W Aix-en-Provence we Francji otwarto proces beatyfikacyjny Maurice’a Blondela, chrześcijańskiego myśliciela i filozofa. Oficjalny dekret w tej sprawie wydał arcybiskup Aix-en-Provance Christophe Dufour.
Aktem nominacji papieskiej, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji Baltimore, Bruce Lewandowski został ordynariuszem diecezji Providence.
Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Ireneusza Pękalskiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej – poinformowała we wtorek 8 kwietnia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Polski emerytowany arcybiskup - do niedawna metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Stanisław Gądecki, decyzją papieża zostanie członkiem Dykasterii ds. Nauki Wiary do 2029 roku.
Ogłoszony dziś przez Dykasterię do spraw Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego brzmi „Ziarna pokoju i nadziei". Jak zaznaczono temat ten wybrał Ojciec Święty.
Przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, zaplanowaną na 27 kwietnia w Rzymie, powstał film „Chłopiec z Mediolanu”, który przedstawia przyszłego świętego oczami jego matki, nauczyciela oraz lekarza. Film opowiada o głębokiej duchowości chłopca, okazuje się również, że powszechny obraz „Bożego influencera” wykracza znacznie poza powszechną wiedzę o nim.
20 maja przypada 1700. rocznica pierwszego w historii soboru powszechnego, który odbył się w 325 r. w Nicei. Z tej okazji Międzynarodowa Komisja Teologiczna, na prośbę Ojca Świętego, opublikowała dokument zatytułowany „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel”, przypominający o fundamentalnym znaczeniu Credo — kamienia węgielnego wiary chrześcijańskiej. O istocie tego dokumentu i Soboru Nicejskiego, mówi jego współautor, bp Etienne Vetö, biskup pomocniczy Reims
4 kwietnia 1940 roku, czyli 85 lat temu, sowieckie NKWD rozpoczęło jedną z najbardziej brutalnych i zapomnianych zbrodni przeciwko polskiemu narodowi. Właśnie tego dnia rozpoczęły się egzekucje jeńców z obozu w Ostaszkowie – miejsca, które stało się symbolem cierpienia i niezłomności.
Za kilka tygodni brytyjski parlament ostatecznie zagłosuje w sprawie ustawy o wspomaganym samobójstwie. Kardynał Vincent Nichols kolejny raz kategorycznie apeluje do sumień, aby katolicy wyrazili swój sprzeciw, kontaktując się z posłami.
„"Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje i odejdź! Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?" Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi»” (Mt 20, 13b-16).
W trwającym obecnie Wielkim Poście proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i franciszkaninem o. Pawłem Kijko. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może z nich dla nas płynąć.
- Nawet jeśli fundamenty Kościoła kruszy nasz grzech, niewierność i słabość, to miłosierdzie Boga skleja je na powrót. To, co słabe, umacnia, ale jednocześnie kruszy to, co kamienne i obojętne – mówił bp Damian Muskus OFM, który w Wieliczce przewodniczył Mszy św. na zakończenie obchodów 200. rocznicy poświęcenia kościoła św. Klemensa. - Chrześcijanin, który spotkał Jezusa, nie może mieć serca z kamienia – mówił.
Jezus i kobieta cudzołożna. Komentarz - o. Jacek Prusak SJ.
Osoby chore i pracownicy służby zdrowia przybyli do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. W czasie Mszy świętej w Watykanie, przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.
Minął czas, trwający od stuleci, gdy mówiliśmy: „jestem katolikiem, bo urodziłem się w Hiszpanii” – zwrócił uwagę przewodniczący episkopatu tego kraju abp Luis Argüello. Podczas 127. zgromadzenia plenarnego konferencji biskupiej metropolita Valladolid przedstawił alarmujący obraz religijnej sytuacji w Hiszpanii, gdzie wiara ustępuje sekularyzacji. Oznacza to kres naturalnej niegdyś więzi między hiszpańską tożsamością i katolicyzmem.
W wieku 94 lat zmarł w Missouri były kardynał Theodore McCarrick, który został usunięty ze stanu duchownego w wyniku jednego z najpoważniejszych skandali związanych z molestowaniem seksualnym w historii Kościoła katolickiego w USA. Jego śmierć została potwierdzona w czwartek przez osobę poinformowaną o sprawie, która początkowo prosiła o niepodawanie jej nazwiska.
Pacjenci, lekarze, pielęgniarze, farmaceuci, fizjoterapeuci i przedstawiciele wielu innych zawodów związanych z opieką zdrowotną wezmą udział w Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Rzymie i Watykanie. Spodziewanych jest ok. 20 tys. osób z 90 państw świata, wśród nich także pielgrzymi z Polski.
Polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu na temat sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” zaprezentowano 4 kwietnia w Warszawie podczas konferencji prasowej „Kościół wobec AI”. Spotkanie, zorganizowane przez Katolicką Agencję Informacyjną, odbyło się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
Po opuszczeniu szpitala Franciszek przechodzi dwumiesięczną, zaleconą przez zespół medyczny, rekonwalescencję. Papież przebywa w miejscu zamieszkania, w Domu Świętej Marty. Dziś Watykan wydał komunikat dotyczący stanu jego zdrowia.
- Papież pokazał, że wiek i choroba są tak samo częścią ludzkiego życia i czekają one każdego. Nawet papieża. Pokazał, że trzeba to po prostu zaakceptować i się z tym nie kryć – mówi ks. Tomasz Podlewski, dyrektor Biura ds. Mediów i Wydarzeń Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost” z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II duchowny opisuje, jak doświadcza osoby i nauczania papieża Polaka.