Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów bp Georg Bätzing dokonał zróżnicowanego bilansu kontrowersyjnych rozmów w Rzymie na temat reform kościelnych w swoim kraju. Na konferencji prasowej 19 listopada powiedział, że po wizycie ad limina niemieckiego episkopatu wraca do domu „z ulgą i z niepokojem”. Natomiast zdaniem świeckiej inicjatywy „Neuer Anfang”. zadaniem biskupów po powrocie do Niemiec będzie "uporządkowanie całego tego bałaganu, jakim stały się postulaty "Drogi Synodalnej"
„Do spojrzenia na samych siebie, by pójść drogami zaufania i wstawiennictwa, by stać się sługami, by królować wraz z Jezusem zachęcił papież podczas Mszy św. sprawowanej w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w katedrze w Asti, mieście w Piemoncie, z którego jego ojciec wyruszył do Argentyny.
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Komentarz o. Adam Szustak OP.
„… wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: «Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?». Jezus mu odpowiedział: «Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później będziesz to wiedział». Rzekł do Niego Piotr: «Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał». Odpowiedział mu Jezus: «Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną»” (J 13, 4-8).
Były prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, o. Wojciech Ziółek SJ, opublikował na łamach portalu Deon.pl swoje "Dopowiedzenie" do sprawy wykorzystywania seksualnego młodych kobiet przez jezuitę o. Macieja Sz.
Na podłodze leżał krzyż, a na ścianach były wydrapane modlitwy torturowanych więźniów: „Boże, daj siłę”, „Módl się do Boga za nami”, „Panie Boże, zbaw i zachowaj”. W wyzwolonym 11 listopada obwodzie chersońskim odnaleziono 11 miejsc zatrzymań, w tym 4 sale tortur, w których przetrzymywano osoby, które odmówiły współpracy z okupantem. Ludność była torturowana w piwnicach domów prywatnych, placówkach oświatowych, a także w sklepie spożywczym.
Zmarł o. Stanisław Jarosz, paulin, Krajowy Moderator Dzieła Duchowej Adopcji. Pełniąc różne funkcje i posługi w Zakonie Paulinów był niezwykle zaangażowany w obronę życia dzieci nienarodzonych przez modlitwę różańcową. Przez wiele lat związany z Jasną Górą. Miał 69 lat, 43 lata życia kapłańskiego. Krajowym Moderatorem Dzieła Duchowej Adopcji został mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski w 2017 r.
19 listopada br. Ojciec Święty mianował Polaka ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, dotychczasowego ordynariusza diecezji Morombe, bp. Zygmunta Robaszkiewicza, biskupem diecezji Mahajanga na Madagaskarze.
Na impas, w jakim znaleźli się niemieccy po wizycie ad limina Apostolorum, wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach agencji CNA Deutsch Martin Grünewald.
Dziś liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózki, 16-latki, która broniąc się przez gwałtem poniosła śmierć męczeńską z rąk rosyjskiego żołnierza. W 1987 roku papież Jan Paweł II włączył ją do grona błogosławionych Kościoła katolickiego. Karolina jest obecnie patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz diecezji rzeszowskiej. Raz w miesiącu w lesie, w którym dokonało się uprowadzenie, ucieczka i zamordowanie Karoliny odbywa się Droga krzyżowa.
Zachęcam wiernych do lektury Stanowiska Rady Stałej KEP wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich, a przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie, który zostanie odczytany w kościołach w niedzielę 20 listopada br.
O sytuacji międzynarodowej i zagrożeniach dla pokoju, ale także o wzruszeniu związanym z weekendową wizytą w Asti, skąd jego ojciec wyruszył do Argentyny, mówi Papież Franciszek w wywiadzie dla dziennika „La Stampa” przeprowadzonym przez Domenico Agasso.
Prawa ręka proboszcza, bardzo oczytana, zaangażowana w katechizację wiernych – wspominamy dziś bł. Karolinę Kózkówkę. – Nie przemawia teoretycznie, ale praktycznie. Pokazuje, jak bronić wartości, które są dla nas najcenniejsze: wolności, godności, czystości i bycia szczęśliwym tam, gdzie się jest – podkreśla ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.
„Wojownicy Maryi, zgromadzenie kilku tysięcy mężczyzn, jest niewątpliwie fenomenem duszpasterskim, zasługującym na uznanie, niemniej nauczanie ks. Dominika Chmielewskiego wymaga korekty” – informuje Komisja Nauki Wiary KEP w oświadczeniu przekazanym KAI. Z dokumentu dowiadujemy się, że „ks. Dominik Chmielewski działający w porozumieniu ze swoją władzą zakonną pragnie być wierny nauce Kościoła i zastosuje się do krytycznych uwag, zawartych we wspomnianej opinii teologicznej”.
Trwa tzw. „czerwony tydzień” – do 23 listopada fasady niektórych kościołów na całym świecie będą oświetlone na czerwono, aby zwrócić uwagę na cierpienia chrześcijan. - Prześladowań nie charakteryzuje regres, wręcz przeciwnie, charakteryzują je okoliczności pogorszenia, zwłaszcza w pewnych rejonach globu – mówi dyrektor włoskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Alessandro Monteduro. Organizacja wydała właśnie specjalny raport o sytuacji na świecie.
Papież Franciszek przyjął w czwartek na audiencji członków Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) z okazji ich wizyty ad limina Apostolorum. "Dwugodzinne spotkanie miało formę otwartej rozmowy, w której biskupi mogli zgłaszać swoje pytania i problemy, a papież odpowiadał na nie indywidualnie" – czytamy w komunikacie niemieckiego episkopatu po audiencji
Papież Franciszek mianował 38-letniego Brazylijczyka Gleisona De Paula Souzę sekretarzem jednego z największych urzędów Kurii Rzymskiej. Nowy "numer dwa" Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia ma wykształcenie teologiczne i filozoficzne. W przeszłości był seminarzystą w zgromadzeniu księży orionistów. Obecnie jest mężem, ojcem i najmłodszym sekretarzem w Kurii Rzymskiej.
O konieczności rozpoznawania znaków czasu jako wyzwaniu życia chrześcijańskiego mówił podczas porannej Mszy św. u grobu św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej abp Adam Szal. Metropolita przemyski przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii, którą sprawowali wraz z nim między innymi kardynał Konrad Krajewski, metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki oraz biskup pomocniczy charkowsko- zaporoski Jan Sobiło. Przy tej okazji przypomniał świadectwo sług Bożych Jana i Wiktorii Ulmów z Markowej.
„Łączenie Jana Pawła II z białym suprematyzmem i szowinizmem przyjąłem jako osobistą obelgę”. Tak Abraham Foxman, długoletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL), skomentował działania ruchu „White Lives Matter” (Białe Życia Mają Znaczenie), promującego wyższość białej rasy, jakoby gnębionej i prześladowanej. Slogan tego „białego” ruchu afroamerykański raper i celebryta Kanye West zaczął pokazywać na czarnych koszulach, a do personifikacji jego przesłania wykorzystał św. Jana Pawła II.
Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny (nazaretanki) wydało oświadczenie w sprawie podejrzeń znęcania się przez należącą do tego zgromadzenia siostrę zakonną-katechetkę nad jednym z dzieci w szkole podstawowej. - Siostra katechetka nie przyznała się do zarzucanych jej medialnie czynów, sama zawnioskowała o udzielenie jej bezpłatnego urlopu, by nikt nie zarzucił jej, że wpływa na wyjaśnienie tej sprawy - informują nazaretanki. Podkreślają jednak, że na chwilę obecną znają sprawę tylko z mediów. W zgromadzeniu trwa postępowanie wyjaśniające.