Japan Credit Rating Agency potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A" oraz w walucie krajowej na poziomie "A+" - podała agencja w poniedziałek w komunikacie. Perspektywy obu ratingów są stabilne.
Całą nadzieję opieramy na szczepionkach. Nie da się ukryć, że cała nadzieja na odbicie gospodarcze w tym roku opiera się właśnie na tym. Widzimy, że w krajach które lepiej od nas radzą sobie ze szczepieniami walka z pandemią jest bardziej skuteczna - powiedział Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który był gościem Polskiego Radia 24.
Na ten moment nie planujemy zaostrzania restrykcji, choć żaden wariant nie jest wykluczony - powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył, że musimy się stosować do tych zasad, które zaczęły obowiązywać i ograniczać do minimum kontakty społeczne.
Nabycie przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w PGE EJ 1 jest elementem przygotowania do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, przyjętego przez Radę Ministrów 2 października 2020 r. Rezultaty działań prowadzonych przez Spółkę będą niezbędnym wkładem do dokumentacji, która umożliwi Rządowi podjęcie wiążącej decyzji dotyczącej wyboru technologii i partnera do budowy elektrowni jądrowych w Polsce – stwierdził Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, podpisujący umowę w imieniu Skarbu Państwa.
PGE, Enea, KGHM i Tauron podpisały ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży udziałów w spółce PGE EJ 1 za 531,36 mln zł - podały spółki w komunikatach.
Szef rady nadzorczej rosyjskiego koncernu Gazprom Wiktor Zubkow wyraził w piątek przekonanie, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony w tym roku. Podkreślił, że "pozostało całkiem niewiele" do sfinalizowania projektu.
PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS (IEPN) - poinformowała w czwartek spółka. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Spodziewamy się, że nasze relacje z Rosją pozostaną wyzwaniem, ale jesteśmy na to przygotowani – oświadczył w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał też, że dla ochrony swoich interesów Waszyngton będzie współdziałał z Moskwą w pewnych sferach.
Będzie kolejna tarcza, zwłaszcza dla tych branż jak hotelarstwo, gastronomia, restauracyjna, turystyka - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Trzy lata, mniej więcej do końca 2019 roku, syndycy Kas, które znajdowały się w stanie upadłości, zwracali się do byłych członków o dodatkowe pieniądze mające pokryć powstałe straty. W tym czasie wiele prawniczych autorytetów oraz instytucji: Rzecznik Praw Obywatelskich, Kasa Krajowa, a także Prokuratura Krajowa i dziennikarze zajmujący się tematyką finansową wskazywali na niezgodność tych żądań z obowiązującymi przepisami i zasadami spółdzielczymi. Można było mieć wrażenie, że podejmowane wówczas przez syndyków działania miały kilka motywacji. Jedną z nich był zapewne łatwy, prosty i skuteczny – zdaniem wysyłających wezwania do zapłaty – sposób na „wykazanie się” syndyków wysoką skutecznością. Można się domyślać, że towarzyszyło temu rozumowanie: większość ludzi, którzy otrzymają poważne, urzędowe wezwanie do zapłacenia niewielkiej w sumie kwoty np. 60 złotych, poparte powoływaniem się na przepisy prawa, zapłaci dla świętego spokoju. To się nie w pełni udało, choć niektórzy zapłacili. Święty spokój świętym spokojem, ale z ofert SKOK-ów raczej nie korzystają milionerzy. Innym czynnikiem, który miał duże znaczenie dla podjęcia przez syndyków takich działań, było lekceważenie czy też może, w niektórych przypadkach, tylko niebranie pod uwagę istoty ruchu spółdzielczego, zasad nim kierujących i regulujących to przepisów.
Rząd planuje od przyszłego tygodnia wprowadzić twardy lockdown – twierdzi Wirtualna Polska.
Na działania poprawiające warunki życia na wsi może być przeznaczone 5 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy - powiedział w niedzielę minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Wymienił m.in. inwestycje dotyczące infrastruktury, internetu, cyfryzacji szkół.
Sprzedaż alkoholu przez internet w Polsce nie jest uregulowana, jest wyrok sądu administracyjnego korzystny dla e-sprzedawców, ale nieprawomocny - powiedział PAP radca prawny Dominik Bala z kancelarii Capital Legal. Dodał, że kupujący alkohol w e-sklepach korzystają z pełnomocnika, np. kuriera.
Polska jest jednym z dziewięciu krajów europejskich, które w czasie pandemii koronawirusa nie zamknęły ani na jeden dzień miejsc pracy, na przeciwnym biegunie jest Irlandia, gdzie były one zamknięte przez 163 dni - wynika z zestawienia Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Najbliższe miesiące mogą przynieść ponowne wzrosty wartość sprzedaży przez internet - wskazał w komentarzu dla PAP ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Ignacy Święcicki. Dodał, że jest to związane z przywróconymi w marcu w związku z pandemią ograniczeniami działalności gospodarczej.
Trybunał Konstytucyjny będzie orzekał w sprawie zgodności ograniczenia handlu niedzielnego z Konstytucją RP. Wniosek w tej sprawie złożyła jeszcze w 2018 r. Konfederacja Lewiatan. Opinię dotyczącą ograniczenia niedzielnego handlu przekazał Trybunałowi również Instytut Ordo Iuris. Prawnicy przypominają, że, zgodnie z ustawą zasadniczą, władze publiczne powinny równoważyć potrzeby pracowników i pracodawców. Konstytucja gwarantuje też prawo do wypoczynku w dni ustawowo wolne. Podobne przepisy obowiązują też w innych krajach Unii Europejskiej.
Brak ferii i związanych z nimi wyjazdów, efekty wysokiej bazy z 2020 r., mniejsze niż po wcześniejszych lockdownach efekty odbicia po otwarciu galerii - to według PKO BP przyczyny spadku w lutym sprzedaży detalicznej o 3.5 proc. w ujęciu miesięcznym.
To ma być rewolucja w polskiej medycynie, nad którą pracują badacze na uczelniach m.in. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i we Wrocławiu – informuje środowa "Gazeta Polska".
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w lutym 3,7 proc. rdr, podczas gdy wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł 2,4 proc. rdr - poinformował we wtorek w komunikacie Narodowy Bank Polski.
Zapewne przed nami kolejny krok do tyłu - powiedziała we wtorek w TVP1 wiceszefowa MRPiT Olga Semeniuk, pytana o ewentualny lockdown.