Papież wysłuchał abp. Skworca. Archidiecezja katowicka ma nowego arcybiskupa koadiutora Wiadomości
Papież wysłuchał abp. Skworca. Archidiecezja katowicka ma nowego arcybiskupa koadiutora

Ojciec Święty Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej bp. Adriana Józefa Galbasa SAC arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso. Decyzję Papieża ogłosiła 4 grudnia w południe, we wspomnienie św. Barbary, Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Przełomowe słowa prawosławnego arcybiskupa: Mamy nadzieję na jedność eucharystyczną Wiadomości
Przełomowe słowa prawosławnego arcybiskupa: Mamy nadzieję na jedność eucharystyczną

Prawosławny abp Vassilios Karajiannis, metropolita Konstancji i Famagusty, odpowiedzialny za dialog z Kościołem katolickim, uważa, że podróż Ojca Świętego na Cypr jest ważnym znakiem solidarności chrześcijańskiej. „Choć nie możemy z Franciszkiem stanąć przy stole eucharystycznym, mamy nadzieję, że w przyszłości się to zmieni” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim.

Papież na spotkaniu ekumenicznym na Cyprze: Poprzez migrantów Bóg przemawia do Kościoła Wiadomości
Papież na spotkaniu ekumenicznym na Cyprze: Poprzez migrantów Bóg przemawia do Kościoła

Wasze świadectwa są jak „zwierciadło” dla nas, wspólnot chrześcijańskich – mówił papież Franciszek podczas ekumenicznej modlitwy z migrantami w kościele Świętego Krzyża w Nikozji. Zapewnił, że poprzez ich marzenia i trudności życia Pan Bóg przemawia do całego Kościoła.

Najbliższa niedziela – szansa na solidarność z Kościołem i Polakami na Wschodzie Wiadomości
Najbliższa niedziela – szansa na solidarność z Kościołem i Polakami na Wschodzie

W II niedzielę Adwentu obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, Ukrainie, w Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

Nowe przepisy w Polsce: kobiety szafarzami Komunii Świętej i stałymi lektorkami Wiadomości
Nowe przepisy w Polsce: kobiety szafarzami Komunii Świętej i stałymi lektorkami

12 grudnia br. zaczynają obowiązywać nowe przepisy KEP dotyczące „wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu”.

z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] Adwentowe rekolekcje „Warsztat Józefa” – odcinek 1

O zwyczajności i męskości św. Józefa rozmawiają w pierwszym odcinku rekolekcji adwentowych „Warsztat Józefa” ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE.

Abp Szewczuk zapowiada: Papież wkrótce przyjedzie na Ukrainę Wiadomości
Abp Szewczuk zapowiada: Papież wkrótce przyjedzie na Ukrainę

Papież Franciszek może w najbliższej przyszłości przyjechać na Ukrainę – zapowiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

Holandia bez Pasterki. Nie odbędą się też inne popołudniowe i wieczorne celebracje Wiadomości
Holandia bez Pasterki. Nie odbędą się też inne popołudniowe i wieczorne celebracje

Konferencja Episkopatu Holandii (Nederlandse Bisschoppenconferentie) poinformowała o odwołaniu wszystkich mszy i nabożeństw po godzinie 17.00. Obostrzenie obejmuje też święta Bożego Narodzenia.

Papież rozpoczął pielgrzymkę na Cypr i do Grecji witany okrzykami: „We love you!” Wiadomości
Papież rozpoczął pielgrzymkę na Cypr i do Grecji witany okrzykami: „We love you!”

Franciszek przybył na Cypr. O godz. 14:50 (13:50 czasu polskiego) samolot Airbus 320 włoskich linii lotniczych Ita Airway z papieżem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku im. Glafkosa Kliridisa w Larnace.

Sejm odrzucił projekt „Stop aborcji” z ostatniej chwili
Sejm odrzucił projekt „Stop aborcji”

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy „Stop aborcji”. Za odrzuceniem projektu głosowało 361 posłów, 48 było przeciw, 12 się wstrzymało.

Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Paryża. W tle doniesienia o rzekomym romansie Wiadomości
Papież przyjął rezygnację arcybiskupa Paryża. W tle doniesienia o rzekomym romansie

Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Paryża, 70-letniego Michela Aupetit'a. Jednocześnie mianował abp. Georges'a Pontier'a administratorem apostolskim tejże archidiecezji – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Papież do Polaków: „Niech Pan wynagrodzi swoją łaską waszą hojną troskę o braci…” wideo
Papież do Polaków: „Niech Pan wynagrodzi swoją łaską waszą hojną troskę o braci…”

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie Franciszek dużo uwagi poświęcił m.in. rozpoczętemu adwentowi oraz małżeństwu i przygotowaniu do niego. Papież zwrócił się także do Polaków.

Arcybiskup Gänswein: Benedykt XVI zaszczepił się „z przekonania” Wiadomości
Arcybiskup Gänswein: Benedykt XVI zaszczepił się „z przekonania”

Arcybiskup Georg Gänswein, prywatny sekretarz papieża seniora Benedykta XVI, popiera wezwania papieża Franciszka do szczepień na koronawirusa. Jak powiedział w wywiadzie dla „Vatican Magazine”, Benedykt XVI i on sam również zostali zaszczepieni po raz trzeci. „I to z przekonania” – dodał. W odniesieniu do przeciwników szczepień w Kościele arcybiskup przestrzegł przed odnoszeniem kwestii szczepień do kwestii wiary. „Nie należy nikogo zmuszać do szczepień”, powiedział abp Gänswein i dodał: „Ale trzeba odwołać się do sumienia”. Zapytany, czy papież senior widzi to podobnie, arcybiskup odpowiedział: „Inaczej nie kazałby się szczepić trzy razy”.

Biolog molekularny: „Zapłodnienie in vitro ma wiele ciemnych stron, o których nie mówią właściciele i personel klinik” [video] wideo
Biolog molekularny: „Zapłodnienie in vitro ma wiele ciemnych stron, o których nie mówią właściciele i personel klinik” [video]

„Zapłodnienie in vitro ma wiele ciemnych stron, o których nie mówią właściciele i personel klinik in vitro, gdyż procedura ta stanowi ich podstawowe źródło dochodu. Ale konsekwencje tej procedury mogą być bardzo poważne zarówno dla dzieci, jak i dla matek” – mówi dr n. med. Monika Zazula, biolog molekularny i bioetyk, autorka wykładu „Blaski i cienie zapłodnienia in vitro – okiem biotechnologa”. Wykład został wygłoszony w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki w Krakowie.

Biskupi o próbie skasowania Bożego Narodzenia: Szacunek dla różnorodności nie może prowadzić do paradoksalnej konsekwencji... Wiadomości
Biskupi o próbie "skasowania" Bożego Narodzenia: Szacunek dla różnorodności nie może prowadzić do paradoksalnej konsekwencji...

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) z zadowoleniem przyjęła wycofanie projektu wytycznych komunikacji wewnętrznej Unii Europejskiej, które zalecały m.in. nieużywanie słów związanych z konkretną religią. O jego wycofaniu poinformowała po południu Helena Dalli, komisarz ds. równości, po tym, jak spotkał się on z krytyką, dotyczącą szczególnie zalecenia, by nie używać nazwy „Boże Narodzenie”.

Prymas: Adwent to czas, aby na nowo odkryć w naszym życiu Boga bliskiego, czułego i troskliwego z ostatniej chwili
Prymas: Adwent to czas, aby na nowo odkryć w naszym życiu Boga bliskiego, czułego i troskliwego

Adwent oznacza zarówno "przyjście", jak i "obecność". To czas, aby na nowo odkryć w naszym życiu Boga bliskiego, czułego i troskliwego – napisał w liście pasterskim na rozpoczynający się adwent prymas Polski abp Wojciech Polak.

Zmarł ostatni zakonnik z Tibhirine. Cudem uniknął porwania i śmierci wraz z innymi Wiadomości
Zmarł ostatni zakonnik z Tibhirine. Cudem uniknął porwania i śmierci wraz z innymi

W wieku 97 lat zmarł br. Jean-Pierre Schumacher, ostatni żyjący trapista z Tibhirine - klasztoru w Algierii, który pod koniec lat '90. był na ustach całego chrześcijańskiego świata.

Bp Greger: Muzyka w liturgii nie jest ozdobnikiem, lecz jej integralną częścią Wiadomości
Bp Greger: Muzyka w liturgii nie jest ozdobnikiem, lecz jej integralną częścią

Muzyka nie jest w liturgii żadnym dodatkiem czy ozdobnikiem, lecz jej integralną częścią - zaznaczył przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Greger.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie: Wolność religijna jest łamana w zatrważającej liczbie państw Wiadomości
Pomoc Kościołowi w Potrzebie: Wolność religijna jest łamana w zatrważającej liczbie państw

Wolność religijna jest naruszana w prawie jednej trzeciej państw naszego globu, w których mieszka dwie trzecie ludności świata. W 62 krajach dochodzi do bardzo poważnych przypadków łamania prawa do wolności religijnej - podano w raporcie "Wolność religijna w świecie. Raport 2021".

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: Prawo Królestwa Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: Prawo Królestwa

„Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. (…) Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je [potem] znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca»”. (J 10, 14-15. 17-18)

Emerytury
Stażowe