CDU-CSU w butach PiS...
Piszę te słowa w Brukseli. Paręnaście godzin temu miała tu miejsce kolejna, zakrojona na wielką skalę policyjna obława w samym centrum stolicy, w tzw. dzielnicy europejskiej, tuż obok miejsca, w którym mieszczą się instytucje UE. W ciągu ostatnich dni była to druga tego typu akcja – po ataku nożownika w samym sercu „dzielnicy europejskiej”, na stacji metra Schumann.
Pani Paulina od lat wyczekiwała z mężem pierwszego dziecka. Gdy dwa lata temu poroniła, była załamana. Marzenia o rodzicielstwie stanęły pod znakiem zapytania. W październiku ubiegłego roku dowiedziała się jednak, że jest w kolejnej ciąży. Niestety, radość nie trwała długo. Już na pierwszej wizycie lekarz ginekolog powiedziała pani Paulinie, że dziecko nie żyje. Matka została skierowana do szpitala na aborcję martwego płodu. Była zdruzgotana, nie chciała jednak dać za wygraną i nie zaufała dramatycznej diagnozie. Wierzyła, że dziecko żyje… i miała rację!
CHWAŁA BOHATEROM, HAŃBA DLA...
ANITA POD MOSTEM, A KOLARZE...
Kwestia aborcji pozostaje przedmiotem ożywionej debaty publicznej. W ciągu ostatnich 30 lat przeprowadzano liczne badania opinii społecznej na ten temat. Ich wyniki pokazują, że poparcie dla aborcji eugenicznej od 1992 r. spadło, a jego wzrost notowano jedynie incydentalnie. Większość Polaków nie popiera także tzw. aborcji na życzenie oraz aborcji motywowanej trudną sytuacją matki. Chwilowy wzrost poparcia dla aborcji notowano po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. zakazującym aborcji eugenicznej. Później jednak akceptacja dla aborcji zaczęła spadać, w przypadku niektórych przesłanek osiągając nawet niższy poziom niż przed orzeczeniem. Od wyników większości sondaży znacząco odbiegają rezultaty badania przeprowadzonego na zlecenie lewicowego portalu OKO.press. Wynika z nich, że poparcie dla aborcji miałoby być w Polsce zdecydowanie wyższe. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę porównawczą badań opinii publicznej na ten temat.
Sofia w cieniu rosyjskich wpływów
STIRLITZ, BRUNNER I... SANTOS
Instytut Ordo Iuris przedstawił propozycje zmian legislacyjnych z zakresu wolności sumienia i religii. Eksperci Instytutu przygotowali trzy projekty ustaw dotyczące klauzuli sumienia, zabezpieczenia opieki duszpasterskiej dla pacjentów oraz sposobu wprowadzania norm przeciwepidemicznych przez wspólnoty religijne. Ordo Iuris postuluje, aby planowana reforma nauczania religii i etyki w szkołach została połączona z wprowadzeniem możliwości zdawania religii na maturze. Instytut wskazuje także na kwestie wymagające szerokiej debaty publicznej poprzedzającej zmiany: modyfikację modelu przyznawania uprawnień wspólnotom religijnym oraz restytucję majątku kościelnego wraz z likwidacją Funduszu Kościelnego. Propozycje zostały przedstawione podczas konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z Katolicką Agencją Informacyjną w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Materiał dostępny jest na stronie gwarancjedlareligii.pl.
POLSKA-UKRAINA: KONIECZNOŚĆ SYMETRII!
Pamiętacie syna polskiego pisarza (“Zły”) Leopolda Tyrmanda? Otóż 42 letni Matt nieco pracował na giełdzie, następnie brylował w Polsce, dalej w Brazylii (przegrane wybory Bolsonaro) i na Ukrainie (u Steve Banonn), od kilku dni jest jednym z głównych liderów puczu obalającego Jamesa O’Keefe, twórcę Projektu Veritas. James O’Keefe stał się legendą tropiąc i obnażając korupcję w rządzie i w wielkich korporacjach.
Głośno w ostatnich dniach o spisku rosyjskim, w wyniku którego miałoby dojść do obalenia prozachodnich władz Mołdawii. Nie jest to nic nowego. Już kilka miesięcy temu pojawiły się wiarygodne doniesienia o planach rosyjskiej FSB dokonania zmiany rządu w Kiszyniowie. Teraz temat wrócił, zapewne w związku ze zmianą premiera Mołdawii.
RZECZPOSPOLITA KIBICÓW
Pułapki wojennej propagandy
Kończy się epoka bezrefleksyjnego zachłystywania się tym wielkomiejskim życiem, nieustającym pędem za kasą i korporacyjną orką. Wyrasta trochę inna, niemniej atrakcyjna Polska, o którą już niedługo trzeba będzie bardzo zabiegać, nie tylko w roku wyborczym.
Komisja Europejska opracowała projekt rozporządzenia UE, który wprowadza obowiązek wzajemnego uznawania przez państwa unijne orzeczeń stwierdzających rodzicielstwo. W efekcie Polska byłaby zobligowana do uznawania mocy prawnej dokumentu poświadczającego rodzicielstwo osób tej samej płci. Rozporządzenia UE stosowane są bezpośrednio – ich postanowienia nie wymagają wdrożenia do krajowego porządku prawnego. Projekt może stanowić pierwszy krok w kierunku prawnej akceptacji zarówno „małżeństw jednopłciowych”, jak i adopcji dokonywanej przez pary jednopłciowe. Regulacje te przecierają także drogę ku prawnej akceptacji surogacji. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę projektu. Przekazał także opinię Komisji Europejskiej i memorandum polskiemu rządowi.
Co dalej z GP? Dokąd zmierza Discovery?
Enklawa w RPA. Zapiski z Lesotho
Lista niemieckich win i błędów.
Mama Łukaszka i mama Wiktymiusza siedziały w kuchni Hiobowskich i opowiadały sobie nawzajem jakby to było fajnie gdyby na ich osiedlu stanęła skrzyneczka pierwszej pomocy.