Zbliża się 9 dzień maja, obchodzony w Rosji jako jedno z najważniejszych świąt. Wszystko wskazuje na to, że będzie to już drugi Dzień Zwycięstwa obchodzony w Moskwie bez zwycięstwa w trwającej „Specjalnej Operacji Wojskowej”. A tłumaczyć ów brak triumfów rosyjskiemu ludowi – jakoś trzeba.
Piłkarska Ekstraklasa finiszuje
Polaków w czasach zaborów przekonywano o ich niższości cywilizacyjnej, słabości kulturowej zwłaszcza wobec Prus i Austrii. a polska wieś wskazywana jako symbol zacofania. Czasy komunistyczne tylko utrwaliły ten stan. A przecież system folwarczny, gospodarstwa rolne tworzył w I Rzeczypospolitej unikalny ekosystem współpracujących ze sobą ale i konkurujących organizmów gospodarczych. Majątki ziemskie przetrwały I wojnę światową i były w dużej swej części wzorcowymi gospodarstwami. Polskie gospodarstwa z sukcesem potrafiły opierać się europejskiej konkurencji wprowadzając różne kreatywne rozwiązania w zakresie upraw i zarządzania. Dobre wzorce szybko się przenosiły z większych na mniejsze gospodarstwa. Dziś synonimem sukcesu jest na przykład dobrze imitowany gatunek muzyki stworzony za oceanem, we Francji, Włoszech, a muzyka polska zwłaszcza ludowa jest traktowana jako skansen i przedmiot kpin “ światowych elit.” Smutne, że polscy politycy, także boją się polskich rozwiązań, sięgając po “cudze” I “ sprawdzone”. Sfera publiczna woli zamawiać wytwory zagranicznej myśli technicznej niż oryginalnej polskiej. Polscy konsumenci także szukają obcych marek. W restauracjach przeważają kuchnie azjatyckie włoskie, francuskie nie polska. Polscy producenci by sprzedać rodakom swoje produkty uciekają się do manipulacji polegających na tworzeniu obco brzmiących nazw produktów. I tak mamy sieci sklepów Reserved, Cropp, Gino Rossi a nie Kowalski i Sp. W marketach często sięgamy po jogurty, sery z obco brzmiącymi nazwami. Jabłka z Austrii mimo swojej ceny mają stałe miejsce w polskich marketach. Trudno tu mówić o symetrii. Polska wieś umiejętnie łączy tradycję i nowoczesne gospodarowanie. To może być jej siłą.
Getto, Żydzi, Polacy, pamięć
Tylko 1,5 mln (na 17 mln prac.) to członkowie związków zawodowych. Liczba osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wynosiła 1,3 mln, a 1,2 mln pracuje na umowę o pracę lub dzieło. Jak związki zawodowe mogłyby im pomóc?
"Skrawki" Krzysztofa Jóźwika to kolejny z cyklu thrillerów o śledztwach prowadzonych przez podkomisarza Krzysztofa Kalinowskiego. Tym razem akcja rozgrywa się w jednej z peryferyjnych dzielnic Warszawy, gdzie policja odnajduje resztki ludzkiego ciała. A Grafzero vlog literacki sprawdza jak się trzyma polski thriller.
POLSKA, WIELKA BRYTANIA, ZASZŁOŚCI
Symetrysta Macron, Chiny, USA i polska alternatywa
„LEWY” MAŁO ZNANY
Zboże a sprawa polska
Obie strony krwawego konfliktu, który wybuchł w Sudanie, są prorosyjskie. Ale tylko jedna z nich, przy okazji zajmuje się okradaniem własnego narodu w porozumieniu z wagnerowcami. Niewykluczone, że bunt Generała Hemedtiego jest w dużym stopniu reakcją na próbę ukrócenia kontrabandy złota z Sudanu przez wojskową juntę.
HORRORY HURKACZA, SERCE SZCZĘSNEGO, GIERKI UEFA
PIERWSZE MECZE 2023 I WSPOMNIENIA „STAREJ” SPARTY 1987-1993-1997
Nie dziwię się, że nasi zachodni sąsiedzi zgrzytają zębami, iż zmieniły się relacje polsko-niemieckie. Nawet nie chodzi o kwestie polityczne, ale… gospodarcze i rynku pracy. Zeszły rok bowiem był dla gospodarki niemieckiej rekordowy, ale nie pod względem boomu ekonomicznego, tylko braku rąk do pracy. Mimo wyzwań związanych z wojną w Europie Wschodniej nieobsadzonych jest 630 tysięcy miejsc pracy. To tyle, ile wynosi (niemal) liczba mieszkańców Wrocławia (stolica Dolnego Śląska ma dokładnie 674 tys. mieszkańców).
Polityka zagraniczna RP – „wbrew tendencjom hegemonistycznym"...
Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wiceminister aktywów państwowych w latach 2019 – 2021. Współautor biografii śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. Wiceprezydent Opola w latach 2014-2015. Radny miasta Opola w latach 2002-2006. Były wiceprezes zarządu PGNiG i członek zarządu PWPW. Absolwent prawa na Uniwersytecie Łódzkim.
Funkcjonowanie niemieckiego mechanizmu ludobójstwa oparte było na kłamstwie, oszustwie, terrorze fizycznym i psychicznym oraz umiejętnym, cynicznym wykorzystywaniu nadziei na przetrwanie - najsilniejszej emocji wśród ofiar.
Nowa książka Anny Brzezińskiej to opowieść o Europie XV i XVI wieku. "Zmierzch świata rycerzy" to historia o średniowieczu, renesansie i ludziach, którzy próbowali odnaleźć się w "czasach przejściowych". Grafzero vlog literacki próbuje odpowiedzieć na pytanie: dla kogo jest ta książka?
Drugą Niedzielę Wielkanocną przeżywamy jako Święto Bożego Miłosierdzia. Misją Kościoła jest służba potrzebującym duchowej oraz materialnej pomocy. I to w takiej kolejności. Działalność charytatywna realizowana przez Caritas, poszczególne parafia i wspólnoty kościelne ostatecznie może być także spełniana przez instytucje i wolontariuszy, który nie inspirują się Ewangelią. Natomiast w jednaniu ludzi z Bogiem, nikt Kościoła nie wyręczy. W dzisiejszej Ewangelii Jezus ustanawia sakrament pokuty i pojednania słowami: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" (J 20, 22-23). Zmartwychwstały Pan jest dostępny w mocy Ducha Świętego, aby przez posługę Kościoła kontynuować swoje nauczanie, m.in. w przypowieściach, a nade wszytko udzielać nam swojego miłosierdzia.
Rosja i grzechy Macrona