W Polsce jest ponad 10 tys. parafii. Pracuje w nich ok. 30 tys. księży diecezjalnych i zakonników. W zgromadzeniach czynnych żyje 15, 6 tys. sióstr. Co niedziela chodzi do kościoła 29, 02 proc. a komunię św. przyjmuje 14, 02 proc. wiernych. W ubiegłym roku 267, 2 tys. osób przyjęło sakrament chrztu. Na religię uczęszcza ponad 78 proc. uczniów. Takie dane - za rok 2023 - ukazuje najnowszy rocznik statystyczny Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia”. Publikacja zaprezentowana została dziś podczas konferencji prasowej w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.
Ks. Gerald Ohaeri ze Zgromadzenia Ducha Świętego został uprowadzony, kiedy wracał do domu zakonnego po Mszy św. To trzeci nigeryjski duchowny, znajdujący się w rękach porywaczy.
- Jesteśmy naprawdę wyczerpani. Wielu pyta, dlaczego jesteśmy tak bardzo opuszczeni w tej nieznośnej niesprawiedliwości zachodnich interesów – tak sytuację w Syrii zdefiniował abp Jacques Mourad. Oddanie Aleppo w ręce dżihadystów nazwał zbrodnią, która może zaważyć na przyszłości całego regionu. Wskazał, że komuś zdaje się zależeć na zakończeniu wielowiekowej obecności chrześcijaństwa w tym mieście.
Angielski dominikanin, który siódmego grudnia zostanie kreowany kardynałem, jest jednym z najbardziej znanych na świecie teologów i cenionym kaznodzieją. Ojciec Timothy Radcliffe lubi powtarzać, że „szczęście polega na zapomnieniu o sobie”. „Zawsze i po prostu jestem sobą. Ani świętym, ani demonem, po prostu osobą, której wiele wybaczono, jak każdemu” – podkreślił w rozmowie z włoskim dziennikiem „Avvenire”. Papież Franciszek pozwolił mu, by po włączeniu do Kolegium Kardynalskiego nie musiał ubierać purpury, ale mógł nadal nosić zakonny habit, jak czynił do tej pory. Zakonnik podkreśla, że największym wyzwaniem Zachodu jest przezwyciężenie miażdżącego go indywidualizmu.
Abp Adrian Galbas z okazji wspomnienia św. Barbary skierował list do wszystkich osób pracujących w przemyśle wydobywczym. W swoim słowie przypomniał, że prawdziwym źródłem szczęścia w życiu jest Bóg, a barbórka jest okazją do dziękczynienia za kolejny rok pracy.
Kalendarz katolicki wspomina 4 grudnia św. Barbarę – dziewicę i męczennicę. Mimo, że należy do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.
Ewangelizacyjnemu działaniu Ducha Świętego - czyli Jego roli w przepowiadaniu Kościoła, poświęcił Ojciec Święty swoje rozważanie podczas środowego, cotygodniowego spotkania z wiernymi na Placu św. Piotra. Bez modlitwy, nasze głoszenie staje się „miedzią brzęczącą i cymbałami brzmiącymi” – przestrzegał Franciszek.
Ziemia Święta, miejsce narodzenia Jezusa, pełne duchowości i historii, dziś staje się areną nieustającego konfliktu. Chrześcijańska społeczność, która przez wieki współtworzyła to wyjątkowe miejsce, zmaga się z ogromnymi trudnościami ekonomicznymi i społecznymi. Jak możemy im pomóc? Kupując wyroby z drewna oliwnego na pkwp.org/sklep, możemy wesprzeć ich codzienną walkę o przetrwanie.
Wraz z początkiem Adwentu objęliśmy patronatem rekolekcje głoszone przez przyjaciela ks. Piotra Pawlukiewicza, w których ks. Jerzy Jastrzębski czerpie inspiracje z bogatego dorobku kaznodziejskiego i publicystycznego zmarłego przed czterema laty legendarnego kapłana.
W najbliższą sobotę 7 grudnia, Donald Trump weźmie udział w ponownym otwarciu katedry Notre-Dame. Prezydent-elekt USA odwiedzi stolicę Francji na zaproszenie prezydenta Emmanuela Macrona. Na uroczystości obecny będzie również prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda.
Jeden z największych misjonarzy w dziejach Kościoła, apostoł Azji, pionier inkulturacji – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 3 grudnia wspominamy św. Franciszka Ksawerego, prezbitera. Jest patronem misji katolickich, Indii, Japonii, marynarzy.
Wielkimi krokami zbliża się celebracja otwarcia Drzwi Świętych, które papież Franciszek ma otworzyć 24 grudnia br. Jest to związane z rozpoczęciem Roku Jubileuszowego 2025 roku.
„…nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie” (Łk 21, 28).
- Rozejrzyjmy się wokół siebie i zobaczmy, ile osób jest przygniecionych, strapionych, płaczących. Wyciągnijmy rękę, aby pomóc na tyle, ile potrafimy. Zanieśmy nadzieję, bo nie jesteśmy sami, bo Pan jest blisko nas – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Adwentu w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.
Ewangelia Łukasza i towarzyszący jej tom Dziejów Apostolskich nie promuje końca świata, ale wzrost na drodze Pana. Dlatego naśladowcy Jezusa mają być, jak mówi Jezus, „zawsze czujni” – pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich Mary Jane Werthan University w Vanderbilt Divinity School, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 1 grudnia.
"Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie". Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.
W czasie rozważania przed niedzielną modlitwą Anioł Pański papież Franciszek skupił się na rozpoczynającym się dziś Adwencie. Papież zachęcał, by potraktować ten okres jako okazję.
Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada I Niedziela Adwentu i zarazem pierwszy dzień nowego roku liturgicznego
W liście do wiernych archidiecezji krakowskiej na rozpoczynający się Adwent abp Marek Jędraszewski skrytykował próby usuwania krzyży z przestrzeni publicznej w imię tzw. „świeckiego państwa”, ograniczanie religii w szkołach oraz plany wprowadzenia obowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna, "w programie którego w imię zdrowia będzie się deprawowało umysły i sumienia już nawet małych dzieci". - Nie wolno nam do tego dopuścić!" - podkreślił metropolita krakowski.
W wigilię pierwszej niedzieli Adwentu miasto Betlejem, ponownie bez pielgrzymów i bez świątecznych dekoracji, cieszyło się z obecności Kustosza Ziemi Świętej, o. Franciszka Pattona. Przełożony franciszkanów przybył z Jerozolimy, przekraczając bramy zamkniętej drogi przy Grobie Racheli, specjalnie otwieranej na uroczyste ingresy.