– Chodzi o bezpieczeństwo. Rodzina jest oparta na bezpieczeństwie – mówi Joszko Broda, muzyk, twórca zespołu „Dzieci z Brodą”, producent muzyczny, autor warsztatów kulturowych dedykowanych dzieciom i młodzieży i ojciec 12 dzieci. W rozmowie z KAI porusza m.in. temat męstwa, ojcostwa i opowiada o tegorocznym XIII Forum Tato.net.
Metropolita Hilarion Alfiejew, który do tej pory pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego, czyli odpowiednika ministra spraw zagraniczych, opuścił Moskwę i wysłany został do Budapesztu.
Wydaje się, że historia niczego ludzi nie nauczyła. Wystarczy spojrzeć na to, co do nas dociera każdego dnia z frontu wojny na Ukrainie, na ujawniane tam potworności – mówi Liliana Segre. Jest ona jedną z ostatnich żyjący jeszcze ofiar Holokaustu we Włoszech. Ma 91 lat. W wieku 14 lat, została zesłana do Auschwitz. Ocalała „przypadkiem”, jako jedyna ze swej rodziny.
W ostatnim czasie przebywał w Rzymie, pochodzący z diecezji kieleckiej, nuncjusz apostolski w Ghanie, abp Henryk Jagodziński, który bliżej przedstawił Radiu Watykańskiemu nowego kardynała z tego kraju, bp. Richarda Kuuia Baawobra MAfr, ordynariusza Wa. Diecezja ta leży na północy, w biedniejszej części Ghany. Opowiedział też o cudzie deszczu, jaki wydarzył się w Ghanie w 1932 r.
Większość badanych jest za likwidacją przywilejów podatkowych Kościoła w Polsce, a także opowiada się za tym, by państwo przestało go finansować - podało Radio Zet, powołując się na sondaż przeprowadzony na zlecenie rozgłośni przez IBRiS. Tymczasem Kościoły w Polsce, w tym Kościół katolicki, są obowiązane płacić podatki i to czynią. Kościół nie jest utrzymywany przez państwo, ale utrzymuje się z dobrowolnych składek wiernych. Ponadto Kościół pomaga państwu w rozwiązywaniu wielu problemów społecznych. Wiele kościelnych dzieł to działalność charytatywna, prowadzona w formie wolontariatu. Gdyby państwo miało przejąć te zadania, kosztowałoby to wiele miliardów złotych rocznie.
- Nie doprowadzajcie ludzkości do ruiny! - apelował w niedzielę do przywódców państw papież. Niedzielne orędzie odnosiło się do wojny toczącej się obecnie na Ukrainie, Franciszek zwracał się do politycznych liderów o "prawdziwe negocjacje". W rozmowie z Radiem Watykańskim papieskie przemówienia komentował nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas.
"Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy są bardzo zmęczeni obecną sytuacją, poza tym brakuje wyrazistej i czytelnej wizji politycznej co do przyszłości ich wzajemnych stosunków, dlatego nie przewiduję w najbliższym czasie wzrostu napięć społecznych między Izraelczykami a Palestyńczykami" – powiedział KAI abp Pierrbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Jerozolimy.
W stolicy trwa obecnie Post Pxrn Film Festival Warsaw, czyli festiwal postpornograficzny. Wydarzenie, odbywające się z Kinie Muranów, spotyka się licznymi protestami. Na oficjalnej stronie festiwalu możemy natknąć się na coś więcej, na ideologiczny, polityczny i antyreligijny apel pomysłodawców i realizatorów imprezy.
Zgodnie z nową Konstytucją Apostolską "Praedicate Evangelium", która reformuje kształt Kurii Rzymskiej, Stolica Apostolska powołała nowy organ zajmujący się kwestiami finansowymi, który nosi nazwę Komitetu ds. Inwestycji. Jego działania mają przyczynić się do połączenia zasad etycznych z opłacalnością inwestycji Watykanu.
Abp Stanisław Budzik na 392. Zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem zaprezentował i przekazał biskupom przyjęty przez Komisję Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski dokument: „Kryteria eklezjalności wspólnot katolickich”. Dokument ten skierowany jest do wszystkich członków, liderów, założycieli i przełożonych wspólnot i ruchów formacyjno-ewangelizacyjnych jako narzędzie pomocne w rozeznawaniu komunii danej wspólnoty z Kościołem powszechnym oraz jej zdrowego funkcjonowania i rozwoju.
Podczas 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 6-7 czerwca odbywało się w Zakopanem, polscy biskupi obradowali na temat kształtu i form katechezy oraz przygotowania do przyjęcia sakramentów. Na spotkaniu podjęto także temat kończącego się etapu zwołanego przez Franciszka Synodu o synodalności oraz poruszono kwestię trwającej na Ukrainie wojny i związanego z nią przypływu uchodźców. Podczas pobytu z Zakopanem biskupi uczestniczyli w obchodach 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu.
Jak pisaliśmy w niedzielę, w Owo w nigeryjskim stanie Ondo, doszło to ataku terrorystycznego na uczestnikach niedzielnej Mszy Świętej. Wśród kilkudziesięciu ofiar zdarzenia jest wiele dzieci.
Na wszystkich liniach frontu toczą się intensywne walki, zwłaszcza w okolicach Siewierdoniecka, sukcesywnie wyzwalanego przez ukraińską armię. W ostatnich dniach ponownie ostrzelana została także Ławra Świętogórska w obwodzie donieckim. W wyniku bombardowania zginęli mnisi i uchodźcy, którzy ukrywali się w klasztorze.
O krzyżu Chrystusa, o Maryi Matce Kościoła i o diecezjalnym etapie trwającego obecnie synodu – mówił abp Stanisław Gądecki w homilii podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 6 czerwca pod Wielką Krokwią w Zakopanem, z okazji 25-lecia pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Mówiąc o synodzie zaznaczył, że z dotychczasowych refleksji i debat wyłania się marzenie o Kościele, który jest wspólnotą wspólnot, i nadzieja, że to marzenie doprowadzi do konkretnych zmian. Zachęcił, by umieć dostrzegać małe dobro, nawet gdy nie wszystkie nasze marzenia o Kościele są już zrealizowane. Przewodniczący Episkopatu przypomniał też apel Jana Pawła II sprzed 25 lat: Brońcie krzyża!
Podczas sobotniego spotkania papieża z dziećmi pytanie zadać miał ukraiński chłopiec, który poprosił o przyjazd Franciszka do jego ojczyzny, pisze Catholic News Agency.
5 czerwca w życie weszła nowa Konstytucja Apostolska o Kurii Rzymskiej „Praedicate Evangelium”, dokonująca szeregu zmian w instytucji, która wspiera Papieża w jego posłudze Kościołowi powszechnemu. Wiele z wymienionych w niej nowych rozwiązań zostało już wprowadzonych w ostatnim czasie. Publikujemy editorial Andrei Torniellego, dyrektora wydawniczego mediów watykańskich, zamieszczonego na portalu Vatican News.
„A oto Pan przechodził. Gwałtowna wichura rozwalająca góry i druzgocąca skały [szła] przed Panem; ale Pan nie był w wichurze. A po wichurze - trzęsienie ziemi: Pan nie był w trzęsieniu ziemi. Po trzęsieniu ziemi powstał ogień: Pan nie był w ogniu. A po tym ogniu - szmer łagodnego powiewu. Kiedy tylko Eliasz go usłyszał, zasłoniwszy twarz płaszczem, wyszedł i stanął przy wejściu do groty. A wtedy rozległ się głos mówiący do niego: «Co ty tu robisz, Eliaszu?»” (1 Krl 19, 11b-13).
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Komentarz o. Wojciech Prus OP.
„Stańmy w szkole Ducha Świętego, aby On nas wszystkiego nauczył. Przyzywajmy Go każdego dnia, aby przypominał nam, że zawsze zaczynamy od spojrzenia Boga na nas, że w naszych wyborach kierujemy się słuchaniem Jego głosu, że idziemy razem, jako Kościół, pojętni na Niego i otwarci na świat” – powiedział Franciszek podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Mszy św. przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.
Czter osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału Ławry Świętogórskiej. Konsekwencją ostrzału był pożar, który strawił drewnianą cerkiew.