W kontekście kampanii wyborczej w USA media mainstreamowe często podkreślają, że Kamala Harris zebrała znacznie większe sumy donacji niż Donald Trump. Warto więc przyjrzeć się komu tak bardzo zależy na jej wygranej, że hojnie sypie pieniędzmi. Są to podmioty, które zarabiają wielkie pieniądze na tzw. usługach aborcyjnych, wspierające operacje zmiany płci u dzieci oraz upowszechniające pornografię. Robią to oficjalnie i bardzo konkretnie. To pokazuje, że w przyszłości zamierzają wpływać na administrację Harris/Walz w kierunku zabezpieczenia swoich interesów i zysków.
- Tym, co się liczy na twojej drodze, nie są zewnętrzne praktyki, jak całopalenia i ofiary, ale usposobienie serca, z jakim otwierasz się na Boga i na braci w miłości – powiedział Ojciec Święty w czasie niedzielnego rozważania przed modlitwą Anioł Pański.
«Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?». Komentarz - o. Mateusz Paluch OP.
Kościół katolicki obchodzi 2 listopada Dzień Zaduszny. Tego dnia wspomina się wiernych zmarłych. Przypominamy sylwetki osób związanych z Kościołem oraz przedstawicieli polskiego świata kultury zmarłych w ciągu minionych dwunastu miesięcy (począwszy od 2 listopada 2023 r.). W tym czasie odeszli m.in. księża Ireneusz Skubiś i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, arcybiskupi seniorzy: Marian Gołębiewski i Edward Ozorowski, a także Ernest Bryll, Halina Bortnowska, Jerzy Stuhr i Janusz Olejniczak.
Wieczorem, w Uroczystość Wszystkich Świętych kard. Ryś przewodniczył Mszy św. na cmentarzu dla osób bezdomnych przy ul. Zakładowej 4. Po Eucharystii poprowadził procesję żałobną po cmentarzu. - Można całe życie przejeżdżać samochodem obok tego cmentarza ale nigdy się tu nie zatrzymać. Można ich nie widzieć! Jezus zawsze widzi. A jak już patrzy, to patrzy głęboko, patrzy z miłością - mówił kard. Ryś.
W okresie od 1 listopada 2023 do 25 października br. na świecie zmarło 131 hierarchów katolickich, w tym 8 kardynałów, z 51 krajów, najwięcej z Włoch – 15, Stanów Zjednoczonych – 10 oraz z Brazylii i Niemiec – po 8; w Polsce zmarło 5 hierarchów i dalsi dwaj nasi rodacy odeszli do wieczności jako biskupi w innych krajach: w Brazylii (Janusz M. Danecki – 30 VIII) i w Republice Środkowoafrykańskiej (Zbigniew T. Kusy OFM – 31 III). Ponadto na całym świecie w tym samym czasie odeszło z tego świata wielu czołowych wyznawców i członków innych wyznań i religii. Oto krótka lista zmarłych.
2 listopada Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest "przedsionkiem nieba".
W Rzymie na Via della Conciliazione 3A otwarto oficjalny punkt przyjęć dla pielgrzymów i turystów, którzy podczas Jubileuszu udadzą się do Bazyliki św. Piotra. Tam otrzymają pierwsze powitanie i wszystkie niezbędne informacje.
- Dziś, w Uroczystość Wszystkich Świętych, czcimy wszystkich świętych bezimiennych, których, jak wierzymy, jest większość. To ci wszyscy ludzie, którzy realizowali swoje powołanie i podejmowali codzienny trud idąc drogą posłuszeństwa woli Bożej – mówił kard. Kazimierz Nycz w homilii w czasie Mszy św. w kościele św. Katarzyny – w najstarszej warszawskiej parafii. Metropolita warszawski podkreślił, że najważniejszą prawdą, której uczy nas dzisiejsza uroczystość, jest prawda o tym, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Po Mszy św. kard. Nycz przewodniczył procesji na tzw. starym cmentarzu przy kościele.
78 lat temu, 1 listopada 1946 r., w uroczystość Wszystkich Świętych Karol Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie. Późniejszy Papież Jan Paweł II i święty Kościoła katolickiego przyjął je z rąk metropolity krakowskiego kardynała Adama Sapiehy, w prywatnej kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3. Działo się to szybko, a jednym z powodów było skierowanie na studia na rzymskim Uniwersytecie Angelicum.
Święci to ludzie ukształtowani przez Błogosławieństwa, które są dowodem tożsamości chrześcijanina i drogą do świętości. Mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Wszystkich Świętych.
Nasza pamięć o bliskich sięga również tych, którzy zasłużyli się w naszej historii. To jest też bardzo piękne, że my o nich pamiętamy - powiedział Family News Service ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL, wskazując na fenomen, jakim jest kultywowanie przez Polaków pamięci o zmarłych zarówno w kraju jak i zagranicą.
1 listopada Kościół katolicki wspomina wszystkich świętych: wyniesionych na ołtarze i otaczanych kultem oraz anonimowych, bezimiennych i nikomu nieznanych. Uroczystość Wszystkich Świętych jest radosnym świętem tych, którzy po ziemskiej wędrówce zaznają radości wiecznego życia z Bogiem. Tego dnia – doświadczamy też znaczenia „communnio sanctorum” – tajemnicy wielkiej wspólnoty świętych, na których wstawiennictwo zawsze możemy liczyć.
Sensacyjne odkrycie w nowojorskim Morgan Library & Museum. Kurator tej instytucji przypadkiem natrafił w zbiorach na nieznany wcześniej rękopis walca Fryderyka Chopina. To pierwsze od 1930 roku odkrycie nieznanego rękopisu utworu polskiego kompozytora.
Diecezja toruńska podała do wiadomości, że w związku z nominacją abp. Wiesława Śmigla na urząd arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego dokonano wyboru na stanowisko administratora diecezjalnego, którym został dotychczasowy toruński biskup pomocniczy Józef Szamocki.
Francja to jeden z najbardziej tradycyjnie katolickich krajów na świecie a zarazem jedno z najbardziej zsekularyzowanych społeczeństw w Europie. W ciągu ostatnich kilku lat przyjęto szereg kontrowersyjnych ustaw, w tym uczyniono aborcję prawem konstytucyjnym. Praktyki religijne są na historycznie niskim poziomie, a większość katolickich diecezji w kraju nie ma wielu powołań kapłańskich. Niektórzy francuscy katolicy widzą oznaki nadziei: w tym roku w kraju odnotowano rekordową liczbę chrztów dorosłych i na jej terenie rozwija się wiele dynamicznych inicjatyw ewangelizacyjnych. Wśród tych, którzy z nadzieją patrzą w przyszłość, jest biskup Matthieu Rougé z podparyskiej diecezji Nanterre.
Twórcy filmów „POWOŁANY” oraz „POWOŁANY 2” rozpoczynają produkcję filmu o miłości Jezusa przez pryzmat objawień Alicji Lenczewskiej, polskiej mistyczki, która przez blisko 25 lat otrzymywała i zapisywała słowa Zbawiciela odkrywając niezwykłe tajemnice rzeczywistości duchowej. Alicja Lenczewska urodziła się w Warszawie w 1934 r. Wkrótce po wojnie wraz z matką i bratem przeprowadziła się do Szczecina. Pracowała tam jako nauczycielka, potem wicedyrektorka liceum dla przedszkolanek.
Sprzątanie grobów, kwiaty, zapalone znicze – to wyraz naszej pamięci o bliskich zmarłych. Nie zapominajmy jednak o duchowych darach, które możemy im ofiarować. W oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych Kościół zachęca do uzyskiwania odpustów dla zmarłych.
Niech to będzie czas refleksji, czas medytacji, czas modlitwy, czas otwierania się na dar wiary – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, które przeżywamy w Kościele katolickim 1 i 2 listopada.
- Styl życia oddany Chrystusowi całkowicie, w wymiarze duchowym i cielesnym, stanowi z jednej strony prawdziwe wyzwanie i znak sprzeciwu dla świata - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacyjny Międzyzakonnego Formacyjnego Studium Teologicznego.