sekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury, w ramach Dni Świętego Jana Pawła II w Rzymie.
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej po raz 31. zaprasza do udziału w wyjątkowej akcji, która łączy ludzi w solidarności i miłości do potrzebujących. To Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku aż 70 tysięcy świec wigilijnych trafiło do parafii archidiecezji wrocławskiej. Można je nabyć i wesprzeć ubogich, dzieci oraz misje.
Członkowie brytyjskiego parlamentu zatwierdzili „ustawę o nieuleczalnie chorych dorosłych (koniec życia)” 330 głosami przy 275 przeciwnych. Jeśli ustawa przejdzie cały cykl ustawodawczy, wprowadzi prawdopodobnie najbardziej znaczącą zmianę społeczną w Anglii i Walii od czasu legalizacji aborcji w 1967 roku. Ustawa została zatwierdzona po pięciogodzinnej debacie zaledwie 18 dni po opublikowaniu tekstu.
"Wierzę, że dzięki Państwa zaangażowaniu pamięć o martyrologii i bohaterstwie Polaków podczas II wojny światowej będzie wciąż żywa i silna" – napisał prezydent Polski Andrzej Duda w liście do uczestników Wyprawy Akademickiej "Śladami Sonderaktion Krakau". Wydarzenie to zorganizowano w dniach 27–29 listopada w 85. rocznicę aresztowania i zamordowania przez Niemców w listopadzie dużej grupy pracowników uczelni krakowskich. Z tej okazji przedstawiciele szeregu szkół wyższych i kilku szkół średnich Krakowa i Wielkopolski oraz Szczecina udali się z pielgrzymką do tego hitlerowskiego obozu zagłady, aby uczcić pamięć jego ofiar.
- Lekarz istnieje po to, aby leczyć, zawsze leczyć. Żadne życie nie może zostać odrzucone! – przypomniał Papież na audiencji dla wydziału stomatologii Uniwersytetu Neapolitańskiego.
- Propozycja przedstawiona przez stronę kościelną jest taka, aby uczeń obligatoryjnie wybierał religię lub etykę i jesteśmy otwarci na redukcję lekcji religii do jednej godziny w tygodniu w szkole średniej, ale redukcja ma być stopniowa i ma być rozłożona na kilka lat, przy poszanowaniu praw pracowniczych nauczycieli religii – wyjaśnia w rozmowie z KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowalnia Katolickiego KEP, po dzisiejszych rozmowach na forum Podkomisji ds. Religii w szkole, prowadzonych w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Biskup pyta retorycznie: „Skoro może być obligatoryjna edukacja zdrowotna to dlaczego nie może być obligatoryjnej etyki dla tych, którzy rezygnują z lekcji religii?”
Kto odwiedzał stolicę Italii w minione wakacje mógł czuć się zawiedziony. To wszystko z powodu trwających remontów przed Jubileuszem 2025 Roku. Zasłonięte monumenty odsłaniają teraz piękne, odnowione oblicza. Tak jest w przypadku Mostu św. Anioła.
Większość Brytyjczyków popiera legalizację wspomaganego samobójstwa. A jednak siła protestu wobec ustawy osiągnęła niespotykany poziom. Projekt krytykują czołowi prawnicy, osoby niepełnosprawne i lekarze. Ze wspólnym głosem sprzeciwu wystąpiła grupa 29 przywódców religijnych.
Największe wsparcie trafiło na Ukrainę, to kwota 1 mln 200 tys zł. Potrzeby wciąż są tam ogromne, staramy się uczestniczyć w inicjatywach skierowanych na pomoc konkretnym ludziom, domom seniora, domom dziecka, by ci ludzie mogli jakoś funkcjonować - powiedział ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Dziś w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca XXV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który w tym roku przypada 8 grudnia. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
Kobiety, odbywające karę pozbawienia wolności we włoskich więzieniach w Lecce i Trani, przygotowały torby z materiałów, poddanych recyklingowi. To pamiątka, którą będą mogli nabyć pielgrzymi, przybywający do Rzymu na obchody Roku Jubileuszowego.
W dniu dzisiejszym, tj, 28 listopada 2024 roku, w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej, odbyło się drugie posiedzenie Podkomisji ds. religii w szkole, powołanej przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Z powodu braku porozumienia przedstawiciele Kościoła zapowiedzieli odwołanie się w trybie pilnym do Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.
Każdy cieszy się na myśl otrzymania bożonarodzeniowego prezentu. Obdarowujemy się w rodzinach, w gronie przyjaciół i bliskich. Może tym razem obdarujesz kogoś, kogo nie znasz osobiście, kto mieszka od ciebie daleko i nie ma nikogo bliskiego, kto mógłby go obdarować wymarzonym prezentem pod choinkę – zachęca ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes „Fundacji Małych Stópek”, która ruszyła ze świąteczną akcją pomocową o nazwie „Tak nieWIELE”. Polega ona na przygotowaniu spersonalizowanych prezentów dla mieszkańców domów samotnych matek oraz domów pomocy społecznej i osób niepełnosprawnych intelektualnie w całej Polsce.
Pokrzywdzonych przez byłego księdza Mariana W. absolutnie nie można obarczyć winą za jego zaburzone preferencje seksualne ani bezprawne działania. Teza, jakoby diecezja tarnowska sugerowała, że pokrzywdzeni "są sami sobie winni" to manipulacja medialna - pisze pełnomocnik diecezji tarnowskiej w przesłanym KAI stanowisku. Mec. Krzysztof Nocek zwraca uwagę, że istotną treścią odpowiedzi na pozew ze strony diecezji tarnowskiej było zakwestionowanie przeniesienia odpowiedzialności cywilno - prawnej na diecezję za ekscesy i przestępcze zachowania byłego księdza.
W święto św. Jerzego – patrona Gruzji – 22 listopada w soborze katedralnym Trójcy Świętej w Tbilisi odbył się 70. kolejny masowy chrzest, w którym tym razem sakramentu tego udzielono 700 dzieciom.
Dziś Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok dotyczący rozporządzenie MEN ws. organizowania lekcji religii w szkole uznając je za "w całości niezgodne z Konstytucją RP".
O tym, że owoce Ducha Świętego są rezultatem „współpracy łaski i naszej wolności”, a także o tym, że radość ewangeliczna – jeden z tych owoców – „w przeciwieństwie do każdej innej radości, może odnawiać się każdego dnia i stawać się zaraźliwa”, mówił Papież Franciszek w katechezie podczas środowej audiencji ogólnej.
W Korei Północnej wciąż są chrześcijanie. Co więcej, mocno trzymają się swej wiary, modlą się, bo wiedzą, że tylko w ten sposób mogą przetrwać piekło komunistycznego reżimu – opowiada Radiu Watykańskiemu ks. Philippe Blot, francuski misjonarz, który od 34 lat pracuje w Korei Południowej. Przypomina zarazem, że chrześcijanie są z największą surowością karani przez komunistów. Świadectwo ich wiary jest więc naprawdę doniosłe, porównywalne do heroizmu pierwszych chrześcijan.
- W debacie o wolnej od pracy Wigilii powinno się uwzględniać różnorodność naszego społeczeństwa, a uczynienie tego dnia wolnym kosztem 6 stycznia niesie ze sobą ryzyko marginalizowania potrzeb mniejszości wyznaniowych. Święto Objawienia Pańskiego jest dniem szczególnym nie tylko dla katolików, ale też dla wiernych Kościołów wschodnich - argumentowała pochodząca z Podlasia posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś (Koalicja Obywatelska) podczas dyskusji nad projektem ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy. W obronie Wigilii stanęli też posłowie PiS i z Lewicy. Zdaniem innych posłów KO, projekt ten jest "pisany na kolanie" i może przynieść zbyt duże straty dla gospodarki.
W dniach 26-29 listopada 2024 r. odbędą się pierwsze w historii Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie. Wydarzenie pod oficjalną nazwą Le Giornate di San Giovanni Paolo II presso le Università Pontificie di Roma jest inspirowane Dniami Jana Pawła II w Krakowie, gdzie z inicjatywy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, od prawie dwudziestu lat, corocznie organizowane są konferencje naukowe poświęcone nauczaniu papieża Polaka.