Trwa rosyjska brutalna agresja na Ukrainę. Ukraińcy zaciekle się bronią. Liczba ofiar, w tym ofiar wśród ludności cywilnej, wzrasta. W odpowiedzi rosyjską gospodarkę dotykają sankcje.
Niemcy muszą w większym stopniu opierać się na własnych źródłach energii i stać się bardziej niezależne od rosyjskiego gazu, powiedział minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Nie wyklucza, że elektrownie węglowe w Niemczech będą musiały działać dłużej.
Jednym z filarów władzy Władimira Putina są podporządkowani oligarchowie, którzy w ramach tzw. "kapitalizmu państwowego" pilnują, by gospodarka rosyjska działała na rzecz Kremla. Dziś jednak wobec skutków wojny i sankcji, są poddawani ogromnej presji.
Kurs rosyjskiego rubla spadł w poniedziałek do rekordowo niskiego poziomu po ogłoszeniu w weekend przez państwa zachodnie nowych sankcji wymierzonych w Rosję z powodu jej agresji na Ukrainę, w tym ograniczenia wobec rezerw walutowych kraju – podała Agencja Reutera.
Brytyjski koncern BP poinformował w niedzielę, że po inwazji Rosji na Ukrainę zdecydował się wycofać z posiadanych udziałów w rosyjskim gigancie naftowym Rosnieft.
– Wdrożyliśmy specjalne procedury monitorowania sieci IT, mamy wzmocnioną ochronę naszych obiektów i zapasy paliwa. Nie ma zagrożeń dla dostaw energii i ciepła – zapewnił prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski.
17 lutego Stały Komitet Rady Ministrów przyjął program transformacji energetyki – zakładający m.in. wydzielenie aktywów węglowych i powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
Redaktor Tomasz Bielecki w publikacji dla niemieckiego „Deutsche Welle” informuje, że już w marcu mogą zostać odmrożone środki z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. – Bruksela stawia na ugodę – informuje redaktor.
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2022 r. była wyższa o 20,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. i niższa o 56,5 proc. w stosunku do grudnia 2021 r. – poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.
Opublikowane w piątek przez GUS dane o przeciętnym wynagrodzeniu nie wskazują na narastanie spirali cenowo-płacowej w sektorze przedsiębiorstw - wskazali analitycy PKO BP. Zaznaczyli, że choć inflacja jest rekordowo wysoka, wzrost płac zapewnia utrzymanie realnej wartości wynagrodzenia.
Roczne tempo wzrostu PKB w I kw. br. może być bliskie 7 proc. r/r, co oznacza, że polska gospodarka utrzymuje bardzo dobry trend zanotowany w końcówce ub.r. - przekazał minister rozwoju Piotr Nowak, komentując piątkowe dane GUS. Za nami bardzo dobre otwarcie roku dla przemysłu - dodał szef MRiT.
– W Krajowym Planie Odbudowy zostało nam jeszcze do przedyskutowania ok. 5 proc. tematów pierwotnie ustalonych przez Komisję Europejską – powiedział w piątek na konferencji w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że po dzisiejszych rozmowach z KE szanse na porozumienie ws. KPO lekko wzrosły.
– Unia Europejska jest przygotowana, jeśli Rosja odetnie jej dostawy gazu; w ostatnich latach Wspólnota rozbudowała sieć gazociągów i interkonektorów i zwiększyła możliwości importu LNG, a państwa UE mają plany awaryjne – przekonuje przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla kilku agencji prasowych, w tym PAP.
GUS podał nowe dane o poziomie wzrostu cen konsumpcyjnych i innych wskaźnikach ekonomicznych w Polsce.
– Pogłębiamy współpracę z KGHM, podpisując porozumienie ws. rozpoczęcia prac wspierających wdrożenie technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce do 2029 – powiedział w poniedziałek prezes i dyrektor generalny NuScale Power John Hopkins.
Jak donosi internetowa wersja „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w 2021 r. niemieckie firmy handlujące ze Wschodem zrobiły lepsze interesy niż kiedykolwiek wcześniej, ale interesom tym zagraża polityka.
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w poniedziałek będzie uczestniczyć w podpisaniu umowy między polskim KGHM i amerykańskim NuScale Power w sprawie budowy małych reaktorów atomowych - poinformowała w sobotę ambasada RP w Waszyngtonie. Będzie to główny punkt wizyty polityka w USA.
- Opłata klimatyczna UE to aż 60% kosztów produkcji energii - czytamy na bilbordach Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie. Kampania spotkała się z huraganowym atakiem przedstawicieli Komisji Europejskiej, think-tanku Forum Energii i "wiodących mediów".
PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż, w której wniosło o oddalenie roszczeń Gazpromu, a dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej.
Komisja Europejska podwyższyła w czwartek prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z 5,2 proc. na 5,5 proc. Jednocześnie prognozuje, że w 2023 r. polski PKB wzrośnie o 4,2 proc. Jednocześnie Komisja Europejska prognozuje, że inflacja w Polsce w 2022 r. wyniesie 6,8 proc., a w 2023 r. spadnie do 3,8 proc. Wcześniejsze prognozy mówiły odpowiednio o 5,2 proc. i 2,6 proc.