Ida Nowakowska-Herndon jest polsko-amerykańską tancerką. Była m.in. solistką w Teatrze „Roma”. Tańczyła w Nowym Jorku w Metropolitan Opera. Jest również aktorką. Zagrała główną rolę w filmie Out of Reach u boku Stevena Seagala. Uczestniczyła w pierwszej edycji widowiska TVN „You Can Dance – Po prostu tańcz”. Obecnie jako prezenterka współpracuje z TVP.
"Aby zaś nie wynosił mnie zbytnio ogrom objawień, dany mi został oścień dla ciała, wysłannik szatana, aby mnie policzkował - żebym się nie unosił pychą. Dlatego trzykrotnie prosiłem Pana, aby odszedł ode mnie, lecz [Pan] mi powiedział: «Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali». Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa. Dlatego mam upodobanie w moich słabościach, w obelgach, w niedostatkach, w prześladowaniach, w uciskach z powodu Chrystusa. Albowiem ilekroć niedomagam, tylekroć jestem mocny". (2 Kor 12, 7-10)
Jezus uzdrawia i uwalnia. Komentarz o. Łukasz Wiśniewski OP.
"Podzielony Kościół nie jest Kościołem"- oświadczył papież Franciszek, odnosząc się do podziałów wśród biskupów w USA. Przestrzegł w poniedziałek media przed "dolewaniem oliwy do ognia" i zaapelował o krzewienie jedności.
"Jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was - wyrocznia Pana - zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie. Będziecie Mnie wzywać, zanosząc do Mnie swe modlitwy, a Ja was wysłucham. Będziecie Mnie szukać i znajdziecie Mnie, albowiem będziecie Mnie szukać z całego serca". (Jr 29, 11-13)
Nowa nauka z mocą. Komentarz o. Adam Szustak OP.
Współcześnie niezwykle często spotkać się możemy z pewną - jeśli nie unifikacją - to przynajmniej daleko idącym przyporządkowaniem chrześcijanom pozycji konserwatywnej. Ba, często sami chrześcijanie uważają - i mówią o tym głośno - że skoro są chrześcijanami, to oczywistym jest, że jednocześnie konserwatystami. Czy jest to słuszne? Czy Jezusa moglibyśmy nazwać konserwatystą swoich czasów?
Niedziela Słowa Bożego służy odkrywaniu wielkiego daru, jakim dla człowieka bez względu na jego system wartości - jest Słowo Boże przekazane w natchnionych księgach Starego i Nowego Testamentu - powiedział PAP przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II ks. prof. Henryk Witczyk.
"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Komentarz o. Mateusz Kosior OP.
„Jan stał wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: «Oto Baranek Boży». Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś, odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: «Czego szukacie?» Oni powiedzieli do Niego: «Rabbi! - to znaczy: Nauczycielu - gdzie mieszkasz?» Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie». Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej”. (J 1, 35-39)
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce to jest dla nas bardzo wielkie święto, ponieważ ludzie innej wiary pragną poznać i zgłębić naszą. To jest dla nas jakiś wielki zaszczyt. Ja traktuję ten dzień, jako święty dzień w kalendarzu - powiedział PAP Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
Powołanie pierwszych uczniów. Komentarz o. Szymon Popławski OP.
- W najnowszym Światowym Indeksie Prześladowań chrześcijan zaczęliśmy rozróżniać między płciami, by zwrócić uwagę organizacji zaangażowawszy w prawa kobiet i na rzecz równouprawnienia na sytuację kobiet poza Europą. Dlaczego nie robi się nic w stosunku do chrześcijanek, które dziś tysiącami są gwałcone bite i więzione w domach? Wielu krajom europejskim zależy na utrzymywaniu chorych relacji z państwami prześladującymi chrześcijan dla zysku, choć mają narzędzia do wywierania nacisku na tamtejsze rządy. Nowy rozdział prześladowań zaczyna się w Europie i jest związany z postępującym sekularyzmem – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem Leszek Osieczko z Open Doors.
„... w dniu twego przyjścia na świat nie ucięto ci pępowiny, nie obmyto cię w wodzie, aby cię oczyścić; nie natarto cię solą i w pieluszki cię nie owinięto. Żadne oko nie okazało współczucia, aby spełnić względem ciebie jedną z tych przysług przez litość dla ciebie. W dniu twego urodzenia wyrzucono cię na puste pole - przez niechęć do ciebie. Oto Ja przechodziłem obok ciebie i ujrzałem cię, jak szamotałaś się we krwi. Rzekłem do ciebie, gdy byłaś we krwi: Żyj, rośnij! Uczyniłem cię jak kwiat polny. Rosłaś, wzrastałaś i doszłaś do wieku dojrzałego. Piersi twoje nabrały kształtu i włosy twoje stały się obfitsze. Ale byłaś naga i odkryta. Oto przechodziłem obok ciebie i ujrzałem cię. Był to twój czas, czas miłości. Rozciągnąłem połę płaszcza mego nad tobą i zakryłem twoją nagość. Związałem się z tobą przysięgą i wszedłem z tobą w przymierze - wyrocznia Pana Boga - stałaś się moją. Obmyłem cię wodą, otarłem z ciebie krew i namaściłem olejkiem. Następnie przyodziałem cię wyszywaną szatą, obułem cię w trzewiki z miękkiej skórki, opasałem bisiorem i okryłem cię jedwabiem.”. (Ez 16, 4-10)
Trwa okres Bożego Narodzenia. Wokół rozbrzmiewają nadal wesołe obchody - śpiewamy, odwiedzamy się, obdarowujemy się, jemy. Co prawda to mniej istotne, zewnętrzne, ale jednak dające radość, aspekty świąt. Pod nimi oczywiście znajduje się sfera gotowości ducha do przyjęcia tajemnicy Wcielenia, do otwarcia na Boga, do rozmowy, do słuchania.
Zapraszamy na Rekolekcje Adwentowe ks. Michała Olszewskiego
Już dziś o godz. 18.00 zapraszamy na debatę Teologii Politycznej „Kryzys Kościoła. Jak ocalić wspólnotę?”. W trakcie rozmowy z czołowymi katolickimi publicystami spróbujemy zastanowić się jak ostatnie zawirowania w Kościele Katolickim wpłyną na spoistość zarówno wspólnoty wierzących, jak i wspólnoty politycznej. Portal Tysol.pl będzie transmitował debatę.
Zapraszamy na Rekolekcje Adwentowe ks. Michała Olszewskiego
W Polsce zbliża się czas laikatu świadomego swoich racji, odważnego i potrafiącego stwarzać odpowiednie lobby polityczne. Silnie artykułowane postulaty katolickie nawet, gdy nie będą dominujące, to sprawią przynajmniej, że wierzący nie będą represjonowani przez agresywną, laicką większość. Sami biskupi, nawet gdyby bardzo chcieli, nie utrzymają katolickiej agendy w głównym nurcie opinii publicznej w Polsce.
Rozpoczyna się Adwent. W czasie przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego wiele razy będziemy spotykali obrazek betlejemskiego żłóbka z małym Dzieciątkiem. To piękna tradycja, trzeba jednak pamiętać, że ta słodka dziecina to zapowiadany Król, „który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną”, „Bóg Mocny”, a na Jego imię „zegnie się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych”