W nocy zmarł paulin ojciec Jerzy Tomziński, nazywany "legendą Jasnej Góry" – poinformowało w niedzielę biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium. 24 listopada skończyłby 103 lata. Był przyjacielem kilku papieży i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Osoby bezdomne pielgrzymowały w sobotę na Jasną Górę w Częstochowie. Wydarzenie wpisuje się w obchody V Światowego Dnia Ubogich. Modlono się za osoby bez dachu nad głową i będące w kryzysie życiowym.
"11 listopada w siedleckim parku doszło do napaści na zakonnika z parafii św. Maksymiliana Kolbego" - podał portal zyciesiedleckie.pl
W związku z gwałtownym przyrostem infekcji SARS-CoV-2 w Austrii, Konferencja Episkopatu zaostrzyła zasady bezpieczeństwa, dotyczące nabożeństw już od najbliższej soboty. Biskupi postanowili, że każdy, kto pełni posługę liturgiczną, będzie potrzebował certyfikatu 3G – poinformowała agencja Kathpress w czwartek.
Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu. Takie postawy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem – napisał przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP bp Rafał Markowski po spaleniu tekstu Statutu Kaliskiego i antysemickich wystąpieniach, które miały miejsce 11 listopada.
Ksiądz Stanisław Małkowski, działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności w latach 80. XX wieku, umieszczony na liście niewygodnych księży Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, został w czwartek odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego.
Papież Franciszek odwiedził dziś Asyż, gdzie przy kaplicy Porcjunkuli spotkał się z ubogimi, z którymi rozmawiał o św. Franciszku, o tym, że obecnie wydaje się nam, że nie da się go naśladować. Papież poruszył również temat osób biednych, ich godności i praw oraz tego, jak ubodzy są niejednokrotnie odbierani w bogatych społeczeństwach.
Rozpoczęła się akcja „Polak z sercem” koordynowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. To już czwarta edycja wydarzenia. Akcja skupia się na pozyskaniu środków na pomoc dla Polaków na Kresach.
W wywiadzie dla francuskiego medium „Paris Match” papież Franciszek mówił m.in. o kościelnych reformach, walce z pedofilią, zmaganiach z pandemią oraz kwestii własnego zdrowia.
Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) zaapelowała do UE i jej państw członkowskich o wsparcie Polski w zmaganiach z kryzysem humanitarnym u jej granic oraz z innymi krajami, które mogą znaleźć się w podobnej sytuacji – głosi oświadczenie wydane w czwartek.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek zwrócił się do Polaków z okazji Święta Niepodległości.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystosował dziś komunikat dotyczący sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, gdzie od miesięcy trwa kryzys migracyjny wzniecany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Od poniedziałku na granicy mamy do czynienia z eskalacją konfliktu.
W narodowe Święto Niepodległości nie wystarczy dziś modlitwa i zapalone znicze na mogiłach poległych. Z nadzieją i wdzięcznością patrzymy na was – żołnierzy Wojska Polskiego, którzy strzeżecie suwerenności naszych granic - napisał Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek.
Liban mierzy się z kryzysem gospodarczym i migracyjnym. Wielu ludzi nie stać na żywność, leczenie czy edukację - zwraca uwagę abp Georges Bacouni, katolicki arcybiskup Kościoła Greckomelchickiego Bejrutu i Byblos w Libanie. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński zaapelował o wsparcie dla Libanu.
„Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć, jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka”. Albert Einstein
„Trzeba uwolnić sacrum od powiązań z pieniędzmi” – mówił papież Franciszek wiernym w niedzielę. Przestrzegł przed „złem klerykalizmu”, który polega na wywyższaniu się i piętnowaniu innych, by czuć się doskonałym.
Dobiegła końca wizyta polskich biskupów z Watykanie. Z docierających do opinii publicznej głosów hierarchów zarówno na temat spotkań w dykasteriach i kongregacjach, jak i kolejnych spotkań polskich grup biskupów z papieżem Franciszkiem nie można było dowiedzieć się zbyt wielu konkretów. Dominowały opinie bardzo ogólne utrzymane w tonie optymistycznym, by nie rzec nawet radosnym. Tymczasem rąbka tajemnicy uchylił metropolita łódzki w wywiadzie zamieszczonym na kanale Archidiecezji Łódzkiej w wywiadzie udzielonym dla archidiecezjan.
Zbliża się XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który będzie miał miejsce 14 listopada br.. Z tej okazji zarówno Konferencja Episkopatu Polski jak i Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie szczególną uwagę zwracają na Liban.
Docierający na granicę polsko-białoruską migranci są ofiarami niedopuszczalnych rozgrywek w polityce międzynarodowej. Bez względu jednak na okoliczności ich przybycia, potrzebują naszego wsparcia duchowego i materialnego - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Biskupi Francji uznali „instytucjonalną odpowiedzialność Kościoła” za pedofilię w Kościele, za napaści na tle seksualnym na tysiące ofiar oraz wskazali na „systemowy wymiar” tych zbrodni - ogłosił w piątek przewodniczący Konferencji Biskupów Francji (CEF) biskup Eric de Moulins-Beaufort.