99 lat temu, dokładnie 1 lutego 1918 roku w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża, urodził się ks. abp Ignacy Tokarczuk. Za pomoc niesioną działaczom opozycji i wspieranie Solidarności był szykanowany i prześladowany przez komunistów.
Stan zdrowia ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej ks. abp. Henryka Hosera poprawia się. Poinformował o tym ks. bp Marek Solarczyk, wikariusz generalny diecezji.
W roku 2016 na całym świecie zginęło przeszło 90 tysięcy chrześcijan. „Dzisiejszych męczenników jest więcej niż w pierwszych stuleciach. Kiedy czytamy historię pierwszych wieków, czytamy o wielkim okrucieństwie wobec chrześcijan. To samo okrucieństwo jest dzisiaj i to na większą skalę, nie zapominajmy o tym" – pozwiedzał podczas uroczystość świętego Szczepana papież Franciszek.
W najbliższą sobotę, 7 stycznia, do Matki Bożej Częstochowskiej przybędą kibice z całej Polski. Wspólnie będą modlić się w ramach IX Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę.
Bardzo interesujące dane, w formie mapy i wykresu, na temat przystępujących do Komunii Świętej opublikował polski Episkopat na swoim twitterowym profilu.
W niedzielę w Kościele katolickim w Polsce rozpoczął się Rok św. Brata Alberta. 25 grudnia przypadła setna rocznica śmierci "ojca ubogich".
Przebywająca od siedmiu lat w pakistańskim więzieniu dla kobiet w Multanie katoliczka Asia Bibi spotkała się przed świętami Bożego Narodzenia z mężem i dwiema córkami. W obronę kobiety oskarżonej o rzekome bluźnierstwo angażują się ludzie z całego świata.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki przekazał rodakom bożonarodzeniowe życzenia, w których życzył pokoju wypływającego z ponownego połączenia stworzenia ze Stwórcą czyli człowieka z Bogiem.
W bożonarodzeniowym orędziu papież Franciszek apelował w nim o pokój, który nie jest wyrażany słowami, ale jest faktyczny i konkretny. Wskazał, że władza Bożej Dzieciny nie jest władzą tego świata, opierającą się na sile i bogactwie. Jest nią moc miłości, która stworzyła niebo i ziemię, i która daje życie wszelkiemu stworzeniu.
Abp Wojciech Polak odprawiał Pasterkę w katedrze Gnieźnieńskiej. W czasie mszy powiedział: "Boże Narodzenie nie jest jakimś sentymentalnym wspomnieniem, jeśli w nas, w Tobie i we mnie Bóg się narodzi, nic nie może być i pozostać takie samo".
W orędziu na Boże Narodzenie Papież Franciszek zaapelował o zaprowadzenie pokoju w Syrii. Papież wspomniał mieszkańców miasta Aleppo, gdzie trwa "jedna z najokrutniejszych bitew". Papież zaapelował także by przynieść ulgę ludności Ukrainy.
Bp Javier Echevarria zmarł wczoraj w Rzymie w wieku 84 lat. Przyczyną zgonu były komplikacje związane z zapalenie płuc – informuje stacja7.pl.
Ks. abp Marek Jędraszewski w sobotę, 28 stycznia 2017 roku, kanonicznie obejmie urząd metropolity krakowskiego. Zastąpi tym samym ks. kard. Stanisława Dziwisza.
Cela ks. abp. Antoniego Baraniaka została otwarta w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej, gdzie tworzone jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
W pierwszym tygodniu Adwentu, czyli w dniach 27 listopada – 4 grudnia warszawskie duszpasterstwa dorosłych stanu wolnego zachęcają do Tygodnia Modlitw o Nowe Rodziny.
„Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” – słowa z Ewangelii św. Łukasza będą przyświecały Światowym Dniom Młodzieży w Panamie w 2019 roku.
Pomimo, że zakończył się Nadzwyczajny Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, to drzwi miłosierdzia naszego serca są zawsze szeroko otwarte – zaznacza papież Franciszek w Liście Apostolskim „Misericordia et Misera”. Dokumnet został opublikowany na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia (Roku Miłosierdzia). Franciszek ogłosił w nim m.in. XXXIII Niedzielę Zwykłą Światowym Dniem Ubogich, a także że aż do odwołania swoją posługę będą pełnili misjonarze miłosierdzia.
Wszyscy kapłani otrzymali od papieża Franciszka możliwość rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji. Ojciec Święty napisał o tym w Liście Apostolskim „Misericordia et Misera”.
Ponad sto tysięcy osób z całej Polski uczestniczyło w uroczystej mszy św. sprawowanej w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, podczas której odczytano Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. W ten sposób Kościół w Polsce zakończył Nadzwyczajny Jubileuszowy Rok Miłosierdzia i kolejny raz podziękował za 1050 rocznicę chrztu Mieszka I.
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach zakończyły się uroczystości Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.