Podczas obrad sejmowej podkomisji pracującej nad prezydenckim projektem ustawy przywracającym wiek emerytalny, "Solidarność" zgłosiła m.in poprawkę dotycząca sposobu przeliczania emerytur kobiet urodzonych do 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Jednocześnie w tej samej sprawie petycję złożyła grupa obywatelska "Jotownia". Jutro projektem zajmie się nadzwyczajna podkomisja w Sejmie RP.
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania przedstawiła postulaty, w szczególności w zakresie zmian w prawie oświatowym, siatki godzin, koniecznych działań mających na celu obronę miejsc pracy oraz niezgodnego z prawem wykorzystywania zapisów zmienionego art.42 Karty Nauczyciela. 30 września odbyło się w MEN pierwsze z planowanych spotkań negocjacyjnych w temacie zmian w systemie szkolnictwa.
Amazon unika płacenia podatków, a śledztwo w tej sprawie prowadzi Komisja Europejska. Amazon pozoruje prowadzenie dialogu ze związkami zawodowymi. To główne powody, dla których związkowcy zaangażowani w globalną kampanię na rzecz poprawy warunków pracy w Amazon zorganizowali pikietę pod luksemburską siedzibą spółki Amazon EU Sarl w ramach dwudniowego spotkania organizowanego przez UNI Global Union w Luxemburgu.
Sądy powinny przestrzegać prawa, same przy tym stanowiąc wzór praworządności i najwyższych standardów. Tymczasem nie stosując klauzul społecznych przy zamówieniach publicznych to prawo łamią. "Solidarność" wspólnie z FundacjąCSR. Pl skierowała pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
Przedstawiciele "Solidarności" Wojciech Zawadzki i Krzysztof Dośla zostali nagrodzeni przez Głównego Inspektora Pracy Głównego nagrodą im. Haliny Krahelskiej. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 30 listopada w Warszawie.
W decydującą fazę wchodzą negocjacje EKZZ z unijnymi organizacjami pracodawców nad porozumieniem ws. aktywnego starzenia się (active aging) i solidarności międzypokoleniowej. Jest to samodzielna inicjatywa europejskich partnerów społecznych uzgodniona w ramach wspólnego planu działań na lata 2015-17.
Rocznie Polacy spędzają około 1923 godziny w pracy. Niestety, aż 54 proc. odczuwa niepokój i napięcie w miejscu zatrudnienia.
Pracodawcy wcale nie są chętni, żeby poprawiać warunki finansowe swoich pracowników, wynika z badań portalu Praca.pl. Aż 36 proc. badanych twierdzi, że zapytało swojego przełożonego o podwyżkę, ale jej nie dostało. 27 proc. boi się zapytać, a tylko u 10 proc. ankietowanych zapytanie o podwyżkę zakończyło się sukcesem.
Obradujące w Gdańsku prezydium KK NSZZ "Solidarność" popiera zmiany przedstawione przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w projekcie o zmianie ustawy o pomocy społecznej, w zakresie zmiany reguły przyznawania zasiłku stałego dla osób, które wystąpiły z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności.
Prezydium KK protestuje przeciwko niedopuszczalnym praktykom sięgania do środków Funduszu Pracy niezgodnie z jego przeznaczeniem oraz zamrażaniu wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. „Solidarność” negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017.
61 proc. Polaków popiera projekt wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. 32 proc. jest przeciwnego zdania. CBOS opublikował najnowsze wyniki badań.
Według danych krakowskiej firmy Test HR, samo wyższe wykształcenie jest coraz mniejszą gwarancją wysokich zarobków. Premiowane są przede wszystkim umiejętności, a nie dyplom. Ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji umożliwia zdobywanie nowych kwalifikacji nie tylko w edukacji formalnej, ale również przez doświadczenie zawodowe.
Podpisanie wspólnego listu przez polskie i niemieckie związki zawodowe w sprawie stosowania niemieckich stawek minimalnych przez przedsiębiorców z sektora transportu drogowego, stanowiło ważny punkt podczas VII Polsko-Niemieckiego Forum Związków Zawodowych, które odbywały się w Gdańsku. - To silny sygnał za zrównywaniem płac w obrębie Unii Europejskiej – mówili sygnatariusze listu.
Ruszyła rejestracja do "Olimpiady Solidarności Dwie dekady historii". Szkoły średnie i technika z całej Polski mogą zgłaszać swój udział w tegorocznym czwartym już konkursie historycznym.
- Trzeba cywilizować rynek pracy w Polsce, a ograniczenie handlu w niedzielę to tylko jeden z potrzebnych kroków. Mamy nieefektywną i szkodliwą pod wieloma względami kulturę organizacyjną, korporacyjną i kulturę pracy - mówi w rozmowie z PAP ekspert ds. rynku pracy Łukasz Komuda. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie odbędzie się 4 października.
Informatyka jest najbardziej perspektywicznym kierunkiem studiów. Szacuje się, że w Polsce brakuje nawet 50 tys. wykwalifikowanych pracowników – programistów, administratorów systemów, bezpieczeństwa. W całej UE - około 270 tys. informatyków.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 8,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Zarejestrowanych bezrobotnych było o 1,1 proc. mniej niż w lipcu br.
"Solidarność" dziękuje władzom Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za szybką reakcję. Po interwencji Związku i fundacji CentrumCSR uczelnia zmieniła wymogi przetargowe w kwestii zatrudnienia pracowników.
„Solidarność” jest orędownikiem zwiększenia roli ponadnarodowych układów ramowych w kształtowaniu stosunków pracy. W Warszawie odbyło się seminarium eksperckie na temat negocjacji w korporacjach ponadnarodowych.
Centrum Psychiatrii w Katowicach rozpisując przetarg na usługi w zakresie ochrony osób i mienia szpitala nie uwzględniło wymogu zatrudniania przez wykonawcę pracowników na podstawie umowy o pracę.