Brak troski o dobro wspólne, szkalowanie i znieważanie polskiej tradycji narodowej przybiera niekiedy formę zdrady Polski, poprzez przedkładanie obcych interesów nad sprawy ojczyzny - powiedział dziś bp Zbigniew Zieliński. Biskup koadiutor diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przewodniczył Mszy św. za ojczyznę w konkatedrze w Kołobrzegu. Biskup koadiutor diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Zbigniew Zieliński przewodniczył Mszy św. za ojczyznę w konkatedrze w Kołobrzegu. W wypełnionej bazylice w uroczystości wzięli udział także przedstawiciele parlamentu oraz władz samorządowych z prezydent Kołobrzegu Anną Mieczkowską.
- Stajemy dzisiaj z miłością do Ojczyzny – mówił biskup Marek Solarczyk, który w Święto Niepodległości celebrował Mszę świętą w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Druga część obchodów odbyła się w Rynku, przy Pomniku Czynu Legionów z udziałem wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza.
W warunkach braku niezależnych polskich instytucji, to Kościół stał się opoką polskości. Dla pokoleń Polaków żyjących w czasach zaborów był on najsilniejszą instytucją społeczną zastępującą rodzime struktury państwowe – mówił podczas Święta Niepodległości abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że w trzech zaborach, gdzie przez dziesiątki lat wytworzyły się odmienne porządki prawne i odmienne struktury społeczne, to właśnie wiara i Kościół katolicki jednoczyły Polaków.
“Wspólnota chrześcijańska, która kiedyś istniała w Afganistanie rozpierzchła się” - powiedział w rozmowie z KAI ojciec Giovanni Scalese, barnabita, rektor misji “sui iuris” w Afganistanie. Z żalem wyznał, że teraz już się nie mówi o Afganistanie. „Mam nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje, że kraje zachodnie nawiążą stosunki dyplomatyczne z nowym rządem, jakiegokolwiek koloru on by nie był. Dyplomacja istnieje, żeby utrzymywać kontakty ze wszystkimi” – powiedział włoski barnabita.
9 listopada papież-senior Benedykt XVI przyjął arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka w klasztorze Mater Ecclesiae. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego złożył Benedyktowi XVI i arcybiskupowi Georgowi Gänsweinowi raport o trudnej sytuacji humanitarnej na Ukrainie - poinformowała agencja prasowa ACI Stampa.
W Narodowe Święto Niepodległości kard. Kazimierz Nycz przewodniczyć będzie Msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem władz państwowych rozpocznie się o godz. 10:00. Metropolita warszawski wraz z prezydentem RP zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku.O godz. 17:00 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert “Requiem dla świata”.Pochówek prezydentów Następnego dnia, w sobotę 12 listopada, odbędą się uroczystości złożenia doczesnych szczątków trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.O godz. 14:45 do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną przywiezione urny z prochami, a o godz. 15:00 rozpocznie się Msza święta, której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi metropolita warszawski.Po jej zakończeniu oraz przemówieniach premiera i Prezydenta RP doczesne szczątki trzech prezydentów spoczną w Mauzoleum, które powstaje w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej. W tym miejscu zostanie również pochowany Ryszard Kaczorowski z małżonką, którzy obecnie spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków.W hołdzie dla Prezydentów RP o godz. 16:30 zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej.Uroczystości pogrzebowe trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie zwieńczą obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. archwwa / Warszawa Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej. Homilię wygłosi biskup polowy Wiesław Lechowicz. Dzień później, 12 listopada, odbędzie się pochówek trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźstwie. Msza święta pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego rozpocznie się o godz. 15:00.
Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed tłumieniem pamięci o zagładzie Żydów i okrucieństwach epoki nazizmu. Według niedawnego sondażu 49 proc. Niemców chciałoby „grubej kreski” odcinającej od nazistowskiej przeszłości - przypomniał Schuster w artykule zamieszczonym w niemieckim dzienniku "Süddeutsche Zeitung" 9 listopada, dniu upamiętniającym początek pogromu Żydów w nazistowskich Niemczech zainicjowany przez hitlerowskie władze w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r.
Ambasador Federacji Rosyjskiej przy Stolicy Apostolskiej potwierdził, że papież Franciszek pomógł ułatwić niedawną wymianę więźniów z Ukrainą i stwierdził, że Watykan jest gotowy pełnić rolę mediatora między Ukrainą a Rosją.
W miejscowości Kachia lga, w centralnej Nigerii, uprowadzono księdza. W państwie tym można mówić o prawdziwej pladze tego procederu, bowiem w samym 2022 roku, według oficjalnych źródeł, porwano już dwudziestu trzech duchownych.
Jezuita o. Józef Andrasz w „Dzienniczku” świętej siostry Faustyny jest wspominany 59 razy. Był jej pierwszym kierownikiem duchowym i ostatnim kierownikiem duchowym. Napisał pierwszą książkę o Bożym Miłosierdziu. Miał jeszcze kilka penitentek o wyraźnym rysie mistycznym, które prowadził do Jezusa z niezwykłą roztropnością. Mógłby być patronem kierowników duchowych, na których jest dzisiaj wielkie zapotrzebowanie – uważa wicepostulator procesu beatyfikacyjnego o. Andrasza, o. Mariusz Balcerak SJ.
W związku z dyskusją wokół kolejnych odcinków reportażu „Bielmo” Marcina Gutowskiego, przypominamy źródłową analizę ukazującą postawę i dokonania Jana Pawła II wobec problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele.
„Niech ta znacząca rocznica wzbudzi we wszystkich wdzięczność wobec Boga i umocni zaangażowanie na rzecz braterstwa, ochrony życia i godności osoby ludzkiej w waszym kraju i na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w sąsiedniej Ukrainie” – powiedział papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, odnosząc się do przypadającego 11 listopada Święta Niepodległości.
Stolica Apostolska opublikowała orędzie papieża na Franciszka na - przypadający w najbliższą niedzielę - VI Światowy Dzień Ubogich. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa nawiązujące do Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian: "Chrystus dla was stał się ubogim".
Rada Pedagogiczna Instytutu Teologii Prawosławnej Saint-Serge (św. Sergiusza) w Paryżu zareagowała na szereg teologicznych błędów promowanych w dobie wojny rosyjsko-ukraińskiej przez patriarchę Cyryla I. Choć formalnie imię zwierzchnika Patriarchatu Moskiewskiego w komunikacie nie pada, to Rada odpowiada wprost na upubliczniane poglądy patriarchy moskiewskiego.
– Skończyliśmy pierwszą redakcję translacyjną całości Mszału Rzymskiego. Patrząc optymistycznie, nowy przekład Mszału powinien się ukazać w wersji papierowej najwcześniej za cztery lata – mówi przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bp Piotr Greger. Komisja obradowała 7-8 listopada w gmachu Konferencji Episkopatu Polski.
W budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 7 i 8 listopada br. obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Pracom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.
- Nie ma i nie może być bezkarności biskupów – napisali członkowie Konferencji Biskupów Francji (CEF) w przesłaniu ogłoszonym na zakończenie jej 90. Zgromadzenia Plenarnego. Obradowało ono w Lourdes w dniach 3-8 listopada.
Sekretarz generalny Konferencji Południowoafrykańskich Biskupów Katolickich ks. Hugh O'Connor skrytykował rząd w Pretorii za jego politykę sprzyjającą Rosji.
- Nie jest trudno ulec pokusie dostosowywania Dobrej Nowiny do obecnie panującej kultury, mód czy wyzwań, czytania jej w taki sposób, by to było wygodne, popularne i niekontrowersyjne – mówił bp Damian Muskus OFM podczas uroczystości odpustowych w parafii Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach. Jak podkreślał, tak czytane prawdy wiary ulegają spłyceniu i zbanalizowaniu.
Wiara w zmartwychwstanie. Komentarz ks. Marek Studenski.