- Kiedy byłam na Mszy, płakałam – opowiada była top modelka Nadja Auermann. Wraz ze swymi rodaczkami z Niemiec: Claudią Schiffer i Heidi Klum była jedną z gwiazd wybiegów mody w latach 90. XX wieku. W wieku 49 lat przyjęła chrzest w Kościele katolickim. W wywiadzie dla niemieckiej edycji magazynu „Vogue” opowiedziała o swym nawróceniu.
Świeżo poślubieni małżonkowie katoliccy z Illinois podczas niedawnego spotkania w Watykanie z pierwszym papieżem urodzonym w tym amerykańskim stanie opowiedzieli mu spontanicznie o swoim zachwycie innym pochodzącym stamtąd słynnym katoliku – abp. Fultonie Sheenie. Przy okazji poprosili Leona XIV o pomoc w posunięciu naprzód sprawy beatyfikacji tego hierarchy.
Oburzenie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP wzbudziły dwie wypowiedzi polskich biskupów Antoniego Długosza, biskupa pomocniczego seniora archidiecezji częstochowskiej, i Wiesława Meringa, biskupa seniora diecezji włocławskiej.
Dziś, 15 lipca, wspominany jest św. Bonawentura, biskup i doktor Kościoła. Niewielki zachowany do dziś fragment jego relikwii świętego znajduje się w rodzinnym Bagnoregio. Jest on patronem teologów, tragarzy, tkaczy.
„Wiemy też, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według [Jego] zamiaru. Albowiem tych, których od wieków poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był pierworodnym między wielu braćmi. Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał - tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił - tych też obdarzył chwałą. (Rz 8, 28-30).
W ostatnim czasie doszło do trzech ataków izraelskich kolonistów na chrześcijańską wioskę Taibe na Zachodnim Brzegu. Jutro z wizytą solidarności mają tam przyjechać: łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa i greckoprawosławny patriarcha jerozolimski Teofil III. Koloniści „mogą robić, co chcą”, żali się wikariusz patriarszy dla Jerozolimy i Palestyny bp William Shomali, krytykując brak reakcji ze strony izraelskiego wojska i aneksyjną politykę władz Izraela.
– Moim DNA jest oazowa foska – powiedział biskup nominat Krzysztof Dukielski, który został mianowany przez papieża Leona XIV biskupem pomocniczym diecezji radomskiej ze stolicą tytularną Catula.
Po modlitwie Anioł Pański Papież Leon XIV pozdrowił pielgrzymów, którzy przybyli dziś do sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie oraz uczestników Letniego Kursu Akademii Liturgicznej z Polski.
"Przykazanie miłości" - komentarz o. Adam Szustak OP.
- W Chrystusie Bóg stał się bliźnim każdego mężczyzny i każdej kobiety; zatem każdy z nas może – i powinien – stać się bliźnim tych, których spotyka na drodze – wskazał Leon XIV w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański na Piazza della Libertà w Castel Gandolfo.
12 lipca br. w kościele św. Franciszka Salezego w Barcelonie prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro beatyfikował brata Lycariona Maya, szwajcarskiego zakonnika marysty zamordowanego 1909 roku. Refleksja kard. Semeraro koncentrowała się na "ofierze życia, edukacji jako misji i odwadze, by w pełni żyć Ewangelią".
W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Rzezi Wołyńskiej. Obchody zainaugurowała Msza św., której przewodniczył ks. płk Mirosław Biernacki, kapelan Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK. Po Mszy św. uroczystości kontynuowano przy Skwerze Wołyńskim przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa. Uroczystości zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).
Ruiny pierwszego klasztoru w Norwegii znów rozbrzmiewają modlitwą. W ten sposób przybywający na wyspę Selja doznają przemiany swojego życia i walczą o powrót katolicyzmu w to miejsce.
Abp Adrian Galbas SAC w internetowym wpisie podkreślił, że "nie wolno milczeć i nie wolno lekceważyć" słów, dotyczących komór gazowych w Auschwitz, wypowiedzianych w radiowym wywiadzie przez Grzegorza Brauna. Hierarcha apeluje o przeprosiny.
Katolicki Instytut Studiów Wyższych w departamencie Wandei, który od kilku lat odnotowuje rosnące zainteresowanie proponowaną ofertą edukacyjną, zainaugurował kampus św. Jana Pawła II. To symbol rozwoju tej stosunkowo niewielkiej placówki, która wyróżnia się na tle francuskich uczelni.
U podstaw życia św. Benedykta, a także zachodniego monastycyzmu, któremu on nadał formę, leży radykalne poszukiwanie Boga. To też decyduje o jego niezmiennej aktualności. Wskazuje na w rozmowie z Radiem Watykańskim opat klasztoru na Monte Cassino. Podkreśla, że to właśnie w ten sposób św. Benedykt nadał też kształt tworzącej się wówczas Europie. Należy on niewątpliwie do jednego z podstawowych źródeł europejskiej tożsamości – podkreśla o. Antonio Luca Fallica.
Dramatyczny apel płynie z Tajbeh – ostatniej chrześcijańskiej wioski w Palestynie. Jej mieszkańcy oraz lokalni duchowni informują o narastających atakach izraelskich osadników, którzy podpalają ziemie, niszczą plony i zastraszają lokalną społeczność.
Od 20 do 27 lipca trwał będzie XXVI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. To coroczna inicjatywa duszpasterska, organizowana przez MIVA Polska – stowarzyszenie, które wspiera zakup środków transportu dla misjonarzy. O szczegółach tegorocznej akcji, ale i dotychczasowych osiągnięciach MIVA Polska w 25-lecie powstania, rozmawiano podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.
Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa - seniora Władysława Bobowskiego odbyły się dziś w Tarnowie. W Domu Księży Emerytów została odprawiona Msza święta żałobna w intencji Pasterza, który nieustannie dawał świadectwo pokory. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej bp Stanisław Salaterski.
Od kilku lat młodzi specjalnie na ten jeden tydzień przyjeżdżają do Kokotka dosłownie z drugiego końca świata. Co sprawia, że pokonują tysiące kilometrów, żeby być na katolickim festiwalu w środku lasu?