Cóż, nadchodzaca prezydentura Trumpa już przyczyniła się do zmian układu sił na świecie, nie możemy popadać w hurraoptymizm, ale jej skutki możemy już dostrzec. Miejmy nadzieję, że jego zdroworozsądkowy program w aspekcie ekonomii, pozyskiwania źródeł energii, zwariowanego klimatyzmu, wokizmu pozwoli się również Polsce wyrwać z samobójczego lewackiego pochodu nad cywilizacyjną i ekonomiczną przepaść.
Zmiana nastrojów politycznych, następująca po nich często zmiana władzy, poprzedzana bywa pewnymi symptomami. Jest kilka czynników, które powinny stanowić dla rządzących sygnały ostrzegawcze, że „coś się szykuje”.
Cieszymy się, że Asad, syryjski rzeźnik z Damaszku, stracił władzę, ale może mieć to także negatywne skutki dla Ukrainy i dla nas. Rosja przestaje rozpraszać siły w różnych konfliktach, dlatego musimy przygotować plany obronne i umieć reagować w porę, uprzedzając działania Kremla.
Przed nami Boże Narodzenie, chyba najbardziej rodzinne i najbardziej „Pro – Live” święto w naszej chrześcijańskiej kulturze. Posiadanie dzieci, rodzenie dzieci, było przez tysiąclecia uważane za wielki dar i wielki skarb. Dlaczego zatem od dawna rodzi się coraz mniej naszych rodaków?
W rozmowie z Olivierem Bault, prof. Anna Łabno, konstytucjonalistka wykładająca na Akademii Tarnowskiej, mówi o roku łamania praworządności w imię przywracania tejże praworządności. „To dopiero rok”, głosi hasło Platformy Obywatelskiej na rocznicę powołania III. rządu Donalda Tuska, ale był to „aż” rok biorąc pod uwagę skalę demontażu instytucji państwa prawa. Rozmowa dostępna jest na kanale Ordo Iuris.
W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie został ogłoszony 16 grudnia prawomocny wyrok w sprawie procesu byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasza Arabskiego oraz dwójki byłych urzędników KPRM, odpowiedzialnych za organizację lotu prezydenckiego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Po kolejnym podejściu do postępowania apelacyjnego i kilkukrotnych zmianach w składzie orzekającym, Tomasz Arabski został uniewinniony razem z byłą urzędniczką KPRM, z którym został uprzednio skazany. Możliwe jest jeszcze wniesienie kasacji i finał w Strasburgu ze względu na prawdopodobne przedawnienie przed rozpoznaniem kasacji przez Sąd Najwyższy. Byłego szefa KPRM i urzędniczkę KPRM Sąd Okręgowy w Warszawie 13 czerwca 2019 r. skazał na kary pozbawienia wolności z warunkowym ich zawieszeniem za niedopełnienie obowiązków jako funkcjonariuszy publicznych. Następnie wysokość wymierzonych kar została utrzymana przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sąd Najwyższy uchylił jednak to prawomocne orzeczenie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd Apelacyjny. Przed pierwszą rozprawą w sądzie apelacyjnym, w wyniku m.in. wniosków obrońców Tomasza Arabskiego, od orzekania w tej sprawie zostali wyłączeni wszyscy sędziowie VIII Wydziału Karnego. Prawnicy Instytutu Ordo Iuris reprezentują w tym procesie siedmioro przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy 10 lat temu wnieśli subsydiarny akt oskarżenia.
Kampania wyborcza oficjalnie jeszcze nie ruszyła, ale nieoficjalnie idzie już pełną parą. Znamy kilku kandydatów, są ciekawe nazwiska, ale dwóch głównych zawodników na tym etapie wysuwa się na prowadzenie w mediach.
Czy obejmujący wkrótce prezydenturę D.J. Trump sprosta swoim zapowiedziom zakończenia konfliktów (“zatrzymania tego szaleństwa”), okiełznania rozpasanych globalistów i przywrócenia praw zdrowego rozsądku w życiu jednostki i państwa?
Unia Europejska przyjęła niedawno pakt migracyjny i azylowy. Dokument ten nie rozwiązuje problemów związanych z imigracją, lecz stanowi wyraz determinacji w dążeniu do stworzenia szybkich, płynnych procesów migracyjnych w przekonaniu o nieuniknionym charakterze masowej migracji i jej pozytywnym wpływie na europejskie społeczeństwo, gospodarkę i kulturę. O tym, jak imigracja wpływa na sytuację Polski, Tomasz Rowiński rozmawiał z Damianem Adamusem - redaktorem naczelnym portalu czasopisma "Nowy Ład", w kolejnym programie z cyklu "Pytania podstawowe".
Włoski rząd z dominującą pozycją Giorgii Meloni, liderki Braci Włochów, w dalszym ciągu deklaruje wsparcie dla Ukrainy. Społeczeństwo włoskie w dużej części okazuje empatię walczącemu krajowi, ale nie chce, by ta pomoc kosztowała zbyt wiele, by wpływała na jakość życia Włochów. Niestety, nie ma także gotowości do bezpośredniego zaangażowania armii włoskiej w pomoc, w razie gdyby doszło do napadu na wschodnią flankę NATO. Oczekiwania społeczne są takie, że rząd włoski powinien wtedy znaleźć kompromisowe rozwiązanie, które pozwoliłoby uniknąć działań zbrojnych. Niestety ta wizja jest mało realna w przypadku Rosji. Można bowiem powstrzymać Kreml przed militarną ekspansją tylko przez wzbudzenie strachu przed konsekwencjami, przez pokazanie, że poniesie nieakceptowalne koszty. Włosi liczą jednak na aktywną pomoc sojuszników w przypadku zagrożenia swojego państwa.
Przyzwyczajono nas do pewnej wizji świata, w której wszystko zmierza w pewnym określonym, dającym się przewidzieć kierunku. Słowo „Progres” jest przez część ludzi traktowane z nabożną czcią, mamy czasem do czynienia wręcz z idolatrią. Czy słusznie?
W dniach 1-3 grudnia w Sali Plenarnej hiszpańskiego Senatu na „VI Szczycie Transatlantyckim” spotkali się członkowie Political Network for Values z 45 państw i czterech kontynentów leżących po obu stronach Atlantyku. Wśród nich byli przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris, współorganizujący w tym roku po raz pierwszy to wyjątkowe wydarzenie. Prezes Instytut Ordo Iuris, adw. Jerzy Kwaśniewski, poprowadził podczas Szczytu panel zatytułowany „Wolność słowa i wolność religii jako fundamenty demokracji”. W konferencji uczestniczyli także polscy politycy z Konfederacji oraz Prawa i Sprawiedliwości, a Krzysztof Bosak oraz Krzysztof Szczucki wzięli udział w panelach poświęconych odpowiednio reorientacji polityki w kierunku kultury życia oraz prawom rodziców i edukacji
Jeśli wszystko pójdzie dobrze to dotychczasowa Ameryka z jej zbiurokratyzowanymi instytucjami i od dekad instalowanym głębokim państwem trafi do remontu, aby wydrzeć ją z wpływów tłustych łap globalistycznych kotów, tak aby mogła lepiej służyć swoim obywatelom.
Choć nie została jeszcze ogłoszona oficjalna data wyborów prezydenckich, to kampania wyborcza już de facto ruszyła z kopyta i to ruszyła od razu z użyciem ciężkiej artylerii medialnej. Co tam jeszcze kryją arsenały polityczne – możemy się tylko domyślać.
Z najnowszego raportu Europejskiej Sieci Przeciw Ubóstwu (European Anti-Poverty Network), zrzeszającej krajowe sieci z państw europejskich oraz europejskie organizacje obywatelskie, które zajmują się sprawami społecznymi wynika, że w Polsce pogłębia się skrajne ubóstwo.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało rozporządzenie ograniczające możliwość nauczania religii w szkołach. Pojawiają się również głosy wzywające do całkowitego wyeliminowania religii z oświaty, takie jak wypowiedź premiera Donalda Tuska, który stwierdził, że „nie powinniśmy mieć religii w szkołach”. Red. Tomasz Rowiński w kolejnym programie z cyklu „Pytania podstawowe” na kanale Instytutu Ordo Iuris rozmawiał na ten temat z prof. Rafałem Łatką z Instytutu Pamięci Narodowej, wykładowcą w Instytucie Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Historyk przedstawił, w jaki sposób walka z religią w szkole toczyła się za czasów komunizmu w Polsce. Wskazał, że sposoby działania MEN przypominają metody, które stosowały ówczesne władze.
Wiele kontrowersji wywołały dwa projekty rozporządzeń Ministerstwa Edukacji Narodowej wprowadzające do szkół nowy przedmiot – „edukację zdrowotną”. Podstawa programowa tego przedmiotu obejmuje kwestie ściśle dotyczące edukacji seksualnej. W tym zakresie edukacja zdrowotna ma zastąpić fakultatywne obecnie wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ), który to przedmiot przestanie istnieć. Zgodnie z wypowiedziami minister edukacji Barbary Nowackiej, edukacja zdrowotna ma mieć charakter obowiązkowy.
Andrzej Stasiuk znowu pisze o Podlasiu? Zapomniana powieść Jerzego Łojka o Rzeszowie? Odkryty reportaż Zofii Kossak o Szczecinie? Nic z tym rzeczy to ChatGpt i Bielik opowiadają o polskiej literaturze. Grafzero vlog literacki zaprasza!
Ci wszyscy, którzy traktują wybory jako „święto demokracji” powinni w założeniu zaakceptować ich rezultat. Nie zawsze się tak dzieje, szczególnie wtedy, gdy ten rezultat odbiega daleko od oczekiwań czcicieli Demokracji.
W Polsce pojawiają się niezależne inicjatywy oddolne zaniepokojonych o stan państwa obywateli. Jedną z takich inicjatyw jest Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Rolników "Swojak". Kazimierz Grabowski rozmawia z Arturem Szczepkiem o pomysłach na zmiany w Polsce z Arturem Szczepkiem, wiceprezesem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Rolników"SWOJAK"