Adoro te devote – adoruję pobożnie – te słowa św. Tomasza z Akwinu będą towarzyszyć posłudze biskupiej abp. Tomasza Grysy. Sakrę biskupią przyjął w katedrze poznańskiej w uroczystość Wszystkich Świętych z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina.
Świętość nie jest zarezerwowana dla wybrańców i nie jest też dodatkiem czy przestrzenią, w którą wchodzimy po pracy. Świętość to nasza codzienność - powiedział abp Józef Kupny w orędziu wyemitowanym w poniedziałek wieczorem w Programie 1 TVP w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych. Metropolita wrocławski zaznaczył, że święci żyją blisko nas: to rodzice opiekujący się dziećmi, ludzie doświadczający cierpienia i ich opiekunowie, wreszcie uchodźcy uciekający przed wojną na Ukrainie.
1 listopada Kościół katolicki wspomina wszystkich świętych: wyniesionych na ołtarze i otaczanych kultem oraz anonimowych, bezimiennych i nikomu nieznanych. Uroczystość Wszystkich Świętych jest radosnym świętem tych, którzy po ziemskiej wędrówce zaznają radości wiecznego życia z Bogiem. Tego dnia – doświadczamy też znaczenia „communnio sanctorum” – tajemnicy wielkiej wspólnoty świętych, na których wstawiennictwo zawsze możemy liczyć.
Modlitwa i czuwanie przy relikwiach świętych, Korowody Świętych a także Bale Wszystkich Świętych dla dzieci – w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych tego rodzaju inicjatywy pojawiają się w bardzo wielu polskich parafiach. To zapoczątkowana niedawno tradycja, której rozwój zahamowała nieco epidemia koronawirusa. Teraz odżywa na nowo.
Bp Szymon Stułkowski kanonicznie objął dziś diecezję płocką. Odbyło się to w bazylice katedralnej płockiej, zgodnie z kan. 382 § 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej o nominacji bp. Stułkowskiego na biskupa płockiego przez papieża Franciszka odczytał ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.
Starałam się w ostatnich dniach nie podejmować tematyki Halloween, bo stanowi ona przedmiot rokrocznej nawalanki, w dziedzinie której powiedziano już chyba wszystko, a czas ten powinien być, w moim odczuciu, poświęcony radości otwarcia się na rzeczywistość obcowania świętych i na wspólną ze świętymi modlitwę za tych, którzy sami sobie pomóc już nie mogą i powinni móc liczyć na nas i naszą o nich pamięć.
Kościół potrafiący odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata, ofiarujący ludziom „raczej doświadczenie zbawienia niż doktrynę”, będący „schronieniem dla osób zranionych i złamanych, a nie instytucją dla doskonałych” – to niektóre z postulatów, które znalazły się w dokumencie roboczym etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2021-2024, ogłoszonym 27 października br. w Watykanie. Zebrane w czasie diecezjalnej fazy procesu synodalnego opinie wiernych wskazują na potrzebę zastąpienia klerykalizmu współuczestnictwem i współodpowiedzialnością wszystkich ochrzczonych. Wyrażają przekonanie, że „jeśli Kościół nie będzie synodalny, nikt nie będzie się czuł w nim naprawdę u siebie”.
W bazylice Świętej Trójcy abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. z okazji 800-lecia przybycia św. Jacka do Krakowa. W homilii przypomniał historię pierwszych polskich dominikanów - św. Jacka i bł. Czesława. Zwrócił też uwagę, że historia czasów, w których żyli - choć odległa, wydaje się bliska ze względów na podobieństwo problemów, m.in. tych związanych z rozpowszechnianymi błędami antropologicznymi.
"Zacheuszu, zejdź prędko...". Komentarz o. Norbert Oczkowski OP.
Chrześcijanie nie mogą patrzeć na innych z góry, osądzając, wyszydzając i wykluczając, lecz muszą akceptować człowieka, pomimo jego słabości, ze współczuciem szukać zagubionych – stwierdził Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
„Nie są to słowa, ani nie jest to mowa, których by dźwięku nie usłyszano” (Ps 19, 4).
Legendy i urojenia odgrywają ważną rolę w psychice Rosjan i wywarły znaczący wpływ na decyzje Władimira Putina w sprawie wojny na Ukrainie. Taki pogląd wyraziła Anna Moroz, urodzona w Rosji psycholog–terapeuta, która przez ponad 10 lat pomagała imigrantom rosyjskim przystosować się do życia w Stanach Zjednoczonych. Jej zdanie przywołuje dziennikarz A. Craig Copetas, były wysłannik kilku amerykańskich magazynów i agencji w Moskwie a obecnie wykładowca sowietologii i rusycystyki na uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.
Dziś Stolica Apostolska poinformowała o nominacji nowego biskupa pomocniczego w diecezji opolskiej. Został nim ks. Waldemar Musiał, dotychczasowy dyrektor wydziału duszpasterskiego opolskiej kurii.
W tym roku papież Franciszek przyłączył się do dzieci, które w zeszłym tygodniu na całym świecie odmawiały różaniec w intencji pokoju w ramach dorocznej kampanii promowanej przez papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie Franciszek skupił się na zjawiskach strapienia i smutku. Papież zwrócił się także z prośbą do Polaków.
Amerykański Kościół zareagował na kontrowersyjne - jak na katolika - oświadczenie prezydenta Bidena w sprawie jego programowych priorytetów.
W wieku globalizacji i rozmywania granic między dobrem a złem przed Rosją stoi szczególna misja – pomóc ludzkości odsunąć jej apokaliptyczny koniec. Taki pogląd wyraził patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, otwierając 25 października w Moskwie XXIV Światowy Ludowy Sobór Rosyjski. Podkreślił rolę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w tym procesie.
- Obecna wojna jest to walka w obronie najbardziej podstawowych europejskich wartości, takich jak godność człowieka, wolność, prawo narodów do samostanowienia i jest to walka w obronie demokracji – mówi w rozmowie z KAI abp Epifaniusz, metropolita kijowski i całej Ukrainy, zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Dodaje, że jest przekonany, że „Ukraina zwycięży, gdyż jesteśmy po stronie Prawdy. A gdzie jest Prawda jest Bóg, a gdzie Bóg tam i zwycięstwo”.
Sprawa o molestowanie, przemoc i gwałty głośna była w zeszłym roku w całej Polsce. Dominikanin o. Paweł M. został niedawno skazany na 4 lata bezwzględnego pozbawienia wolności za molestowanie i gwałt na zakonnicy. Proceder ten miał miejsce w okresie od maja 2011 do sierpnia 2018 r.
Demokratyczna Republika Konga jest obecnie miejscem ogarniętym walkami rebeliantów z rządem. Na terenie objętym konfliktem misję prowadzą m.in. polskie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, które w tej chwili znalazły się z bardzo trudnym położeniu.