Kiedy z jednej z największych giełd kryptowalut na świecie – zarejestrowanej w USA giełdy FTX – zniknął miliard dolarów, do biura giełdy zgłosili się najwięksi inwestorzy z żądaniem natychmiastowego wypłacenia im ponad 6 miliardów dolarów środków. FTX wystąpiła do amerykańskich sądów z wnioskiem o ochronę przed bankructwem, choć już wiadomo, że upadłości nie uniknie.
W 2023 roku na polskim rynku pojawi się nowa sieć restauracji typu fast food. Firmy Restaurant Brands International oraz McWin planują otworzyć kilkaset lokali w Czechach, Rumunii, a także w Polsce.
Niemiecki koncern gazowy RWE wszczął procedurę arbitrażu przeciw Gazpromowi w związku z niedostarczeniem przez rosyjskiego giganta zamówionego gazu – podał w poniedziałek dziennik gospodarczy „Handelsblatt”, powołując się na rzecznika firmy.
Ostatni miesiąc był dla polskiej złotówki stosunkowo dobrym okresem. Co ciekawe, ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w drugim tygodniu listopada nie przyniosło większych rewelacji i poziom stóp procentowych został podtrzymany, mimo to polska złotówka umocniła się jeszcze w trakcie przemówienia prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Niemal codziennie w debacie publicznej i prywatnych rozmowach przewija się temat cen energii. Od czego zależy cena prądu? Jakie mechanizmy ją kształtują? I co ma największy wpływ na wysokość cen energii?
Ponad 91% deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. Do serwisu e-Urząd Skarbowy logowano się ponad 73 mln razy, a ponad 10 mln osób korzystało z Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie te e-usługi i wiele innych ważnych inwestycji cyfrowych wspierają Fundusze Europejskie. Jakie jeszcze możliwości przyniesie nam nowy program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w poniedziałek o ustanowieniu, na wniosek ABW, tymczasowego zarządu przymusowego na 100 proc. akcji Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz. Decyzja spotkała się z reakcją rosyjskich mediów.
W Wilhelmshaven (Dolna Saksonia) zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG. Od połowy stycznia do Wilhelmshaven mają przypływać gazowce ze skroplonym gazem ziemnym (LNG) – podaje portal stacji NDR.
Pomimo prowadzonej przez najważniejsze banki świata polityki przeciwinflacyjnej ceny – w skali globalnej – nie przestają rosnąć. Przeciwwagą dla wzrostu ma być schładzanie gospodarek, co jednak prowadzi do zubażania społeczeństw i kurczenia się klasy średniej. Inflacja bije kolejne rekordy, a jej zatrzymanie jest uzależnione niemal wyłącznie od zakończenia rosyjskiej wojny na Ukrainie. Tu także ekonomiści są zgodni – ta wojna może skończyć się jedynie wycofaniem się Rosji z Ukrainy. W innym wypadku kryzys będzie się pogłębiał, bo na okupowanych terytoriach walka nigdy nie ustanie.
Europę zalewa fala fałszywych informacji na temat kryzysu energetycznego. Dotyczy to szczególnie mediów społecznościowych w których rosyjskie służby rękoma swoich pracowników, tzw troli, tworzą fikcyjne konta udające obywateli europejskich państw. Konta te rozpowszechniają fikcyjne informacje mające potęgować strach przed utratą energii elektrycznej, by finalnie zniechęcić Europę do przeciwstawiania się Rosji.
Na początku października wystartowała ogólnopolska kampania informacyjna Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej pt. „Walczymy o Polską Niezależność”, której celem jest przygotowanie polskiego społeczeństwa na falę rosyjskiej dezinformacji w sferze energetyki.
Urządzenia elektryczne w naszych domach pochłaniają różną ilość energii, ale jak sprawdzić, które z nich najmocniej wpływa na nasze rachunki? Odpowiedź na to pytanie dostarcza nowa kampania PGE pod hasłem „Mądrze korzystaj z energii!”, dzięki której sprawdzisz, ile energii zużywa każdy sprzęt elektryczny w twoim domu.
Klienci mają zagwarantowaną ciągłość dostaw gazu, a zmiana sprzedawcy odbędzie się bez zmiany warunków – zapewniła we wtorek spółka Tauron PE w reakcji na wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina, który zaapelował do prezesa przedsiębiorstwa o cofnięcie decyzji dot. wypowiadania umów na gaz.
Stany Zjednoczone wprowadziły restrykcje na sprzedaż półprzewodników i sprzętu do produkcji chipów do Chin, ograniczając w ten sposób dostęp tego kraju do krytycznych technologii.
Jak działa mechanizm ceny krańcowej? Jakie czynniki mają największy wpływ na ceny energii w Polsce i czy inwestycje w OZE, idące w parze z ograniczeniem popytu, mogą obniżyć jej koszt?
– Wczoraj odbyło się ważne spotkanie robocze pomiędzy premierem Morawieckim a Piotrem Dudą i resztą liderów Solidarności, na którym Solidarność zaproponowała powołanie zespołu rząd-Solidarność, złożonego z ekspertów. Jako największy związek zawodowy w Polsce Solidarność ma swoich ekspertów ds. prawnych, ds. energetyki, którzy mogą pomóc – mówił w audycji „Ludzie i Pieniądze” na antenie Radia Gdańsk Konrad Wernicki, której głównym tematem była walka z rosnącymi cenami energii.
Według nieoficjalnych informacji kilku niemieckich źródeł PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem udziałów niemieckiej rafinerii Schwedt.
Rawa Mazowiecka to niewielkie miasto położone w województwie łódzkim. Jest bardzo dobrze skomunikowane zarówno z Warszawą przez S8, jak i z Łodzią przez drogę krajową nr 72. Znaczne inwestycje w ciągu ostatnich kilku lat spowodowały, że w obszarze miejskim rozwinął się przemysł i handel. W jakich branżach najłatwiej jest znaleźć tam pracę? Podpowiadamy.
Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezesi KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA podpisali niewiążące memorandum o współpracy (MOU).
W środę 28 września na Nabrzeżu Dworzec Drzewny znajdującego się na terenie Port Gdański Eksploatacja odbyła się konferencja prasowa Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, poświęcona importowi węgla realizowanego przez Grupę PGE. Na miejscu obecny był także Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.