Pod hasłem „Tribute to Polish Jazz” swój jubileusz świętowała warszawska inicjatywa propagująca kulturę winylową Winyl Market. Był to jednocześnie hołd organizatorów złożony polskiej szkole jazzu – można było kupić płyty, obejrzeć wystawę okładek płyt jazzowych klasyków, głównie z serii „Polish Jazz”, i spotkać się z legendarnym jazzmanem Andrzejem Dąbrowskim.
Na idących alejkami cmentarzy patrzą z nagrobnych fotografii oczy bliskich i nieznajomych. Od wieków ludzie umieszczając na nagrobkach portrety, a później fotografie, wyrażali uczucie do zmarłych.
– Reżyser filmów dokumentalnych musi być odważny. Inaczej szkoda w ogóle zajmować się tą profesją – mówi Paweł Woldan, scenarzysta i reżyser, twórca ponad 80 filmów dokumentalnych, laureat Platynowego Opornika – nagrody Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” za całokształt twórczości, w rozmowie z Magdaleną Zarzycką.
Wczoraj miała miejsce premiera teledysku “Jesus is Life” w wykonaniu Holy Project i Marty Ławskiej. To ewangelizacyjne przesłanie w nowoczesnej, muzycznej formie. Produkcja powstała, by dotrzeć szczególnie do młodych ludzi na całym świecie i zachęcić ich, aby zaprosili Chrystusa do swojego życia. Piosenka i towarzyszący jej teledysk mówią o tym, że Jezus jest życiem i wyjaśniają dlaczego warto mu zaufać.
"Wszystko poddane jest" to drugi singiel promujący nowy album Mate.O/TU "Król wszechświatów". Wideoklip powstał z połączenia wersji studyjnej, oraz koncertowej piosenki, która stała się już jedną z najbardziej rozpoznawanych i najchętniej śpiewanych przez publiczność piosenek nagranych na ostatniej płycie. Zdjęcia do teledysku powstały z perspektywy lotu ptaka i pokazują Polskę w jej pięknie od Tatr po Bałtyk.
Jedna z najbardziej kreatywnych i oryginalnych artystek naszych czasów, islandzka wokalistka, kompozytorka, aktorka i autorka tekstów prezentuje w Polsce swój najnowszy, będący absolutnym światowym hitem multimedialny projekt „Bjork Digital”. Wystawę, która powstała we współpracy z programistami i artystami wizualnymi przy użyciu zaawansowanych technologii, możemy obejrzeć w ramach Art & Fashion Forum by Grażyna Kulczyk, w dniach 3-31 października w Poznaniu.
- Polska100 to program wizerunkowy, który odwołuje się do dobrych stron naszej ojczyzny, poprzez jej związki z morzem, z żeglarstwem, z dokonaniami sportowymi – powiedział podczas konferencji na PGE Narodowym wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Oceaniczny jacht regatowy już na początku przyszłego sezonu letniego wypłynie w rejs do 100 portów na świecie, by promować pozytywny wizerunek Polski. Na czele załogi stanie mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz.
Najbardziej znany dramat Karola Wojtyły zabrzmi w polskich kościołach. Spektakl “Brat naszego Boga”w adaptacji wybitnych aktorów młodego pokolenia zostanie wystawiony 15 października w ramach Teatru Brata Alberta. To najnowsza inicjatywa Roberta Grudnia, muzyka, kompozytora, dyrektora artystycznego wielu ogólnopolskich festiwali.
Niedawno zakończonej, IX edycji Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni, towarzyszyło już po raz drugi Pitching Forum, na którym zaprezentowane zostały wyselekcjonowane projekty filmów dokumentalnych o tematyce historycznej.
Zespół ludowy Szczecinianie wykonał utwór muzyczny "Enjoy the Silence" grupy Depeche Mode. Ludowa interpretacja zachwyciła samych członków słynnego zespołu, którzy na swoim profilu facebookowym napisali: "Here is my surprise for everyone!"
"Dwie Korony" to najnowszy film w reżyserii Michała Kondrata, który ukazuje nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej śmierci. W filmie zobaczymy plejadę polskich aktorów m.in. Adam Woronowicz (jako ojciec Maksymilian Maria Kolbe), Cezary Pazura, Artur Barciś, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski, Marcin Kwaśny, Mateusz Pawłowski i inni. Muzykę do filmu skomponował Robert Janson. Film w kinach od 13 października.
Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla został Kazuo Ishiguro. Wybór został nagrodzony głośnymi brawami publiczności zgromadzonej w Sali Giełdy w Sztokholmie.
7 października o godz. 18.00 w Łodzi w Galerii ZPAP O/Ł "Na piętrze" odbędzie się wernisaż wystawy plakatów Wojciecha Korkucia "Korkuć w Łodzi".
W Krakowie dobiegają końca obchody 200 rocznicy „śmierci nieśmiertelnego Tadeusza Kościuszki” (takie sformułowania to tylko w Krakowie), toteż na koniec w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa otwarto wystawę „Rozważny i romantyczny. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki”. Ekspozycja będzie czynna do 17 grudnia w Pałacu Krzysztofory, od środy do niedzieli w godz. 10.00-17.30.
2 października br. wiceprezes Rady Ministrów i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński wziął udział w uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod przebudowę budynku Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przy ul. Traugutta. W uroczystości wzięli udział biskup Diecezji Łomżyńskiej, Janusz Stepnowski, prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Jacek Karczewski.
Jury konkursu filmowego – przewodniczący Maciej Drygas oraz Jan Ruman, prof. Piotr Niwiński, Tadeusz Szyma i Michał Bożek, przyznało nagrodę główną IX Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci Złoty Opornik filmowi "Braciszek Karel" w reżyserii Krystyny Krauze.
Premiera filmu „Dwie Korony” o św. Maksymilianie Kolbe odbyła się w sali imienia kard. Andrzeja Marii Deskura w Pałacu św. Karola w Watykanie – dawnej siedzibie nieistniejącej od roku Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
Małe TGD to dziecięcy zespół wykonujący muzykę pop z chrześcijańskim przesłaniem. Chór TGD doczekał się nowego pokolenia wokalistów, którzy w naturalny sposób łączą młodzieńczy entuzjazm z pasją śpiewania. Zespół tworzy 11-osobowa reprezentacja Szkółki TGD prowadzonej od kilku lat przez Kamilę Pałasz i Piotra Nazaruka.
Koncert dedykowany pamięci abp. Zygmunta Zimowskiego i św. Brata Alberta kończy XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko. Wystąpi popularny na świecie duet Georgij Agratina (fletnia Pana, cymbały) i Robert Grudzień (fortepian, organy). Koncert odbędzie się w niedzielę 1 października o 11.45, w Ośrodku Emaus, Brzeźce koło Białobrzegów Radomskich.
W sobotę 23 września rozpoczęła się 13 już edycja festiwalu „Skrzyżowanie kultur”, który co roku prezentuje zjawiska muzyczne i kulturalne z najróżniejszych części świata. Międzykulturowe wydarzenie trwa cały tydzień, zatem aż do kolejnej soboty, 30 września, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czeka nas ogrom muzycznej różnorodności.