Czy wiesz, co się dzieje z krwią, którą oddajesz? Wiadomości
Czy wiesz, co się dzieje z krwią, którą oddajesz?

Oddając krew można uratować komuś życie. Niby nic takiego, a dla potrzebującego znaczy tak wiele. W czasie jednej operacji, kiedy przetacza się krew, potrzeba jej średnio około dziesięciu litrów.

Nadciąga era imion neutralnych Wiadomości
Nadciąga era imion neutralnych

Ciężko określić czy nadawanie imion neutralnych dzieciom jest chwilową modą, która wkrótce może ustąpić innej. Wiadome jest jednak jedno- zatacza ono coraz szersze kręgi i coraz więcej dzieci nosi imiona niewskazujące jednoznacznie na ich płeć. W Stanach Zjednoczonych to zjawisko stało się tak powszechne, iż magazyn "Time" rok 2015 określił "rokiem imion neutralnych płciowo". Czy nowa moda zagości w Polsce?

Wpływ przypraw na zdrowie Wiadomości
Wpływ przypraw na zdrowie

Przyprawy są stosowane od tysięcy lat. Były powodem wypraw na odległe kontynenty oraz przedmiotem handlu wymiennego. Dziś również odgrywają bardzo ważną rolę w kuchni, np. polepszają smak, dodają aromatu, barw czy nawet przedłużają ich świeżość. Jednak najważniejsze jest to, że wpływają na liczne procesy zachodzące w organizmie człowieka.

Na świecie żyje ponad 400 gatunków ryb, które mogą nas zatruć Wiadomości
Na świecie żyje ponad 400 gatunków ryb, które mogą nas zatruć

Na świecie żyje ponad 400 gatunków ryb, których spożycie może wywołać poważne zatrucia pokarmowe, a nawet śmierć.

Eliksiru młodości nie można kupić w sklepie, a jedynie zapracować na niego ciężką pracą Wiadomości
Eliksiru młodości nie można kupić w sklepie, a jedynie zapracować na niego ciężką pracą

Dziarski siedemdziesięciolatek może mieć organizm w lepszym stanie niż jego o wiele młodszy kolega, unikający wszelkiej aktywności ruchowej jak diabeł święconej wody. Eliksiru młodości nie można kupić w sklepie, a jedynie zapracować na niego ciężką pracą.

Zdrowie z beczki - kapusta kiszona krzepi Wiadomości
Zdrowie z beczki - kapusta kiszona krzepi

Oczyszcza organizm, ma działanie antynowotworowe, wzmacnia odporność i pozwala pozbyć się kaca. Zalety kapusty kiszonej dostrzegł już Hipokrates. Dziś kupując ją w sklepie wybierajmy tę sprzedawaną z beczki - zachowuje najwięcej cennych dla zdrowia składników.\n„Najbardziej wartościowa jest kapusta sprzedawana z beczki, która nie jest przepakowywana w opakowania detaliczne. Praktycznie bezwartościowa pod względem związków biologicznie aktywnych jest kapusta pasteryzowana” – wyjaśnia dr Ewa Ciska z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie (IRZiBŻ PAN).

List "100" - poparcie dla dobrej zmiany w polskiej oświacie Wiadomości
List "100" - poparcie dla dobrej zmiany w polskiej oświacie

Sto osób – m.in. naukowcy, nauczyciele i wykładowcy akademiccy – podpisało list z poparciem „dla dobrej zmiany w polskiej oświacie”. W piśmie wspierają działania Ministerstwa Edukacji Narodowej i wszystkich środowisk zaangażowanych w reformę systemu oświaty w Polsce.

Cholesterol z jajek już nie straszy Wiadomości
Cholesterol z jajek już nie straszy

Chociaż jedno kurze jajko zawiera dopuszczalną dzienną dawkę cholesterolu, to zdrowa osoba może bez obaw zjeść w ciągu doby trzy jajka, a okazjonalnie - nawet więcej. Cholesterol z jaj jest bowiem inaczej metabolizowany niż ten produkowany przez ludzką wątrobę - tłumaczą eksperci z SGGW.\nŚrednie jajo kurze (o wadze 50 g) zawiera 170-185 mg cholesterolu. Czy należy się go bać? Zdaniem dr hab. Eweliny Hallmann z Katedry Żywności Funkcjonalnej, Ekologicznej i Towaroznawstwa SGGW – absolutnie nie. Dawniej zalecano, by nie jeść jaj zbyt często. Teraz jednak wiadomo, że jaja nie są tak niezdrowe, jak się kiedyś wydawało.

Prof. Wiesław Kozak: zbyt często sięgamy po środki przeciwgorączkowe Wiadomości
Prof. Wiesław Kozak: zbyt często sięgamy po środki przeciwgorączkowe

Temperatura ciała np. 37,2 stopni C nie jest nawet stanem podgorączkowym i nie potrzeba jej zbijać; gorączka stymuluje i trenuje układ immunologiczny; świadomość społeczna w tym zakresie jest zdeformowana przez propagowane środki przeciwgorączkowe - mówi PAP prof. Wiesław Kozak z UMK w Toruniu, zajmujący się jej badaniem od kilkudziesięciu lat.\n"Gorączka jest reakcją fizjologiczną na działanie jakiegoś czynnika środowiskowego - patogenu, toksyny czy elementu stresogennego. Jest reakcją na tego rodzaju sytuację - fizjologiczną, regulowaną i niezwykle starą ewolucyjnie i powszechną w całym królestwie zwierząt. Obecnie wiemy już, że gorączkę organizm sam wzbudza w wyniku tzw. +kontaktu immunologicznego+ z czynnikiem inwazyjnym (bakterią, wirusem) - podkreśla prof. Kozak.

Odszedł Wojciech Młynarski, zostały piosenki - wspomnienie Wiadomości
Odszedł Wojciech Młynarski, zostały piosenki - wspomnienie

Z Wojciechem Młynarskim spotkałem się już w podstawówce. Nie osobiście rzecz jasna – dopiero później okazało się, że mieszka w pobliżu - ale z piosenkami, których był wykonawca i autorem tekstów. Słuchałem nagranego z radia na taśmę magnetofonową koncertu. Młynarskiemu akompaniował pianista i kompozytor Jerzy Derfel.

Ekspert: samobójcy wysyłają sygnały; trzeba być na nie wyczulonym Wiadomości
Ekspert: samobójcy wysyłają sygnały; trzeba być na nie wyczulonym

Czterech na pięciu samobójców wysyła jakieś sygnały. Dotyczy to również dzieci: opuszczają się w nauce, odsuwają od znajomych, mają zmienny nastrój, samookaleczają. Rodzice powinni być na takie symptomy wyczuleni - mówi kryminalistyk i suicydolog dr Andrzej Gawliński.

Co jedzą i jak polują koty z naszych miast i wsi? Wiadomości
Co jedzą i jak polują koty z naszych miast i wsi?

Wałęsające się koty potrafią narobić w środowisku niezłego spustoszenia. Dzięki nowym badaniom naukowców z SGGW, PAN i IBL wiemy, że koty z polskich miast i terenów pozamiejskich polują w odmienny sposób i na inne zwierzęta.\nWałęsające się koty domowe sieją wśród dzikich zwierząt całkiem pokaźne spustoszenie. Naukowcy przyglądają się temu z uwagą z kilku powodów. Na przykład dlatego, że koty to zwierzęta związane z człowiekiem i w nowe miejsca (np. na wyspy) dostają się głównie z naszą pomocą. Ale i same świetnie dają sobie radę. Szybko się rozmnażają, i są liczne. A to znaczy, że w środowisku żyje armia zabójców o niegasnącym instynkcie łowieckim.

Jadłospis zgodny z rodzajem pracy? Murarz dużo mięsa, a dziennikarz orzechy. Zupki z torebki zakazane! Wiadomości
Jadłospis zgodny z rodzajem pracy? Murarz dużo mięsa, a dziennikarz orzechy. Zupki z torebki zakazane!

Szacuje się, że aż 90 proc. polskich pracowników źle się odżywia. W pracy jemy nieregularnie, byle co i byle jak. Tymczasem m.in. od tego co jemy, zależy wydajność i efektywność naszej pracy. Tymczasem specjaliści żywienia zalecają, by jadłospisy pracowników były dostosowane do charakteru i czasu ich pracy.

Zgaga i refluks – dolegliwości błahe? Wiadomości
Zgaga i refluks – dolegliwości błahe?

Nie bez powodu kłótliwą osobę, która bezustannie dokucza innym, nazywamy zgagą. Dolegliwość opisywana jako uczucie palenia lub pieczenia za mostkiem, połączone niekiedy z kwaśnym odbijaniem lub wrażeniem obecności kwasu w jamie ustnej, potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie.

Dziś Tłusty Czwartek. "Kto w Tłusty Czwartek nie zje pączka, ten nie będzie mieć szczęścia" Wiadomości
Dziś Tłusty Czwartek. "Kto w Tłusty Czwartek nie zje pączka, ten nie będzie mieć szczęścia"

Tłusty Czwartek, czyli inaczej Zapusty to pierwszy dzień ostatniego tygodnia karnawału. Jego data zależna jest więc od daty świąt Wielkanocnych i może wypaść między 30 stycznia a 4 marca. W tym roku Tłusty Czwartek obchodzimy wyjątkowo wcześnie, bo już 4 lutego, za to za rok będziemy musieli poczekać prawie trzy tygodnie dłużej. Według jednego z przesądów jeśli dzisiaj nie zje się ani jednego pączka to w tym roku czeka nas niepowodzenie.

Ekspert: dieta bezglutenowa jako sposób na schudnięcie - niekorzystna dla organizmu Wiadomości
Ekspert: dieta bezglutenowa jako sposób na schudnięcie - niekorzystna dla organizmu

Wszelkie diety eliminacyjne, w tym popularna bezglutenowa, jako sposób na schudnięcie są niekorzystne dla organizmu. Eliminacja samego glutenu z diety nie spowoduje utraty wagi, przeciwnie często może powodować utycie - wskazuje Natalia Drabińska z PAN w Olsztynie.\nDoktorantka Natalia Drabińska z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie powiedziała PAP, że dieta bezglutenowa powinna być stosowana tylko przez osoby, które mają wskazania medyczne, czyli problemy zdrowotne stwierdzone przez lekarza gastroenterologa.

Polska dżungla: Lasy łęgowe to zielone płuca ziemi. Dbajmy o nie Wiadomości
Polska dżungla: Lasy łęgowe to zielone płuca ziemi. Dbajmy o nie

Ze wszystkich polskich lasów to właśnie nadrzeczne łęgi w pełni wegetacji przypominają... gęstą, tropikalną dżunglę. Jest parno, duszno i trudno się poruszać.

Prawdziwa solidarność. Ludzie "S" zbudowali pani Halinie i jej córce nowy dom Wiadomości
Prawdziwa solidarność. Ludzie "S" zbudowali pani Halinie i jej córce nowy dom

Tragiczna sytuacja mieszkaniowa pani Haliny i jej córki otworzyła serca. Ludzie Solidarności zbudowali jej nowy dom. To historia, która otwiera serca.

Eksperci: suplementy diety są potrzebne, zdrowe odżywianie nie wystarczy Wiadomości
Eksperci: suplementy diety są potrzebne, zdrowe odżywianie nie wystarczy

Dla zachowania zdrowia nie wystarczy zdrowo się odżywiać, trzeba stosować również suplementy diety, i trzeba wiedzieć, jak je stosować – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.\n"Nie ma wątpliwości, że suplementy diety są nam potrzebne, trzeba jednak pamiętać, że nie leczą chorób, bo nie mają właściwości leczniczych, poza tym przeznaczone są przede wszystkim dla ludzi zdrowych" - pokreśliła specjalistka, która jest kierownikiem Zakładu Chemii Wydziału Farmaceutycznego WUM.

Cyfrowy los szczęścia Wiadomości
Cyfrowy los szczęścia

Mordechaj przez dziesięciolecia prosił Boga o wygraną… Jeśli wspomniany mieszkał w Rzeczpospolitej Obojga Narodów, mógł rzeczywiście prosić bardzo długo. Pierwsza znana nam dziś loteria liczbowa została bowiem przeprowadzona w 1748 roku, z przeznaczeniem na cele dobroczynne.

Emerytury
Stażowe