Instytut Ordo Iuris przekazał Komisji Europejskiej opinię prawną na temat nowej unijnej inicjatywy dotyczącej ochrony zdrowia na świecie. Projekt, którego przyjęcie planuje się jeszcze na 2022 r., realizuje agendę tożsamą z traktatem pandemicznym WHO oraz propozycjami Konferencji o Przyszłości Europy. Zapowiadane przez KE działania na rzecz zdrowia, to m.in. dostęp do aborcji oraz globalne zarządzanie polityką zdrowotną. Obok uwag krytycznych, Instytut przekazał także propozycje pozytywnych działań, jakie UE mogłaby podjąć w ramach nowej strategii.
Chyba nie było w historii żadnego miejsca na Ziemi, gdzie wizerunek Żyda miałby przynosić szczęście. I nagle stała się tym niezwykłym miejscem Polska.
Powtórzmy: repatriacja!
Gra Kazachstanu
Na jakiej podstawie Turski twierdzi, że bycie "Polakiem nie-katolikiem" jest "bardzo trudne"?
WROCŁAW CZYLI JAK STRACIĆ ABY ZYSKAĆ...
Silna jest w Polsce tradycja – tradycja ośmieszania i opluwania polskiej historii, niesławna tradycja pomniejszania zasług i drwienia z działań naszych przodków. Tradycja ta, czy może raczej przemyślana polityka, ciągnąca się jeszcze od rozbiorów, od Rosji, Prus i Austrii, którzy potrzebowali propagandowego usprawiedliwienia do zaborów i eksploatacji Polski, poprzez działania propagandowe Narodowo-Socjalistycznych Niemiec Hitlera i Rosji Sowieckiej Stalina, aż po naszych rodzimych tzw. demistyfikatorow - polskich komunistów, ale także co po niektórych obecnych w polskim życiu kulturalnym narodowych demokratów, którzy dla zohydzenia polskiej opinii publicznej przedstawiali rządy Piłsudskiego i Sanacji oraz tradycji powstańczej do których się ci odwoływali, jako ciąg 'głupot' i 'awanturnictwa'.
Czy poczucie zagrożenia ze strony zachodniego i wschodniego sąsiada to może tylko nasza polska paranoja? Z okazji rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej warto przypomnieć kilka cytatów i faktów, które pokazują jak Niemcy, ale także Rosja, traktowały Polskę praktycznie od samego początku jej odrodzenia w 1918 r.
NAJPIERW CZYTAJ, POTEM STARTUJ! A ŻUŻEL NA PLUS
"Zamorduje cie"...
27 sierpnia 1939 roku rozegrany został w Warszawie mecz Polska Węgry. Okazał się ostatnim spotkaniem reprezentacji Polski w pice nożnej przed ponurym okresem drugiej wojny światowej. Polska reprezentacja rozegrała go w pięknym stylu a różne związane z nim okoliczności skłaniają do refleksji nad naszą historią.
Brawa dla władz polskiego żużla za play-offy, żółta kartka za Challenge w Glasgow
"Prorok Ryszard" mówił to już dawno. Nie posłuchano mnie...
Dziś Grafzero vlog literacki wraca do krótkiej formy. W niewielkim felietonie rozważymy dwa inne przypadki uprzedzeń czytelniczych: uprzedzenie gatunkowe i narodowe.
SZMAL I PIRAMIDA
Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada, że od roku szkolnego 2023/2024 zapoczątkowana zostanie reforma nauczania religii i etyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Uczeń, który nie będzie chciał uczęszczać na zajęcia z etyki będzie mógł wybrać religię. Zmiana pozwoli na taką organizację nauki, aby, między innymi, umożliwić rodzicom wychowanie dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami. Rodzi to również pytania o ewentualne umieszczenie religii i etyki na liście dodatkowych przedmiotów maturalnych.
W Unii Europejskiej nie ustają próby wdrożenia do przepisów prawa postulatów ideologii gender. Przykładem tego jest wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Opiera się ona na zasadach, zgodnie z którymi źródłem przemocy nie są patologiczne zachowania, a – podobnie jak w Konwencji stambulskiej – samo istnienie pewnych konstrukcji społecznych. Natomiast tym razem Komisja Europejska poszła o krok dalej – zaproponowała, aby za krytykę genderowych teorii mogło grozić nawet dwa lata więzienia.
MAGDA OGÓREK KONTRA RYSZARD CZARNECKI : „BĘDĘ MÓWIŁ TO,CO BĘDĘ CHCIAŁ”
Dwa lata po wybuchach w Bejrucie: UE a Liban
W Polsce trwa dyskusja wokół podręcznika „Historia i teraźniejszość”, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy nawołujące do prewencyjnego ocenzurowania publikacji. Wojciech Kozłowski, radca prawny z międzynarodowej kancelarii korporacyjnej Dentons, zapowiedział złożenie pozwu wobec prof. Roszkowskiego. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję w obronie autora podręcznika, mającą na celu wyrażenie sprzeciwu wobec działań cenzorskich.