Sieć sklepów Biedronka miała podwyższyć ceny dużej liczby produktów żywnościowych. Na tydzień przed obniżką VAT na żywność i zaraz przed rozpoczęciem monitoringu UOKiK.
Coraz bardziej dokucza nam inflacja. Kryzys energetyczny również nie odpuszcza. Jedna, jak wskazują ekonomiści mBanku, inne wskaźniki prezentują się świetnie.
Polsko-czeski spór w sprawie kopalni Turów może przybrać inne oblicze, a to za sprawą nowych informacji dotyczących czeskiej kopalni ČSM działającej przy granicy z Polską. Zdaniem polskich władz funkcjonuje ona bez oceny środowiskowej.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzyskało cztery nowe obszary koncesyjne do zagospodarowania na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Rywalizowało o nie ponad 30 firm naftowych z całego świata. Na trzech z czterech nowo nabytych koncesji PGNiG będzie pełniło funkcję operatora. Tym samym liczba koncesji w Norwegii, w których udziały posiada Grupa PGNiG, zwiększy się do 62.
Linie lotnicze Lufthansa twierdzą, że Komisja Europejska swoimi regulacjami szkodzi klimatowi. Według niemieckiego przewoźnika, aby zachować prawa do startów i lądowań, musi on wykonać do końca marca nawet 18 tysięcy tzw. widmowych lotów.
UKE podał dane na temat przenoszenia numerów telefonów komórkowych w 2021 roku.
Jak twierdzi brytyjska agencja analityczna Argus Komisja Europejska miała zaproponować zwolnienie prywatnych odrzutowców i lotów towarowych, którym ma być obłożone paliwo lotnicze. Loty pasażerskie mają być podatkiem obłożone w pełnym wymiarze.
Po środowej prezentacji strategii rozwoju Orlen SA przez prezesa Daniela Obajtka, z udziałem członków zarządu największego koncernu petrochemicznego na świecie Saudi Aramco i węgierskiego koncernu MOL, politycy opozycji, w tym przede wszystkim ci z Platformy, muszą chyba „połykać języki”.
Tarcze antyinflacyjne chwilowo zmniejszą skutki wysokiego wzrostu cen, ale nie obniżą inflacji później - ocenił główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki projekt tarczy inflacyjnej 2.0. Dodał, że skok CPI w I poł. 2022, będzie mniejszy, ale w lipcu możliwe ok. 10 proc.
Eurostat podał dane o bezrobociu w Unii Europejskiej. W Polsce jego poziom pozostaje jednym z najniższych w Europie. Tylko dwa kraje unijne mogą pochwalić się lepszymi wynikami.
„Negocjacje z partnerami do środków zaradczych w związku z przejęciem Grupy Lotos przez PKN Orlen nie zostały sfinalizowane, dlatego doniesienia medialne na temat wyboru potencjalnych partnerów stanowią wyłącznie spekulacje” – poinformował PKN Orlen w niedzielnym oświadczeniu.
- KCI S.A. poinformowało o skutecznym zamknięciu umowy z Pluralis B.V. z siedzibą w Amsterdamie w sprawie akcji w Gremi Media S.A. z siedzibą w Warszawie. Pluralis B.V. nabył w dniu 5 stycznia drugi pakiet, w skład którego weszło 344 687 akcji Gremi Media S.A. - informuje na swojej stronie internetowej Rzeczpospolita.
Brytyjski tygodnik „Economist” umieścił Polskę na 6. miejscu w rankingu państw, których gospodarki najlepiej poradziły sobie z pandemią. Kryteria brane pod uwagę to wzrost PKB i dochodów gospodarstw domowych, kondycja giełdy, wydatki na inwestycje oraz zadłużenie państwa.
Przygotowaliśmy rozwiązanie ustawowe, zakładające, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą w całości objęte taryfami na gaz, a lokale użytkowe będą z nich wyłączane - poinformował we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
– Założenia „Fit for 55” są zabójstwem dla naszej gospodarki. Dopiero dziś politycy partii rządzącej zdają sobie sprawę, jakie będą koszty zmian energetyki, że tego nie wytrzymamy. Podwyżki cen gazu i prądu pokazują, że nie jest to na naszą kieszeń. Koszty związane z dekarbonizacją stanowią około 59 proc. cen energii w Polsce. Walka z węglem jest czynnikiem kształtującym inflację i drożyznę w naszym kraju. Rosną koszty wszystkiego, a finalnie za to płaci konsument. Nie da się od tego uciec, a pensje nie rosną – powiedział w Poranku „Siódma9” redaktor Jerzy Mosoń.
Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski udzielił wywiadu serwisowi SwiatRolnika.info.
Niemieccy kierowcy są zachwyceni cenami paliw w Polsce. Ich historie opisał niemiecki tabloid „Bild”.
Według doniesień „Financial Times” KE planuje uznanie energii atomowej i pochodzącej ze spalania gazu za „zielone” technologie pozyskania energii w ramach systemu taksonomii, który ma dać informację rynkom finansowym o zrównoważonych inwestycjach. Jednak KE stawia warunki. Wywołuje to silne emocje w Niemczech i w Austrii.
- Niemcy będą przeciwstawiać się francuskim wysiłkom, by zakwalifikować prąd wytwarzany z atomu jako zieloną energię - mówiła jeszcze niedawno szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock, polityk partii Zielonych. Kanclerz Scholz unikał zajęcia jednoznacznego stanowiska.
Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie istotne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Najważniejsze z nich dotyczą: skali podatkowej, kwoty wolnej od podatku, wspólnego rozliczania małżonków, ulgi na dzieci, ulgi podatkowej dla samotnego rodzica, ulgi rehabilitacyjnej, pracujących seniorów, składki związkowej, ulgi dla „klasy średniej”.