O co wspólnie apelowali przywódcy religijni na koniec Kongresu w Kazachstanie? Wiadomości
O co wspólnie apelowali przywódcy religijni na koniec Kongresu w Kazachstanie?

Wzywamy światowych przywódców do porzucenia wszelkiej agresywnej i destrukcyjnej retoryki, która prowadzi do destabilizacji świata oraz do zaprzestania konfliktów i rozlewu krwi we wszystkich zakątkach naszego świata - głosi deklaracja końcowa VII Kongresu Zwierzchników Religii Światowych i Tradycyjnych, jaki odbył się w dniach 13-15 września w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie. Udział w nim wziął m.in. papież Franciszek.

Wiadomości
Naczelny rabin Polski upomina się o prześladowanych chrześcijan: Dziś obowiązkiem Żydów jest stać razem z chrześcijanami

- Obowiązkiem Żydów jest stać razem z chrześcijanami i walczyć o ich wolność religijną na świecie – mówił Michael Schudrich w trakcie debaty naukowej w Sieradzu. Przesłanie naczelnego rabina Polski z uznaniem przyjął ks. prof. Waldemar Cisło. - Żydzi wiedzą, co znaczy patrzeć na swoje zniszczone świątynie - podkreślił dyrektor polskiej sekcji PKWP. - Z tym samym dziś zderzają się chrześcijanie na Bliskim Wschodzie – mówił.

Wiadomości
Papież na zakończenie Kongresu w Kazachstanie: Prosimy was, w imię Boga i dla dobra ludzkości…

Do budowania przyszłości, pamiętając o transcendencji i braterstwie, oddając cześć Bogu i akceptując bliźniego, zachęcił Ojciec Święty na zakończenie VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtan.

Abp Polak: Krzyż to nie jest przedmiot. Krzyż to miłość Wiadomości
Abp Polak: Krzyż to nie jest przedmiot. Krzyż to miłość

„Krzyż to nie jest przedmiot, który należy umieścić tu czy tam, ładniejszy, niezbyt ładny, bardziej antyczny, nowocześniejszy. Krzyż to miłość. Ile razy patrzymy na krzyż, znajdujemy tę miłość i w niej, a nie w cierpieniu, mamy naśladować Chrystusa” - mówił w święto Podwyższenia Krzyża Świętego abp Wojciech Polak.

Nie przyzwyczajajmy się do wojny, nie ulegajmy jej nieuchronności. Papież celebrował Mszę św. w Kazachstanie Wiadomości
"Nie przyzwyczajajmy się do wojny, nie ulegajmy jej nieuchronności". Papież celebrował Mszę św. w Kazachstanie

- Módlmy się, abyśmy dzięki łasce Bożej stawali się coraz bardziej chrześcijanami: radosnymi świadkami nowego życia, miłości, pokoju – powiedział Franciszek podczas Mszy św. na placu Expo w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie. Wzięło w niej udział kilka tysięcy wiernych z wszystkich krajów Azji Środkowej, obok Kazachstanu, z Tadżykistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, Mongolii oraz z Rosji. Wśród koncelebransów był przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Cyryl: Skoro na czele ojczyzny i wojska [stoi] człowiek święty, a nawet jeśli nie święty, ale wierzący, to... Wiadomości
Cyryl: Skoro na czele ojczyzny i wojska [stoi] człowiek święty, a nawet jeśli nie święty, ale wierzący, to...

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl I zwrócił się do Rosjan w kazaniu wygłoszonym w stołecznym soborze Trójcy Świętej. Prawosławny hierarcha apelował o modlitwę za rosyjskie władze, szczególnie za Władimira Putina, a także za dowodzących armią.

Aleksandra Jakubiak: Podwyższenie Krzyża Świętego Wiadomości
Aleksandra Jakubiak: Podwyższenie Krzyża Świętego

"A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski»" (J 19, 17-19).

Kolosalny udział polskich parafii w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego Wiadomości
Kolosalny udział polskich parafii w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego

Znaczna część działalności trzeciego sektora w Polsce związana jest z aktywnością parafii. W kraju działa ponad 65 tys. organizacji przyparafialnych, których beneficjentami są m.in. dzieci i młodzież, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, ubodzy i zmagający się z uzależnieniami. Choć działalność przyparafialnych organizacji charytatywnych w niemal połowie przebiegała we współpracy z instytucjami publicznymi, zaledwie 8,4% z nich otrzymało wsparcie finansowe ze środków publicznych. Trwa organizowany przez KAI konkurs „Aktywna parafia 2002”, którego celem jest ukazanie wielostronnej działalności ewangelizacyjnej i prospołecznej polskich parafii.

Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie. Modlitwa w każdym kościele w Europie Wiadomości
Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie. Modlitwa w każdym kościele w Europie

Niedługo minie siedem miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W tym czasie dokonywano nie tylko ataków na strategiczne obiekty wojskowe, ale bombardowano także całe miasta i eksterminowano ludność cywilną. Dziś Europa, w wyrazie jedności z narodem ukraińskim, przeżywa Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie.

Wiadomości
Franciszek wezwał przywódców religii do pielęgnowania braterstwa

Świat oczekuje od nas autentycznej religijności i braterskiej przyjaźni powiedział Ojciec Święty podczas otwarcia VII Kongresu Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtan.

Papież w Kazachstanie:  Przybywam, aby nagłośnić wołanie błagających o pokój Wiadomości
Papież w Kazachstanie: Przybywam, aby nagłośnić wołanie błagających o pokój

Potrzebujemy przywódców, którzy na szczeblu międzynarodowym umożliwią narodom wzajemne zrozumienie – powiedział papież Franciszek podczas spotkania z władzami Kazachstanu w pierwszym dniu swej trzydniowej wizyty apostolskiej w tym kraju.

„Nie znajduję słów potępienia dla takiego nakazu”. Przewodniczący Episkopatu o aborcji Wiadomości
„Nie znajduję słów potępienia dla takiego nakazu”. Przewodniczący Episkopatu o aborcji

– Trudno jest mówić o aborcji jako o prawie, które wynika z wolności kobiety, gdyż dotyczy ona życia drugiej osoby, czyli poczętego dziecka – powiedział abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Zdecydowanie też sprzeciwił się wymaganiu od kandydatów na posłów akceptacji aborcji na życzenie do 12. tygodnia, co nazwał rodzajem „terroryzmu partyjnego”.

Papież rozpoczął trzydniową wizytę apostolską w Kazachstanie Wiadomości
Papież rozpoczął trzydniową wizytę apostolską w Kazachstanie

Papież Franciszek rozpoczął trzydniową wizytę apostolską w Kazachstanie. Samolot z papieżem na pokładzie wylądował na lotnisku w stolicy tego kraju, Nur-Sułtanie o godzinie 13.20 czasu polskiego.

wideo
Ewangelia na XXIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Bóg szuka zagubionych. Komentarz ks. Marek Studenski.

Wiadomości
Indie: Matka Teresa niewygodna dla polityki

Pomimo tego, że pamięć o Matce Teresie ciągle żywa jest wśród mieszkańców Indii, jej osoba i dzieło są bardzo nie na rękę obecnym rządzącym. Zamknięto już wiele ośrodków. Trwają także szykany wobec chrześcijan i innych mniejszości religijnych w tym kraju.

Franciszek: Bóg pragnie, byśmy byli otwarci na tych, którzy się od Niego oddalili Wiadomości
Franciszek: Bóg pragnie, byśmy byli otwarci na tych, którzy się od Niego oddalili

O potrzebie wrażliwości na te osoby, których nie ma we wspólnocie Kościoła mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielą modlitwą „Anioł Pański”.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Czy propozycja niemieckiej Drogi Synodalnej uzdrawia? Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Czy propozycja niemieckiej Drogi Synodalnej uzdrawia?

„Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia” (Łk 15, 7).

Apel pakistańskich biskupów: „Nie zostawiajcie nas samych w godzinie cierpienia Wiadomości
Apel pakistańskich biskupów: „Nie zostawiajcie nas samych w godzinie cierpienia"

W wyniku najpotężniejszej od lat powodzi jedna trzecia terytorium Pakistanu znalazła się pod wodą. Pół miliona ludzi straciło domy. Miejscowi biskupi zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej o pomoc. „Nie zostawiajcie nas samych w tej godzinie cierpienia, w której potrzebujemy pomocy” – napisali w przejmującym oświadczeniu.

Wiadomości
Papież: nauka powinna się „rozbroić” i służyć pokojowi

„Pozytywne rezultaty nauki w XXI wieku będą zależały w dużej mierze od zdolności naukowców do szukania prawdy i takiego zastosowania odkryć, aby służyły temu, co sprawiedliwe, szlachetne, dobre i piękne” – powiedział Franciszek podczas audiencja dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk. Tematem spotkania jest nauka jako baza rozwoju ludzkiego, pokoju oraz zdrowia na ziemi.

Niemiecka droga synodalna przyjęła teksty wzywające do zmiany nauczania Kościoła Wiadomości
Niemiecka "droga synodalna" przyjęła teksty wzywające do zmiany nauczania Kościoła

Tylko ośmiu niemieckich biskupów uczestniczących w czwartym zgromadzeniu generalnym „drogi synodalnej” we Frankfurcie nad Menem głosowało przeciwko tekstowi podstawowemu wzywającemu Ojca Świętego do „ponownej oceny homoseksualizmu”. Kolejnych ośmiu biskupów wstrzymało się od głosu, natomiast 40 z 56 obecnych biskupów - ponad 83 procent - opowiedziało się za taką „ponowną oceną”.

Emerytury
Stażowe