Pałac Buckingham przemówił: Król Karol III i królowa Kamila planują odwiedzić papieża i Watykan 8 kwietnia. Data ta ma szczególne znaczenie dla obu stron: 20 lat temu, 8 kwietnia, Karol, ówczesny następca tronu, wziął udział w pogrzebie papieża Jana Pawła II - i w tym celu przełożył swój ślub z Camillą o jeden dzień.
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Maryi, obchodzona jest W Kościele katolickim 19 marca.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od ponad miesząca przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.
O tym, jak ważna jest praktyka spowiedzi dla właściwego rozwoju moralnego dziecka i nastolatka przekonuje o. Józef Augustyn SJ, rekolekcjonista, kierownik duchowy, członek rady naukowej Centrum Ochrony Dziecka. O. Augustyn odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej postulatów zakazu spowiedzi dzieci zwraca uwagę, że nie mają one charakteru naukowego czy egzystencjalnego a wyłącznie ideologiczny. - Ćwiczenie się dziecka we wrażliwości moralnej jest tak samo konieczne, jak trening we wszystkich innych dziedzinach dziecięcej egzystencji – podkreśla jezuita.
Kult św. Józefa w Kaliszu sięga początków XVII w. i ma związek z obrazem Świętej Rodziny. Ok. 1625 r. ufundował go do kolegiaty kaliskiej Stobienia, mieszkaniec podkaliskiej wsi Szulec jako wotum dziękczynne za uzdrowienie. To wydarzenie opisał w pierwszej połowie XVIII w. ks. Józef Świtalski.
Inicjatywa "Katolicy z Karolem Nawrockim" (KZKN) zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli z apelem o zachowanie absolutnej ciszy podczas uroczystości pożegnania śp. Barbary Skrzypek. KZKN, powstałe z myślą o katolikach pragnących aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym, kieruje się wartościami chrześcijańskimi i dąży do odnowy duchowo-moralnej w przygotowaniu do wielkiego Jubileuszu 2000 lat Odkupienia w 2033 roku.
Ponad 10 tysięcy młodych ludzi wypełniło w sobotę, 8 marca, halę Wembley OVO Arena w Londynie, uczestnicząc w największym katolickim wydarzeniu dla młodzieży w Anglii i Walii – Flame 2025. Wydarzenie, organizowane co dwa lata przez CYMFed (Catholic Youth Ministry Federation), zgromadziło młodych katolików z całego kraju. Modlili się, słuchali świadectw i wspólnie śpiewali.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od czterech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.
Mszą św. w intencji Ojczyzny i koncertem pieśni pasyjnych w wykonaniu krakowskiego zespołu wokalnego OCTAVA Ensemble rozpoczęły się w Rzymie uroczystości, upamiętniające 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W wydarzeniu, które odbyło się w polskim kościele św. Stanisława B.M. wzięli udział premier Hanna Suchocka, polscy dyplomaci oraz liczni członkowie polonijnej społeczności.
Kościół powszechny wspomina w liturgii 17 marca św. Patryka – niewolnika piratów, pasterza owiec, mnicha i biskupa, apostoła i patrona Irlandii. Dzień ten jest na Zielonej Wyspie i wszędzie tam, gdzie żyją Irlandczycy, wielkim świętem religijnym i narodowym. Wierni przypinają sobie tego dnia trójlistną koniczynę – symbol Trójcy Świętej, o której św. Patryk miał mówić na początku każdej swojej misji. Koniczynka jest też wyrazem nadziei na zjednoczenie Irlandii.
Jedną z inspiracji na której opiera się program inicjatywy "Katolicy z Karolem Nawrockim" jest „Akt upamiętnienia 40. rocznicy męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”. 16 października 2023 r., w przededniu rocznicy jego śmierci, 45. i 47. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, podpisał w Chicago dokument oddający hołd legendarnemu kapłanowi NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniu tym uczestniczył Marek Popiełuszko, bratanek błogosławionego i prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”.
„Cierpienie ludzkie zawsze jest tajemnicą. I bardzo trudno człowiekowi samemu przedzierać się przez jego mroki. Na horyzoncie naszej wiary pozostaje ten jeden punkt odniesienia - Krzyż Chrystusa - zenit ludzkiego cierpienia i to cierpienia kogoś najniewinniejszego, Baranka bez skazy” (Jan Paweł II).
W ten Wielki Post proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i o. Pawłem Kijko OFMConv. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może dla nas z niego płynąć.
W Roku Jubileuszowym Całun Turyński zostanie pokazany z użyciem technologii cyfrowych. Wierni przybywający na przełomie kwietnia i maja do Turynu, z okazji przypadającego 4 maja wspomnienia liturgicznego Świętego Całunu, będą mogli skorzystać z technologii cyfrowych, aby przyjrzeć się Całunowi w sposób tak dokładny, jak nigdy wcześniej.
Przemienienie Pańskie. Komentarz - o. Łukasz Janik OP.
Dziś, 16 marca, pod hasłem: „Misjonarze dzielą się nadzieją", obchodzony jest Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Tego dnia polscy katolicy wspierają zarówno duchowo, jak i materialnie polskich misjonarzy oraz misjonarki. Dzień poświęcony wspieraniu polskich misjonarzy organizowany jest od 2006 roku przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes" Konferencji Episkopatu Polski. Obchodzony jest corocznie w II niedzielę Wielkiego. W ubiegłym roku Dzieło wsparło finansowo realizację 130 projektów zgłoszonych przez polskie misjonarki i misjonarzy, na łączna kwotę 178 tys. euro.
"Pan nigdy nas nie opuszcza, w chwilach cierpienia stawia u naszego boku osoby, które odbijają promień Jego miłości", napisał Papież Franciszek w rozważaniu na Anioł Pański. W niedzielnym słowie wezwał on wiernych do modlitwy za Ukrainę i kraje pogrążone w wojnach oraz o wdrażanie owoców Synodu.
W latach 1982-1984 kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu stał się miejscem szczególnej modlitwy i jednoczenia się ludzi wokół prawdy i wolności. To właśnie tam, począwszy od 28 lutego 1982 r., ks. Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny, które z każdym miesiącem przyciągały coraz większe rzesze wiernych. Z początkowych kilkuset osób, liczba uczestników wzrosła do dziesiątków tysięcy, przybywających z całej Polski, by wziąć udział w tym duchowym i patriotycznym wydarzeniu.
Piątkową poranną medytacją zakończyły się wielkopostne rekolekcje Kurii Rzymskiej. Głoszący je kaznodzieja Domu Papieskiego o. Roberto Pasolini OFMCap podkreślił na koniec, że pięknem Kościoła jest życie we wspólnocie, czego sam doświadczył podczas sześciodniowych spotkań. Podziękował też Ojcu Świętemu, który uczestniczył w rekolekcjach poprzez transmisję i przekazał mu pozdrowienia od wszystkich zebranych w Auli Pawła VI.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od czterech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.