W wystawianym na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego spektaklu "Klątwa", pokazane są kontrowersyjne sceny – m.in. scena seksu z figurą polskiego papieża czy niszczenie krzyża, a pod koniec przedstawienia jedna z aktorek opowiada o zbiórce pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Sztukę poza warszawskim Ratuszem promują artyści i politycy, w tym posłanka Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus.
- O jaką demokrację walczymy? Przecież dyrektor został wybrany demokratycznie. W prokuraturze zostało złożone zawiadomienie o tym, że konkurs rzekomo był ustawiony. Mam więc pytanie. Jak prokuratura rozstrzygnęła tę sprawę? Jeżeli jesteśmy w państwie prawa to szanujmy to prawo, choćby było nie wiem jak kulawe. Bo jeżeli nie będziemy szanować choćby tego kulawego prawa, to za chwilę sobie wszyscy popodrzynamy gardła. Tak się to skończy. - mówi o sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu dla portalu niezalezna.pl, wrocławska aktorka Monika Bolly.
Piotr Szczepanik, wokalista i aktor, obchodzi dzisiaj 75. rocznicę urodzin. jego liryczne piosenki tj. „Kochać”. Liryczne piosenki w jego wykonaniu m.in. „Żółte kalendarze”, „Puste koperty”, „Zielone wzgórza nad Soliną”, czy „Goniąc kormorany” podbiły serca Polaków.
Wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę fonograficzną Grammy. Polak zwyciężył w kategorii „Muzyka chóralna” za album „Penderecki Conducts Penderecki vol.1”.
Najnowszy teledysk Natalii Niemen do piosenki "Pojutrze szary pył"(muzyka i słowa: Czesław Niemen). Utwór zapowiada nową płytę artystki pt. "Niemen mniej znany", która w sprzedaży ukaże 24 lutego. Krążek zawiera wybrane przez Natalię piosenki z dwóch ostatnich płyt studyjnych Niemena, "Terra Deflorata" oraz "spodchmurykapelusza". O powstawaniu teledysku do "Pojutrze szary pył" Natalia mówi tak: "Mając w głowie kilka pomysłów na zobrazowanie pięknego i życiowego wiersza mojego taty "Pojutrze szary pył", spotkałam się z Bartkiem Piotrowskim, świetnym operatorem, reżyserem, malarzem i muzykiem w jednym. Do moich pomysłów Bartek dokładał swoje, na której to bazie stworzył później scenariusz do tej przejmującej historii. Historii syna marnotrawnego, który (inaczej niż w wierszu mojego taty, gdzie autor konstatuje, że synowie choćby nie wiem co, nie zawracają ze swoich złych dróg i potem, jako dojrzali mężczyźni muszą borykać się z poczuciem winy) zmienia się na lepsze. Jest to syn, który wraca do ojca i co chyba najważniejsze, zostaje przyjęty z kompletnie bezwarunkową miłością. Pragnę, aby moja muzyka dawała nadzieję" â dodaje artystka.
102 lata temu, dokładnie 6 lutego 1915 roku urodziła się Danuta Szaflarska. Aktorka, uczestniczka Powstania Warszawskiego przyszła na świat w Kosarzyskach w powiecie nowosądeckim (województwo małopolskie).
Pięknie iluminowany, renesansowy rękopis z końca XV w., tzw. Godzinki Jakuba Wargockiego, powrócił do Polski. Zabytkowy kodeks został zakupiony przez Bibliotekę Narodową na aukcji w Londynie dzięki mecenatowi Fundacji PZU. Pierwsza publiczna prezentacja po powrocie do kraju odbyła się w piątek, 3 lutego w Pałacu Rzeczypospolitej podczas konferencji prasowej z udziałem wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego; Michała Krupińskiego, prezesa PZU oraz dr. Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej. Zdigitalizowane dzieło dostępne jest już online w cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.pl a naukowcy rozpoczynają badania jego tajemnic.
Muzyka disco polo króluje na eventach i imprezach branżowych organizowanych przez firmy z najwyższej półki. Ich organizatorzy wiedzą, że w ten sposób dobrze wypromują produkt lub oferowane przez nich usługi.
Pierwsze kasety Boysów, Akcentu czy Bayer Full sprzedawane były prosto z łóżek polowych budzącej się polskiej przedsiębiorczości, ale grunt pod nowy rodzaj muzyki został zasiany znacznie wcześniej. Od początku teksty były przaśne i dotyczyły spraw damsko-męskich.
Miłość do disco polo wielu Polaków wciąż ukrywa, jak pozamałżeńskie dziecko. Profesor będzie się zarzekał, że słucha go tylko w celach badawczych. A gdy się spyta szanowanego dziennikarza, dlaczego poszedł na imprezę disco polo, powie, że chciał się przekonać, jak tam jest. Często przekonuje się co tydzień.
W tym roku (22 stycznia) obchodzimy 140. rocznicę urodzin jednego z największych polskich poetów, Bolesława Leśmiana i 80. rocznicę jego śmierci (5 listopada). Od wielu miesięcy trwały zabiegi, aby sejm uchwalił Rok Leśmiana. Tak się jednak nie stało.
Ukazała się kilka dni przed 50. rocznicą tragicznej śmierci aktora. Książka Doroty Karaś „Cybulski. Podwójne salto” przynosi wiedzę o wszystkich okresach życia Zbigniewa Cybulskiego. Aktor zginął mając raptem 40 lat, ale przeżył niemal trzy, a może nawet cztery epoki. Pierwszą z nich był okres przedwojenny, z wakacjami blisko wschodniej granicy, w pięknym domu w Kniażach koło Śniatynia, czy z przewodzeniem bandzie dzieci na podwórku w Warszawie. Rodzina ziemiańsko-urzędnicza, o korzeniach ormiańskich, w pewnym sensie należała do elity.
Zmarł brytyjski wokalista George Michael. Miał 53 lata.
Najnowszy film Juana Manuela Cotelo pt.: „Ostatni szczyt” od piątku, 16 grudnia br., będzie wyświetlany w Polsce. Hiszpański reżyser, twórca słynnego kinowego hitu „Mary's Land – Ziemia Maryi” przebywał z wizytą w Polsce na pokazach przedpremierowych.
Film Andrzeja Wajdy jest polskim kandydatem do Oscara. Odtwórca głównej roli postawił na niecodzienną formę promocji.
już w najbliższy czwartek (tj. 8 grudnia) będzie można posłuchać Pieśni Naszych Ojców w wykonaniu Mate.O, wraz z zespołem. Zapraszamy do sali teatralnej parafii św. Jadwigi w Krakowie (ul. Łokietka 60) na godzinę 19.00
W ramach centralnego projektu badawczego „ Opozycja w Polsce 1976-1989 Encyklopedia Solidarności” Instytut Pamięci Narodowej opublikował materiały archiwalne relacjonujące posiedzenie KKP NSZZ „Solidarność”, które odbyło się w Szczecinie w listopadzie 1980 roku. Wyboru źródeł dokonał dr Artur Kubaj, historyk ze szczecińskiego oddziału IPN. W książce znalazły się transkrypcje zapisów dźwiękowych z obrad i spotkań oraz stenogramy. Publikacja zawiera także zbiór zdjęć.
Aktorka Danuta Szaflarska zakończyła leczenie w szpitalu i obecnie przebywa w domu .
11 listopada, w dniu Święta Niepodległości Joanna Siedlecka odebrała w Warszawie Nagrodę im. Józefa Mackiewicza za książkę "Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki". Sekretarz Kapituły Stanisław Michalkiewicz podkreślił jednak że autorka została uhonorowana także za całokształt twórczości.
13 listopada 1924 roku Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała polskiego pisarza Literacką Nagrodą Nobla za powieść Chłopi. Reymond jako drugi Polak, po Henryku Sienkiewiczu otrzymał tą nagrodę. Powieść Chłopi wygrała z dziełami takich tuzów literatury jak Tomasz Mann, Maksym Gorki czy Thomas Hardy. W tym samym roku o nagrodę ubiegał się również Stefan Żeromski.