Już 20 stycznia 2025 roku w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowa konferencja poświęcona edukacji zdrowotnej w szkołach. Wydarzenie, organizowane przez Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” oraz Ośrodek Edukacji Nauczycieli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. św. Sebastiana Pelczara, odbędzie się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.
11 stycznia 2025 roku zapisze się w historii Oddziału Łuków NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze jako ważny i symboliczny dzień. Tego dnia miało miejsce oficjalne otwarcie nowej siedziby oddziału związku, które zgromadziło licznych gości, w tym działaczy Solidarności oraz sympatyków, a także samorządowców.
W wieku 78 lat zmarł ks. prof. Edward Walewander – kapelan honorowy Ojca Świętego, a także kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej.
Restrukturyzacja Azotów "na pewno" będzie wymagać redukcji zatrudnienia. Wielkość zwolnień, jak tłumaczy wiceprezes Grupy Azoty, "będzie zależeć od tego, która część naszego biznesu pozostanie i w jakiej rekonfiguracji" – przekazuje portal Business Insider słowa wiceprezesa zarządu Grupy Azoty Andrzeja Skolmowskiego z wywiadu dla "Financial Times".
–To jeden z "sukcesów" obecnego Zarządu, że w przeciwieństwie do konkurencji, wydłużyliśmy terminy doręczania przesyłek. Przysyłka priorytetowa nie będzie już w D+1, czyli dzień nadania plus następnego dnia powinna być doręczona, do terminu D+3, a przesyłka ekonomiczna zamiast w 3 dni po dniu nadania, będzie doręczona w 5 dni – powiedział Marcin Gallo, wiceprzewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej.
Po długotrwałej walce z ciężką chorobą zmarł Tadeusz Kucharski, wieloletni przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność". Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S", składa kondolencje bliskim zmarłego.
Po długotrwałej walce z ciężką chorobą zmarł Tadeusz Kucharski. Wieloletni przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność" odszedł do wieczności 12 stycznia 2025 roku.
Śp. Longin Komołowski zmarł 30 grudnia 2016 roku. W latach 1990–1997 sprawował funkcję przewodniczącego Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego.
Nagrodę otrzymają pracownicy zatrudnieni w spółce przed 30 września 2024 roku.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zmiany w sprawie odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych dla nauczycieli. Kiedy można spodziewać się nowych przepisów?
Krzyż Katyński, jeden z najstarszych symboli przypominających o rosyjskiej zbrodni z 1940 roku, wrócił pod Wawel. Niszczony przez czynniki atmosferyczne wymagał odrestaurowania w związku z przypadającą w tym roku 85. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Krzyż został ufundowany przez członków małopolskiej Solidarności w 1990 roku.
"Apeluję o opamiętanie i natychmiastowe zaprzestanie działań prowadzących do destrukcji zakładu oraz pozbawiania ludzi pracy" - powiedział wczoraj w Sejmie poseł Bartłomiej Dorywalski (PiS), odnosząc się do sytuacji Siarkopolu należącego do Grupy Azoty.
Pięć osób z zarządu i kierownictwa spółek Malowany Dworek i Martes Sport z Bielska-Białej, zostało skazanych przez bielski Sąd Rejonowy na kary ograniczenia wolności za dyskryminację i szykanowanie członków związku zawodowego oraz za utrudnianie działalności związkowej. Sąd uznał też, że oskarżeni działający w imieniu pracodawcy złamali przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych oraz ustawy o związkach zawodowych.
Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG Polkowice-Sieroszowice poinformowała o ponownym umieszczeniu flag związkowych przed zakładem pracy.
Piotr Duda złożył kondolencje w związku ze śmiercią ks. inf. Edmunda Skalskiego, proboszcza parafii NMP Królowej Polski – bazyliki mniejszej w Gdyni.
Tysiące członków związku zawodowego Solidarność protestowało dzisiaj w stolicy przeciwko wygaszaniu bloków węglowych w polskich elektrowniach. Demonstracja była jednocześnie wyrazem sprzeciwu wobec Zielonego Ładu, którego zapisy skutkują likwidacją miejsc pracy w wielu branżach: górnictwie, energetyce, rolnictwie, motoryzacji czy hutnictwie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z protestu. Zdjęcia wykonał nasz fotograf Marcin Żegliński.
– To nie koniec, to dopiero początek! Dziś nie ma miejsca na podziały, musimy razem obronić Polskę przed Zielonym Ładem! – zaapelował podczas demonstracji w obronie polskiej energetyki przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Członkowie NSZZ "Solidarność" protestują dziś w stolicy w obronie miejsc pracy w sektorze energetycznym i górniczym. W najbliższych latach, począwszy od 2025 roku, planowane jest wygaszanie bloków węglowych w elektrowniach Dolna Odra, Rybnik, Łaziska i Kozienice. Górnicy i energetycy obawiają się utraty zatrudnienia i jednocześnie alarmują, że źródła konwencjonalne są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
NSZZ „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przekazały wspólne stanowisko do projektu ustawy z 9 października 2024 r. o zmianie ustawy – Prawo restrukturyzacyjne oraz ustawy – Prawo upadłościowe. "Sytuacja mająca miejsce w ostatnim czasie w PKP Cargo S.A., Poczcie Polskiej S.A. oraz Grupie Azoty S.A. stanowi wyraźny sygnał o potrzebie wprowadzenia zmian prawa restrukturyzacyjnego" - wskazują związkowcy.
Solidarność nie zgadza się na wyłączenie węglowych bloków energetycznych począwszy od 2025 roku w polskich elektrowniach. Związkowcy uważają, że będzie to skutkować utratą miejsc pracy w polskiej energetyce, górnictwie oraz utratą bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Relację na żywo z dzisiejszego protestu można będzie śledzić na naszym portalu od godziny 12:00.