W Chile przeprowadzono referendum w sprawie zastąpienia obowiązującej konstytucji nową ustawą o skrajnie lewicowym charakterze.
Jeszcze w połowie lipca u Franciszka dostrzegano "małe sygnały" w sprawie ewentualnego pośrednictwa w rozmowach pokojowych między Rosją a Ukrainą, o czym mówiono w rosyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jednakże nie wymieniano żadnych konkretnych kroków w tym kierunku. Wspomniał o tym nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas w jednym z wywiadów.
„W debacie o żądaniach polskiego rządu dotyczących reparacji wojennych od Berlina przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski subtelnie zawstydził niemieckich biskupów” – twierdzi Regina Einig, redaktorka niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”. W komentarzu redakcyjnym pisze: „To, że nie ma sprzeczności między przebaczeniem a sprawiedliwością to zręczne sformułowanie, któremu nie zaprzeczy żaden niemiecki biskup”.
Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zatwierdziło rezolucję „Współpraca międzynarodowa w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, środków zaradczych i pomocy dla ofiar przemocy seksualnej”, która promuje aborcję, tzw. prawa reprodukcyjne i język oparty na ideologii gender. Polska od początku poparła rezolucję, nie kwestionując kwalifikacji aborcji jako prawa człowieka.
18 września w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "I ślubuję Ci", które nawiązuje do słów przysięgi małżeńskiej i przypomina o wadze i znaczeniu instytucji małżeństwa. Organizatorzy chcą tym samym promować wierność małżeńską i szacunek do tradycyjnego pojmowania miłości pomiędzy kobietą a mężczyzną.
O dążeniach młodych Europejczyków, wyzwaniach stojących przed Unią Europejską a także o pełnym poparciu UE dla Ukrainy mówiła 27 sierpnia w Taizé przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Podkreśliła między innymi, że Ukraińcy walczą o swoje przetrwanie, ale także o wartości europejskie.
Do uczenia się pokory, jako warunku doświadczenia miłosierdzia i radości, a także krzewienia przebaczenia, pokoju i pojednania zachęcił papież podczas Mszy św. na dziedzińcu bazyliki Santa Maria in Collemaggio w L’Aquili.
"Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony". Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.
- Nie zabraknie nam chleba, jeśli będzie on szanowany i uczciwie dzielony - mówił abp Wojciech Polak podczas dożynek archidiecezjalnych w Janikowie (archidiecezja gnieźnieńska). Prymas apelował o niemarnowanie żywności, odpowiedzialną politykę informacyjną mediów i potępił wykorzystywanie inflacji do nieuczciwych praktyk handlowych.
ONZ zażądała od Rosji natychmiastowego wycofania się z terenu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał, że Ukraina znajduje się o krok od katastrofy atomowej. Zaapelował o międzynarodowe wsparcie i zapewnił, że ukraińskie władze robią wszystko, by nie dopuścić do awarii na terenie kontrolowanego przez Rosjan zakładu. „Ostrzeliwując elektrownię, wróg chce doprowadzić do globalnej katastrofy” – powiedział w piątek 26 sierpnia w swoim codziennym orędziu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk.
W Watykanie trwa, zwołane przez papieża, zebranie Kolegium Kardynalskiego - konsystorz publiczny. Podczas homilii Franciszek mówił do kardynałów o konieczności życia ogniem Ducha Świętego, by móc odważnie troszczyć się zarówno o rzeczy wielkie, jak i małe.
W sobotę 27 sierpnia papież Franciszek włączy do Kolegium Kardynalskiego 20 purpuratów, w tym 16 poniżej 80. roku życia, posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Całkowita liczba kardynałów wzrośnie z 207 do 227, z których 132 będzie mogło wybierać następcę św. Piotra.
W sobotę 27 sierpnia odbędzie się zwołane przez papieża zebranie Kolegium Kardynałów, zwane konsystorzem, podczas którego Ojciec Święty włączy do Kolegium Kardynalskiego 20 purpuratów, w tym 16 poniżej 80. roku życia, posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Natomiast 29 i 30 sierpnia w Nowej Auli Synodalnej zgromadzą się na konsystorzu nadzwyczajnym wszyscy kardynałowie, aby „zastanowić się nad nową konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium”, o reformie Kurii Rzymskiej.
Znowelizowany statut Konferencji Episkopatu Polski pozwala, aby funkcję sekretarza generalnego KEP pełnił zwykły ksiądz. Umożliwi też – w sytuacjach nadzwyczajnych - obrady tego gremium w formie on-line. Nowelizacja dokumentu została przyjęta wczoraj przez Radę Biskupów Diecezjalnych, a do wprowadzenia w życie wymaga jeszcze „recognitio” (przejrzenia) przez Stolicę Apostolską.
Po wczorajszej wypowiedzi papieża Franciszka, dotyczącej śmierci Darii Duginy, która wywołała wiele kontrowersji i skutkowała wezwaniem nuncjusza apostolskiego na Ukrainie przez tamtejsze MSZ, dziś dyrektor redakcyjny Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej tłumaczy słowa papieża w specjalnym oświadczeniu.
Losy Europy i świata są w rękach Boga, a Maryja jest naszą nadzieją, pociechą i wsparciem, przypomniał na Jasnej Górze Prymas Polski. Abp Wojciech Polak wraz z przedstawicielami Episkopatu celebruje główną Sumę odpustową w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
Diecezjalną Procesją Maryjną z Archikatedry św. Rodziny na Jasną Górę rozpoczęły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej. Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski a kazanie wygłosił bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki.
Do Matki też na... rolkach. 47 osób przyjechało z Warszawy Bemowa. Wśród nich pielgrzymi z całej Polski, a nawet z zagranicy. - Do Boga przez ręce Maryi, czyli przez Jasną Górę. To przeżycie duchowe i sportowe - twierdzi 75-letni p. Zygmunt, najstarszy z uczestników wyprawy.
Ukraińskie MSZ wezwało nuncjusza apostolskiego na Ukrainie arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, by wyrazić rozczarowanie słowami papieża Franciszka o Darii Duginie, córce ideologa „rosyjskiego świata” Aleksandra Dugina, która zginęła w zamachu w Moskwie.
Papież Franciszek oświadczył, że zamierza odwiedzić rządzoną przez komunistów Koreę Północną, jeśli otrzyma zaproszenie od władz w Pjongjangu. Wynika to z zapowiedzi wywiadu udzielonego 24 sierpnia południowokoreańskiemu nadawcy publicznemu KBS, który ma zostać wyemitowany jutro 26 sierpnia.